Skocz do zawartości

Polecane posty

barti212121    2

Witajcie ja mam bydło i chce zrobic dla niego kiszonke z kukurydzy a nigdy wczesniej nie siałem kukurydzy i nie miałem z nią do czynienia i jestem młodym niedoświadczonym rolnikiem i w związku z tym mam kilka pytań . Proszę o żetelną i wyczerpujaca odpowiedź . Na początek mam zamioar zasi8ac tak około 1 hektara . W jaki sposób w ogóle przygotować do kukurydzy pole ile gnoju na jaka powierzchnie dać a muszę powiedzieć , że mam dużo gnoju , bo mam aż trzy obory no ale wiadomo , że nie cały obornik pójdzie na kukurydzę i mniej więcej ile tego obornika dać tak żeby była dobra wydajność ? I w ogóle jak przygotowac pole do kukurydzy ? A jak przygotować silos w jaki sposób jaki mnioej więcej duży na 1 ha kuku ? jak z folią i inne itp ? A jak siać kukurydzę jak nie mam siewnika do kukurydzy tylko normalny do zboża da sie takim zasiać ? a jak tak to w jaki sposób żeby móc potem kosic sieczkarnia jednorzędową ? Jak już ją zasieje to kiedy najlepiej ścinać ja na kiszonke ? Pomóżcie mi i doradźcie ! Z góry dziękuje Pozdrawiam !

Jelcz    2

Jaką masz klase ziemi?

1.Daj 30t-40t obornika

2.Z oraj to pole na zimę

3.Co do silosa zrob go wąski i wysoki to ci sie tak psuć nie będzie

4.Folia masz na allegro (z mojej okolicy też dawają folię budowlaną)

5.Mój wujek też sieje normalnym siewnikiem i sieje co 3 rządki

6.To zależy jaka odmiana kukurydzy przeważnie się kosi od początek września,musisz zobaczyć jaka jest dojrzała kolba jak jest w 30-40% dojrzała to możesz kosić(przynajmniej ja tak robie)

To co umiem to pomoge Pozdrawiam

barti212121    2

mam 4 klasę ziemi na 4 klasie będzie ta kukurydza . Ile mogę mniej więcej uzyskać ton z 1 ha czy wtedy jak bede siał co 3 rządki to dam radę ciąć sieczkarnią jednorzędową ? A jak najlepiej zrobić ten silos z betonu czy inaczej ? a najlepiej jaki długi ? A czy QQ krowy jedzą też prosto po ścięciu ? pozdrawiam dzięki za odpowiedź i pomoc jak bede miał pytania to napiszę pozdrawiam

Edytowano przez milanreal1

Wiadomość z agroFakt.pl

Jelcz    2

No ja sieje na 4 klasie kukurydze i mam fajną(zobacz sobie w mojej galeri).No z ha jest różnie jak masz fajną kukurydze to możesz uzyzkać 70t-90t...To tez zależy jakom sieczkarnią bo mój Wujek ma Mengele i kosi tak ,ale sieczkarnia pottinger może się nie zmiścić w rząku...No lepiej będzie z betonu ale jak niemasz z betonu no to zrob na ziemi,a długi to zależy ile będziesz miał tej kukurydzy,tylko pamiętaj zrob go (Wąski,wysoki i długi)...Ja też daje po ścięciu krowom i bykom i bardzo im to smakuje ;)

Niema srawy jak coś będziesz potrzebował to pisz,a masz tą kukurydze już zasianą czy będziesz na drugi rok siał na wiosne?

Pozdrowienia

barti212121    2

Będę siał na drugi rok dopiero i chcę się właśnie jak najwiecej dowiedzieć bo nie mam w tym żadnego doświadczenia dzęki za rade pozdrowienia

krzychoo124    1

moja rada jest taka, aby jednak posiać siewnikiem do kukurydzy, a nie zbożowym. Od siewu zależą wschody i dalszy rozwój.

Siej tylko siewnikiem przeznaczonym do kukurydzy, nie próbuj zaoszczędzić bo możesz prawie nic nie zebrać, nasiona będą na złej głębokości.

Jelcz    2

Mój wujek już tak sieje przez 6lat i narmalne wschody ma...A jak głębiej spuścisz siewnik do kukurydzy to też będzie głębiej :D

1210    0

Panowie mam następujący problem.

Zrobiłem kiszonkę z qq otworzyłem ją i wierzchnia warstwa około 10 cm jest popsuta. Dopiero z 3 tyg skarmiam więc nie wiem co jest dalej ale podejrzewam że to samo.

Przyczyną w 90%jest słabe ugniecenie i późniejszy zbiór (suchsza qq). Mniesz z tym ale teraz jest pytanie co z tym zrobić?

Jest to podstawowa pasza u mnie dla bydła.

Zdjąć całą folię i zebrać z góry zepsutą kiszonkę.?

Polać to jakimś środkiem?

zostawić?

Zrobić coś innego? co?

