Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
rolnik90_01    5

Serwatka jest bardzo bogata w kwas mlekowy(najważniejsza frakcja kwasów w kiszonce) oraz bakterie kwasu mlekowego(również najważniejsze bakterie w kiszonce). Ogólnie większość zakiszaczy bazuje właśnie na bakteriach kwasu mlekowego i  samym kwasie mlekowym. To są właśnie te dobroczynne bakterie co reklamują w jogurtach i actimelach wszelkiego typu.

lukbold    397

A zastanwiałeś się po co pakowac tam te bakterie i robić sobie koszty? Też robiłem kiedys eksperymenty i wg mnie to nie ma sensu. Bardziej skłaniałbym się do zastosowania jakiegoś konserwantu ale tylko wtedy gdy słabo uciekasz ze ścianą czyli po prostu mało skarmiasz. U mnie nikt nic nie leje a kiszonka rewelacja. Podstawa to cienko sypać warstwy przy formowaniu pryzmy, ugnieść i szczelnie przykryć folią dobrej jakości a nie od przypadkowego sprzedawcy.

Wiadomość z agroFakt.pl

bobienko    140

no a ta sól to może być taka kuchenna ??

kamienna mysle że tańsza,ja sypie 25kg worek/ha.nie dość ze nie pleśnieje to i myszy nie laza

lukbold    397

patrz a ja nie sypie i też nie pleśnieje :D a na myszy to mam trutke w saszetkach powsadzane w opony a nie sól :D Z tą solą to było dobre na nie pewne siano sypać... sól wiąże wilgoć i tyle

Szymi40    370

Orka wiosenna na lekkich ziemiach jest błędem agrotechnicznym, bo straszne przesusza glebę. Obornik jesienią (ok 60 ton na ha), na wiosnę przed siewem mocznik (300 kg/ha) wymieszać, PK do siewnika z kukurydzą, zaraz po siewie oprysk od zielska, a później ew. odżywki 

W  okolicy  ludzie  mają  ładniejsze kuku   na  wiosennych orkach [ ziemie  lekkie-piaszczyste ]  podejrzewam  że wtedy ziemia  się lepiej ogrzewa. 

rolnik90_01    5

Właśnie też zauważyłem że Ci co mieli zimowe orki, przynajmniej w tym roku kukurydzę mieli gorsze. Ogólnie strasznie słaby start miały, jednak na orce wiosennej szybciej wschodzą, oraz na słabszych ziemiach. Może to mieć też związek z ubiciem ziemi. Facet który uwałował pole po siewie miał najpóźniejszy start. Do tego zauważyłem że siana na 7 cm w orkę wiosenną dobrze wschodziła. Ta sama głębokość na orce zimowej słabo. Zaś płycej niż 4 na zimowej wschody bardzo dobre. Te 7 cm sąsiad zasiał na swojej zimowej orce(w obawie przed suszą) i w niektórych miejscach 50% wschodów. Może być tak że ziemia może wilgoć zachowa ale nie zdąży się nagrzać. 

maciek1425    3

no a kiedy ją trzeba kosić bo tutaj jeden uzytkownik pisal że 1/3 linia mleczna coś tam pierdu pierdu :D no a na jakims portalu czytałem że musi być faza woskowa ziarna i wtedy są najlepsze parametry niezależnie czy qq jest cała jeszcze zielona (stay green) czy do połowy sucha

bobienko    140

patrz a ja nie sypie i też nie pleśnieje :D a na myszy to mam trutke w saszetkach powsadzane w opony a nie sól :D Z tą solą to było dobre na nie pewne siano sypać... sól wiąże wilgoć i tyle

i pewnie w opony deszczu napada i leje sie po pryzmie ta twoja trutka a zdechle myszy kisza sie razem z kuku

Edytowano przez bobienko

lukbold    397

jak jakąś znajde to zapewne poinformuje... pewno lepiej jakby folie podziurawiły jak to zwykle bywało. Narazie mam święty spokój

bambrzwlkp1    6

Witam, Chcę  zasiać na 1ha kl4 miejscami 5,  kukurydzę na kiszonkę. Narazie: Wywieziony obornik 30t/h i zaorane,  mam zamiar siać siewnikiem poznaniakiem tak jak pisał wcześniej kolega co 3 rządki. I tu mam  pytanie:  jak zasiać tą qq ile kg na ha , jaki nawóz pod korzeń, jaki oprysk od chwastów; jakaś odzywka dolistna?  :huh:  :)  Będę wdzięczny za odp. :D

Patryk1222    23

Szkoda twojego zachodu z sianiem poznaniakiem ptaki ci wybiorą...
Usługa siewu dobrym siewnikiem punktowym kosztuje 150 zł/ha biorąc pod uwagę ile trzeba zainwestować w 1ha (nasiona nawozy oprysk od chwastu) to cena zasiania jest znikoma a ile zaoszczędzisz na nasionach? Znając życie poznaniakiem wysiejesz dwa razy tyle ile powinno być albo co krok to parę sztuk w jednym miejscu a później wyrasta z tego patyk bez kolby...

bobienko    140

zgadza sie,i zamiast taniej wychodzi potem 2 razy drożej,ponadto będą nierówne wschody,i wtedy problem z odżywianiem dolistnym,

reebok    4

Jeśli masz jakiś odpad, to dawaj zapobiegawczą dawkę (nie z górnego pułapu). Odrzucisz tylko to co widzisz gołym okiem, a mykotoksyny przenikają w głąb pryzmy. W kukurydzy zawsze są mykotoksyny według badań profesorów, najwięcej zearalenon. Poczytaj w google.

Edytowano przez reebok

Mariusz_5    2

Czy 1.1 ha (4 klasa ziemi) kiszonki z kukurydzy wystarczy mi na cały rok dla 8 byczków w tej chwili mają po 2-3 miesiące, kiszonkę z kukurydzy dostawały by 2 razy dziennie a raz dziennie siano. Czy zasiać może 1.5 ha ? 

Thomas2135    1189

Przelicz sobie plon i czas przez jaki będziesz je karmił. Plon zielonej masy z hektara może wynosić od 40-80 ton. Byk może zjeść do 25 kg kiszonki.

Patryk1222    23

Zasiej lepiej trochę więcej bo jak będzie susza to braknie i co później?
Na pryzmie się nie zepsuje;)

mareknh    8

W innym temacie odnosnie kiszonki byla dyskusja jak przwiezc cala przyme z kukurydzy w inne miejsce, zeby jej nie zmarnowac. Robil juz ktos cos takiego?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się