Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
bobienko    144

Bardziej to,że sie nie psuje,kilka lat temu kosiliśmy kukurydzę u gospodarza,40 ha w jedna pryzmę,i na koniec gospodarz rozsypal na to całą palete soli,1400kg.i od tej pory tak tez robię

mctexas    0

Jaką siejecie  odmiane  kukurydzy  na  kiszonkę dla opasów? Czy opłaca się siać  lepsze  tzn droższe odmiany np DANUBIO  czy Subito czy  szkoda kasy i  można posiać naszą smolicka. Niektórzy uważają ,że te  droższe odmiany lepiej plonują ja nigdy takich  nie siałem i  czy  faktycznie warto  dać dwa razy  więcej za  siew.

Wiadomość z agroFakt.pl

Za 2 miesiące zabraknie mi kiszonki z racji zeszłorocznej suszy. Mam za stodołą 30 ar pola które myślałem zasiać czymś co by zastąpiło tą kiszonkę?

Poradzi ktoś coś?

witam mam 3 boksy po 30  m2 mniej więcej zamierzam przestawić się na opasy w 3 grupach wiekowych ile mogę w tych boksach maksymalnie trzymać sztuk wolny wybieg i ile mi jest potrzebne ha kiszonki z qq na maksymalną obsadę w 3 grupach wiekowych dodam że mam już posianę 1,5 ha lucerki którą bierze wuja a którą to ja mógłbym już wykorzystać zamiast kiszonki z qq ziemia 2,3 klasa i troszkę 4 i 5 łącznie 16 ha i możliwość dobrania słomy od sąsiadów  pozdro

Nismo    7

witam, czy kiszonkę z zeszłego roku można zostawić z tegoroczną w jednym dole i utoczyc 

Edytowano przez Nismo

Nismo    7

Jeszcze nigdy tego nie stosowałem bo zawsze brakowało mi kiszonki, a w tamtym  roku bardzo dobrze obrodziły buraki i  w dodatku cena ziemniaka była niska to także coś tam się dokładało z pyry i kiszonka została otwarta dopiero w marcu, ale na dzień dzisiejszy to spasłem około 50% i w ciągu 2 miesięcy nie przejedzą opasy i tak myślę że zostanie z 20%,a szkoda by było wyrzucić a za bardzo nie mam gdzie robić nowej pryzmy. Kiszonkę z qq robię od 3 lat i zakiszam ją w starym dole po kiszonce z liści buraczanych.

A tak dla sprostowania to ja tego nie wymyśliłem z tym zasypywaniem starej kiszonki nową, tylko znajomy mi tak radził co dłużej w tym interesie siedzi, sam nie jestem do tego przekonany i dlatego pytam się na tym forum.

damianzetor9540    1265

Co do sypania nowej na starą to nie wiem dokładnie, ale osobiście dosypywałem nową qq do czoła starej pryzmy i wszystko ok, a w zasadzie to jedno i to samo, czy dosypię do czoła, czy całkowicie na wierzch. 

Nismo    7

bo jestem ciekaw jak stara się zachowa po kolejnym przykryciu i czy nie zniszczy nowej,Tak dla sprostowania to ja też do czoła będę dosypywał a to co będzie nadmiarem to najwyżej wejdzie na tą starą.

Edytowano przez Nismo

EteroxPL    1

Witam, mam pytanie:

Jeśli kukurydza jest za sucha to czy można ją zlać wodą? Czy ona w ogóle się ukisi?

Patryk1222    23

Aby kiszonka z qq dobrze się kisila musi mieć ziarno(cukry) a sieczka wzięta prosto do ręki z pod sieczkarni musi być czuć wilgoć ( z pozoru kukurydza sucha na pniu ma jeszcze sporo wilgoci.
jeżeli uważasz że będzie za sucha kup zakiszacz i rozrób go w wodzie i polewaj konewka co 20 cm warstwy na pryzmie TU UWAGA WODA MUSI BYĆ BEZ CHLORU CZYLI NIE Z WODOCIĄGU TYLKO STUDNIA ITP...można polewac również serwatka działa jak zakiszacz.

karolr2    180

Co do sypania nowej na starą to nie wiem dokładnie, ale osobiście dosypywałem nową qq do czoła starej pryzmy i wszystko ok, a w zasadzie to jedno i to samo, czy dosypię do czoła, czy całkowicie na wierzch. 

Jak dosypię do czoła starej nową,to czy mogę otwierać starą z drugiej strony? Zostanie mi z 6-7metry i jak bym dosypał to bym chciał ją zacząć od tyłu.

Patryk1222    23

Spokojnie możesz ja tak robię od kilku lat i nic się nie psuje na łączeniu tylko trzeba dobrze przykryć i zasypać lekko piaskiem:-)

EteroxPL    1

Aby kiszonka z qq dobrze się kisila musi mieć ziarno(cukry) a sieczka wzięta prosto do ręki z pod sieczkarni musi być czuć wilgoć ( z pozoru kukurydza sucha na pniu ma jeszcze sporo wilgoci.

jeżeli uważasz że będzie za sucha kup zakiszacz i rozrób go w wodzie i polewaj konewka co 20 cm warstwy na pryzmie TU UWAGA WODA MUSI BYĆ BEZ CHLORU CZYLI NIE Z WODOCIĄGU TYLKO STUDNIA ITP...można polewac również serwatka działa jak zakiszacz.

Dziękuje za odpowiedź!

Właśnie mam taki problem, że posiadam dwa pola kukurydzy na jednym polu jest prawie cała sucha, a kolb jest bardzo mało a na drugim większość jest jeszcze zielona, i zdarzają się przypadki, że kukurydza ma aż po 4-5 kolb, ale jest już do koszenia. Jeszcze zobaczę co będzie, ale jaki zakiszacz polecacie? I czy woda może być z rzeki? Gdyż bardzo blisko mam.

Patryk1222    23

Suchą daj na spód i polewaj zakiszaczem lub tą serwatka i na górę ta mokrzejsza grunt to dobrze ubic i przykryć.

Ps do zakiszaczy to się nie znam sam kupiłem od znajomego kosztował 500 zł na ileś tam ton paszy był ;) woda z rzeki może być.

mariez    0

Witam zamierzam posiac kukurydze na kiszonke w przyszlym roku ziemia klasy v i zastanawiam sie czy zaorac pole jesienia i zostawic do wiosny czy lepiej posiac tam żyto z wyka ozima i wiosna to przyorac i wtedy kukurydzę, chociaż nie wiem czy to żyto urośnie bo jest straszna susza.dodam ze nie mam obornika zeby dac pod kukurydze stad tez pomysł z zytem.co myślicie?

Patryk1222    23

Jak uważasz ja zasialem gorczyce i zaoram na zimę (trzeba pilnować aby nie zakwitla bo jak zakwitnie to mamy lipe i po plonach dlatego jak widzę że zaczyna robić się żółto to talerzowka lub pług.

No Stalpine sam sobie odpowiedziałeś na pytanie. Była za sucha jak u większej liczby hodowców. Ważna jest sucha masa która powinna wynosić w kukurydzy od 30%-35%. Twoja pewnie miała z 50% (dlatego tak ważne jest sprawdzanie suchej masy. Tak sucha zachowuje się jak gombka, nie można jej ubić i dostaje się powitrze dzięki któremu rozwijają się pleśnie.

b0gdan    85

Witam zamierzam posiac kukurydze na kiszonke w przyszlym roku ziemia klasy v i zastanawiam sie czy zaorac pole jesienia i zostawic do wiosny czy lepiej posiac tam żyto z wyka ozima i wiosna to przyorac i wtedy kukurydzę, chociaż nie wiem czy to żyto urośnie bo jest straszna susza.dodam ze nie mam obornika zeby dac pod kukurydze stad tez pomysł z zytem.co myślicie?

Orka wiosenna na lekkich ziemiach jest błędem agrotechnicznym, bo straszne przesusza glebę. Obornik jesienią (ok 60 ton na ha), na wiosnę przed siewem mocznik (300 kg/ha) wymieszać, PK do siewnika z kukurydzą, zaraz po siewie oprysk od zielska, a później ew. odżywki 

Thomas2135    1212

Jak sucha masa powyżej 40% to wskazane jest. polewanie pryzmy. Jak kukurydza zielona i sucha masa niska to błąd, bo pogarsza proces zakiszania. Ja kiedyś ciąłem w taką mżawkę i tragedii nie było. Dobrze jest zastosować zakiszacz.

rolnik90_01    5

Witam, panowie czy można ciąć kukurydzę mokrą w dodatku w deszczu?

Można ciąć, ale może być potem kwaśna bo źle przebiegną procesy fermentacji. Zamiast kwasu mlekowego będziesz miał octowy(woda ma tlen więc działają bakterie tlenowe) potem kwas masłowy i kiszonka będzie miała zapach kiszonych liści buraczanych.

Dzięki za szybka odp. mam nadzieje że masz rację. Robiłeś już tak?

Różnica jest taka że jak się otworzy od północy to latem słonce tak nie świeci w miejsce wybierania i tak się nie nagrzewa,a pryzmę mam wysoka i szeroką bo miejsca mało a dużo nie wybieram dziennie.

Szeroka pryzma gdy wybierasz mało jest złym rozwiązaniem. Kukurydza się szybko psuje a jak masz szeroką to dłużej odkryta część narażona jest na dostęp powietrza. Jak jest długa i wąska to zwyczajnie nie zdąży się nic w niej zadziać.

maciek1425    3

witam panowie moje pytanie jest takie: Co zastosować do kiszonki z qq zamiast zakiszacza ?? czytałem tu troche forum i jeden pan pisał że serwatka, ja sam od kogoś słyszałem że ocet rozmajony z wodą jeżeli ktoś tak robi to niech napisze czy to faktycznie działa ile tego i jak aplikować ?? inny pan pisał że sól kamienna bardzo pomaga czyli taka kuchenna ?? bo patrzyłem to mają taki sam wzór chemiczny

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez jedrecky
      Witam wszystkich użytkowników forum.

Widziałem na forum, że wielu z Was ma problem z odpadami poprodukcyjnymi.
      Jestem zainteresowany kupnem dużych ilości folii porolniczej (odpad poprodukcyjny). Zapewniam własny transport. 
      Po szczegółowe informacje zapraszam na priv. 
      W swoich wiadomościach proszę zawrzeć ilość folii oraz ocenę stopnia zanieczyszczenia razem ze zdjęciami. 

Ilość i odległości:
      - od 20 ton w górę - cała Polska oraz Europa,
      - kilka ton - 100 km w promieniu od Gubina, zarówno po stronie polskiej jak i niemieckiej.

Pozdrawiam.

• Przez tractor560
      Witam Nurtuje mnie pytanie od jakiego wieku dajecie kiszonkę z traw cielętom???? Mam 3 cielaki dwa mają 4 miesiące a jedno ponad 3 Ładne i tłuste te dwa mogą mieć ze 130 kg a mniejsze ponad 100 ( cielaki HO ale wyglądają jak typ mięsny )
    • Przez lukasz952
      Witam!
      Czy ktoś orientuje się jak wyglądają ceny na skupie na placu w biogazowniach/ ceny kontraktacyje?
      Chodzi mi głównie o ceny za sianokiszonkę, kiszonkę z żyta w belach.
      Czy to się w ogóle opłaca, czy tylko warto sprzedać kiszonkę której nie skarmicie, (rozerwana folia, niska jakość)
    • Przez anka899
      Jaki poplon posiać po żniwach dla krów mlecznych w kiszonkę?
    • Przez mazanek1
      Witam. Chce zrobić pryzmę pod kiszonke z kukurydzy i nie wiem jaką folie rozłożyć na spód pryzmy czy musi być to jakaś specjalna folia czy może być zwykła czarna folia budowana?