Dominikfm3

Kiszonka z kukurydzy- psucie się

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
MariuszKlim    30

witam warto kupić zakiszaną kukurydzę mieloną w bigbagu? nie mam własnej kukurydzy karmię śrutą 10% i mąka z własnego zboża, i dawałbym tą kukurydzę zamiast śruty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MariuszKlim    30

nie mam kukurydzy, jakbym siał to wtedy mi krucho z słomą wychodziło, a ziarna mam w miare dużo powinno do lata wystarczyć, mieszanka zbożowa plus 5% łubinu żółtego. i do tego po trochu posypuję śrutą z roznych mieszanek zbożowych ale drogo wychodzi taka śruta

Mielona kukurydza w big bagu zakiszana miałbym do 600zł tone może taniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyziek_1    48

Na krowę dajesz 24-32kg dziennie kiszonki z kukurydzy, jeśli wyeliminowałbyś śruty zbożowe. Mało opłacalne jest kupowanie kukurydzy kiszonej w big bagach czy belach.. 

Ile krów doisz? Skad jesteś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MariuszKlim    30
3 godziny temu, dyziek_1 napisał:

Na krowę dajesz 24-32kg dziennie kiszonki z kukurydzy, jeśli wyeliminowałbyś śruty zbożowe. Mało opłacalne jest kupowanie kukurydzy kiszonej w big bagach czy belach.. 

Ile krów doisz? Skad jesteś?

Zapomniałem dodać że to dla opasów :)

opasy karmię oprócz suchą paszą, Sianokiszonką w balotach. A śruta mnie kosztuje lekko ponad 1000zł/tona

jestem z Podlasia.

byk HF w 2 lata dochodzi średnio do 700kg  (czasem wiecej czasem mniej).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyziek_1    48
8 godzin temu, MariuszKlim napisał:

Zapomniałem dodać że to dla opasów :)

opasy karmię oprócz suchą paszą, Sianokiszonką w balotach. A śruta mnie kosztuje lekko ponad 1000zł/tona

jestem z Podlasia.

byk HF w 2 lata dochodzi średnio do 700kg  (czasem wiecej czasem mniej).

Zamiast kuku, lepiej kup soję/rzepak bo potrzebujesz białka. Energię masz w zbożu.

 

2 godziny temu, piotrek12413 napisał:

Witam, jeśli wsypie mokre całe ziarno kukurydzy do worka od sianokiszonki i Big baga to to się zakosi? 

 

Widziałeś jak Twoja matka albo babka kiszą kapustę? Prosta reguła : cienko kroisz, ubijasz, odcinasz tlen.

Jak dobrze ubijesz to ziarno w bigbagu, a potem wyciśniesz całe powietrze to może się uda. Bardzo pracochłonne, a efekt może być różny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A może chodzi Ci o mielone kiszone ziarno kukurydzy bo u nas taki Big Bag kiszonki kosztuje do 240 zl tona. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mielinę robiłem, z racji tego ze brak czasu chciałem całe zakisić i srutowac później. Na mokra mam kontrakt po 430 netto, udało się:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2345

Niby mozna. Ale radzil bym polac kwasem propinowym. Niedlugo bede widzial jak sasiadowi wyszlo ponowne nakrywanie bo wku..ł sie tak sie psula 


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak grzyb pojawił się na kolbie jak kukurydza była na polu to nawet porządne ubicie nic nie da

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tramal    0
Dnia 25.12.2015 o 12:40, kobra89 napisał:

Co do psucia się pryzmy zauważylem u siebie, w tym roku przeprowadzaliśmy doświadczenie z 5 firmami nasiennymi qq, i śmiem stwierdzic ze odmiana ma duże znaczenie w zakiszaniu, gdzie był koszony limagrain pryzma mi sie psuje pasa idzie wzdłuż, nikt nie powie że źle ubita czy coś, poprostu w chłodach w/w odminy wykazywały super wigor natomiast gdy nastąpiła susza jako pierwsza zdychała w oczach co przełożyło sie na tworzenie grzyba na liściach i takie są efekty.

Odmiana to podstawa, w 2016 sieje tylko polskimi dosyc wynalazków..........

Witam . Uprawa kukurydzy zajmuje się od 20 lat i około 10 lat temu pojawiły się pierwsze niebieskie bryły jak pasy pleśni. Zgadzam się z przedmówcami że ubicie ma znaczenie, stosowanie zakiszaczy i konserwantów również ale nie pamiętam żeby 15 lat temu występowały takie problemy jak dziś. A jak wiemy w tamtych czasach to c330 i c360 do ugniatania oraz sieczkarnia fortschritt i 10 ludzi do rozgarniania. Ile wtedy się grzebało ciągników a kukurydze waliło się praktycznie z przyczep na miejsce i rozgarnianie widłami. i nie było tego typu problemów. Dziś większość usługodawców posiada przyczepy z rozrzucaniem, a ciągniki do ugniatania to po 120 km i agregaty do równego rozłożenia masy. I są problemy od samego dna po górę. Ciągle słyszę czytam za słabo ubita za za mało ziemi i tego typu bzdury. Sieje po 20 ha kukurydzy  rocznie co stosowałem zakiszacze i najlepszy efekt dają konserwanty ale problemy i tak są. 

 

Zgadzam się z kobra89 i innymi że odmiana ma znaczenie. Ja sieje głównie odmiany francuskie limagrain i RAGT 80% i polskie na piachy to największy problem jest w tych francuzach ale i najlepszy plon:).

Tak więc mam prośbę do was wszystkich  na tym forum (co mają problemy i nie) żeby podali jakie odmiany siejecie.  Może jak zbierzemy te informacje to wyjdzie nam jakaś prawidłowość.

Pozdrawiam...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

Archimedes na górze w silosie z niebieskim, w mniejszym stopniu Legion

Edytowano przez lukbold

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

A ja powiem tak, w tym roku myślałem że cała pryzma pójdzie na gnój, wpadł jaguar 10 rzędów, 3 ciągniki z dużymi rozrzutnikami - pole 20 metrów od pryzmy, czasami stali w kolejce - gniecenie na 2 ciągniki dosłownie po 5 przejazdów przód-tył i na koniec już ile się dało.... 
Z początku przez to że od razu spasałem czyli nie okryłem do końca trochę się grzała i pleśniała - i zaskoczenie - po 5 metrach idealna kiszonka, zero pleśni, gdzie folia dziurawa tam gniazdo wielkości połowy główki kapusty, już poszło z 20m i jest  super.... Także wychodzi po mojemu że najważniejszy termin zbioru i brak grzyba na kolbach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    187

Trochę już dawno ten wątek się urwał ale wrzucę swoje trzy grosze. Ja tak robię od kilku lat że całą QQ sypie do big baga z wkładem foliowym i zakiszam. Miele pózniej razem ze zbożem i jest git.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez restrukturyzacja2016
      Witam, zastanawiam się nad kupnem nowego sprzętu, mianowicie owijarki do bel. Nie do końca jednak wiem na czym polega sama "idea" owijania. Dlatego piszcie w komentarzach, jakie trzeba mieć wejścia w traktorze itp., jak się obsługuje, są jakieś piloty, czy to samo się wyłącza po zwinięciu itp? Czy ursus c-360 będzie dobra do owijania własnie takim sprzętem siano-kiszonki. Czy może lepszym rozwiązaniem będą po prostu worki do balotów na kiszonke, "wsadzic", czy nie zakisi się wtedy dobrze?
       
      Pozdrawiam,
      czekam na odpowiedzi.
    • Przez iwan7777
      Sąsiad posiał rzepak jary na poplon czy można go skosić na kiszonkę?
    • Przez Kredens1337
      Witam,
      Bardzo pilnie potrzebuje wycinaka do kiszonki, a jestem z podkarpacia i w tej czesci Polski nie ma takiego sprzetu!

      Dlatego prosze, jesli ktos mial stycznosc z wycinakami z Boguszewa, niech cos o nich napisze. Oplaca sie brac bez ogladania? Raz juz tak kupilismy i 5 kafli w plecy. Chodzi mi o strautmanny po 10.5 tys.
    • Przez ares1995
      Witam. Jakie macie opinie o prasie silosującej kelly ryan centerline de luxe? Czy jakieś inne maszyny tego typu znacie?
    • Przez Damian112
      Witam czy ktoś z was cioł bób na kiszonkę chciałbym wiedzieć jak to zakisić czy w baloty czy w pryzmę i jak to ze skarnianiem z góry dzieki
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj