Dominikfm3

Kiszonka z kukurydzy- psucie się

Polecane posty

Pawel20    49

@b0gdan rozumiem jedno rozwiniecie i dwa rodzaje foli są na pryzmie? Rok temu podobna spodnią (transparentną) folie kupowałem osobno, fakt qq u góry sie o wiele mniej grzała nawet w upały, ale nie wiem czy to zasługa tej foli, czy eleganckiego ubicia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

folia o wymiarze 12*50 1050 netto. Folia jest na dwóch rolkach. Do tej pory stosowałem pod spodem folię malarską i dzięki temu zabiegowi jest praktycznie 0 % strat w wierzchniej warstwie pryzmy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikaro    7

W zeszłym roku kupiliśmy na próbę jedno rolkę tej silotwin (8x50) i do tego siatkę ochronno. Dwa miesiące temu odkryliśmy silos kukurydzy, nie był przysypany ziemia tylko parę worków i opon, praktycznie zero strat. W tym roku wzięliśmy rolkę 300 metrów.

Edytowano przez mikaro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kaim33    2

Będe za kilka dni robił kiszonke i zastanawiam się czy dobrym pomysłem byłoby zrobienie takiego silosa z bel sianokiszonki(takich ścian tak jakby). Zdałoby to egzamin, robił ktoś tak już?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Niedawno galerii pasza dla zwierząt był taki patent. Też kiedyś nad tym się zastanawiałem, ale obawiałem się, że kukurydza wejdzie między bele i rozerwie folię. Pytanie ode mnie do stosujących folię podkładową pod folię właściwą. Nie ma zimą przy -25 °C więcej problemu z przymarzaniem do kiszonki. Nieraz ta właściwa przymarznie i jest problem z oderwaniem nie uszkadzając folii a co dopiero taka cienka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

To folia jednorazowa wiec czym sie martwić. A tak pozatym to ona jest troche bardziej elastyczna niz folia właściwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kaim33    2

@Thomas2135 myślałem też o tym i zrobiłbym tak że kiszonke oddzielił od bel folią, albo tą, którą zostanie później przykryta (co dodatkowo zabezpieczy przed dostępem powietrza) lub jakąś starą która będzie na ziemi pod kiszonką. Tylko własnie obawiam się że bele mogą się przesuwać;/ co by tu zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Jak będzie wysoka pryzma to twój pomysł nie wypali bele się przesuną na 100%. Druga sprawa to myszy jak się wpi...dolą między belki a folię od QQ to będzie jazda. Moim zdaniem nie zaryzkował bym , takie moje zdanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kaim33    2

Faktycznie, nie pomyślałem o tych myszach :( w takim razie w tym roku zrobie jeszcze normalnie, a w przyszłym postawi się ścianki betonowe, bo z takiej pryzmy bez "boków" jest strasznie dużo odpadu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Czemu dużo Ja tak robię i praktycznie nie ma strat, tylko nie można kształtować pryzmy żeby boki były w pionie bo się nie ubije tylko od samego początku jeździć bokami i ugniatać a pryzma nabierze kształtu owalnego.. Wiadomo lepiej silosy ale to duży koszt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    513

Bele się na 100 % nie rozsuną. Znajomy obstawia słomą, sypie równo z belami i nic się nie rozsuwa. Bela ma tylko 120cm szerokości, pomyśl sobie jaką trzeba działać siłą aby przesunąć taką belę sianokiszonki. Na problem z myszami ? Zabrać delikatnie bele po skończonym ubijaniu i obsypać jak normalną pryzmę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Jak się nie przesuną na 100% to po jakiego leją takie grube ściany z betonu i w dodatku zbrojone?

Chyba że ten twój znajomy nie ubija koło samych belek słomy to może się i nie przesuwają.

 

U mnie chodzą byki w stodole drewnianej luzem i gówna jest 50 cm w górę i od naporu aż słupy po przepychało na boki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikaro    7

Jednego roku zrobiliśmy tak po bokach z belami. Bele się nie rozsunęły ale kiszonka nie była dobrze ubita obok nich i później się grzała. U nas nie ma żadnych ścian bocznych. Robimy tak że tylko ugniatamy wzdłuż pryzmy a boki na sam koniec zgrabiamy aż dojdziemy do ubitej kiszonki i wrzucamy to na górę pryzmy. Zwykle dożo tego nie ma i kiszonka po bokach jest ok. Tylko musi być równy teren żeby pryzma się nie rozjedzona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Junkers    44

 

 

ja wzięłam z Dolfosu "DOLSIL LAC", taka saszetka 100g. Ma to wystarczyć na 100 ton kiszonki, czyli 1 gram na 1 tonę. Nie wiem jak to wyjdzie ilościowo w wodzie żeby wyszło odpowiednie stężenie na taką ilość jaką tu piszą, ale napewno wychodzi to taniej niż to co zakupiłam rok temu - 200g na 56 ton za 170zł. Ceny jeszcze nie znam, bo z jakimś upustem to ma być.

 

tylko ten zakiszacz co podałam na 56 ton to na ziarno był, dlatego taki drogi. Może ktoś tu jeszcze stosuje to odpowie dokładniej niż ja.

Stosuje ktos jeszcze jakies specyfiki??

Ja musze cos dac bo pomimo dobrze zrobionej kiszonki zawsze sie psuje i to do 30% nawet :(

Jeszcze zrobie tak ze jeden rozrzutnik wysype oddzielnie i go otworze po tygodniu bo juz mi sie kiszonka skonczyla zeby tej glownej za wczesnie nie otwierac, moze to tez pomoze.


KPK Kumurun Team
"Polak jak se chce, to se kurde potrafi" F.Kiepski
Prawidłowo użytym młotkiem i przecinakiem możemy naprawić nawet zegarek.
Belarus 952.4 - U C-330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Złe ubicie i wysoka temperatura otoczenia temu tak to jest, no i najważniejsze folie masz czyms dociążoną? Pisek worki na silosy czy co? Może byc że powietrze Ci podchodzi pod folie jak to u mnie było i takie są efekty.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Junkers    44

Ja zrobilem dwie pryzmy, jedna na wczesne otwarcie z 2 rozrzutnikow, otworzylem po 3 dniach i troche plesnieje i grzeje sie ale szybko schodzi to i grzac sie nie zdazy glebiej, za sucha tez sie bardziej grzeje bo gorzej ma ukisnac.


KPK Kumurun Team
"Polak jak se chce, to se kurde potrafi" F.Kiepski
Prawidłowo użytym młotkiem i przecinakiem możemy naprawić nawet zegarek.
Belarus 952.4 - U C-330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikaro    7

co powiecie o takich parametrach kiszonki:

SM- 36,9%

Białko surowe 7,9% SM

Włókno surowe 18,3% SM

Popiół surowy 3,2% SM

Skrobia 35,8% SM

ADF 21,6% SM

NDF 42,1% SM

Tłuszcz surowy 3,3% SM

Strawność 74,8%

NEL 6,9

pH 3,92

kwas mlekowy 1,91% SM

Kwas octowy 0,9% SM

Kwas masłowy 0,00 SM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Jest tutaj może jakiś orzeł z matmy? ile może być ton kuku na pryzmie przykrytej folią o wymiarach  37m długo i dobre 8.5m szeroko niech będzie 8m bo po 25cm niech będzie zakład. Lub jak to przeliczyć na m3?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie potrzeba być orłem, wystarczy znajomość matmy na poziomie podstawówki. 1 m sześcienny o wartości ok 35% SM waży ok 650-700 kg. Mnożysz 3 wymiary pryzmy i wynik mnożysz przez przelicznik 0,65-0.7 i masz wynik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Junkers    44

Myślę, że bez podania wysokości tej pryzmy nawet Pitagoras by ci tego nie policzył ;)

 

Policzył, moze nie tak dokładnie jak trzeba ale jeśli by przyjąć że przekrój poprzeczny pryzmy ma kształt połowy koła o śr.8m to nie trzeba dalej tłumaczyć :)

 

@Thomas tak proste że aż śmieszy :)


KPK Kumurun Team
"Polak jak se chce, to se kurde potrafi" F.Kiepski
Prawidłowo użytym młotkiem i przecinakiem możemy naprawić nawet zegarek.
Belarus 952.4 - U C-330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

Na pewno nie będzie to połowa koła, lecz odcinek koła, a wzór na to wymaga sporo danych. Ja pryzmę traktuję zawsze jako trapez...

Edytowano przez b0gdan
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Junkers    44

Masz racje ale z takiej ilości danych tylko tyle można by było zrobić.


KPK Kumurun Team
"Polak jak se chce, to se kurde potrafi" F.Kiepski
Prawidłowo użytym młotkiem i przecinakiem możemy naprawić nawet zegarek.
Belarus 952.4 - U C-330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez restrukturyzacja2016
      Witam, zastanawiam się nad kupnem nowego sprzętu, mianowicie owijarki do bel. Nie do końca jednak wiem na czym polega sama "idea" owijania. Dlatego piszcie w komentarzach, jakie trzeba mieć wejścia w traktorze itp., jak się obsługuje, są jakieś piloty, czy to samo się wyłącza po zwinięciu itp? Czy ursus c-360 będzie dobra do owijania własnie takim sprzętem siano-kiszonki. Czy może lepszym rozwiązaniem będą po prostu worki do balotów na kiszonke, "wsadzic", czy nie zakisi się wtedy dobrze?
       
      Pozdrawiam,
      czekam na odpowiedzi.
    • Przez iwan7777
      Sąsiad posiał rzepak jary na poplon czy można go skosić na kiszonkę?
    • Przez Kredens1337
      Witam,
      Bardzo pilnie potrzebuje wycinaka do kiszonki, a jestem z podkarpacia i w tej czesci Polski nie ma takiego sprzetu!

      Dlatego prosze, jesli ktos mial stycznosc z wycinakami z Boguszewa, niech cos o nich napisze. Oplaca sie brac bez ogladania? Raz juz tak kupilismy i 5 kafli w plecy. Chodzi mi o strautmanny po 10.5 tys.
    • Przez ares1995
      Witam. Jakie macie opinie o prasie silosującej kelly ryan centerline de luxe? Czy jakieś inne maszyny tego typu znacie?
    • Przez Damian112
      Witam czy ktoś z was cioł bób na kiszonkę chciałbym wiedzieć jak to zakisić czy w baloty czy w pryzmę i jak to ze skarnianiem z góry dzieki
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj