młody17

Warzywa

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Przemko    20

Kolego ale gdzie mowa o czym kilka wiaderek ogórków ??? Co to jest, wiesz w ogóle ile się zbiera ogórków z 1 ha ??? Chyba nie otóż w zależności od 30-60 t i co z tym zrobisz w słoiki zakisisz, musisz mieć pewne miejsca zbytu, bo tak to wszystko Ci się popsuje, ziemniaków też zbierzesz około 40t z ha to nawet jeżeli będziesz chciał to sprzedawać na jakimś targu czy zieleniaku, to musisz mieć to gdzie przechować do wiosny, tak aby nie zmarzło. Jednym ciągnikiem dasz radę to spokojnie obrobić , kilka osób do pracy. Nie chcę Ciebie tutaj zniechęcać ale chcę, Ci pokazać jakie są realia w Twojej sytuacji, chyba że masz to wszystko zagwarantowane, to możesz spróbować i zobaczyć. Życzę powodzenia :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pilu    0

Mam w swoim rejonie skup znanej firmy przetwórczej . Miałem w planie zakisić kilka beczek 120l no i również sprzedaż detaliczna na bazarach bo mam ich w promieniu 30 km kilka i to całkiem dużych . Zdaje sobie sprawę z nakładów tylko niestety z cenami jest tak jak mówicie :( Drugą opcją jest drewno kominkowe i zrębka opałowa z gałęzi i biomas .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

Kolego rocknrollnik warzywa to nie zboze, nie zaczyna sie od 10 ha bo to jakbys chcial od 150ha zboza zaczynac przygode z rolnictwem :)

Tak skromnie liczac to mozna z takiego obszaru zebrac 700t, brak maszyn i przechowalni uniemozliwi Ci ogarniecie czegos takiego.

Ja wiem ze kusi jak w tym roku z 1ha kapusty mozna wyciagnac pod 100k zl ale jak za rok cena bedzie 20gr to Ci sie nie bedzie chcialo schylic po glowke :)

 

20gr to nie opłaca sie schylić? 20 gr to sie jeszcze opłaca a bynajmniej można odzyskać swoje koszty gorzej jak będzie po 7-8 gr :o? i wtedy na prawde można się pociąć tylko :P A to było w tamtym roku o ile dobrze pamiętam lub 2 lata temu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JEDREK    22

unas gosciu zaczynal tak jak ty tylko zaznaczam ma wszyskie pola w ekologi z poczatku sadzil ogorki niewiem ile dokladnie ale biznes mu sie rozrosl po 3 latach tak ze w tym roku mial 6 ha samych ogorkow 3 kapusty a reszta to marchew pora itd w sumie ma 14 ha i zboza sial 3 ha w tym roku reszte to wazywa biznes mu kwitnie i to niezle w wakacje ogorki zbieraja mu mlodzi co akorat maja wolne a chca dorobic wiem ze w tym roku chce powiekszyc zasiewy ogorkow i kapusty to co ma w 1 klasie idzie w skrzynki i zabieraja tiry reszte sam kisi w beczki i tak samo idzie na sprzedasz( mowa o ogorkach i kapuscie) wiec jak masz czas troche grosza na poczatek warto sprobowac i jeszcze jedna wazna rzecz czy masz dostemp do wody bo u niego deszczownie chodza nonstop jak jest sucho bez tego moze biznes okazac sie malo oplacalny bo w suche lata moze byc tak ze niebedzie co zbierac. przemysl to dobrze i powodzenia bo moizna na tym robic biznes ;)


ursus 360 ursus 385 i Fortschritt 323A górą!!!!!!!!!!:-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczko0    25

Na papierze i w wyobraźni wszystko rysuje się w kolorowych barwach. Tylko co będzie jak zainwestujesz kasę w uprawę warzyw a jesienią będziesz zmuszony wysypać do rowu bo nie będzie zbytu albo ceny ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kombinator18    18

oj przyszly rok cos mi sie zdaje zweryfikuje nowicjuszy ;) .

 

Cos mi sie wydaje ze po tych cenach co teraz sa to napalencow nie brakuje :lol:


DROGIE HOBBY - ROLNICTWO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dywcio    3

Już było tak że musiałem towar wyrzucić bo nie było ceny i zbytu.Kilka lat temu kapusta stała w chłodni ok 120ton do maja jak dobrze pamiętam( nie było barsdzo zbytu ,cena groszowa) część się udało sprzedać, reszta poszła dla byków <_<Podobnie z cebulą Tir z Rosji przyjechał cena proponowana 18 gr i to w maju.Ale tak to jest. A koszty uprawy,energia,przechowanie?Uprawiam warzywa już ponad 25 lat i było różnie z opłacaslnośćią( w tym roku super) Ale żeby coś z tego mieć trzeba nieżle główkować,szukać rynków zbytu,śledzić nowinki i zmiany w środkach ochrony roślin. To jest sport dla zawziętych , od wczesnej wiosny do jesieni praca w polu ( najciekawsze ogórki w lato ;) ale pieniądz z tego ładny jest gdy ma się stałego i rzetelnego odbiorcę) a w zimę do końca wiosny przygotowanie towaru z chłodni i tak co rok:) Ale taka jest praca rolnika, wiadomo technika idzied naprzód ale niektórych rzeczy nie da się zmechanizować. Teraz widzę co się dzieje na wsi Ci co mieli wcześniej niewielkie gosp uprawaiali.teraz albo sprzedali,wydzierżawili poszli do pracy i mają pensję co miesiąc i wcale im żele nie jest. A ziemia w dzierżawie, utrzymana w kulturze i cały czas własność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ursus3PGT    3

Tacy zapaleńcy zgasną po jednym roku ważyw na pierwszy rok rok to można sobie po 30 arów posadzić np do zebrania kalafiora z 1ha to trzeba z osiem osób na pełen etat wszystkie opryski tez trzeba na czas. Nie jest to wszystko takie proste jak przy zbożu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris19911    9

Nie żebym sie czepiał ale czytam i tak piszą niektórzy ze chcieli by zacząć uprawe na początek jakiś kilka ha np te 5.

No dobra siejecie załóżmy 3 ha marchwi, nasiona dobrej odmiany to koszt 7500zł, jak już takie drogie nasiona to pasuje posiac profesjonalnie 3 ha to około 3600-4000 zł za siew, później opryski, chwasty to nie problem bo jak coś to ręcznie można się pozbyć, ale grzyby, robaki(chociaż jak nie było wcześniej warzyw to może ich nie być ale...) to sa koszty oprysków na taki areał takie minimum 7000 zł jeszcze wykopki, ale to juz zależy ale skoro chcemy mieć dobrej jakości towar to albo ręcznie albo 2500 zł za ha najęcie kombajnu który kopie za nać (bo po bolku to nie towar)

załóżmy że wszystko ładnie się wychodowało urosło nam 70t/ha czyli 210t marchwi (liczę cały czas na 3 ha) w kopiec? jak sie uda to się przetrzyma, a jak nie to pasuje U1634 bo ciezki i kopce dobrze ugniata... Chyba że budujemy chłodnie (ew tylko komore z płyt żeby nie przemarzł nam towar) potrzebna powierzchnia na przechowanie takiej ilości marchwi to 800m3 budynek o wym 10x20x4,5m (to 900m3 ale zapas się przyda na przyszłość) płyty to koszt ok 50 tyś, później ktoś to musi zrobić (sami nei damy rady) firma weśmie około 45 tyś, to tego w czymś trzeba to trzymać, skrzyniopalet potrzba około 500 sztuk (100x120c90cm) koszt w sumie to 50 tyś netto, teraz można sprzedawać na bierząco zima bo to nie kopiec i nam nie zamarznie, ale do lutego-marca musimy to sprzedać, chyba ze już pełen profesional i chcemy trzymać do dobrej ceny maj-czerwiec, potrzebne agregaty chłodnicze, na taką komore to najlepiej 2 koszt w sumie ok 100 tyś(koszty energi policzcie sami ja mam agregat 480m3 w tamtym roku koszt energii elektrycznej wyniósł mnie 11 tyś zł). teraz trzymamy towar i sprzedajemy załóżmy po 1zł za kg (zależnie od roku) ale za taka cene trzeba to umyć samemu i spakować koszt takiej małej lini to mycia (wywrotnica+płuczka+stół selekcyjny) to 20 tyś. Później trzeba tylko doliczyć własną pracę i mozna liczyć zyski :)

To trochę ode mnie na temat produkcji warzyw ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kombinator18    18

Cos mi sie wydaje ze przez powyzszy post co niektorym sie odechce :lol:

 

Ja jak proponowalem tak proponuje dalej ziemniaki :)

 

Na rozkrecenie sie jest to chyba najlepsza droga z warzyw.


DROGIE HOBBY - ROLNICTWO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris19911    9

JA pokazałem jak wygląda produkcja, no u mnie też zaczynaliśmy od ziemniaków i powoli stopniowo po 1-2 ha warzyw i się rozkręca, ale nie zawsze jest tak różowo, kto ma warzywa ten wie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cena na ziemniaki, tak jak na wszystkie warzywa nie jest stała i zawsze jest ryzyko, czy cena będzie satysfakcjonująca.

Co do nasion to prawda, że lepiej wydać więcej, a mieć lepsze, niż wydać mniej i żałować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JEDREK    22

@kris19911 i tu zes zetelnie przectawil jak to wyglada jesli jest chlopak zapalony to niech prubuje ale napewno nie od 5 ha bo odrazu spochnie i powie po pierwszym roku ze lipa bo koszty duze ale np pol ha i co roku niech sobie zwieksza areal jesli podejdzie do tego inteligetnie i z checia rozwoju a nie tylko zyskow za pare lat moze miec ladne gospodarstwo warzywincze :) ja na poczatek zycze kubelek zimnej wody zeby do tego podejsci i powoddzenia zacznij od ziemniakow i powoli ogorki ale szukaj najpierw odbiorcw i dzialaj.


ursus 360 ursus 385 i Fortschritt 323A górą!!!!!!!!!!:-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pilu    0

Spoko spoko nie napaliłem się ani trochę nie jestem dzieciakiem , któremu podobają się w gospodarstwie tylko duże traktory . Zadałem pyt. żeby wiedzieć na czym stoję , a teraz już tylko zimna kalkulacja . Co do areału to też myślałem żeby na próbę trochę tego posiać bez szaleństw z nakładami i pracą ( w celach doświadczalno-badawczych) :) hehe ale teraz widzę ,że jednak muszę jeszcze raz przekalkulować produkcje paliw stałych ( drewno , zrębka ).

A co do ziemniaków to przydałaby się anna zamiast kopaczki ?? Co o tym sądzicie ?

Edytowano przez pilu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WeSolyRomeK    17

Co do ziemniaków to tak za ładną annę w dobrym stanie trzeba dać ok 10 tysiaków (mam tutaj na myśli kombajn którym jak się w pole wyjedzie to będzie się kopać a nie robić przerwy na wymiany łożysk reperowanie taśm itp) Ceny kwalifikowanych sadzeniaków dobrej jakości zaczynają się od 1500 zł za tonę a kończą na 3000 zł za tonę do tego nawozy ochrona i co najważniejsze jeżeli będzie suchy rok to sprzęt do nawadniania bo w przeciwnym wypadku ze zbiorow nici. Aha oczywiście w latach wysokiego urodzaju na ziemniaki cena oscyluje w granicach 0,20 gr za kilogram albo niżej i są problemy ze sprzedażą.

Także nie przedstawia się to wszystko tak różowo jakby mogło się wydawać.


Macarena, macarena, baila, baila, ella, ella
Macarena, macarena all night long

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

tyle że z ziemniakami jest o wiele mniej zachodu niż powiedzmy z marchwią, łatwiej zebrać, przechować, mniejsze nakłady na opryski, tyle że sadzeniaki drogie, no i przydało by się jakieś nawarzenie organiczne pod

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na pewno mniejsze, ale jeśli chcesz mieć dobry plon to nie można żałować środków na zarazę ziemniaczaną i stonkę. Jednak ziemniaki to mniejsze ryzyko niż inne warzywa, które wymagają bardzo dużej wiedzy i doświadczenia, którego brakuje początkującym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek84pl    41

Albo chociaz miec dobrego znajomego ktory sie na tym zna i podpowie co zrobic w odpowiednim momencie.

Ja sie na produkcji zboza nie znam i gdybym dostal od kogos 100 ha dzierzawy i mial siac na tym pszenice to pewnie nic by z tego nie bylo.

20gr to nie opłaca sie schylić? 20 gr to sie jeszcze opłaca a bynajmniej można odzyskać swoje koszty gorzej jak będzie po 7-8 gr :o? i wtedy na prawde można się pociąć tylko :P A to było w tamtym roku o ile dobrze pamiętam lub 2 lata temu :)

Pociac sie o niska cene, nie przesadzaj, zdarzalo sie ze w maju po calym roku trzeba bylo wyrzucić kilkadzisiat ton kapusty i jakos nie plakalem, raz jest lepiej raz gorzej, wazne zeby systematycznie co roku siac i sadzic jednakowe ilosci bez wzgledu na cene w danym roku.

Wiekszosc osob z tych co zamierzaja ruszac z warzywami w tym roku zrezygnuje jak sie dowie jakie sa koszty samych nasion :D

Edytowano przez tomek84pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafik82    0

Pomidor!!! Uprawia ktoś z was pomidora gruntowego? Bo ja tak i chciałem się dowiedzieć jak gdzie indziej z ceną w przetwórniach i wydajnością. ja sprzedawałem po 310 zł za tonę. A ostatnie lata ze względu na deszcz to porażka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
młody17    13

Ja uprawiam warzywa 6 lat i dopiero teraz areał przekroczy 5 ha, gdy eksperymentuje z nowym gatunkiem to max. 0,3ha; doświadczenie w uprawie warzyw to podstawa, na początku też nakłanialem rodziców do większych nasadzeń (bo wtedy jeszcze Oni o tym decydowali) ale teraz widze, że czasem mógłbym się na tym przejechać. Co do ziemniaków to poniekąt macie racje, to taki przedsmak uprawy warzyw. Ja w tym roku będe próbował z sałatą na wrześniowy zbiór, pozatym ziemniaki, ogórki, kapusta biała i pekin, fasola szparagowa i seler. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malgosiam    0

kris19911 Z tą marchwią to nie tylko wszystkie polskie normy spełniasz, ale też unijne i pewnie certyfikaty jakości..Nie mówię, że tak nie jest, ale we wsi mają marchew, kopią na pryzmę i od razu do przetwórni wywożą, podobno niezła kasa, i nie mają przechowalni. A co to za anachronizm : z warzywami najlepiej się wychować??? (tylko krowa nie zmienia poglądów) A potem mówisz że warzywa to loteria...Czasem lepiej wyjdzie ten który ma pierwszy rok warzywa, a ten co sadzi 20 lat może mieć poślizg.. ;)

 

rafik82 nie wychowałam się z pomidorami, ale w tym roku zaczynam, cena minimalna jest na umowie 60gr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Witam!
      dziś się dowiedziałem ze ponoc z ha ogorków można niby wyciagnac 20tys co o tym powiecie?
      Jak je sie uprawia?
      jaki sprzet jest potrzebny?
      duzy nakład pracy jest potrzebny?
      ktos z forumowiczów ma jakies doswiadczenie w uprawie jarzyn?
      coraz bardziej o tym mysle poniewaz widze szanse zakupu paru ha ziemi
      pozdrawiam
      YacentY
    • Przez ROBERTINHO
      Witam.
      Ile rzędów bobu pod traktor mogę wsadzić. 2czy 3 rzędy pod traktor? Uprawa będzie prowadzona zetorem 5211 a bób będzie przeznaczony bezpośrednio na świeży rynek. Bardzo proszę o sugestie w tej sprawie. Z góry dzięki za odpowiedzi.
    • Przez SUZI
      witam!
      chcialbym wiedziec ilu agrofotowiczów sieje cebule ??? jezeli tak to na jakim areale i jakie macie plony ??? jakimi siewnikami siejecie i jakie dawki nawozow stosujecie ???
    • Przez jopi1991
      Witam . Planuje się troszkę przebranżowić i zacząć siać warzywa. Na początek z 2-3 ha Obecnie sieje pszenicę rzepak buraki kminek, groch, kukurydzę Ziemię mam 1 2 3a i 3b.. najwięcej 2 i 3 a. Jakie warzywka najlepiej żeby nie było dużego nakładu na maszyny na samym początku....dużo u nas sieją marchwi cebuli fasoli szparagowej, pietruszki,groszek zielony zdarza się kapusta ,ogórek odpada bo trzeba ludzi  do zbioru ...Rozumiem że jak warzywa to niezależnie jakie sprzęt do nawadniania trzeba kupić?
    • Przez mf235angol
      Witam mam pytanie odnośnie rosady i odmian papryki gróntowej. Gdzie morzna ją zakupić i jakie są ceny?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj