Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Pawel20    49

Jakby była dziura w foli to szło by to od góry, prędzej ktoś sobie zrywki na pryzmie robił.

grzegorz132    9

moga być slady od ciagnika ktory sie kopał na kopcu i przerył ... a potem na wierzch nowa warstwa kiszonki i klops niedogniecenie

Wiadomość z agroFakt.pl

Massey1993    15

za wczesne otwarcie pryzmy nie ma nic do psucia się, można obsypać pryzmę i od razu otwierać bardziej już niedokładne otwieranie np. pryzma nie jest przysypana od góry albo nakryta oponami odwijasz folie i dostaje się pod spód powietrze i pleśnieje od góry, u mnie też wystąpiły w środku małej pryzmy plami przez to że ojciec 60ką trochę przerył i oto efekty

Meg5    351

Niestety ale muszę obalić Twoja teorie ,ponieważ u mnie właśnie obie pryzmy były dokładnie obsypane ziemią ,również u góry, by psy i koty nie porobiły dziur .Więc Twoje stwierdzenie ,że powietrze dostaję się pod folie ,przy odkrytej pryzmie i stąd psucie się kiszonki w moim przypadku nie potwierdzam .

KoNiU4718    7

Witam, w tym roku będę robił pierwszy raz kiszonkę i mam parę pytań. Jakie wymiary powinna mieć pryzma na 1ha QQ? Od spodu położyć folię czy na czysto zrzucać? I jak z górą? Starczą 2 warstwy foli kiszonkowej? Po bokach, podsypać ziemią a na górze opony? Byłbym wdzięczny za podpowiedzi jak to dobrze przygotować, dzięki wielkie z góry :)

danielhaker    823

Z rolki 25x8m jeszcze Ci zostanie folii. Na spód nie trzeba kłaść. Na górę wystarczy jedna warstwa, choć jeśli masz gdzieś dostęp do ubiegłorocznej to możesz dwiema przykryć. Nowej podwójnie chyba nie ma sensu przykrywać bo nowa folia kosztuje ;)

Boki ziemią i na górę też na pewno nie zaszkodziłoby. Samych opon na górze nigdy nie kładłem więc nie powiem Ci czy powietrze górą nie zachodzi wgłąb. Na pewno lżej jest zdjąć oponę z góry niż zwalać ziemię.

U mnie w tym roku (odpukać) druga pryzma już prawie do końca doszła dosłownie w 100% bez zepsutej. Z pierwszej troszkę się odrzuciło bo nie zmieściło się w dwie pryzmy i zrobiona była trzecia mała jako pierwsza do rozpoczęcia i przykryta była ubiegłorocznymi foliami. Zobaczymy jaka następna (największa) będzie po otwarciu.

Piotrek1975    318

Ja też mam chęć przykryć w tym roku jedną pryzmę oponami na górę , było by dużo lżej w zimę bo ziemia jak zamarznie to muszę młotem napie....ać.

Ktoś z was przykrywał w ten sposób pryzmę z QQ? Czy nie psuję sie od góry?

Junkers    42

Nic nie trzeba młotem walić, zanim ziemia zamarznie odwalasz na szerokość szypy ziemię jak kończy się folia po bokach i wszystko ładnie odchodzi plastrami, wolę w zimę zrzucać ziemię(jak nie ma śniegu) niż w lato.

Czasem młotek się przydaje jeśli ten cały plaster ziemi jest za duży żeby go udźwignąć :lol:

KoNiU4718    7

Dzięki Danielhaker za podpowiedzi, czyli sugerujesz, że 25x8m starczy pryzma na 1ha QQ? Co do samych opon to nie jestem przekonany, chyba lepiej jednak trochę ziemi rzucić ;) Pozdrawiam.

stojanow    1

u mnie ni ma zadnego problemu z odkrywaniem wystarczy tylko madrze przykryc przykrywam obsipnikiem na grobosc ok 6-10cm apozniej przy odkrywaniu przejade traktorem po pryzmie i ladnie kawalki ziemi mozna zrzucac lepsze odkrywanie niz latem

danielhaker    823

Dzięki Danielhaker za podpowiedzi, czyli sugerujesz, że 25x8m starczy pryzma na 1ha QQ? Co do samych opon to nie jestem przekonany, chyba lepiej jednak trochę ziemi rzucić ;) Pozdrawiam.

Jeszcze Ci z tego pewnie zostanie . Najmniejsze folie to chyba 25x8 (chyba że ucinane z metra to wtedy bierzesz jaką chcesz).

kyllee    14

Parametry dobrej Kiszonki

Parametr Jednostka Kiszonka* z kukurydzy i Kiszonka** z traw

SUCHA MASA % 28–35 30–40

BIAŁKO OGÓLNE % w s.m <9 14–18

WŁÓKNO SUROWE % w s.m 17–20 23–27

SKROBIA % w s.m >30 –

ENERGIA NETTO JPM/kg s.m 0,90 0,80

WAPŃ % w s.m 0,25 0,50

FOSFOR % w s.m 0,25 0,30

SÓD % w s.m 0,03 0,15

MAGNEZ % w s.m 0,15 0,20

POTAS % w s.m 1,20 2,50

• Like 1

marulekk    63

może mi ktos mądry powiedziec dlaczego moje krowy jak dostają samej sruty + siano/słoma dają więcej mleka niż jak dostają srute + kiszonke z qq siano/słoma ?? może mieć kiszonka jakiś negatywny wpływ na wydajność ?

radek199321    11

krowa nie da odrazu więcej mleka tylko po upływie ok jednej doby więc jak dasz jej tą kukurydzę to krowa mleko odda dopiero przy kolejnych udojach a nie odrazu

marulekk    63

kiszonke + srute dawałem codziennie i było XX litrów mleka, od 4 dni dostaja sama śrutę i mają wiecej mleka O_o wiec nie kumam

Pawel20    49

Taka sama ilość i skład śruty? Brak kiszonki z qq zastąpiłeś sianokiszonką, znaczy dostają teraz jej więcej?

marulekk    63

sianokiszonki nie daje tylko z QQ daje, sruty tyle samo

zastanawiam się, że moze z jakością kiszonki qq może być coś nie tak (oczywiście zepsutej nie daje)

ja zazwyczaj ugniatam c-360 lub podobnym ale nieraz się zdarzały małe kawałeczki pleśni w środku pryzmy i sadzę że to było spowodowane słabym rozgarnięciem przed ugniataniem, przy ścianach też się u góry pryzmy też się psuje a jest to związane z dostępem powietrza na łączeniu foli z murem a na ścianie pleśń jest z powodu zbyt suchego muru(szczególnie od strony zachodniej) który wyciąga wilgoć z kiszonki (skutkuje polewanie muru wodą przed robieniem kiszonki) a co do wjazdu ciężkiego sprzętu na koniec ugniatania to kiszonka jeszcze pod kołami bardzo osiada i się rozszczelnia wierzchnia warstwa, ja tak miałem w zeszłym roku jak nakrywałem silos ładowarką z łyżką pełną ziemi to w miejscu wjazdu na silos przy murach jest duża część zepsutej kiszonki która podczas wjazdu przy okrywaniu odchodziła od muru-nadmieniam że ładowarką nie ubijam bo jest za wąski silos i na środku zostanie nie ugniecione

marju12    43

panowie mam mozliwosc kupna walca 3 tonowy samojezdny czy zda mi on egzamin do ubijania kiszonki ?

Marulek jakie masz krowy? hf ? czy jakis miszance

Edytowano przez marju12

b0gdan    85

czy da radę to wjechać na pryzmę? Czy nacisk na cm 2 będzie większy niż w jakimkolwiek ciągniku? Chyba raczej nie.

Piotrek1975    318

Panowie tniecie już QQ ? Ja zaczynam w środę bo schnie w oczach , ziarno jeszcze miękkie ale jak uschnie to ciężko będzie ubić.

Meg5    351

U mnie w tym tygodniu też będziemy pewnie kosić ,ponieważ również schnie . Ziarno takie dosyć twarde ,odmiana gleit ,ale ogólnie słaba w tym roku kukurydza :unsure:

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez jedrecky
      Witam wszystkich użytkowników forum.

Widziałem na forum, że wielu z Was ma problem z odpadami poprodukcyjnymi.
      Jestem zainteresowany kupnem dużych ilości folii porolniczej (odpad poprodukcyjny). Zapewniam własny transport. 
      Po szczegółowe informacje zapraszam na priv. 
      W swoich wiadomościach proszę zawrzeć ilość folii oraz ocenę stopnia zanieczyszczenia razem ze zdjęciami. 

Ilość i odległości:
      - od 20 ton w górę - cała Polska oraz Europa,
      - kilka ton - 100 km w promieniu od Gubina, zarówno po stronie polskiej jak i niemieckiej.

Pozdrawiam.

• Przez tractor560
      Witam Nurtuje mnie pytanie od jakiego wieku dajecie kiszonkę z traw cielętom???? Mam 3 cielaki dwa mają 4 miesiące a jedno ponad 3 Ładne i tłuste te dwa mogą mieć ze 130 kg a mniejsze ponad 100 ( cielaki HO ale wyglądają jak typ mięsny )
    • Przez lukasz952
      Witam!
      Czy ktoś orientuje się jak wyglądają ceny na skupie na placu w biogazowniach/ ceny kontraktacyje?
      Chodzi mi głównie o ceny za sianokiszonkę, kiszonkę z żyta w belach.
      Czy to się w ogóle opłaca, czy tylko warto sprzedać kiszonkę której nie skarmicie, (rozerwana folia, niska jakość)
    • Przez anka899
      Jaki poplon posiać po żniwach dla krów mlecznych w kiszonkę?
    • Przez mazanek1
      Witam. Chce zrobić pryzmę pod kiszonke z kukurydzy i nie wiem jaką folie rozłożyć na spód pryzmy czy musi być to jakaś specjalna folia czy może być zwykła czarna folia budowana?