Czekam na podpowiedzi

Z góry dziękuje

atomik    145

nic nie odkrywać tylko zepsutą odrzucać i na pole a dobre do obory w żłoby, jak odkryjesz dopiero narobisz bigosu. NIe wiem czy masz jedną wartwę folii czy dwie ale możesz mieć uszkodzenia nawet za bardzo gołym okiem nie zobaczysz np. od okrywania ziemią lub wtaczaniu opon. Ja co roku daje nową folię a nawierzch starą z poprzedniego sezonu

Indiana    7

Błędem jest dawanie folii budowlanej, bądź zbyt cienkiej na pryzmy. @atomik my również okrywamy nową folię, folią ubiegłoroczną. Lepszy efekt w wypadku wron, czy kota.

damian40000    85

u nas też tak robimy że dajemy dwie folię a jak ktoś nie ma starej to trzeba kupić grubsza i przez to droższą. A z pryzma nic nie rób tylko odrzucaj zepsute.

1210    0

W tamtym roku była na kiszonkę położona folia malarska i na nią czarna folia do kiszonek. Na górze były opony a po bokach rzucona ziemia. W tym roku było tak samo tylko że były dwie warstwy czarnej foli.Między malarską a starą była nowa folia. No cóż na bieżąco tak jak radzicie będę brał i odrzucał. To mój drugi rok przygody z kiszonką. Będę miał nauczkę na przyszłość aby lepiej dognieść. A i mam takie pytanie

Jak wybiorę potrzebną ilość kiszonki to resztę zakryć folią czy zostawiać odkrytą?

Edytowano przez 1210

andrzej2110    529

Błędem jest dawanie folii budowlanej,

Od zawsze stosuje takową na QQ i sianokiszonkę i nie narzekam. Trzeba tylko dobrze ugnieść.

Co do zakrywania pryzmy to tak jak wyżej. Zakrywam tylko jak zimno lub pada.

Jelcz    2

Koledzy mam takie pytanie,Stanie się coś jak bym dawał kukurydze co się grzeje krowom lub bykom?

grzegorz132    9

zagrzana , zapleśniała ale nie zgnita nadaje się wyłącznie do opasów czyli nie dawać takiej krowom w laktacji zaszuszeniu

Jelcz    2

pleśnieje tylko po górze a tak się zagrzeba tak jak napisałeś :P niezatrują się opasy?

Piotrek1975    318

Witam .

Panowie mam takie pytanko :mianowicie chodzi mi o sypanie soli do kiszonki z qq przy ubijaniu. Słyszałem że daje się 1kg soli na przyczepę i wtedy dobrze się przechowuję i nie pleśnieje.

Czy któryś z kolegów robił takie doświadczenie?

U mnie sasiad sypał co kilka przyczep trochę z wiaderka i na koniec tez tylko więcej razem mu wyszło jakieś 25 kg na na 25 rozrzutników forschrittow i nie psuje mu się

wojtas972    8

witam prowadze ostatio male statystyki i mam pytanko moze ktos wie...

ile miej wiecej wychodzi wam kiszonki z jednego hektara ( ile ton) i na jakich klasach??

wiem ze pewnie wiekszosc tego nie wazy ale moze ktos jednak wie...

dzieki

Pawel20    49

Książkowo 50-60t w skrajnych przypadkach wiadomo więcej, albo mniej.

atomik    145

ja mogę napisać tak że woże na 4 zestawy - 2x3,5t +nadstawki 50 cm i 2x4,5t + nadstawki 50 cm i z 1 ha mam od 15 do 22 łacznie takich zestawów, wysiew 100 tysięcy na ha gleba 4b ale w większości 5 i 6 piaszczyste.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez jedrecky
      Witam wszystkich użytkowników forum.

Widziałem na forum, że wielu z Was ma problem z odpadami poprodukcyjnymi.
      Jestem zainteresowany kupnem dużych ilości folii porolniczej (odpad poprodukcyjny). Zapewniam własny transport. 
      Po szczegółowe informacje zapraszam na priv. 
      W swoich wiadomościach proszę zawrzeć ilość folii oraz ocenę stopnia zanieczyszczenia razem ze zdjęciami. 

Ilość i odległości:
      - od 20 ton w górę - cała Polska oraz Europa,
      - kilka ton - 100 km w promieniu od Gubina, zarówno po stronie polskiej jak i niemieckiej.

Pozdrawiam.

• Przez tractor560
      Witam Nurtuje mnie pytanie od jakiego wieku dajecie kiszonkę z traw cielętom???? Mam 3 cielaki dwa mają 4 miesiące a jedno ponad 3 Ładne i tłuste te dwa mogą mieć ze 130 kg a mniejsze ponad 100 ( cielaki HO ale wyglądają jak typ mięsny )
    • Przez lukasz952
      Witam!
      Czy ktoś orientuje się jak wyglądają ceny na skupie na placu w biogazowniach/ ceny kontraktacyje?
      Chodzi mi głównie o ceny za sianokiszonkę, kiszonkę z żyta w belach.
      Czy to się w ogóle opłaca, czy tylko warto sprzedać kiszonkę której nie skarmicie, (rozerwana folia, niska jakość)
    • Przez anka899
      Jaki poplon posiać po żniwach dla krów mlecznych w kiszonkę?
    • Przez mazanek1
      Witam. Chce zrobić pryzmę pod kiszonke z kukurydzy i nie wiem jaką folie rozłożyć na spód pryzmy czy musi być to jakaś specjalna folia czy może być zwykła czarna folia budowana?