Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
bartek330    0

Ja tak robiłem w zeszłym roku, bo jak krowy poszły na trawę to mi się grzała. Zakryłem folia, zasypałem piachem i po odkryciu w listopadzie może z 20cm było popsute tylko B)

soltys48    315

no właśnie odpad jest zawsze i to znaczny-zdziwiło mnie stwierdzenie:

"..... praktykowaliśmy nieraz ,że część pryzmy zasypywaliśmy w czerwcu ,gdyż krowy szły na wypas ,a we wrześniu odkryliśmy i pięknie się przechowała"

No chyba,że są różne określenia dobrego przechowania kiszonki

U nas tak raz zrobiliśmy z kiszonką z liści buraczanych i minimum 3 rozrzutniki poszły na gnój

Edytowano przez soltys48

Wiadomość z agroFakt.pl

Meg5    344

Sołtys48 jak dla Ciebie warstwa 20 cm to koszmarna strata ,to dla Ciebie . Zdecydowanie więcej by się popsuło przy wolnym wybieraniu w upalne dni .

Przykryć szczelnie folią ,zasypać ziemią i nie powinna się ani grzać ani być popsuta .

• Like 1

soltys48    315

20 cm na powierzchni mojej pryzmy to już trochę jest............ale każdy ma swoje kryterium oceny strat

• Like 1

karolr2    180

Sucha masa 38.1 wartość wskazana 30-35

Skrobia 33.1 wartość wskazana 30-40

Białko 7.7 wartość wskazana 7

ADF 21 .2 ww 16-21

NDF 38.8 ww36-41

Popiół 3.5 ww 4.5

Tłuszcz surowy 3.0 ww 4.5

Napisałem średnią z 3 próbek zawartość w % w kg SM

Może być bo to moja pierwsza kiszonka i pierwsze badanie

Brounter    18
Napisano (edytowany)

Ale mówisz o tym w sensie, że w jednej pryzmie oba komponenty będą zakiszane?

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Brounter    18

Jak dla mnie to może być troche trudne do wykonania. Liscie z buraków dosyć późno zostaną zebrane więc jedyne co pozostaje to 3 pokos traw i to bardzo pózno skoszony

soltys48    315

da się to zrobić i nawet kieś jak sialiśmy buraki sam to praktykowałem-najpierw była wożona trawa na pryzmę a później na nią listki kiszonka wyszła niezła-opasy chętnie to jadły

raf21    0

hej koledzy ma pytanie , kończy mi sie pryzma z kiszonka i bardzo sie grzeje, z 10 cm od góry pleśnieje , zastało sie moze pól rozrzutnika , co moge zrobic zeby do końca sie nie popsuła , ciepłej bo je sie dawać.jak odkryłem pryzmę to szybko wysycha , a jak przykryta folia to pleśnieje, myłsałem przebrać ja w sensie ta dobra wybrać i rozsypać w stodole zeby sie nie grzała a reszta na obornik , chyba ze to nic nie da pomóżcie lub dajcie inne pomysły...

damian40000    85

nie przykrywaj folią bo przez to się grzeje. Lepiej niech trochę wyschnie niż spleśnieje.

Piotrek1975    318

Ja w ubiegłym roku po dwóch otworzyłem, nie była taka jak powinna być ale bydło dobrze żarło. Znam też takiego co w ogóle nie okrywał do końca.

masiew    21

ja też nie okrywam do konca. Odrazu po skoszeniu zaczynam karmić.Na początku trochę cielaki robią bardziej wodniście, ale po pewnym czasie wszystko się uspokaja

Pawel20    49

Lepsza opcja usypać kilka zestawów na odzielną małą przymę, a to główną zostawić w spokoju, niech się kisi te minimum 6 tygodni.

Zbysiu    7

otworzyłem dokładnie po 9 dniach i jest ok :) pryzma z hektara to można było zaryzykować

7891Firefox    52

słuchajcie, mierzy ktoś zawartość suchej masy przed zbiorem? u mnie starej już koniec, mleko ucieka bo resztki zjadają zagrzane. Jutro zaczynamy obkaszać pola i z tego co sie zbierze wyjdzie jakaś mała kupka. Tak myślę jak poprzednicy pisali, nakryć folią i po tygodniu dawać. Nie mam innego wyjścia raczej bo mleko spadnie całkiem.

Wezmę taką próbkę i zmierzę w mikrofalówce ile ma s.m. Wydaje mi się że już będzie dobra, bo kolby mleczno-woskowe. Zobaczymy.

Junkers    42

Powiedzcie mi jaki kupic preparat zakiszacz do qq zeby byl w miare niedrogi a dobry?? Potrzeba mi na 4ha.

Edytowano przez Junkers

akernolat    17

słuchajcie, mierzy ktoś zawartość suchej masy przed zbiorem? u mnie starej już koniec, mleko ucieka bo resztki zjadają zagrzane. Jutro zaczynamy obkaszać pola i z tego co sie zbierze wyjdzie jakaś mała kupka. Tak myślę jak poprzednicy pisali, nakryć folią i po tygodniu dawać. Nie mam innego wyjścia raczej bo mleko spadnie całkiem.

Wezmę taką próbkę i zmierzę w mikrofalówce ile ma s.m. Wydaje mi się że już będzie dobra, bo kolby mleczno-woskowe. Zobaczymy.

ja wykosiłem pół ha i przykryłem oponami, a przy kantach ziemią. Nie obsypałem ziemią jednej strony, i z tej strony zacząłem dawać tego samego dnia. Na początku dawałem 5 kg dziennie na sztukę, a teraz po tygodniu czasu daję normalną dawkę i już teraz się nie grzeje:)

7891Firefox    52

Powiedzcie mi jaki kupic preparat zakiszacz do qq zeby byl w miare niedrogi a dobry?? Potrzeba mi na 4ha.

ja wzięłam z Dolfosu "DOLSIL LAC", taka saszetka 100g. Ma to wystarczyć na 100 ton kiszonki, czyli 1 gram na 1 tonę. Nie wiem jak to wyjdzie ilościowo w wodzie żeby wyszło odpowiednie stężenie na taką ilość jaką tu piszą, ale napewno wychodzi to taniej niż to co zakupiłam rok temu - 200g na 56 ton za 170zł. Ceny jeszcze nie znam, bo z jakimś upustem to ma być.

tylko ten zakiszacz co podałam na 56 ton to na ziarno był, dlatego taki drogi. Może ktoś tu jeszcze stosuje to odpowie dokładniej niż ja.

Dziś zbadałam zawartość suchej masy u siebie na polach, tradycyjnie poszlismy na pole z taaką maczugą ;) wyciachałam kilka reprezentatywnych krzaków qq i potem w domu do sieczkarni. W mikrofalówce wyszło że ma dopiero 24% s.m. Czyli jeszcze czekamy, choć dziki dają już o sobie znać.

Obkosimy pola do sieczkarni i z tego zrobimy małą kupkę na tymczasem, do osiągniecia dobrych parametrów s.m. i dojrzałości kolb.

Simmi    90

Ja nie stosuję do kiszonki z kukurydzy żadnych zakiszaczy. Odpowiednio krótka sieczka, dobrze ubita pryzma i hermetyczne zamknięcie jest gwarantem dobrej kiszonki.

U mnie kukurydza jeszcze za miękka. Mam swoją sieczkarnię, więc czekam na najlepszy czas. W prognozach zapowiadają falę deszczów, więc przy dobrych wiatrach wjadę w przyszłym tygodniu.

damian2r2r    0

Witam też ostatnio przez kilka lat mam problem z psującą się kiszonką z kukurydzy, występowały zielone zepsute warstwy. Nie mam pojęcia co jeszcze może być tego przyczyną bo kukurydza właściwie zawsze jak ścinam jest odpowiednio sucha a ziarno jest twarde, cięta podczas bezdeszczowej pogody, sieczka drobna. Wozimy zwykłymi przyczepami 4,5t z nadkładkami i każda przyczepa starannie ubita sześciotonowym ciągnikiem. Sypiemy zawsze na dwie przyczepy do góry. Pryzma zawsze usytuowana na przygotpwanym placu na gołej ziemi a nie na jakichś roślinach. Zawsze szczelnie okryta folią. Mimo to, co roku około 1/6 kukurydza idzie w obornik. Teraz ścinałem 5 dni temu i od razu po zakończeniu zwożenia szybko ugniotłem i w ciągu godziny okryłem folią i około 5cm ziemi. Nie wiem, może to coś da że tak szybko okryłem. Słyszałem też mit że kukurydza psuje się jak ciągnik podczas wjeżdżania na pryzmę z przyczepą przekopie kukurydze kołami, czy to prawda? Co można jeszcze zrobić żeby uniknąć strat? Proszę o odpowiedź:)

Mateusz1q    24

moze gdy wysypujesz zwyklymi przyczepami na "kupe" to zbyt duzo masy jestt w jednym miejscu i nie jest rownomiernie rozgarnieta na te 15-20 cm ? Kosiles 5 dni temu ? jaka odmiana? Ja skosiłem Wilge fao 180,siana 18 kwietnia przedwczoraj i zawartość suchej masy myśle że byla spokojnie >30%.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się