Dominikfm3

Kiszonka z kukurydzy- psucie się

Polecane posty

Massey1993    15

milanreal1- trzymaj się z dala od takich pseudo usługowców bo to ty płacisz i wymagasz ciągnik do ugniatania praktycznie nie ma prawa gasnąć a w dodatku ma pracować jeszcze po zwiezieniu calej kukurydzy nad jej dognieceniem, a ci "kierowcy" nie mają pojecia o jeździe ciągnikiem a co dopiero o zwożeniu kukurydzy gdzie zerwanie kukurydzy na pryzmie silosie trzeba ograniczyc do minimum, pewnie na polu też byś kilka przyczep kuku zebrał. Zwożenie na godzine na 2 ciągniki i jeszcze takie przyczepy to chyba jakaś kpina, siądź na spokojnie i przelicz sobie ile straciłeś kasy a pewnie straty zwiększą się z otwarciem pryzmy.

 

supermichal13- jasne że kukurydza na ziarno nadaje sie na kiszonkę

 

Ja zawsze otwieram jakoś miesiac po skoszeniu ale dlatego że na tyle zostaje mi zeszłoroczna, mój kolega otwiera na drugi dzień po przykryciu

Edytowano przez Massey1993

kupię przyczepę wywrotkę 4,5t, sprzedam ursus c330m 1991r, rozsiewacz KOS na podnośnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Ja otworzyłem po trzech tygodniach ale znajomy już po tygodniu, tylko dawał coś na zakiszenie ja nie.

Massey1993 z tym ugniataniem masz rację powinien ciągnik nie gasnąć , u mnie właśnie tak jeżdził bez ustanku i kiszonka jest super.

Edytowano przez Piotrek1975

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Jeśli qq była koszona w pełnej dojrzałości ziarna to i te 6 tygodni trochę mało. Nawet zgniecione ziarno qq musi przez pewien czas poleżeć aż zmacerowieje i stanie sie bardziej strawne. U nas jest mini pryzma dawana na bieżąco zaraz po skoszeniu krową i po niej w kanale trafiają się połówki, ćwiartki niestrawionych ziaren. Także zbyt wcześnie otwarta qq często jest jeszcze niedostatecznie strawna dla krów.

Edytowano przez Pawel20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bubel500    4

masz zasiane 1,7 ha na 20 sztuk i myslisz ze ci starczy? chlopaki mi tu doradzaja zeby dla moich 40 zasiac 10 ha. mi tez sie wydaje ze to za duzo..

1,7 ha na 20 sztuk na pewno wystarczy. Ja w tym roku miałem 1,25 ha też na 20 sztuk. Nakosiłem około 90 ton, moja pryzma jest większa niż sąsiada z 3 ha, kukurydza miała grubo ponad 3 metry bo sieczkarni nie było widać jak kosili. Więc nie widzę sensu żeby siać kilka hektarów kukurydzy która ma 1,5 metra.


Zetor Team
Pomogłem? Naciśnij zieloną strzałkę obok mojego postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Co z tego, że zebrałeś około 72 ton z hektara jak wartość odżywcza takiej kiszonki jest naprawdę niska. Sam w tym roku zebrałem ponad 60 ton z hektara .Kukurydza osiągnęła w wielu miejscach (najlepszych) do 3,8 metra wysokości to plon był wysoki ale kolb i ziarna mało a one są w kiszonce bardzo ważne.Dla opasów może być choć dla krów mlecznych to daleko do ideału.

U mnie obsada to 85 tys na ha, odmiana Almansa

Na przyszły sezon raczej zmienię odmianę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lordzik    1

  • Wiecie, jaki jest największy absurd odnośnie wyboru terminu zbioru kukurydzy na kiszonkę?
    Kosić ją 31 sierpnia, bo potem dzieciaki zaczynają szkołę i nie będzie miał kto pomóc...
    Ręce opadają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bubel500    4

Co z tego, że zebrałeś około 72 ton z hektara jak wartość odżywcza takiej kiszonki jest naprawdę niska. Sam w tym roku zebrałem ponad 60 ton z hektara .Kukurydza osiągnęła w wielu miejscach (najlepszych) do 3,8 metra wysokości to plon był wysoki ale kolb i ziarna mało a one są w kiszonce bardzo ważne.Dla opasów może być choć dla krów mlecznych to daleko do ideału.

U mnie obsada to 85 tys na ha, odmiana Almansa

Na przyszły sezon raczej zmienię odmianę.

Gdybyś uważał w szkole to wiedziałbyś że z 1 ha można nakosić nawet 100 ton kukurydzy. Była już dojrzała to kosiłem, a kolby były dorodne i miały ładne ziarno. Obsada u mnie wynosi 100 tys./ha. Odmiana Reduta.


Zetor Team
Pomogłem? Naciśnij zieloną strzałkę obok mojego postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

no zaraz wyjdzie ze moze i 200ton no bez przesady 100t to moze byc jak jeszcze woda z niej cieknie 60t to juz jest dobry wynik i jestem ciekaw co ty miales za sieczkarnie ze 3m kukurydza i jej nie bylo widac i nie uwierze w bajki ze przy 100tys byly dorodne kolby ja sieje okolo80 tys na ha bo najwazniejsza jest kolba a jezeli kukurydza tak wyrasta to trzeba poprostu wyzej kosic jesli chce sie zebrac dobr materiał my w tym roku kosilismy na wysokosci 40-45cm

Edytowano przez komodo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychoo124    2

no ja również sieje 100tys nasion na ha i wszystko zależy od odmiany. Ja teraz, a ojciec wcześniej od 10 lat siejemy kukurydzę firmy R.A.G.T jest to kukurydza francuska i odmiany przeznaczone tylko na kiszonkę wykształcają 2 duże kolby i 3 mniejszą, w tym roku osiągała wysokość 4,2 metra na 3 klasie ziemi. Zbiór zawsze w fazie woskowej ziarna, a kosimy na wysokości pomiędzy 2 a 3 kolankiem i myślę, że nie można się do niczego u mnie przyczepić heh

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

jezeli kukurydza z pioneera A98 ma w 95% tylko jedna kolbe i w ubiegłym roku oddala 14.5t ziarna o wilgotnosci 25% to sugerujesz ze twoja oddala by 30 bo ma dwie duze kolby i trzecia mniejsza zastanow sie co piszesz moze byc tylko jedna prawidlowo wyksztalcona kolba i gdzies w miejscach gdzie beda jakies braki lub na skrajach pola jest mozliwe ze beda dwie ladne kolby ale juz napewno nie uwierze ze przy 100tys masz dwie duze kolby i trzecia bo takie rzeczy to tylko w erze :) ktorej juz z reszta nie ma Znajomy jak sieje typowo na ziarno to 75tys na ha i to wszystko

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Indiana    32

Miałem posianą Redutę w obsadzie 150tys./ ha. Tylko na jednej działce objętościowo było jej "mało", dlatego że po prostu uschła. Ogólnie kolby były na każdej po dwie, nasiona od góry do dołu. Wszystko zależy od nawożenia- u mnie jedyny mankament to brak wapna, co widać było po kukurydzy zwłaszcza wiosną. Duża obsada roślin na hektarze to kompromis. Bez kukurydzy sianokiszonek nie wystarczyłoby mi na 1/2 okresu na jaki ich potrzebuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kokoman0    305

Ja też sieje 80-90 tys./ha. W dodatku sieję wcześnie w tym roku 25-26 kwiecień (rok temu miałem posiana już 20 kwietnia) i staram się powoli eksperymentować z qq o coraz wyższym FAO. W tym roku miałem obsiane ok. 2,5 ha obsiane Turanem (230), ok. 1,5 ha Bellevue (na słabszej ziemi) (240) i ok. 80 arów Beatusem (260) (bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie ta odmiana i szczególnie polubiły ją dziki :P) . Podstawa to to aby nie siać zbyt gęsto bo wtedy można pożegnać się z ładną kolbą, znajomy z sąsiedniej wioski był w szoku jakie kolby ma kukurydza w naszej wiosce (wszyscy rzadko siejemy) bo u niego gość posiał bardzo gęsto i qq urosła potężna ale kolb to praktycznie nie miała.

Aha sieję to wszystko dla 21 krów dojnych.

Edytowano przez kokoman0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

ja wszystko siałem 80tys na ha i @Daniel masz racje ja tez to widze ze lepiej zasiac wczesniej z duzym Fao wtedy kolby sa lepsze. Ja w tym roku sialem na dwie tury jedna 22kwietnia a druga 28 to ta siana 22 miala troche ladniejsze kolby a odmiana byla ta sama teraz planuje zasiac okolo 18 kwietnia

7ha miałem pioneera A98 Fao 240 , 1ha mialem Saten union odmiane sumris chyba 280Fao i do tego jeszcze wyszlo po okolo 60arow Granerosa 260Fao z KWS i Nimby oraz Sana i to jest baza paszowa dla 20-22 dojnych krow z przychowkiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lordzik    1

Panowie a po jakim czasie otwieracie pryzmy do karmienia???

 

4 tygodnie to absolutne minimum, ale

 

francuskie badania pokazują, że dopiero po 6 miesiącach kiszenia kukurydzy skrobia przechodzi w taką formę, że jest prawie w 90% wykorzystywana przez krowy.

 

Niestety ja muszę otworzyć wcześniej, zeszłorocznej starczy mi na miesiąć jeszcze, więc robię trzy pryzmy. Tą najmniejszą otworzę po 4 tygodniach i skarmię w ciągu 3 miesięcy. Potem główna pryzma, a na letnie upały trzecia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6899

U mnie była siana 20 albo 23-24. 240-260 FAO. Koszona 15.09

Smolitop, San, Opoka, Subito.

Ta ostatnia zasiana tydzień później (3-4.05) a wyrosła wyższa co najmniej o wiechę od Opoki.

 

Jutro pewnie otwieram pierwszą pryzmę. Druga będzie otwarta na przełomie stycznia/lutego a trzecia na maj/czerwiec.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lordzik    1

jezeli kukurydza z pioneera A98 ma w 95% tylko jedna kolbe i w ubiegłym roku oddala 14.5t ziarna o wilgotnosci 25% to sugerujesz ze twoja oddala by 30 bo ma dwie duze kolby i trzecia mniejsza zastanow sie co piszesz moze byc tylko jedna prawidlowo wyksztalcona kolba i gdzies w miejscach gdzie beda jakies braki lub na skrajach pola jest mozliwe ze beda dwie ladne kolby ale juz napewno nie uwierze ze przy 100tys masz dwie duze kolby i trzecia bo takie rzeczy to tylko w erze :) ktorej juz z reszta nie ma Znajomy jak sieje typowo na ziarno to 75tys na ha i to wszystko

 

Kolega ma rację z tymi kolbami. Tylko gdy wystąpi jakiś stres, roślina ma dwie czy trzy kolby, jednak nigdy one nie będą w pełni wykształcone i wartościowe.

 

A co wy piszecie o jakiś 100 tonach kukurydzy z hektara?! Chyba wody! Chryste panie! Tyle to co najwyżej mogą mieć w ARGENTYNIE, nigdy w Polsce.

I każdy przy plonie z ha powinien podawać przy jakiej to jest suchej masie. tylko kto to w Polsce bada...

 

A liczył ktoś ile w obwodzie ziaren i ile na długość miały wasze kolby?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

a i jeszcze mialem tez 50tys z monsanto DKC 3399 no ja kosiłem 18 wrzesnia gdyby nie to ze mjiałęm na roznych glebach to jeszcze bym poczekał troche ale na slabszych miejscami juz cala była uschnieta

@Daniel ale mogłes sobie zbadac wartosc subito bo wyrasta rzeczywiscie pieknie ale z opini okolicznych rolnikow ma słaba strawnosc i nizsza zawartosc skrobi podobno ale na wysokosc to rzeczywisci rosnie poteznie ta odmiana zreszta jest zalecana na biomase bo daje rekordowe plony biomasy z ha.

 

Ja liczyłem tylko Pioneera i sumarisa to w A98 jest 16 rzedow a na długosc od32-36ziarenek a sumaris ma tez 16 rzedow ale ma duzo dluzsze kolby jest od38-44 ziarenek ale ja tez bym sie tym nie sugerował bo ilosc jest imponujaca ale trzeba patrzyc tez na wielkosc ziarenka i jak sie przełamie kolbe to na grubosc tego serca bo tak jak pioneer to ziarno jest poprosrtu kapitalne jak konski ząb długie i grube takze tego serca pustego zostaje juz mało a sumaris ma mmniejsze te ziarenka i ja przed koszeniem dzien jak zrywałem z 5 kolejnych roslin kolby i wyłuskiwałem to Pioneere czystego ziarna z jednej kolby srednia z 5 kolb wyszła 272g z sumarisa 265g Nimba 224g San 218g Graneros najwiekszy zawod "tylko zeby nie bylo potem ze ktos wam nie powiedział" ta slynna reklama kws to ja wam mowie 208g a siałem na jednym polu w roznych sekcjach wszystkie odmioany procz Sumarisa ona była na innym polu takze graneros prawie 1/4 mniej ziarna od A98 i tylko nie wiem jak liczyc monsanto DKC 3399 bo z tych 5 roslin było 8kolb i jesli policze srednia na kolbe to wyjdzie 185g ale jesli na rosline to juz sredni ponad 290g bo ta odmiana miała w wiekszosci 2kolby tylko ze takiej sredniej wielkosci ale ladnie wypelnione to by było na tyle z moich doswiadczen tego rocznych pryskana była wiekszosc Guardianem comlet mix podziałał ladnie jedynie 1,25 po lucerni wymagal dodatkowego oprysku na proso ale Acent podziałal super działa bardzo po woli ale jest skuteczny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6899

Niestety nic nie badałem, a nawet od ostatniego oprysku nie byłem w niej. Jedynie podczas żniw widziałem z przyczepy różnicę we wzroście. kolb też nie widziałem bo ja ugniatałem, a brat woził. Z tego co pamiętam to mówił że łodyga była cieńsza ale czy to jest zaleta? :unsure:

Mogę jedynie sprawdzić jakie kolby były bo jeszcze nie zbierałem kolb na polu ani nie agregatowałem rżyska bo było zbyt sucho.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

to ze jest cieńsza to akurat normalne jesli jest bardzo wysoka kukurydza to lodyka nie jest az taka gruba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bubel500    4

no zaraz wyjdzie ze moze i 200ton no bez przesady 100t to moze byc jak jeszcze woda z niej cieknie 60t to juz jest dobry wynik i jestem ciekaw co ty miales za sieczkarnie ze 3m kukurydza i jej nie bylo widac i nie uwierze w bajki ze przy 100tys byly dorodne kolby ja sieje okolo80 tys na ha bo najwazniejsza jest kolba a jezeli kukurydza tak wyrasta to trzeba poprostu wyzej kosic jesli chce sie zebrac dobr materiał my w tym roku kosilismy na wysokosci 40-45cm

Napisałem grubo ponad 3 metry. Nawet do 3,5. Nie chcesz to nie wierz, nie widziałeś mojej kukurydzy. A obsada może być nawet do 140 tys. ziaren na hektar.


Zetor Team
Pomogłem? Naciśnij zieloną strzałkę obok mojego postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

wiesz sa takie głupki co sieja poznaniakiem na wszystkie rajki i nie licza w ziarnach tylko w kg ale ja nie mowie ze nie mogłes miec takiej kukurydzy bron boze bo warunki były sam miałem ladna kukurydze grubo ponad 3m tylko nie wiem skad bierzesz takie plony i jezeli piszesz ze plon moze byc 100t a obsada 140 to twoj wymysł nie wiem do jakiej ty szkoly chodzisz lub chodziłes ale nie pisz takich głupot bo niechcacy jeszcze ktos sie tym zasugeruje i tyle zasieje max wysiew na kiszonke i to na bardzo dobrym stanowisku przy odpowiednim nawozeniu to 100tys

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez restrukturyzacja2016
      Witam, zastanawiam się nad kupnem nowego sprzętu, mianowicie owijarki do bel. Nie do końca jednak wiem na czym polega sama "idea" owijania. Dlatego piszcie w komentarzach, jakie trzeba mieć wejścia w traktorze itp., jak się obsługuje, są jakieś piloty, czy to samo się wyłącza po zwinięciu itp? Czy ursus c-360 będzie dobra do owijania własnie takim sprzętem siano-kiszonki. Czy może lepszym rozwiązaniem będą po prostu worki do balotów na kiszonke, "wsadzic", czy nie zakisi się wtedy dobrze?
       
      Pozdrawiam,
      czekam na odpowiedzi.
    • Przez iwan7777
      Sąsiad posiał rzepak jary na poplon czy można go skosić na kiszonkę?
    • Przez Kredens1337
      Witam,
      Bardzo pilnie potrzebuje wycinaka do kiszonki, a jestem z podkarpacia i w tej czesci Polski nie ma takiego sprzetu!

      Dlatego prosze, jesli ktos mial stycznosc z wycinakami z Boguszewa, niech cos o nich napisze. Oplaca sie brac bez ogladania? Raz juz tak kupilismy i 5 kafli w plecy. Chodzi mi o strautmanny po 10.5 tys.
    • Przez ares1995
      Witam. Jakie macie opinie o prasie silosującej kelly ryan centerline de luxe? Czy jakieś inne maszyny tego typu znacie?
    • Przez Damian112
      Witam czy ktoś z was cioł bób na kiszonkę chciałbym wiedzieć jak to zakisić czy w baloty czy w pryzmę i jak to ze skarnianiem z góry dzieki
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj