Dominikfm3

Kiszonka z kukurydzy- psucie się

Polecane posty

rolstudent    182

no to fajnie, ja teraz już kładę siatki wszędzie gdzie się da, te po banerach reklamowych, świetnie się sprawdzają i szczerze to nie szkoda jej nawet jak w zimę się uszkodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel156    31

Te siatki to na folie i dopiero warstwa ziemi. Czy może jakieś opony? Ja kiedyś położyłem na pryzmę obsypaną już ziemią taki właśnie baner reklamowy i bym sobie biedy narobił bo myszy się pod nim zadomowiły i nie muszę chyba mówić co się działo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jackassiu    50

Witam Was :)

Panowie mam problem z kiszonką, głównie psuje się po bokach. Na dole jest słoma, warstwy ubijane non stop on momentu wyjazdu jednego rozrzutnika do przyjazdu następnego( koszone jednorzędówką). Pryzma okryta na dzień następny czyli jakieś 12h po wyjeździe ostatniego zestawu z pryzmy. Na górę poszła folia kiszonkarska czarna na to stara przezroczysta folia i warstwa ziemi( tyle by nie było widać folii). W większej mierze psucie występuje na bokach. Ubijana Belarusem wzdłuż, wszerz i na ukos do momentu do którego to było możliwe. Zakiszacz POLMASIL, pryskana każda następna warstwa. Macie jakieś pomysły co może być przyczyną żeby uniknąć tego w przyszłym sezonie?? A i co może być przyczyną niepociętych liści qq ?


Człowiek to nie maszyna - nie dostaniesz części zamiennych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dcnt    13

niepociete liscie, to raczej bedzie spora szelina miedzy nozami a stalnica w sieczkarni, lub wytarte noze np na srodku gdzie idzie wiecej masy - noz nie jest plaski jak sie na niego popatrzy z boku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Robił ktoś pryzmę z kiszonką na miejscu w który wcześniej leżał obornik?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Ja niestety muszę przykrywać bo sąsiada kury grzebią a przez cały dzień to z 5 taczek mogą wywrócić, może jakąś siatką będę na wiosne zastawiał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Junkers    44

Jak masz stare firanki to tez moga byc dobre do przykrycia przed ptactwem.

Edytowano przez Junkers

KPK Kumurun Team
"Polak jak se chce, to se kurde potrafi" F.Kiepski
Prawidłowo użytym młotkiem i przecinakiem możemy naprawić nawet zegarek.
Belarus 952.4 - U C-330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Chłopaki mam dylemat , chodzi o to że skończył się jeden kopiec z QQ i drugi nie napoczęty i nie wiem czy napoczynać, teraz mam mało byczków bo 16 szt 10 miesięcznych kupie teraz małe ale to maluchy i nie zeżrą dużo. Doradżcie odkrywać czy otworzyć we wrześniu, chodzi o to że w lato może się psuć.

Co wy byście zrobili?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Piotrek co do psucia może się bardziej psuć jak będziesz wolno wybierał ,niż byś jej nie odkrył i przez lato przetrzymał . Wiem ,ponieważ praktykowaliśmy nieraz ,że część pryzmy zasypywaliśmy w czerwcu ,gdyż krowy szły na wypas ,a we wrześniu odkryliśmy i pięknie się przechowała .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartek330    0

Ja tak robiłem w zeszłym roku, bo jak krowy poszły na trawę to mi się grzała. Zakryłem folia, zasypałem piachem i po odkryciu w listopadzie może z 20cm było popsute tylko B)


Ursus jest bogiem, orka nałogiem, ropa podstawą, a żniwa zabawą..... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19687

no właśnie odpad jest zawsze i to znaczny-zdziwiło mnie stwierdzenie:

"..... praktykowaliśmy nieraz ,że część pryzmy zasypywaliśmy w czerwcu ,gdyż krowy szły na wypas ,a we wrześniu odkryliśmy i pięknie się przechowała"

No chyba,że są różne określenia dobrego przechowania kiszonki

U nas tak raz zrobiliśmy z kiszonką z liści buraczanych i minimum 3 rozrzutniki poszły na gnój

Edytowano przez soltys48

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Sołtys48 jak dla Ciebie warstwa 20 cm to koszmarna strata ,to dla Ciebie . Zdecydowanie więcej by się popsuło przy wolnym wybieraniu w upalne dni .

Przykryć szczelnie folią ,zasypać ziemią i nie powinna się ani grzać ani być popsuta .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19687

20 cm na powierzchni mojej pryzmy to już trochę jest............ale każdy ma swoje kryterium oceny strat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Sucha masa 38.1 wartość wskazana 30-35

Skrobia 33.1 wartość wskazana 30-40

Białko 7.7 wartość wskazana 7

ADF 21 .2 ww 16-21

NDF 38.8 ww36-41

Popiół 3.5 ww 4.5

Tłuszcz surowy 3.0 ww 4.5

Napisałem średnią z 3 próbek zawartość w % w kg SM

Może być bo to moja pierwsza kiszonka i pierwsze badanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18
Napisano (edytowany)

Ale mówisz o tym w sensie, że w jednej pryzmie oba komponenty będą zakiszane?

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

Jak dla mnie to może być troche trudne do wykonania. Liscie z buraków dosyć późno zostaną zebrane więc jedyne co pozostaje to 3 pokos traw i to bardzo pózno skoszony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19687

da się to zrobić i nawet kieś jak sialiśmy buraki sam to praktykowałem-najpierw była wożona trawa na pryzmę a później na nią listki kiszonka wyszła niezła-opasy chętnie to jadły

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raf21    0

hej koledzy ma pytanie , kończy mi sie pryzma z kiszonka i bardzo sie grzeje, z 10 cm od góry pleśnieje , zastało sie moze pól rozrzutnika , co moge zrobic zeby do końca sie nie popsuła , ciepłej bo je sie dawać.jak odkryłem pryzmę to szybko wysycha , a jak przykryta folia to pleśnieje, myłsałem przebrać ja w sensie ta dobra wybrać i rozsypać w stodole zeby sie nie grzała a reszta na obornik , chyba ze to nic nie da pomóżcie lub dajcie inne pomysły...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez restrukturyzacja2016
      Witam, zastanawiam się nad kupnem nowego sprzętu, mianowicie owijarki do bel. Nie do końca jednak wiem na czym polega sama "idea" owijania. Dlatego piszcie w komentarzach, jakie trzeba mieć wejścia w traktorze itp., jak się obsługuje, są jakieś piloty, czy to samo się wyłącza po zwinięciu itp? Czy ursus c-360 będzie dobra do owijania własnie takim sprzętem siano-kiszonki. Czy może lepszym rozwiązaniem będą po prostu worki do balotów na kiszonke, "wsadzic", czy nie zakisi się wtedy dobrze?
       
      Pozdrawiam,
      czekam na odpowiedzi.
    • Przez iwan7777
      Sąsiad posiał rzepak jary na poplon czy można go skosić na kiszonkę?
    • Przez Kredens1337
      Witam,
      Bardzo pilnie potrzebuje wycinaka do kiszonki, a jestem z podkarpacia i w tej czesci Polski nie ma takiego sprzetu!

      Dlatego prosze, jesli ktos mial stycznosc z wycinakami z Boguszewa, niech cos o nich napisze. Oplaca sie brac bez ogladania? Raz juz tak kupilismy i 5 kafli w plecy. Chodzi mi o strautmanny po 10.5 tys.
    • Przez ares1995
      Witam. Jakie macie opinie o prasie silosującej kelly ryan centerline de luxe? Czy jakieś inne maszyny tego typu znacie?
    • Przez Damian112
      Witam czy ktoś z was cioł bób na kiszonkę chciałbym wiedzieć jak to zakisić czy w baloty czy w pryzmę i jak to ze skarnianiem z góry dzieki
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj