Dominikfm3

Kiszonka z kukurydzy- psucie się

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Adamcfc    1

Czy za dużo przekonasz się w trakcie myślę że nie w perspektywie całego roku takie 40 sztuk sporo zje,...a przeciesz planujesz dokupić 30 sztuk więc zapotrzebowanie jeszcze się zwiększy...1,7h na cały rok na 20? uważam że chcąc mieć QQ na cały rok trzeba by dużo innymi paszami nadrobić...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

a sypał ktos z was mocznik na pryzme ?

Mocznik na pryzmę? Po co? I po co wydawać pieniądze na mocznik który tani nie jest. Lepiej pomyśl o zakiszaczu, ja kupiłem i taki drogi interes to nie jest, chyba że ktoś ma pryzmę na setki ton to i sumka niezła się uzbiera.

Co do ilości to jeżeli będziecie mieć profesjonalnie zrobiona pryzmę to nie bójcie się siać kukurydzy na zapas, dobra kiszonka nie będzie się psuć, a mając 40szt bydła to wybierać będzie się sporo.

U mnie niektórzy pryzmę sypią solą, ale czy to jest takie dobre? Ktoś próbował?


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adamcfc    1

Podobno sypanie solą zapobiega psuciu ale nigdy nie próbowałem , ale zamiast sypać solą to lepiej staranie zrobić kopiec.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
button89    2

Od 2 sezonów stosujemy ze znajomymi sól do posypywania pryzmy QQ. Dzięki temu jej psucie się podczas wybierania praktycznie nie występuje. Krowy pobierają kiszonkę bez różnicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Bo tak Teoretycznie to hamuje rozwój grzybów, pleśni ale bakterii kwasu mlekowego też... i pochłania znaczne ilości wody. Ja kupiłem zakiszacz i zobaczę efekt.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bies11kgr    5

no to jak tak przy okazji spytam się mam zamiar zrobić oborę na 40sztuk mlecznych i 15 cielaków możecie mi powiedzieć ile musiał bym wsiać qq ile balotów sianokiszonki i jakie najlepsze dodatki do codziennego podawania żarcia prosze o odpowieć bo chcę zobaczyć jaka to opłacalność

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jelcz    3

żeby były ładne to byś z 2ha musiał zasiać...jak masz inną też pasze to 1,5ha wystarczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jelcz    3

no to byś musiał z 2 ha zasiać jak chcesz cały rok karmić nią.ile masz ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    267

Panowie, a jak tak się spytam, mam dylemat odnośnie przykrywania pryzmy, bo w zeszłym roku całą folię przysypaliśmy ziemią no i był problem że gdzie nie gdzie się folia rozrywała no i ogólnie bałagan obok pryzmy bo to się ziemia osuwa z foli, potem wpada w kiszonkę, zimą jak zmarznięte to nie ma komu odkuwać tej ziemi itd itd.

 

I mam pytanie- czy zdało by egzamin coś takiego że folie bym przycisnął ziemią tylko przy gruncie a reszta pryzmy by była tylko okryta naciągniętą folią? A przy wybieraniu krawędź folii to bym sobie oponami przyciskał żeby mi nie podrywało folii [niestety nie mam tyle opon żeby okryć cały wierzch pryzmy]. Ktoś taki sposób praktykował? Jakie są z tego wasze doświadczenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19710

Sądzę,że to nie będzie dobre rozwiązanie mieliśmy tak okryte kiszonkę ale z żyta i psuła się

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6900

Ja tak miałem w tym roku i trochę się psuło. (Tylko brzegi obsypane a na wierzchu goła folia) W tym roku dla świętego spokoju obsypuję ziemią całą pryzmę. Znajomy z sąsiedniej wsi obsypuje pryzmę od razu ładowaczem :lol: podjeżdża łyżką z ziemią i sypie na pryzmę :P Ciekaw jestem kto tam zimą kuł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19710

W mojej okolicy popularnym okryciem są opony samochodowe bądź piasek ale ostatnio ciężko z jednym i z drugim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jelcz    3

Ja tylko przykryje ziemia na 1 szpadel a na górę opony i nic się nie psuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6900

U mnie piasku pod dostatkiem bo kilka wsi ma wspólną "żwirownię" (w cudzysłowie bo tam żwiru nie ma. Albo ładny piasek albo sama glina).

A przykrycie brzegów ziemią a obłożenie góry oponami zastąpi okrycie całej ziemią? Lepiej oponę zdjąć niż zimą kuć...

 

@Jelcz, "na szpadel", czyli 20cm wysokości ziemi po brzegach?

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czym ugniatałeś? Ja ugniatałem MF 255 i kiszonka się mało co psuje lekko na brzegach minimalna ilość jest odwalana prawie tyle co nic ..

 

 

ja robię tak samo jak ty i też się nie psuje

 

 

borówka polska na weekend

 

Edytowano przez jarilitmanen

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    267

Ok, czyli będę się trzymał starej wersji okrywania, pozostaje tylko dobrać optymalny kształt pryzmy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jelcz    3

Uwierzcie mi że nie jest ciężko.Jak wy było ciężko odkryć to bym tak nie robił (w dół 15cm)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez restrukturyzacja2016
      Witam, zastanawiam się nad kupnem nowego sprzętu, mianowicie owijarki do bel. Nie do końca jednak wiem na czym polega sama "idea" owijania. Dlatego piszcie w komentarzach, jakie trzeba mieć wejścia w traktorze itp., jak się obsługuje, są jakieś piloty, czy to samo się wyłącza po zwinięciu itp? Czy ursus c-360 będzie dobra do owijania własnie takim sprzętem siano-kiszonki. Czy może lepszym rozwiązaniem będą po prostu worki do balotów na kiszonke, "wsadzic", czy nie zakisi się wtedy dobrze?
       
      Pozdrawiam,
      czekam na odpowiedzi.
    • Przez iwan7777
      Sąsiad posiał rzepak jary na poplon czy można go skosić na kiszonkę?
    • Przez Kredens1337
      Witam,
      Bardzo pilnie potrzebuje wycinaka do kiszonki, a jestem z podkarpacia i w tej czesci Polski nie ma takiego sprzetu!

      Dlatego prosze, jesli ktos mial stycznosc z wycinakami z Boguszewa, niech cos o nich napisze. Oplaca sie brac bez ogladania? Raz juz tak kupilismy i 5 kafli w plecy. Chodzi mi o strautmanny po 10.5 tys.
    • Przez ares1995
      Witam. Jakie macie opinie o prasie silosującej kelly ryan centerline de luxe? Czy jakieś inne maszyny tego typu znacie?
    • Przez Damian112
      Witam czy ktoś z was cioł bób na kiszonkę chciałbym wiedzieć jak to zakisić czy w baloty czy w pryzmę i jak to ze skarnianiem z góry dzieki
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj