Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
wojt    23

A zapach ma mieć jaki ? Mnie zalatuje alkoholem, browarem, pierwszy raz robiłem i jeszcze bedą mieć kaca z tego :-D

Pawel6840    46

Odświerzam temat

Wkurzyłem się cudowałem eksperymenty z drożdżami, melasą nic nie pomagało wiec pomyślałem że może jednak za krótko sie kisiła mineło 8 tygodni od zrobienia pryzmy i zamknąłem tą strone co otworzyłem (zaciągnełem folie i zasypałem grubą warstwą ziemi szczyt pryzmy oraz górę) i otworzyłem pryzmę z drugiego brzegu

kiszonka miała tak jak by inny zapach i trochę wygląd zwierzaki chętniej ją zaczeły pobierać i wydaje mi sie że problem znikł. Dawałem przez pewien okres czasu drożdże paszowe ale zaprzestałem teraz zadaną kukurydzę posypuję śrutą ze zboża i jest ok, przez miesiąc czasu ubyło mi 5 metrów długości pryzmy :) 

szymon09875    94

Kiszonki z kukurydzy nie mam ale mam możliwość kupna pryzmy w bardzo dobrej cenie tylko ze 20 km w jedna stronę bym mial. Ile czasu może być kiszonka nie skarmiona na przyczepie ? Dwa razy w tygodniu myślałem wozić sprawdzi sie to ?

Wiadomość z agroFakt.pl

lukbold    397

Czasem się słyszy jak ludzie wycinają kilka kostek qq raz w tygodniu i jakoś karmią... a jakby się miało grzać to zawsze można kwasem propionowym potraktować albo innym konserwantem. Spróbować można

szymon09875    94

No wlasnie tylko ze nie chce sprzedać na tony bo tak to bym wzial jedna hl-ke na probe, tylko odrazu cala pryzmę bym musiał kupić bo nie chce otwierać żeby sie nie psula bo chętnych nie ma a on sam bydlo zlikwidowal.

pawel885    376

Dobra cena czyli? Jak wytniesz wycinakiem nie naruszając struktury to będzie ok, jak gablami czy turem to nic z tego nie będzie raczej

damianzetor9540    1258

To serio tanio. A jakbyś z kolesiem uzgodnił i nawet zapłacił z góry i byś jeździł co 2-3 dni po to? Te 2 dni qq wytrzyma na przyczepie, ale musi stać w cieniu. 

Patryk1222    23

Myślę że jakbyś sprawnie to przywiózł i ubil od nowa i przykryl to nic nie powinno się stać

pawel885    376

To serio tanio. A jakbyś z kolesiem uzgodnił i nawet zapłacił z góry i byś jeździł co 2-3 dni po to? Te 2 dni qq wytrzyma na przyczepie, ale musi stać w cieniu. 

Nie wytrzyma, jak nie jest ubita to 24h i gorąca, 2 dni już pleśń będzie , tak jak wyżej kolega pisze - szybka akcja przewozu całości i ubijanie 

szymon09875    94

No problemu by nie bylo żeby pryzma zostala u niego ale z tym wożeniem co drugi dzień troche nie bardzo bo jak sprawdzilem to jest trochę ponad 30 km w jedna stronę :/ Żebym sie dowiedzial wcześniej to na zime bym ja wzial a teraz tez wlasnie sie boje ze może sie zepsuć :( a przewozić cala i ubić to tez dość spore ryzyko ze sie zepsuje :/ Musze jeszcze to przemyśleć, po majówce pojadę do niego jeszcze

mat22889    11

ja sobie wożę przed obore kuku na 4-5 czasem na wiecej dni ale to w zimę. Latem 3-4dni może leżeć. jak z pryzmy była zabrana dobra nie psująca to 4 dni wytrzyma

beQ    0

Potrzebuję porady, otóż pojawiła mi się szara/niebieska(?) pleśń przy samym wierzchu. Jest tego dosyć sporo, w jednym miejscu po całej długości (tam akurat jest podwójna folia[na zakład bo za szeroka była ;p]),do połowy wysokości i coraz bardziej się rozprzestrzenia. Jest to moja pierwsza pryzma z QQ więc zapytam czy da radę jakoś temu zapobiec? Czym to jest spowodowane? Czy posypaniem solą spożywczą na wierzchu coś da?

szymon09875    94

A co myślicie o soli drogowej? Mam tego chyba 20 ton :P do kielbasy dawali to i bykom nic nie powinno być nie ? :D

dyziek_1    6

Jestem zdania, że najważniejsze przy pryzmach kukurydzy jest szybkość jej skarmiania. Sam staram się robić wąskie pryzmy na folię 8 metrów, im szybciej skarmiasz, tym fermentacja wtórna wolniej się rozwija.

szymon09875    94
Dnia ‎24‎.‎11‎.‎2016 o 21:00, Pawel6840 napisał:

Odświerzam temat

Wkurzyłem się cudowałem eksperymenty z drożdżami, melasą nic nie pomagało wiec pomyślałem że może jednak za krótko sie kisiła mineło 8 tygodni od zrobienia pryzmy i zamknąłem tą strone co otworzyłem (zaciągnełem folie i zasypałem grubą warstwą ziemi szczyt pryzmy oraz górę) i otworzyłem pryzmę z drugiego brzegu

kiszonka miała tak jak by inny zapach i trochę wygląd zwierzaki chętniej ją zaczeły pobierać i wydaje mi sie że problem znikł. Dawałem przez pewien okres czasu drożdże paszowe ale zaprzestałem teraz zadaną kukurydzę posypuję śrutą ze zboża i jest ok, przez miesiąc czasu ubyło mi 5 metrów długości pryzmy :) 

Powiedz mi jak sie kukurydza przechowala z tej strony co ja zamknales ? Teraz chce karmić ziemniakami i musialbym tez zamknąć pryzmę żeby sie nie psulo. Jak to najlepiej zrobić ? Nie mam w tym doświadczenia

MariuszKlim    1

witam warto kupić zakiszaną kukurydzę mieloną w bigbagu? nie mam własnej kukurydzy karmię śrutą 10% i mąka z własnego zboża, i dawałbym tą kukurydzę zamiast śruty

MariuszKlim    1

nie mam kukurydzy, jakbym siał to wtedy mi krucho z słomą wychodziło, a ziarna mam w miare dużo powinno do lata wystarczyć, mieszanka zbożowa plus 5% łubinu żółtego. i do tego po trochu posypuję śrutą z roznych mieszanek zbożowych ale drogo wychodzi taka śruta

Mielona kukurydza w big bagu zakiszana miałbym do 600zł tone może taniej.

dyziek_1    6

Na krowę dajesz 24-32kg dziennie kiszonki z kukurydzy, jeśli wyeliminowałbyś śruty zbożowe. Mało opłacalne jest kupowanie kukurydzy kiszonej w big bagach czy belach.. 

Ile krów doisz? Skad jesteś?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się