Dominikfm3

Kiszonka z kukurydzy- psucie się

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jak masz ją ugniecioną i przykrytą to może padać do woli.

Jak pada niewielki deszczyk w trakcie usypywania pryzmy to nie jest to jakoś specjalnie szkodliwe, ale błoto wnoszone kołami nic dobrego nie wróży.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    152

Mam ubita lecz nie przykryta. Tak leje i wieje ze nie idzie przykryc. Bedzie sie psula przez nadmiar wody ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Woda w górnej warstwie kiszonki odcina dopływ tlenu i fermentacji tlenowej raczej nie będzie ale ta przemoczona warstwa nie da się dobrze zakisić i będzie mieć taką lekko ciastowatą konsystencję i zieloną barwę, nie brązową jak cała reszta. Tego bydło nie będzie chciało jeść.

Jak to dokładnie będzie wyglądało w Twoim przypadku to nie mam 100% pewności.

Okryj ją najszybciej jak się da.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Okryj ją jak najszybciej, jak tak mocno pada to przynajmniej ja okryj żeby ta woda tam nie wsiąkała.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    152

Przykrylem folia i poprzyduszalem tym co bylo pod reka bloczki betonowe bo inaczej by wyrwalo. Rano postaram sie okryc ziemia. Dzieki za rady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychoo124    2

teraz żałuje że nie zrobiłem zdjęć dla @komodo bo choćbym tu nie wiem ile pisał to i tak nikt nie uwierzy, że jednak były te 3 kolby:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Krzycho124 QQ moze miec 3 kolby ale co z tego jak ich zawartosc pozostawia wiele do zyczenia. Ja osobiscie wole jak ma jedná a pozodna a nie 3 i duzo mniejsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

dokladnie ja nie mowie ze nie mogła miec ale napewno nie były w pełni wartosciowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon17    1

Mało Ci pali ta sieczkarnia kolego @atomik. Do nas jak przyjadą to 50-70 litrów na hektar wychodzi ale u mnie za 600 zł/hektar to strasznie marudzą. Tym bardziej że hektara w godzinę nie skoszą :) Za rok postaram się zrobić filmik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

nie no nie przesadzaj ze az tyle pala tak ci tylko nagadali zebys myslał ze niewiele z tego maja bo u mnie jak kosil to tez mowil podobnie ze 35-40l na h pracy przy slabej kukurydzy moze zejsc ponizej 30l

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

no dobrze tylko ile on polozy w godzine?2ha bez najmniejszego problemu a kolega pisze ze przy 50-70l na godzine nie kladzie 1ha to sie nie trzyma kupy

A o jaka kukurydze ci chodzi ziarno czy kiszonke?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5298

Daniel a kiedy jest juz "stara" ta kiszonka? po 2 miesiącach od przykrycia folią ?

 

Ja dziś rozpocząłem pierwszą pryzmę (10 września koszone qq było) i jak na razie (od pukać) z brzegu jest dobra, zero zepsutej. Zrobiłem tak jak mi znajomy doradził czyli brzegi posypałem solą.

 

Pytanie: Czy jak zacząłem pryzmę to ją teraz z powrotem nakrywać folią na noc czy mogę mieć ją już odkrytą ?


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Dopóki nie przyjdą silne mrozy lepiej jeśli będzie odkryta. Najlepsze, najbardziej strawne kiszonki to co najmniej 0,5roku musza poczekać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

no jesli ziarno bylo w pelnej dojrzalosci to nawet cwiartki ziarka dlugo kisna i robia sie miekkie ale mysle ze to niue ma znaczenia czy swieza czy pozniej daje sie tyle samo tytlko ze taka swieza bedzie slabiej wykorzystana i to wszystko wedlug mnie jak sie konczy zawsze stara pryzme czyli okolo roku od koszenia to ziarko jest jak maselko :) tylko gdzies czytalem ze po roku kiszonka z kukuirydzy juz z kazdym miesiacem traci na wartosci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Ja na tomiast slyszalem odwrotnie ze kiszonka wlasnie po roku jest pelno wartosciowa. Nie wiem czy tak jest bo nigdy tyle nie mialem zawsze sie konczy przed koszeniem nowej, ale tak wlasnie wyczytalem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

no ziarko napewno jest super strawne ale jak z wartoscia to juz nie wiem jak znajde gdzie to bylo to podam tytuł artykułu ale chyba bylo w dobrym hodowcy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lordzik    1

Ja na tomiast slyszalem odwrotnie ze kiszonka wlasnie po roku jest pelno wartosciowa. Nie wiem czy tak jest bo nigdy tyle nie mialem zawsze sie konczy przed koszeniem nowej, ale tak wlasnie wyczytalem.

 

Wg badań francuskich skrobia z ziarna kuk dopiero po 6 mcach kiszenia jest w pełni (czyli prawie 90%) strawialna przez krowy i wykorzystywana.

Po 4 tygodniach tylko w trzydziestu ileś tam %.

Roczna wcale nie musi być gorsza do takiej półrocznej jeśli jest dobrze zakiszona i ugnieciona.

Ale w tych dwuletnich faktycznie zaczynają sie prcesy, które obniżają wartość energetyczną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emattti    68

mam takie pytane, otwarta pryzme z QQ np tak po kilku miesiacach od otwarcia mozna ja przykryc, zasypac zeby nie dostawalo sie powietrze i przestac dawac 2-3 miesiace ? czy nie bedzie sie psula ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

nie wiem moze jakbys bardzo szczeslnie okryl folia i ziemia grubo nasypal sciane to moze i nie ale jak sie zaczyna to raczej juz sie jedzie do konca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emattti    68

mam problem, 15-20 cm warstwa od gory na pryzmie QQ psuje mi sie ale tylko u gory bo na bokach jest dobrze. jak myslicie jaka jest tego przyczyna i jak mozna temu zaradzic ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

q

Edytowano przez rmiecz8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emattti    68

wlasnie o to chodzi ze boki na pewno sa slabiej ujezdzone a sie nie psuja.

folia nie jest podziurawiona bo na foli mamy polozona specjalna siatke(1x1 mm) przeciw ptakom, kotom wiec na pewno filia jest cala

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez restrukturyzacja2016
      Witam, zastanawiam się nad kupnem nowego sprzętu, mianowicie owijarki do bel. Nie do końca jednak wiem na czym polega sama "idea" owijania. Dlatego piszcie w komentarzach, jakie trzeba mieć wejścia w traktorze itp., jak się obsługuje, są jakieś piloty, czy to samo się wyłącza po zwinięciu itp? Czy ursus c-360 będzie dobra do owijania własnie takim sprzętem siano-kiszonki. Czy może lepszym rozwiązaniem będą po prostu worki do balotów na kiszonke, "wsadzic", czy nie zakisi się wtedy dobrze?
       
      Pozdrawiam,
      czekam na odpowiedzi.
    • Przez iwan7777
      Sąsiad posiał rzepak jary na poplon czy można go skosić na kiszonkę?
    • Przez Kredens1337
      Witam,
      Bardzo pilnie potrzebuje wycinaka do kiszonki, a jestem z podkarpacia i w tej czesci Polski nie ma takiego sprzetu!

      Dlatego prosze, jesli ktos mial stycznosc z wycinakami z Boguszewa, niech cos o nich napisze. Oplaca sie brac bez ogladania? Raz juz tak kupilismy i 5 kafli w plecy. Chodzi mi o strautmanny po 10.5 tys.
    • Przez ares1995
      Witam. Jakie macie opinie o prasie silosującej kelly ryan centerline de luxe? Czy jakieś inne maszyny tego typu znacie?
    • Przez Damian112
      Witam czy ktoś z was cioł bób na kiszonkę chciałbym wiedzieć jak to zakisić czy w baloty czy w pryzmę i jak to ze skarnianiem z góry dzieki
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj