Dominikfm3

Kiszonka z kukurydzy- psucie się

Polecane posty

Za 2 miesiące zabraknie mi kiszonki z racji zeszłorocznej suszy. Mam za stodołą 30 ar pola które myślałem zasiać czymś co by zastąpiło tą kiszonkę?

Poradzi ktoś coś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam mam 3 boksy po 30  m2 mniej więcej zamierzam przestawić się na opasy w 3 grupach wiekowych ile mogę w tych boksach maksymalnie trzymać sztuk wolny wybieg i ile mi jest potrzebne ha kiszonki z qq na maksymalną obsadę w 3 grupach wiekowych dodam że mam już posianę 1,5 ha lucerki którą bierze wuja a którą to ja mógłbym już wykorzystać zamiast kiszonki z qq ziemia 2,3 klasa i troszkę 4 i 5 łącznie 16 ha i możliwość dobrania słomy od sąsiadów  pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

U mnie też te niebieskie ogniska pleśni.... w sumie co roku to samo ale w tym wyjątkowo duzo ;/ Od góry 10cm eleganckiej (chyba że gdzieś folia dziurawa) potem pasek niebieskiej pleśni. Potem ze 30cm warstwa w której mogą się zdrzyć ogniska no i z 1m dobrej kiszonki. Na folii siatki ochronne, brzegi folii przyciśniete oponami z wózków widłowych a więc 1000% szczelności pryzmy, na góre i boki opony z ciężarówek i inne. Dawno bym miał wycinak do wybierania no ale z tą pleśnia to sie mija z celem taki zakup ;/

 

Syf na pryzmie... hmm pryzma na łące, sucho raczej było jak robiłem. Dlaczego to w konkretnych miejscach sie zdarza na pryzmie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luc93    3

u mnie podobnie ale trochę wrony podziobały w tym roku trzeba kupić siatkę ochronną , ktoś mi mówił ze jak za słabo ubite też sie może robić niebieskie ale szczególnie to jak jest styczność z powietrzem . lepiej jedzą od sianokiszoinki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    449

z moich obserwacji wynika ze te niebieskie ogniska plesni sa od ubicia a potem zerwania tej ubitej warstwy podczas robienia kiszonki...a rozwijaja sie wtedy gdy robi sie cieplej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nismo    7

witam, czy kiszonkę z zeszłego roku można zostawić z tegoroczną w jednym dole i utoczyc 

Edytowano przez Nismo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nismo    7

Jeszcze nigdy tego nie stosowałem bo zawsze brakowało mi kiszonki, a w tamtym  roku bardzo dobrze obrodziły buraki i  w dodatku cena ziemniaka była niska to także coś tam się dokładało z pyry i kiszonka została otwarta dopiero w marcu, ale na dzień dzisiejszy to spasłem około 50% i w ciągu 2 miesięcy nie przejedzą opasy i tak myślę że zostanie z 20%,a szkoda by było wyrzucić a za bardzo nie mam gdzie robić nowej pryzmy. Kiszonkę z qq robię od 3 lat i zakiszam ją w starym dole po kiszonce z liści buraczanych.

A tak dla sprostowania to ja tego nie wymyśliłem z tym zasypywaniem starej kiszonki nową, tylko znajomy mi tak radził co dłużej w tym interesie siedzi, sam nie jestem do tego przekonany i dlatego pytam się na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

Co do sypania nowej na starą to nie wiem dokładnie, ale osobiście dosypywałem nową qq do czoła starej pryzmy i wszystko ok, a w zasadzie to jedno i to samo, czy dosypię do czoła, czy całkowicie na wierzch. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nismo    7

bo jestem ciekaw jak stara się zachowa po kolejnym przykryciu i czy nie zniszczy nowej,Tak dla sprostowania to ja też do czoła będę dosypywał a to co będzie nadmiarem to najwyżej wejdzie na tą starą.

Edytowano przez Nismo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kotwczapce    30

Niebieska część to zbyt gruba warstwa niedostatecznie rozciągnięta. QQ powinna być rozciągnięta na warstwy najlepiej poniżej 10 cm grubości lub mniej. Oczywiście ważna jest odpowiednia  wilgotność sieczki. Gdy  niebieskie jest pod wierzchem to raczej pryzma słabo zagęszczona,ugniecona. Na koniec zawsze ujeżdzamy dodatkowo i dlatego te 10-20 cm od góry jest OK

Brzegi folii powinny być zasypane ziemią, inaczej gryzonie zrobią tam sobie wejście i mamy pozamiatane

Edytowano przez kotwczapce

.trzeba być szalonym, żeby nie zwariować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MENAGER37    0

Witam, mam pytanie. Zostanie mi trochę kukurydzy w jednym z silosów i tak się zastanawiałem czy dało by radę żeby przed samym koszeniem nowej tegorocznej kukurydzy rozgarnąć to po spodzie silosu dobrze ubić i na to sypać nową kiszonkę. Czy nie będzie się to psuło? Może ktoś praktykował coś takiego? A muszę coś z nią zrobić bo oprócz tej końcówki mam jeszcze jeden silos pełny, a tylko jeden jest wolny. Dodam że zeszłoroczna kiszonka przechowuje się raczej bez problemów, nie pleśnieje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Genius9872    399

teoretycznie powinno być ok bo stara QQ ma już niskie pH i szybciej powinna zacząć ci się kisić nowa, wg mnie plan za***isty, a swoją drogą tak na filmiku na YT widziałem jak ktoś tak robił ale nie w PL..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EteroxPL    2

Witam, mam pytanie:

Jeśli kukurydza jest za sucha to czy można ją zlać wodą? Czy ona w ogóle się ukisi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk1222    136

Aby kiszonka z qq dobrze się kisila musi mieć ziarno(cukry) a sieczka wzięta prosto do ręki z pod sieczkarni musi być czuć wilgoć ( z pozoru kukurydza sucha na pniu ma jeszcze sporo wilgoci.
jeżeli uważasz że będzie za sucha kup zakiszacz i rozrób go w wodzie i polewaj konewka co 20 cm warstwy na pryzmie TU UWAGA WODA MUSI BYĆ BEZ CHLORU CZYLI NIE Z WODOCIĄGU TYLKO STUDNIA ITP...można polewac również serwatka działa jak zakiszacz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Co do sypania nowej na starą to nie wiem dokładnie, ale osobiście dosypywałem nową qq do czoła starej pryzmy i wszystko ok, a w zasadzie to jedno i to samo, czy dosypię do czoła, czy całkowicie na wierzch. 

 

Jak dosypię do czoła starej nową,to czy mogę otwierać starą z drugiej strony? Zostanie mi z 6-7metry i jak bym dosypał to bym chciał ją zacząć od tyłu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk1222    136

Spokojnie możesz ja tak robię od kilku lat i nic się nie psuje na łączeniu tylko trzeba dobrze przykryć i zasypać lekko piaskiem:-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EteroxPL    2

Aby kiszonka z qq dobrze się kisila musi mieć ziarno(cukry) a sieczka wzięta prosto do ręki z pod sieczkarni musi być czuć wilgoć ( z pozoru kukurydza sucha na pniu ma jeszcze sporo wilgoci.

jeżeli uważasz że będzie za sucha kup zakiszacz i rozrób go w wodzie i polewaj konewka co 20 cm warstwy na pryzmie TU UWAGA WODA MUSI BYĆ BEZ CHLORU CZYLI NIE Z WODOCIĄGU TYLKO STUDNIA ITP...można polewac również serwatka działa jak zakiszacz.

 

Dziękuje za odpowiedź!

Właśnie mam taki problem, że posiadam dwa pola kukurydzy na jednym polu jest prawie cała sucha, a kolb jest bardzo mało a na drugim większość jest jeszcze zielona, i zdarzają się przypadki, że kukurydza ma aż po 4-5 kolb, ale jest już do koszenia. Jeszcze zobaczę co będzie, ale jaki zakiszacz polecacie? I czy woda może być z rzeki? Gdyż bardzo blisko mam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk1222    136

Suchą daj na spód i polewaj zakiszaczem lub tą serwatka i na górę ta mokrzejsza grunt to dobrze ubic i przykryć.

Ps do zakiszaczy to się nie znam sam kupiłem od znajomego kosztował 500 zł na ileś tam ton paszy był ;) woda z rzeki może być.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariez    16

Witam zamierzam posiac kukurydze na kiszonke w przyszlym roku ziemia klasy v i zastanawiam sie czy zaorac pole jesienia i zostawic do wiosny czy lepiej posiac tam żyto z wyka ozima i wiosna to przyorac i wtedy kukurydzę, chociaż nie wiem czy to żyto urośnie bo jest straszna susza.dodam ze nie mam obornika zeby dac pod kukurydze stad tez pomysł z zytem.co myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk1222    136

Jak uważasz ja zasialem gorczyce i zaoram na zimę (trzeba pilnować aby nie zakwitla bo jak zakwitnie to mamy lipe i po plonach dlatego jak widzę że zaczyna robić się żółto to talerzowka lub pług.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No Stalpine sam sobie odpowiedziałeś na pytanie. Była za sucha jak u większej liczby hodowców. Ważna jest sucha masa która powinna wynosić w kukurydzy od 30%-35%. Twoja pewnie miała z 50% (dlatego tak ważne jest sprawdzanie suchej masy. Tak sucha zachowuje się jak gombka, nie można jej ubić i dostaje się powitrze dzięki któremu rozwijają się pleśnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

Witam zamierzam posiac kukurydze na kiszonke w przyszlym roku ziemia klasy v i zastanawiam sie czy zaorac pole jesienia i zostawic do wiosny czy lepiej posiac tam żyto z wyka ozima i wiosna to przyorac i wtedy kukurydzę, chociaż nie wiem czy to żyto urośnie bo jest straszna susza.dodam ze nie mam obornika zeby dac pod kukurydze stad tez pomysł z zytem.co myślicie?

Orka wiosenna na lekkich ziemiach jest błędem agrotechnicznym, bo straszne przesusza glebę. Obornik jesienią (ok 60 ton na ha), na wiosnę przed siewem mocznik (300 kg/ha) wymieszać, PK do siewnika z kukurydzą, zaraz po siewie oprysk od zielska, a później ew. odżywki 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez restrukturyzacja2016
      Witam, zastanawiam się nad kupnem nowego sprzętu, mianowicie owijarki do bel. Nie do końca jednak wiem na czym polega sama "idea" owijania. Dlatego piszcie w komentarzach, jakie trzeba mieć wejścia w traktorze itp., jak się obsługuje, są jakieś piloty, czy to samo się wyłącza po zwinięciu itp? Czy ursus c-360 będzie dobra do owijania własnie takim sprzętem siano-kiszonki. Czy może lepszym rozwiązaniem będą po prostu worki do balotów na kiszonke, "wsadzic", czy nie zakisi się wtedy dobrze?
       
      Pozdrawiam,
      czekam na odpowiedzi.
    • Przez iwan7777
      Sąsiad posiał rzepak jary na poplon czy można go skosić na kiszonkę?
    • Przez Kredens1337
      Witam,
      Bardzo pilnie potrzebuje wycinaka do kiszonki, a jestem z podkarpacia i w tej czesci Polski nie ma takiego sprzetu!

      Dlatego prosze, jesli ktos mial stycznosc z wycinakami z Boguszewa, niech cos o nich napisze. Oplaca sie brac bez ogladania? Raz juz tak kupilismy i 5 kafli w plecy. Chodzi mi o strautmanny po 10.5 tys.
    • Przez ares1995
      Witam. Jakie macie opinie o prasie silosującej kelly ryan centerline de luxe? Czy jakieś inne maszyny tego typu znacie?
    • Przez Damian112
      Witam czy ktoś z was cioł bób na kiszonkę chciałbym wiedzieć jak to zakisić czy w baloty czy w pryzmę i jak to ze skarnianiem z góry dzieki
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj