Skocz do zawartości

Polecane posty

Junkers    42

ja wzięłam z Dolfosu "DOLSIL LAC", taka saszetka 100g. Ma to wystarczyć na 100 ton kiszonki, czyli 1 gram na 1 tonę. Nie wiem jak to wyjdzie ilościowo w wodzie żeby wyszło odpowiednie stężenie na taką ilość jaką tu piszą, ale napewno wychodzi to taniej niż to co zakupiłam rok temu - 200g na 56 ton za 170zł. Ceny jeszcze nie znam, bo z jakimś upustem to ma być.

tylko ten zakiszacz co podałam na 56 ton to na ziarno był, dlatego taki drogi. Może ktoś tu jeszcze stosuje to odpowie dokładniej niż ja.

Stosuje ktos jeszcze jakies specyfiki??

Ja musze cos dac bo pomimo dobrze zrobionej kiszonki zawsze sie psuje i to do 30% nawet :(

Jeszcze zrobie tak ze jeden rozrzutnik wysype oddzielnie i go otworze po tygodniu bo juz mi sie kiszonka skonczyla zeby tej glownej za wczesnie nie otwierac, moze to tez pomoze.

KPK Kumurun Team
"Polak jak se chce, to se kurde potrafi" F.Kiepski
Prawidłowo użytym młotkiem i przecinakiem możemy naprawić nawet zegarek.
Belarus 952.4 - U C-330

kobra89    66

Złe ubicie i wysoka temperatura otoczenia temu tak to jest, no i najważniejsze folie masz czyms dociążoną? Pisek worki na silosy czy co? Może byc że powietrze Ci podchodzi pod folie jak to u mnie było i takie są efekty.

Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Wiadomość z agroFakt.pl

Junkers    42

Ja zrobilem dwie pryzmy, jedna na wczesne otwarcie z 2 rozrzutnikow, otworzylem po 3 dniach i troche plesnieje i grzeje sie ale szybko schodzi to i grzac sie nie zdazy glebiej, za sucha tez sie bardziej grzeje bo gorzej ma ukisnac.

KPK Kumurun Team
Belarus 952.4 - U C-330

mikaro    7

co powiecie o takich parametrach kiszonki:

SM- 36,9%

Białko surowe 7,9% SM

Włókno surowe 18,3% SM

Popiół surowy 3,2% SM

Skrobia 35,8% SM

ADF 21,6% SM

NDF 42,1% SM

Tłuszcz surowy 3,3% SM

Strawność 74,8%

NEL 6,9

pH 3,92

kwas mlekowy 1,91% SM

Kwas octowy 0,9% SM

Kwas masłowy 0,00 SM

karolr2    180

Jest tutaj może jakiś orzeł z matmy? ile może być ton kuku na pryzmie przykrytej folią o wymiarach  37m długo i dobre 8.5m szeroko niech będzie 8m bo po 25cm niech będzie zakład. Lub jak to przeliczyć na m3?

Thomas2135    1302

Nie potrzeba być orłem, wystarczy znajomość matmy na poziomie podstawówki. 1 m sześcienny o wartości ok 35% SM waży ok 650-700 kg. Mnożysz 3 wymiary pryzmy i wynik mnożysz przez przelicznik 0,65-0.7 i masz wynik.

Junkers    42

Myślę, że bez podania wysokości tej pryzmy nawet Pitagoras by ci tego nie policzył ;)

Policzył, moze nie tak dokładnie jak trzeba ale jeśli by przyjąć że przekrój poprzeczny pryzmy ma kształt połowy koła o śr.8m to nie trzeba dalej tłumaczyć :)

@Thomas tak proste że aż śmieszy :)

KPK Kumurun Team
Belarus 952.4 - U C-330

b0gdan    85

Na pewno nie będzie to połowa koła, lecz odcinek koła, a wzór na to wymaga sporo danych. Ja pryzmę traktuję zawsze jako trapez...

Edytowano przez b0gdan
  • Like 1

Junkers    42

Masz racje ale z takiej ilości danych tylko tyle można by było zrobić.

KPK Kumurun Team
Belarus 952.4 - U C-330

karolr2    180

Nie potrzeba być orłem, wystarczy znajomość matmy na poziomie podstawówki. 1 m sześcienny o wartości ok 35% SM waży ok 650-700 kg. Mnożysz 3 wymiary pryzmy i wynik mnożysz przez przelicznik 0,65-0.7 i masz wynik

O jakie wymiary ci chodzi? Skoro to takie proste to napisz wynik,lub jakie dane mam podać jeszcze.

Thomas2135    1302

Do obliczenia objętości czegokolwiek potrzeba 3 wymiary. W tym przypadku długość pryzmy, szerokość i wysokość. Dla ułatwienia policz sobie ze wzoru na objętość prostopadłościanu czy też graniastosłupa prostokątnego. Uśrednij trochę wymiary, bo pryzma nie jest prostopadłościenna. 37x8x wysokość(przykładowo 0,8m) Wychodzi, że pryzma ma 236,8 m3. Jeśli pryzma jest dobrze ubita to ten 1m może ważyć te 700kg, jednak ja liczyłbym mniej, bo to pewnie wartość dla silosów betonowych, gdzie nie ucieka nic na boki przy ujeżdżaniu. I teraz 236,8x0,65=153,92t Wszystko zależy od wilgotności twojej kiszonki i kluczowe jest tu określenie wagi 1m3 .

Edytowano przez Thomas2135

karolr2    180

Ja trochę inaczej liczyłem,ale wynik podobny. Ugniatane było bardzo dobrze bo DF z wałem 3600kg

karolr2    180

Ojciec otworzył dzisiaj pryzmę ale nie z tej strony co trzeba czyli od południa czy można ją zamknąć i zacząć z drugiej strony. Czy nie będzie dużych strat.?

karolr2    180

Tylko dobrze przykryj to praktycznie nie będzie żadnych strat

Dzięki za szybka odp. mam nadzieje że masz rację. Robiłeś już tak?

Różnica jest taka że jak się otworzy od północy to latem słonce tak nie świeci w miejsce wybierania i tak się nie nagrzewa,a pryzmę mam wysoka i szeroką bo miejsca mało a dużo nie wybieram dziennie.

Duzy1    8

Z kukurydzo nie robiłem ale z sianokiszonko robiłem i nie było żadnych strat

bobienko    163

Ja sypie na wierzch pryzmy sól kamienna,ok 25 kg na hektar,przykrywam i tyle,czy zimno czy cieplo to sie nic złego z kiszonką nie dzieje.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez lukasz952
      Witam!
      Mam zamiar trochę zmienić sposób prowadzenia gospodarstwa i chciałbym zaczerpnąć porady i opinii bardziej doświadczonych osób.
      Dotychczas prowadzę je bez nacisku czerpanie z niego większych dochodów. Posiadam c-330, Case 70KM z turem, kombajn zbożowy, i inne podstawowe maszyny do uprawy ziemi-tależówka, kultywator, pług, rotacyjna kosiarka itp..

Ale do rzeczy:
      Mam zamiar hodować opasy na głębokiej ściółce do 700-800kg, ktore kupowałbym w wieku 1-2 m-ce
      Chcę do tego celu przeznaczyć częśćć stodoły, zrobiłbym zagrody z małym wybiegiem ok 20m2.

Mam do dyspozycji jakieś 7,7ha gruntów ornych (głównie V-VI klasa) i 1ha łąk(przeznaczę tylko do zbioru siana)
      Planuję je zagospodarować w ten sposób:
      -dosiać ok. 1ha trawy z koniczyną do skarmiania jako zielonka, ewentualnie skręcenie kilku balotów na kiszonkę
      -2ha pszenzyta
      -reszta na mieszankę owies-jęczmień, w poplonie żyto na kiszonkę
      -ewentualnie 1ha kukurydzy na kiszonkę, jednak miałbym problem ze zbiorem tego- w mojej okolicy cięzko by było o wynajem sieczkarni na taki areał, a zakup własnej to dodatkowe koszty

Teraz pytanie: ile opasów mógłbym wyżywić przy takim systemie uprawy(myślałem o 9-12 sztukach w różnych wiekach), co ewentualnie można zmienić

Dodam, że pracuję od poniedziałku do piątku. Do tej pory godziłem pracę z hodowlą małej obsady więc myslę że podołam hodowli większej przy pomocy domowników.

Myslałem aby kombajn sprzedać i kupić na jego miejsce belarkę, ale to jeszcze kwestia do przemyślenia.

Z góry dzięki za wszelkie wypowiedzi.
    • Przez jedrecky
      Witam wszystkich użytkowników forum.

Widziałem na forum, że wielu z Was ma problem z odpadami poprodukcyjnymi.
      Jestem zainteresowany kupnem dużych ilości folii porolniczej (odpad poprodukcyjny). Zapewniam własny transport. 
      Po szczegółowe informacje zapraszam na priv. 
      W swoich wiadomościach proszę zawrzeć ilość folii oraz ocenę stopnia zanieczyszczenia razem ze zdjęciami. 

Ilość i odległości:
      - od 20 ton w górę - cała Polska oraz Europa,
      - kilka ton - 100 km w promieniu od Gubina, zarówno po stronie polskiej jak i niemieckiej.

Pozdrawiam.

• Przez tractor560
      Witam Nurtuje mnie pytanie od jakiego wieku dajecie kiszonkę z traw cielętom???? Mam 3 cielaki dwa mają 4 miesiące a jedno ponad 3 Ładne i tłuste te dwa mogą mieć ze 130 kg a mniejsze ponad 100 ( cielaki HO ale wyglądają jak typ mięsny )
    • Przez lukasz952
      Witam!
      Czy ktoś orientuje się jak wyglądają ceny na skupie na placu w biogazowniach/ ceny kontraktacyje?
      Chodzi mi głównie o ceny za sianokiszonkę, kiszonkę z żyta w belach.
      Czy to się w ogóle opłaca, czy tylko warto sprzedać kiszonkę której nie skarmicie, (rozerwana folia, niska jakość)
    • Przez anka899
      Jaki poplon posiać po żniwach dla krów mlecznych w kiszonkę?