SIEWCA

Czy to znów susza ?

Polecane posty

Rolnik1973    15368

No i umnie bagna wyschły ziemia jak skała twarda i też nie rośnie. A na zgórkach popiół.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipoo    14

warta mocno opadła a u mnie na łąkach (dołki i przy jeziorze przy bagnie) woda stoi a górki hmm popiół... i załoze sie zej ak 20 rusze to bedzie padać bo jak i ja wjade to i sasiad a wtedy ja musze sie uwijac by mi nie zmokło a mu zawsze zmoknie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
staszek87    26

Okolice Międzyrzecza (lubuskie). Jakiś sensowny opad (7mm) był ostatnio 14 maja, więc ziemia jak skała a z jarego jeszcze trochę nie będzie co zbierać. Dobrze ze tylko 10ha, ale znajomy ma ze 150 z 200ha, więc to dopiero porażka...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszpa1    0

Polski klimat skłania do zasiewów zbóż ozimych z racji czestych suszy majowych , dziwie sie ze rolnik majac 200 ha az tyle zboza sieje na wiosne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cineek    8

okolice Poznania, aż żal patrzeć na te pola... Rzepaki, zboża, kukurydze, tragedia, może z auta tego nie widać ale z ciągnika wygląda to nieciekawie...

A co do ostatniego deszczu to mielismy jakos na poczatku maja, wtedy rzepaki już częściowo były przekwitnięte, a po deszczu zaczęły odrastać, wszystko głupieje, teraz wszystko się dosusza, trawa wyschnieta, na polach skała, kiepsko wszystko rozwinięte, braknie wody. Miejmy nadzieje że deszcze są blisko. A co do jarych to nie sieję już 4 lata, z tego co widzę to w tym roku straszne są jare. No ale my na to nic nie poradzimy, to zależy od "Tych z góry"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6899

Polski klimat skłania do zasiewów zbóż ozimych z racji czestych suszy majowych , dziwie sie ze rolnik majac 200 ha az tyle zboza sieje na wiosne

To zależy jeszcze od umiejscowienia pól. Powiat Siedlecki: 2 lata miałem w tym samym miejscu pszenżyto i już 2 rok było wykasowane. I weź tu zasiej ozime jak wiesz że nic z tego nie wyrośnie. Co jest lepsze- jedno pole o szer. 20 metrów zasiane pszenżytem mam podzielone- dokąd śnieg od miedzy się zatrzymywał to tam zboża znikome ilości a druga połowa słaba ale coś rośnie.

Dzisiaj prasowałem torfową łąkę. Tata mówi że nie pamięta kiedy na tej łące jadąc były suche koła :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

Polski klimat skłania do zasiewów zbóż ozimych z racji czestych suszy majowych , dziwie sie ze rolnik majac 200 ha az tyle zboza sieje na wiosne

pewnie połasił się na poplony. Ja na szczęście od zeszłego roku już nie mam i nie zamierzam do tego wracać :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lukejro   
Gość lukejro

Susze to były w latach dziewięćdziesiątych... Potrafiło dwa miesiące nie padać a temperatury dochodziły do 35C. Na polu wszystko wysychało a nawet w studniach nie było wody. Dzisiaj dwa tygodnie bez deszczu i już wszyscy płaczą... Ludzie bez przesady!!! Nie martwcie się na zapas.

Poza tym ten tydzień zapowiada się bardzo mokry w całym kraju.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid727    153

U nas 80% rolników powyżej 40ha ma zasiane jakieś 75% jarymi zbożami, od przyszłego roku zamierzam siać 80-85 hektarów jarego a hektarów obrabiam 100 z haczykiem... więc to nie reguła ;]

 

Pomorskie powiat człuchowski... suchuuutkoooo :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszpa1    0

nie wiem czym wy sie kierujecie ale sami popatrzcie jak jest w wiekszości przypadków ze zboza ozime przewazaja proporcjonalnie nad jarymi . Głownie rzepak , pszenica ozima , pszenzyto.

danielhaker nie mówimy o dziwnych przypadkach takich jak ty opisales. ja mam np taki przypadek ze na 4a klasie ziemi rośnie mi zboze o wiele lepiej niz teoretycznie na 3b...

Nie wiem jak jest u was kolego Dawid727 ale np na Zuławach Wislanych które nie sa daleko od ciebie połozone , dobry plon pszenicy ozimej siega 10 t/ha nawet wiecej , jarej pszenicy nie jestes w stanie tyle wyciagnac , rzepak w 2010 roku sypał tam około 4t/ha. Po drugie zboza ozime sa podatne na lepsze plonowanie niz jare , fakt oziminy wymagaja wiekszych nakładów ale plon jest znacznie wiekszy , prosty przykład mam z pszenica w 2010 roku , jara sypała 4,5t a ozima 6,5t ;]... ja mimo wszystko ide ciagle w kierunku zwiekszania powierzchni zasiewów ozimin. Nie wiem jak u was ale u mnie jare w tam tym roku zapowiadały sie równiez bardzo dobrze ale 40 stopniowy upał w lipcu w ubiegłym roku załatwił zboza jare w tydzien , oziminy juz i tak zasychały wiec poprostu były wczesniej do koszenia ,bez obnizki plonu.

saszeta no z poplonami to tak jest ze troche kusi dotacja , jak masz zboze tanie a i tak masz zamiar zasiac zboze jare to zostawiasz poplon do wiosny i orzesz liczac ze spadek plonu nie bedzie drastyczny z kolei 550zł/h za poplon to ,,darmowa'' tona zboza wiecej przy przeciętnej cenie zboza. jak osobiscie 1/4 powierzchni całego gospodarstwa obsiewam poplonami czyli około 20 ha. pod buraki orze na jesien bo jednego roku sie załatwilem z orka wiosenna i wschody buraków były bardzo słabe a obsada niezaciekawa . także poplony przyorywane na wiosne stosuje tylko pod zboza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Powiat siedlecki... suuuuuuuuuuuuuucho. Na Warszawie dziś lało. Po raz kolejny chmury doszły w moje okolice i znikły. Może w nocy albo jutro coś spadnie. Trawa koszona w sobotę rano, raz przewracana w sobotę, przez niedzielę poleżała, dziś z rana w wałki ograbiona i już w stodole suche.... cyrk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

Susze to były w latach dziewięćdziesiątych... Potrafiło dwa miesiące nie padać a temperatury dochodziły do 35C. Na polu wszystko wysychało a nawet w studniach nie było wody. Dzisiaj dwa tygodnie bez deszczu i już wszyscy płaczą... Ludzie bez przesady!!! Nie martwcie się na zapas.

Poza tym ten tydzień zapowiada się bardzo mokry w całym kraju.

 

Nie pisz głupot. Brednie wypisujesz bzdury jakich mało!!!!!!! Jak mnie takie posty drażnią! Nie oceniaj sytuacji innych po sobie! Że u ciebie pada to nie znaczy ze u innych jest tak samo! Deszczu nie widziała ziemia już z miesiąc, jęczmienie wysychają, powiędły i wyglądają tragicznie. Nie ja nie panikuje! jeszcze ze dwa dni temperatury po 32 stopnie w cieniu i nic nie bedzie z jęczmienia. Ziemia ma pęknięcia takie ze kciuk mozna włożyć! Pobliskie gospodarstwo wielkoobszarowe podlewa pszenice!!! Tak tak pszenice!!! Czy kolega (jasnie ekspert od suszy) może mi powiedzieć czy to jest już susza czy taki stan to jeszcze normalka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszpa1    0

Cihu masz racje jest bardzo słabo z deszczem, w niektórych rejonach to juz skrajność. u mnie akurat jest tak przeciętnie bym powiedział , ale wujo ktory mieszka 15 km ode mnie mowił ze u niego tragedia na polu jakiej nie było z 20 lat. dosłownie! czesto jezdze do poznania to widze jakie tam liche sa zboza głownie jare , ozime zreszta tez nieciekawe, na rok temu i dwa lata temu pamietam ze o tej porze były piękne łany zbóż.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

no w końcu spadł "deszcz". Całe 1.5 mm. Ale lepsze to od rosy. Poprzedni opad 19 maja 2 mm

@tomaszpa1 mnie ta dotacja nie kusi. Zbóż nie sieję i wszystkie rośliny mam wiosenne. Poplony stosuję ale kiedy chcę czy potrzebuję. A nie "wyrok" na 5 lat i wapna wysiać nawet nie można

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lukejro   
Gość lukejro

@Cihu U mnie też nie pada. Moja wioska jest tak fajnie położona, że prawie wszystkie lokalne burze nas omijają i pada praktycznie tylko z frontów atmosferycznych. U mnie sąsiednie gospodarstwo wielkoobszarowe też podlewa pszenicę i to od kwietnia, zresztą robią to od wielu lat bez względu na to czy pada czy nie pada. U mnie cały kwiecień nie padało i ludzie też już płakali, że buraki nie wschodzą, że wysychają rzepaki i zboża, ale w maju przyszły dwa konkretne deszcze i wszystko wróciło do normy. Teraz znowu narzekają, że jest sucho...

Czy Ci to się podoba czy nie, mamy taki klimat i trzeba się z tym liczyć, że są lepsze i gorsze lata. Nie każdego roku zbierzesz rekordowe plony.

Zawsze można się ubezpieczyć na suszę i wtedy Pan(i) z zakładu ubezpieczeń na podstawie średniej wieloletniej udowodni Ci, że to wcale nie susza... ;)

A tak na poważnie to trzeba siać oziminy i się nie przejmować tym czy pada czy nie bo na pogodę nie mamy wpływu i szkoda tylko twoich nerwów.

Edytowano przez lukejro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pietrek1    1

u nas wczoraj płn wsch część dln śląska nawet się nie zachmurzyło cały czas patelnia 31 st C jest żle a jak tak dalej pójdzie będzie tragedia zbierzemy tylko poślad o ile zbierzemy a do tego użytkownika co pisał o suszach w latach 90-tych zgadza się były ale występowały bardziej w miesiącach letnich coś urosło a ta susza zaczęła się incjować pod koniec marca i tak trwa do dziś oj ja u siebie nie pamiętam żeby było tak kiepsko ze zbożami ozimymi pszenice się ratowały wykłosiły sie tracą liście żeby tylko ochronić kłos a gdzieniegdzie już usmażona do gołej ziemi szczeliny w ziemi potężne taka to susza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszpa1    0

@saszeta . ja akurat mam tylko zboze lub buraki cukrowe. a ty pewnie warzywa?czemu wapna nie mozna rozwiesc? ja rozwoze sobie zaraz po zniwach przed zasianiem poplonu , program poplonów konczy sie za rok. a potem mozna sie zastanowic co dalej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

U mnie pada już od tygodnia prawie codziennie, że już w redlinach woda stoi i nie wsiąka.


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesmag    54

a u mnie sucho że skarpy białe-tylko jakieś szczawie jeszcze zielonkawe,bo mlecze i babki już suche.

może dziś coś da,bo wczoraj tylko parę kropel.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skamp    0

a mi jak na złość teraz zaczęło padać ;[ właśnie siano grabiłem żeby belki kręcić... i to dogina na ostro... heh.. pzynajmniej jęczmień i owies wystartuje :D


Myślenie Nie Boli!!!
Najpierw pomyśl... Potem dopiero pisz posta lub zakładaj nowy temat.

KPK Kumurun Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid727    153

@tomaszpa1- niby niedaleko, a 3 klasy ziemi u nas nie widać, są mity, że gdzieś ktoś takową ma. W regionie przeważają ziemie klasy 5,6 - 4 jest jakieś 40%.. także jeśli przyjdzie susza 3-4 tygodniowa to nie ważne czy to zboża jare czy ozime wszystko wysycha ;] Także dla mojego gospodarstwa poplony + rolnictwo zrównoważone to idealna "alternatywa" , poza tym kilkadzisiąt ładnych tysięcy na ziemi nie leży jak mówi jedno powiedzenie ;] Z tym wapnowaniem pola to totalna głupota. Ale ja jestem zdania, Ty nie zaglądaj w moje podwórko, ja nie będę zaglądał w Twoje.

 

 

Przed momentem trochę popadało, ale taki deszcz to ledwo co kurz z dachów pozmywał :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ciekawe dane, a dla wątpiących w suszę możliwość skorzystania z archiwum http://www.susza.iung.pulawy.pl/index.html?str=kbw

Co ciekawe, mądre głowy w dalszym ciągu szacują zbiory zboża na ok 28 mln ton, czyli więcej jak w roku zeszłym.

Moim zdaniem jeśli uda się zebrać 20 mln będzie dobrze, tym bardziej że klęska suszy dotyczy najbardziej rozwiniętych rolniczo regionów, padakę zaliczy prawdopodobnie kukurydza na ziarno.

Jest sucho, tak sucho że ja nie pamiętam bym kiedyś coś takiego widział, a gospodarzę prawie 30 lat.

Bedzie ch*j,,, i to taka z grzybnią.

W deszcze które mają spaść w najbliższym czasie nie wierze, a jeśli nawet spadną pomogą tyle co umarłemu- kadzidło

Polecam wszystkim dotkniętym suszą zabezpieczyć sobie zeszłoroczny materiał siewny, co zresztą sam czynię.

Edytowano przez xemit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Xemit aż takiej tragedii nie ma.. no chyba że w Twoim rejonie. Dziś popadało troche. Z reguły co 10 dni pada. Mniej siana zebrałem ale jare i oziminy piękne. QQ słaba bo ją majowy śnieg zasypał dzień po siewie i biedna zejść jak trzeba nie mogła. Ziemniaki też ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sambao
      Jeżeli ktoś ma doświadczenia jakiekolwiek na temat uprawy uproszczonej zapraszam do podzielenia się uwagami i spostrzeżeniami.
    • Przez volvofh12
      Sprzedam podłoże popieczarkowe z dowozem do klienta lubelskie podkarpackie mazowieckie świętokrzyskie 
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez Holder
      Ze wzgledu na mokre warunki dopiero teraz bede aplikowal n2 w postaci RSM. Obawiam sie o poparzenia , rosliny sa juz dość wysokie i rozkrzewione . jakies porady jak zminimalizować to zjawisko?
    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj