Dominikfm3

Kiszonka z kukurydzy- psucie się

Polecane posty

karolu    3

FAO mówi o długości okresu wegetacji danej odmiany - im dłuższe tym kukurydza dłużej dojrzewa. Liczba FAO zaczyna się już od nawet 160 - ale są to odmiany polecane na pole po np życie na kiszonkę czy I pokosie trawy. Kukurydza w plonie głównym powinna mieć min te 200 FAO - im wyższe tym wyższy potencjał plonowania zarówno masy jak i kolby i mniejsza wrażliwość na niekorzystne warunki klimatyczne. Jeśli siejesz na początku maja i w połowie września chcesz zebrać to radzę Ci zasiać odmiany o FAO 200-240 max 250. Ja bym Ci radził posiać kilka odmian żebyś zobaczył co Ci wyjdzie lepiej. Jeśli wrony u Ciebie buszują to radzę kupić zaprawione mesurolem.

http://public.pioneer.com/portal/site/Public/corn/ Tu są opisane odmiany pioneera jeśli wejdziesz odmianę znajdziesz bardzo dobrą charakterystykę, na twoje ciężkie dobre ziemie powinna być dobra G12, V43, T45, A98. Podałem Ci pioneera bo go sprzedawałem, ale z innych firm też jest mnóstwo odmian.

Z traw to sprawdź w necie mieszankę Horda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

No i tak wczoraj poszukałem info odnosnie odmian i conieco znalazłem, dla mnie najlepsze FAO to 200-220, dłuższy pokres wegetacji może byc ciężki, a właśnie ile dac mi tego nawozu i w jaki sposób, zamierzam kupic wszystkie składniki oddzielnie?? No to w jakiej ilości je wysiac i jak?


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

Fosforan w podsiewacz, mocznik i sól przedsiewnie (niektórzy rezygnują z soli przy dużym nawożeniu organicznym. Proporcje to np 150-150-150 każdego z wymienionych składników, i myślę że to powinno wystarczyć na polu w dobrej kulturze. Plus do tego mocznik z odżywką jak już będzie miała kilka listków dolistnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

A żeby dac po 10kg czystego składniku na hektar??


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Słuchaj a dolistnie mocznik+siarczan magnezu?? Bo ja tak dokarmiam zboża /


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1210    5

Ja po przeczytaniu opini na tym forum po raz pierwszy zasiałem qq na kiszonkę. Jestem rolnikiem małorolnym lub jak ktoś chce hobbistą. Moja obsada stada to 5 szt. do skarmienia i cielaki. QQ jest dla opasów nie dla mleka. Do tej pory bylo dkla nich przeznaczone ziemniaki+ buraki. sprzęt jakim dysponuje to c-330 i podstawowe sprzęty zakupione w 80 latach. Zasiałem 50 arów qq na ziemi kl. III. Na jesieni był obornik na połowie (bo wtedy jeszcze miały być buraki i ziemniaki) i na wiosnę na połowie. Za siew zapłaciłem 70 zł (siew pneumatyczny, punktowy) OOchrona przed chwastami to Titus i w tej chwili wyleciało z głowy. zasilanie to mocznik + agrolef fosfor lub potas. Zbiór koło 20 września. Otworzona 23 października. Odmiana qq San. Koszty zbioru to 300 zł sieczkarnia. Ugniatanie c-330 z opryskiwaczem wypełnionym 400l. z tyłu plus dociążenie przodu. A i trzeba kupić czarną folię na wierzch. dodatkowo pod tą folię dałem folię malarską. Efekt nic na razie nie odrzucałem. Na dzień biorę 2 taczki qq. Z 50 arów bylo około 8 przyczep zielonej masy. Póki co gorąco polecam kiszonkę z qq zamiast buraków i ziemniakó

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

Słuchaj a dolistnie mocznik+siarczan magnezu?? Bo ja tak dokarmiam zboża /

Dokładnie tak jak zboża możesz robić, tylko radzę ostrożnie - żeby nie przypalić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

No to już jakieś wstępne informacje mam na temat uprawy, stanowisko mam juz zaplanowane myśle że bedzie dobrze aby tylko dobrac dobrą odmiane to bedzie podstawa.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

dokładnie, do tego musi być jeszcze odpowiednia ilość opadów w odpowiednim czasie... :)


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PatrykGY    4

Odnośnie obornika to wg na wiosnę nie da nic dla qq dopiero z tego następne pokolenie roślin będzie czerpało,co od odmiany to polecam TK-160 :) U nas na ziemi 3a i 4 z 3 ha osiągnęliśmy 120 m3 ;)

A co do dokarmiania to polecam jeśli będzie db rok to dać Basfoliaru chyba 36 12l na ha i to ją popędzi do rośnięcia a nawóz to mieszankę fosforu,magnezu,potasu do siewnika np polifoska 6

a jeśli masz gorczycę i na niej obornik i jeszcze gnojowicę to nie ma co dawać jeszcze przed siewnie ;)A na wierzch nie radzę nawozu bo nie wiadomo czy się rozłoży :)


Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris31    5

Czy odmiany pioneer np. PR39K13 lub G12 są lepsze od polskich odmian. A może coś innego na gleby z przewagą glin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barti212121    2

Witajcie ja mam bydło i chce zrobic dla niego kiszonke z kukurydzy a nigdy wczesniej nie siałem kukurydzy i nie miałem z nią do czynienia i jestem młodym niedoświadczonym rolnikiem i w związku z tym mam kilka pytań . Proszę o żetelną i wyczerpujaca odpowiedź . Na początek mam zamioar zasi8ac tak około 1 hektara . W jaki sposób w ogóle przygotować do kukurydzy pole ile gnoju na jaka powierzchnie dać a muszę powiedzieć , że mam dużo gnoju , bo mam aż trzy obory no ale wiadomo , że nie cały obornik pójdzie na kukurydzę i mniej więcej ile tego obornika dać tak żeby była dobra wydajność ? I w ogóle jak przygotowac pole do kukurydzy ? A jak przygotować silos w jaki sposób jaki mnioej więcej duży na 1 ha kuku ? jak z folią i inne itp ? A jak siać kukurydzę jak nie mam siewnika do kukurydzy tylko normalny do zboża da sie takim zasiać ? a jak tak to w jaki sposób żeby móc potem kosic sieczkarnia jednorzędową ? Jak już ją zasieje to kiedy najlepiej ścinać ja na kiszonke ? Pomóżcie mi i doradźcie ! Z góry dziękuje Pozdrawiam !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jelcz    3

Jaką masz klase ziemi?

 

1.Daj 30t-40t obornika

2.Z oraj to pole na zimę

3.Co do silosa zrob go wąski i wysoki to ci sie tak psuć nie będzie

4.Folia masz na allegro (z mojej okolicy też dawają folię budowlaną)

5.Mój wujek też sieje normalnym siewnikiem i sieje co 3 rządki

6.To zależy jaka odmiana kukurydzy przeważnie się kosi od początek września,musisz zobaczyć jaka jest dojrzała kolba jak jest w 30-40% dojrzała to możesz kosić(przynajmniej ja tak robie)

 

To co umiem to pomoge Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barti212121    2

mam 4 klasę ziemi na 4 klasie będzie ta kukurydza . Ile mogę mniej więcej uzyskać ton z 1 ha czy wtedy jak bede siał co 3 rządki to dam radę ciąć sieczkarnią jednorzędową ? A jak najlepiej zrobić ten silos z betonu czy inaczej ? a najlepiej jaki długi ? A czy QQ krowy jedzą też prosto po ścięciu ? pozdrawiam dzięki za odpowiedź i pomoc jak bede miał pytania to napiszę pozdrawiam

Edytowano przez milanreal1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jelcz    3

No ja sieje na 4 klasie kukurydze i mam fajną(zobacz sobie w mojej galeri).No z ha jest różnie jak masz fajną kukurydze to możesz uzyzkać 70t-90t...To tez zależy jakom sieczkarnią bo mój Wujek ma Mengele i kosi tak ,ale sieczkarnia pottinger może się nie zmiścić w rząku...No lepiej będzie z betonu ale jak niemasz z betonu no to zrob na ziemi,a długi to zależy ile będziesz miał tej kukurydzy,tylko pamiętaj zrob go (Wąski,wysoki i długi)...Ja też daje po ścięciu krowom i bykom i bardzo im to smakuje ;)

 

Niema srawy jak coś będziesz potrzebował to pisz,a masz tą kukurydze już zasianą czy będziesz na drugi rok siał na wiosne?

 

Pozdrowienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barti212121    2

Będę siał na drugi rok dopiero i chcę się właśnie jak najwiecej dowiedzieć bo nie mam w tym żadnego doświadczenia dzęki za rade pozdrowienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychoo124    2

moja rada jest taka, aby jednak posiać siewnikiem do kukurydzy, a nie zbożowym. Od siewu zależą wschody i dalszy rozwój.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Siej tylko siewnikiem przeznaczonym do kukurydzy, nie próbuj zaoszczędzić bo możesz prawie nic nie zebrać, nasiona będą na złej głębokości.


Chce kupić windę (przekładnie łańcuchową) do podnoszenia, o udźwigu powyżej jednej tony. Proszę o kontakt na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jelcz    3

Mój wujek już tak sieje przez 6lat i narmalne wschody ma...A jak głębiej spuścisz siewnik do kukurydzy to też będzie głębiej :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Empty87    0

Ja mam pytanie co do zakiszacza. Jaki najlepszy był by pod mięsne byczki?? Nie mam krów, a z tego co czytam na necie to większośc zakiszaczów jest robioonych albo bod mleczne albo mix mleczne + mięsne. Jak by ktoś znał jakiś dobry produkt to chetnie wypróbuje.


Kocham Spać


W Czoko Jest Spoko!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

A co ma zakiszasz do rasy czy użytkowania bydła, w obu przypadkach chodzi o jak najlepszą pasze, czyli wspomożenie procesów zakiszania i nie doprowadzenia do zagrzewania się kiszonki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez restrukturyzacja2016
      Witam, zastanawiam się nad kupnem nowego sprzętu, mianowicie owijarki do bel. Nie do końca jednak wiem na czym polega sama "idea" owijania. Dlatego piszcie w komentarzach, jakie trzeba mieć wejścia w traktorze itp., jak się obsługuje, są jakieś piloty, czy to samo się wyłącza po zwinięciu itp? Czy ursus c-360 będzie dobra do owijania własnie takim sprzętem siano-kiszonki. Czy może lepszym rozwiązaniem będą po prostu worki do balotów na kiszonke, "wsadzic", czy nie zakisi się wtedy dobrze?
       
      Pozdrawiam,
      czekam na odpowiedzi.
    • Przez iwan7777
      Sąsiad posiał rzepak jary na poplon czy można go skosić na kiszonkę?
    • Przez Kredens1337
      Witam,
      Bardzo pilnie potrzebuje wycinaka do kiszonki, a jestem z podkarpacia i w tej czesci Polski nie ma takiego sprzetu!

      Dlatego prosze, jesli ktos mial stycznosc z wycinakami z Boguszewa, niech cos o nich napisze. Oplaca sie brac bez ogladania? Raz juz tak kupilismy i 5 kafli w plecy. Chodzi mi o strautmanny po 10.5 tys.
    • Przez ares1995
      Witam. Jakie macie opinie o prasie silosującej kelly ryan centerline de luxe? Czy jakieś inne maszyny tego typu znacie?
    • Przez Damian112
      Witam czy ktoś z was cioł bób na kiszonkę chciałbym wiedzieć jak to zakisić czy w baloty czy w pryzmę i jak to ze skarnianiem z góry dzieki
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj