Dominikfm3

Kiszonka z kukurydzy- psucie się

Polecane posty

Merkoo    24

Z tym odwracaniem folii to przeciez wystarczy odwijać odwrotnie, znaczy nie od konca ale wkłada sie drążek w rolke i sie kręci. W okolicy wszyscy biała do góry kryją

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Panowie co myślicie o otwarciu pryzmy z kiszonką dwa tyg od przykrycia? Czy to nie za wcześnie? miał ktoś takie doświadczenia? Proszę o wasze opinie zależy mi na jak najszybszym otwarciu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

mam pytanie odnośnie foli, kupiłem w tym roku czarno-biała i moje pytanie w stronę kiszonki czy odwrotnie?

 

Sprawa jest prosta, nowa folię kładziesz czarnym do góry, a stara z poprzedniego roku białym do góry. Wtedy przy odkrywaniu kiszonki wywijasz nowa folię białym do wierzchu. przynajmniej u nas tak robimy. Problem jest jeśli zapodziała Ci się zeszłoroczna folia, albo stosujesz jedną.

 

Piotrek poczekaj te zalecane 6 tygodni, pryzma po skoszeniu musi się ustabilizować, a tak wczesne otwarcie raczej jej nie posłuży. Opasy to nie krowy mleczne, ze przy braku qq zaraz 30% mniej mleka w zbiorniku, także lepiej poczekać. U nas na takie "przeżycie", żeby głównej pryzmy nie otwiera robimy dodatkową mała pryzmę, ale tez widac w zbiorniku ze to nie jest to samo co prawidłowo zakiszona qq.

 

http://allegro.pl/fo...3511741105.html ktoś może stosował dodatkowo tą technologie okrywania pryzmy?

Edytowano przez Pawel20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

w ubiegłym roku otwierałem po 3 tygodniach, ani nie zaszkodziło to pryzmie, ani krowom.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Katryn    88

U mnie stawka za koszenie kukurydzy to 900zł , są 3 zestawy + ładowarka do upijania pryzmy i kombajn class sześciorzędowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Stawka w mojej okolicy, gdzie kosi tylko 2 sieczkarnie to 900zł i 3 ciągniki do odwożenia. Co do otwierania pryzmy po 3 tyg to ja od 2 lat robię mniejszą pryzmę z boku tak, aby duża miała 6 -8 tyg na zakiszenie. Krótko kiszona kukurydza ma inny zapach niż ta całkowicie sfermentowana, jednak nie zauważyłem, aby szkodziła krowom. Niestety po ok 3 tyg od otwarcia taka pryzma zaczyna się psuć i pleśnieć, więc są odpady. Robię te małe pryzmy, aby jak najpóźniej móc otworzyć dużą pryzmę a mimo to mam spore straty. Kosiliśmy do tej pory jednorzędówką. Przykaład z ostatniego roku. Drugi ciągnik niemal bez przerwy ugniatał sieczkę w silosie wykopanym w ziemi. Na dnie była folia. Kiukurydzę kosiliśmy 2 dni i w nocy ją okryliśmy.Po otwarciu pryzmy nie dało się wbić całych kolców wideł tak była ubita . Mimo to w warstwie na której przerwaliśmy na noc pracę pojawiła się pleśń, która rozprzestrzeniła się na boki. Czemu tak się dzieje? Czy przysypywanie lub układanie opon jedna przy drugiej ma jakiś wpływ na ferentację? Chodzi o dociśnięcie folii. Warto zastosować np w ostatnich warstwach pryzmy jakiś zakiszacz np z Sano Labacsil Acid? Inni w okolicy robili na ziemi, ale po sieczkarni samobieżnej i kukurydze skarmiają do tej pory bez większych strat w postaci pleśni i grzyba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U nas co roku dokładnie okrywamy sporą warstwą ziemi tak, żeby folia była równo dociśnięta do kiszonki i jest dobrze. Zaczynając okrywanie zaczynamy ziemie wrzucać na górę i stopniowo do boków schodzimy tak, żeby całe powietrze ze środka zeszło sobie. Jeżeli nie zakręcił ciągnik z rozrzutnikiem na pryzmie to praktycznie może kilka koszyków z całej jest odpadu. W tym roku był przypadek, że wrony i kruki się dobrały do kiszonki i folię podziurawiły z wierzchu na samym środku pryzmy i mimo, że była dziura zalepiona tego samego dnia to i tak już do końca psuła się i grzała na głębokość 10-20 cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rever    0

Witam.Mam pytanie odnosnie folii ,czy folia moze byc budowlana ? czy raczej zalecana będzie typowa do kiszonek..?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

Można zastosować budowlaną, ale to nie jest zbyt dobrym pomysłem. No chyba, że była by lepszej jakości. Miałem kiedyś budowlana na pryźmie to podczas przysypywania ziemią trzaskała jak marchew. Taki plastik. Spotkałem się też z czarną folia która miała tak (wysoka) gęstość, że wszystko było przez nią widać. Taniej wyjdzie, ale moim zdaniem mało sensowne to jest. Przy kiszonce z liści buraka było by lux, ale kukurydzy czy sianokiszonki nie bardzo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Katryn    88

Kolego Rever według mnie lepsza jest folia typowa do kiszonek,przede wszystkim grubsza. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karror830    3

Panowie co myślicie o otwarciu pryzmy z kiszonką dwa tyg od przykrycia? Czy to nie za wcześnie? miał ktoś takie doświadczenia? Proszę o wasze opinie zależy mi na jak najszybszym otwarciu.

 

Rok temu otwieralem pryzme dokladnie po 11 dniach od przykrycia folią i ziemią. Zapach nie odpowiadal typowo zakiszonej zfermentowanej kukurydzy, lecz sytuacje mnie zmusila.

Krowy chetnie pobieraly, mlecznosc takze ok. Byc moze na + wplyneło uzycie dodatku do zakiszania Labascil ze sano. Zadnych strat, dopiero pod koniec pryzmy (lipiec tego roku) trafialy sie miejsca z plesnia, lecz byla to wina ugniecenia.

 

Co do foli , od kilku lat uzywam foli budowlanej i niezauwazylem zadnej roznicy oprócz tego ze przy okrywaniu trzeba bardziej uwazac, poniewaz jest ona bardziej podatna na przeywanie się, typowo kiszonkowa jest bardziej "wytrzymała) pomimo ze jest ciensza. Cenowo napewno budowlana wychodzi taniej, a strat jako takich nie zuwazylem.

 

Chcialbym zapytac panowie jak zbadac, sprawdzic ile % suchej masy ma ziarno, kukurydza jest przeznaczona na kiszonke, i mam miejsca gdzie schnie i gdzie jest mocno zielona, lecz ziarno jest dosyc twarde,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris31    5

Witam. Wiem że kosic kuku na kiszonkę najlepiej jak jest ładna pogoda, nie zawsze jest to mozliwe jak sie nie ma sprzętu. Czy mocno można zaszkodzić jak pada deszcz podczas koszenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Nie raz się kosiło kukurydzę jak padał deszcz (mżawka) i w takiej sytuacji problemem może być głównie błoto wnoszone kołami na pryzmę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

U nas już koszą z dwa tygodnie a co nie którzy nie przykrywają do końca tylko odrazu skarmiają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris31    5

Sasiad skosił tydzień temu i teraz ma jeziorko koło pryzmy, ja dopiero sie przymierzam, powoli podsycha. zastosuje konserwant i powinno być dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karror830    3

Praktykowal ktos ponowne ugniatanie kiszonki z kukurydzy? Mam zamiar kupic kilka przyczep kiszonki z kukurydzy lecz na przyczepach bedzie sie grzala, po wysypaniu takze, czy ubicie i przykrycie kiszonki powstrzyma jej zagrzewanie? Z gory dziekuje za porady

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jeśli wysypiesz je w pryzmę i ugnieciesz niedługo po skoszeniu i okryjesz tego samego dnia to nie ma powodu do zagrzewania się. Robisz wtedy normalną pryzmę i tyle. Czekasz min 4-6tyg i skarmiasz. Ja pierwszą małą skarmiałem po 2 tyg od zakiszenia i grzać zaczęło się dopiero pod koniec pryzmy, która starczała na miesiąc z tym, że jesień była ciepła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karror830    3

Zle opisalem o co mi chodzilo. Moj błąd.

Kukurydza ktora chce kupic jest zeszlo roczna w pryzmie 10 km odemnie. Chce kupic kilka przyczep lecz po "naszych" drogach nawet ładnie wyciete kostki beda rozwalone.

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

Był już na forum opisywany taki przypadek. Jeśli chcesz kupić starą (zeszłoroczną) kiszonkę i uspać ją od nowa i ubić, przykryć to nie ma mowy. Zepsuje się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Pozostaje Ci wycieczka co kilka dni do miejsca gdzie jest ta pryzma. Jednorazowo to bedzie marnotrastwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barteczeq19    0

Tematy połączone

 

Witam wczoraj rano ściąłem kiszonkę z kuku wyszła pryzma 28x8 i jakieś 1,5m wysokości.I mam problem ponieważ dopiero jutro będę mógł ją okryć i moje pytanie czy prawie 3 dni bez okrycia ziemią nie wypłyną źle na jej jakość ?

Edytowano przez KRISTOFORn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez restrukturyzacja2016
      Witam, zastanawiam się nad kupnem nowego sprzętu, mianowicie owijarki do bel. Nie do końca jednak wiem na czym polega sama "idea" owijania. Dlatego piszcie w komentarzach, jakie trzeba mieć wejścia w traktorze itp., jak się obsługuje, są jakieś piloty, czy to samo się wyłącza po zwinięciu itp? Czy ursus c-360 będzie dobra do owijania własnie takim sprzętem siano-kiszonki. Czy może lepszym rozwiązaniem będą po prostu worki do balotów na kiszonke, "wsadzic", czy nie zakisi się wtedy dobrze?
       
      Pozdrawiam,
      czekam na odpowiedzi.
    • Przez iwan7777
      Sąsiad posiał rzepak jary na poplon czy można go skosić na kiszonkę?
    • Przez Kredens1337
      Witam,
      Bardzo pilnie potrzebuje wycinaka do kiszonki, a jestem z podkarpacia i w tej czesci Polski nie ma takiego sprzetu!

      Dlatego prosze, jesli ktos mial stycznosc z wycinakami z Boguszewa, niech cos o nich napisze. Oplaca sie brac bez ogladania? Raz juz tak kupilismy i 5 kafli w plecy. Chodzi mi o strautmanny po 10.5 tys.
    • Przez ares1995
      Witam. Jakie macie opinie o prasie silosującej kelly ryan centerline de luxe? Czy jakieś inne maszyny tego typu znacie?
    • Przez Damian112
      Witam czy ktoś z was cioł bób na kiszonkę chciałbym wiedzieć jak to zakisić czy w baloty czy w pryzmę i jak to ze skarnianiem z góry dzieki
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj