Dominikfm3

Kiszonka z kukurydzy- psucie się

Polecane posty

andrzej2110    535

A to u was biorą od godziny?? U nas od ha


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Sieczkarnia bierze od godziny, kosi nam rolnik Jaguarem 690SL. Dla niego hektar skosić w godzinę to nie problem, ale dla nas dowieść to na pryzmę i dobrze ugnieść to duże wyzwanie. Sposobem na to jest robić kilka pryzm, ale robić więcej jak 2 pryzmy z 5ha to chyba przesada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6863

U nas nie kupuje się żadnych zakiszaczy i mamy kiszonkę lux. Tylko w tym roku mamy spleśniałą od brzegu bo krowa weszła i przeszła się bokiem do końca pryzmy. A jeśli się psuje to jest to wina dostania się powietrza. Trzeba uważać, żeby nie przedziurawić folii. Często pleśnieje przez wrony, albo przez psy - jak np. mojego sąsiada, który na noc spuszcza wilka bo nie ma co mu dać zjeść. Czasami mam chęć kupienia trutki na szczury i go poczęstować. podobnie jak wrony - wejdzie na wierzch i podziurawi. Raz tato poszedł powiedzieć żeby go uczepił bo każdemu folię dziurawi, a ten na to: "Nie tylko ja mam psa we wsi"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535
Sieczkarnia bierze od godziny, kosi nam rolnik Jaguarem 690SL. Dla niego hektar skosić w godzinę to nie problem, ale dla nas dowieść to na pryzmę i dobrze ugnieść to duże wyzwanie. Sposobem na to jest robić kilka pryzm, ale robić więcej jak 2 pryzmy z 5ha to chyba przesada.

 

Ja robię 2 pryzmy. jedna jest z około 9 rozrzutników a na drugą daje resztę. Robię tak bo koło stodoły więcej nie wejdzie. No może w tym roku (jak kukurydza nie uschnie ) to będzie dłuzsza pryzma przy stodole czyli 10-11 rozrzutników a reszta za ogródkiem.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Szerokie koła to mały nacisk na 1 cm kwadratowy. Dobre do pola ale nie kiszonek. Da się takim ugniatać ale trzeba cienko sypać i gnieść.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOOMER    0

Najważniejsze to ugniatać dobrze od samego początku i na bokach, tylko trzeba uważać żeby nie spaść. Ode mnie sąsiad brał od hektara kukurydzy. Robię jedną a długą pryzmę. Dodaję zakiszacze Labacsil z sano . Lepsze pobieranie paszy niż kiszonka bez zakiszacza. A co za tym idzie zwiększona wydajność mleka i przyrosty opasów. A trzy lata temu zasiałem 10 ha kukurydzy i miałem coś ok 800 ton. Rocznie idzie ok 350 ton. Zapas mam na cały rok. Od dwóch lat dosiewam po 4 ha kukurydzy. Wszystko zjada 50 sztuk bydła. W tym dwa ha żyta na kiszonkę i lucerna oraz trawa z kończyną na powierzchni 6 ha oraz 4 ha łąki na siano.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adrian2    17

Ja w tym roku ubijałem C 328 ze skrzynką na tuzie, teoretycznie około 450kg, w praktyce raczej mniej. W kukurydzy ciapkiem się bardzo dobrze ubija, z 4 na wsteczny rewers. Zależy też ile się ubija. Bo jak ktoś dwa razy przejedzie i se idzie w cień no to nie dobije.


-U-R-S-U-S- i wszystko jasne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość damian131091   
Gość damian131091

Aby nie było spleśniałych płatów: trzeba dobrze ubić, trzeba dobrze przykryć, no i przede wszystkim żeby traktor bez napędu się nie zakopał. U mnie zawsze do transportu kukurydzy używa się ciągników z przednim napędem, tylko dwa są bez napędu: mf 590 to jeszcze daje rade, jeszcze za bardzo się nie zakopie, ale jak jest ursus 3512, to gdzie on się zakopie to zawsze w tym miejscu jest spleśniała. Co roku tak jest jak go się nie wciągnie to on się zakopie i powietrze się dostaje do ubitej wcześniej kukurydzy poprzez właśnie zakopanie się. Gdyby nie ursus to bym niemiał ani jednego płata pleśni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Jakim biegiem wiezdzasz nam pryzmę 3512??


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian18    3

Ja od ładnych kilku lat wciągam kukurydze na pryzmę 3512 na pryzmach mam około 40 rozrzutników co roku i od około 10 wciągam na 2 ciągniki i się nie kopie(lepiej stracić te 2 min na podczepienie liny niż 1 godz na kopanie się) pryzmę robię średnio 3 dni 4 przykrywam ugniatam 30 i 60 kosze forszajem i kiszonka jest zawsze ok jedną folie wykorzystuje kilka lat tylko składam na pół żeby były 2 warstwy i jest kiszonka ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz345    0

Witam!

 

W tym roku zostało nam 25 arów kukurydzy i chcemy przeznaczyć ją na ukiszenie. Do tej pory kukurydzę ścinaliśmy sieczkarnią jednorzędową na zielono prosto do żłobów. Jednak w tym roku późno zaczęliśmy ją kosić i nie skosiliśmy wszystkiego a poniewaz zbliza sie pora na kiszenie kukurydzy zwracam sie do Was jak się robi kiszonkę i jakie to są koszty ;[ . czyli czarna lub biała folia. Czy trzeba stosować jakies preparaty ułatwiajace proces zakiszania? Z tego co się naoglądałem na youtube wiem że trzeba kosic sieczkarnia zwozic na pryzmę ubijać przykryc folia i zasypać piaskiem. Po ilu miesiącach mozna ją odkrywac? Czy mleko nie zmieni zapachu ? Czy można ją dawać na przemian z sianem suchym?Czy trzeba tez druga folie na spód czy zamiast tego na zółty piach?

Proszę o odpowiedzi jako laik w temacie kiszonek gdyz niegdy dotad tego nie robilismy. :o

P S wiem ze jest duzo tematów o kiszonkach ale tamte wygasły i nikt do nich nie zagląda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

kiszonki z kuku nie robimy ale czy te 25 arów wystarczy na zrobienie takiej pryzmy aby to się dało ugnieść i nie zepsuło i potem można było to pobierać z niej??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Jeśli masz jako taka tą sieczkarnie to poczekaj do 2 dekady września i jak już to wtedy rób ta kiszonkę. I poprę kolegę z postu wyżej, nie wiem czy jest sens robić pryzmę z tak małej powierzchni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gosc1    2
Czy mleko nie zmieni zapachu ?

:o zmieni nie tylko zapach,ale i kolor... Żartuję - Jasne,że nie zmieni.

 

Czy można ją dawać na przemian z sianem suchym?

 

Można.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian18    3

Pawel20 zależy na jakiej ziemi rośnie jak na piasku to za 2 tyg do koszenia i popieram że z 25 arów nie ma co robić pryzmy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Słuchaj a warto ci robić z tego kiszonkę? Z każdym co gadam to mi mówił że kiszonki z areału poniżej 1ha to kiszonki nie warto robić. A nie myślałeś jej wysuszyć? Sieczkę suchej QQ też zjedzą.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Albo jak masz pokazne kolby na tych 25a to wez skos ja wczesniej i zrób CCM :D


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Ja pierwszą QQ jako miałem była z 24 arów. Wtedy ciał mi facet usługowo. Były 1,5 rzutnika i przyczepa. Na przykrycie to zwykła czarna folia budowlana. Innej nie stosuje.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Niestety dużo ale to przez to ze przykryłem pęczkami słomy. NIGDY TEGO NIE RÓBCIE!!!!

gdyby nie ta słoma byłoby wszystko ok. Tam gdzie były dane opony było wszystko ok.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Morpheus    0

Kiszonke z qq to sie da zrobić z każdej ilośći! Ja w tamtym roku zakisiłem ok 1a kukurydzy i wyszła znakomicie bez żadnych preparatów itp. A dodam że qq nie była rewelacyjna, wysoka może na 150cm i cienka bo ją troche spaliłem opryskiem. A krowy dwie wtedy jadły jak najęte. W tym roku mam ok 10arów bez pryskania troche sie narobiłem żeby mi nie zarosła, a co najlepsze jak była już duża i w rzędach była zarośnięta to wziąłem kosiarke i przesiekłem bruzdy :) Krązam ją zwykła ręczną krązanką do trawy w tym roku przerobiłem ją żeby dało się podpiąć do WOM'u bo w tamtym to do silnika na pasie ale sie troche ślizgał jak dało sie dużo, więc teraz powinno iść. A z pola to nożycami na wóż i do domu i tam krązanie :)

Tak że qq jest wspaniała do zakiszania ważne żeby pod żadnym względem nie dostało siędo niej powietrze i woda, bo innaczej będzie zła. A po 6 tygodniach można ją otworzyć.

 

PS A co do pryzmy to na łące zebrałem tylko trawe i jest git. nie daje nic pod spód prosto na ziemie. A przykrywam folią malarską.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Folia malarska? :) Przecież ona się drze na lekkim wiaterku wiec jak przykrywasz to jest więcej dziur niż folii. Nie psuje ci się taka kiszonka?


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez restrukturyzacja2016
      Witam, zastanawiam się nad kupnem nowego sprzętu, mianowicie owijarki do bel. Nie do końca jednak wiem na czym polega sama "idea" owijania. Dlatego piszcie w komentarzach, jakie trzeba mieć wejścia w traktorze itp., jak się obsługuje, są jakieś piloty, czy to samo się wyłącza po zwinięciu itp? Czy ursus c-360 będzie dobra do owijania własnie takim sprzętem siano-kiszonki. Czy może lepszym rozwiązaniem będą po prostu worki do balotów na kiszonke, "wsadzic", czy nie zakisi się wtedy dobrze?
       
      Pozdrawiam,
      czekam na odpowiedzi.
    • Przez iwan7777
      Sąsiad posiał rzepak jary na poplon czy można go skosić na kiszonkę?
    • Przez Kredens1337
      Witam,
      Bardzo pilnie potrzebuje wycinaka do kiszonki, a jestem z podkarpacia i w tej czesci Polski nie ma takiego sprzetu!

      Dlatego prosze, jesli ktos mial stycznosc z wycinakami z Boguszewa, niech cos o nich napisze. Oplaca sie brac bez ogladania? Raz juz tak kupilismy i 5 kafli w plecy. Chodzi mi o strautmanny po 10.5 tys.
    • Przez ares1995
      Witam. Jakie macie opinie o prasie silosującej kelly ryan centerline de luxe? Czy jakieś inne maszyny tego typu znacie?
    • Przez Damian112
      Witam czy ktoś z was cioł bób na kiszonkę chciałbym wiedzieć jak to zakisić czy w baloty czy w pryzmę i jak to ze skarnianiem z góry dzieki
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj