pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
petro11    29

Dla słabo zorientowanych na temat mocznika....... Często jest kupowany ze względu na niską cenę kg czystego składnika. Tylko koledzy pamiętajcie że azot jest w nim w postaci amidowej i nie jest pobierany bezpośrednio przez korzenie roślin. Żeby tak się stało musi przejść hydrolizę do formy amonowej a następnie nitryfikację do azotanowej i dopiero wtedy jest przyswajany przez rośliny. Już w amonowej jest pobierany, ale w małych ilościach. Przemiany w moczniku są bardzo powolne wiosną  jak jest chłodno ponieważ poza wodą potrzebne są bakterie a po zimie życie tych drobnoustrojów jest spowolnione. Przy temp. 5stopni azot z mocznika przechodzi do formy amonowej w czasie 14dni, a następnie przy tej temp. do formy azotanowej jeszcze 10. Także już wiecie dlaczego nie powinien być stosowany na 1 dawkę. Jeżeli nadają suszę to pamiętajcie że na drugą też nie jest wart uwagi bo jeśli zachodzi reakcja i się rozpuszcza to powstaje amoniak który jeżeli nie połączy się z wodą...... ucieknie do atmosfery. Także jeżeli mamy suchą wiosną (a suchych pare już było) to mocznik wysiany pogłównie może stracić na wartości i nawet w 40% wylecieć sobie. Wtedy to już na pewno nie będzie ani oszczędności przy zakupie, ani dobrego plonu. A i jeszcze jedno. Mocznik zdecydowanie zakwasza glebę także jak ktoś nie ma uregulowanego ph niech sobie daruje.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
los    0

Panowie Mam zbyt mocno rozkrzewioną pszenice Muszelkę  wytworzone 4-6 pędów bocznych. Ile kiedy i w jakiej formie zastosować dawkę startową ?

40-50 N kg/ha daj jej tylko na przeżycie (może być saletra  rsm  lub salmag) rozkrzewiona już jest wiec nie ma co do dawać dużo N .  A jak będzie w fazie 1 kolanka to 80 N kg/ha tu bym był za rsm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KaziU91    14

Wczoraj poszła pierwsza dawka nawozu na pszenicę w ilości Saletra amonowa 176 kg/ha + Siarczan amonu 50 kg/ha smile.png

Na drugą dawkę na jeden kawałek chcem dać mocznik w jakim odstępie od pierwszej dawki ?


 

Edytowano przez KaziU91

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Kolego wyżej napisałem o moczniku. Zły zakup jak chcesz tak szybko dawać ale cóż. Siarczan amonu to też zło konieczne. Jak zakupy zrobione to mogę tylko podpowiedzieć że trzymaj mocznik jak zrobi się naprawdę ciepło i koniecznie przed deszczem bo inaczej wyparuje i z pszenicą będzie nie ciekawie. Polecam przestawić się w przyszłości na saletre amonową lub saletrzaki, a jeśli jest możliwość na RSM.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paspartou    140

petro11 A jak sprawa wygląda przy nawożeniu dolistnym mocznikiem?

Edytowano przez Paspartou

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Nawożenie dolistne mocznikiem jak najbardziej wskazane bo przez liście forma amidowa jest pobierana bezpośrednio a przez korzenie już nie, tak jak wspominałem. Ze wszystkich nawozów azotowych mocznik ma najmniejsze właściwości parzące o ile nie przesadzimy z roztworem (najlepiej do 6% w pszenicy i do 12% w rzepaku). Mocznik najlepiej zastosować wtedy kiedy jest gęsty łan a mamy susze czyli w momencie największego zapotrzebowania na składniki pokarmowe. Warto dodawać go do mieszanin np: fungicydy i mikro bo wtedy zwiększasz pobieranie całej cieczy. Jak za dużo wsypiesz mocznika to dodaj siarczanu magnezu który łagodzi poparzenia. Jeszcze dodam że około 6% w czasie kłoszenia, a np jak krzewienie to i 20% roztwór może być, jak strzelanie w źdźbło to około 10-15. Tylko pamiętaj jedną zasadę. Nie pryskać jak kwitnie! Taka zasada. Po kwitnieniu jak najbardziej.

Edytowano przez petro11

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

fungicydów lepiej nie mieszać z mocznikiem, a z 2 strony mocznik przyśpiesza rozwój patogenów i pszenicę szybciej zaatakują choroby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

nie tyle przyśpiesza rozwój patogenów co powoduje szersze otwarcie aparatów szparkowych przez co łatwiej o infekcje

 

 

 

Wczoraj poszła pierwsza dawka nawozu na pszenicę w ilości Saletra amonowa 176 kg/ha + Siarczan amonu 50 kg/ha smile.png

Na drugą dawkę na jeden kawałek chcem dać mocznik w jakim odstępie od pierwszej dawki ?


 

 

w BBCH 30, czasowo wychodzi to różnie, ok. 3 tygodni. Na drugą dawkę mocznik można stosować, tempertury są zwykle juz wyższe w tym terminie

 

Nawożenie dolistne mocznikiem jak najbardziej wskazane bo przez liście forma amidowa jest pobierana bezpośrednio a przez korzenie już nie, tak jak wspominałem. Ze wszystkich nawozów azotowych mocznik ma najmniejsze właściwości parzące o ile nie przesadzimy z roztworem (najlepiej do 6% w pszenicy i do 12% w rzepaku). Mocznik najlepiej zastosować wtedy kiedy jest gęsty łan a mamy susze czyli w momencie największego zapotrzebowania na składniki pokarmowe. Warto dodawać go do mieszanin np: fungicydy i mikro bo wtedy zwiększasz pobieranie całej cieczy. Jak za dużo wsypiesz mocznika to dodaj siarczanu magnezu który łagodzi poparzenia. Jeszcze dodam że około 6% w czasie kłoszenia, a np jak krzewienie to i 20% roztwór może być, jak strzelanie w źdźbło to około 10-15. Tylko pamiętaj jedną zasadę. Nie pryskać jak kwitnie! Taka zasada. Po kwitnieniu jak najbardziej.

 

Nie zapominaj że mocznik a konkretnie sam azot podkręca triazole

Edytowano przez losktos

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomjur2008    3

ile tego mocznika sypnac na druga dawke?? wystarczy ze 160/h???
Czyli I 180kg saletry/ha, II 160kg mocznika/ha, III 150kg saletry/ha. Jak myslicie?? ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

50-55 N w postaci saletry wystarczyło na taką pszenicę na start. Pszenica jantarka po łubinie żółtym, klasa gleby IV. Zdjęcie zrobione było 1 marca czyli na dzien dzisiejszy jest jeszcze bardziej rozkrzewiona.post-16312-0-36051000-1426162253_thumb.jpg

Edytowano przez andrzej1988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

ile tego mocznika sypnac na druga dawke?? wystarczy ze 160/h???

Czyli I 180kg saletry/ha, II 160kg mocznika/ha, III 150kg saletry/ha. Jak myslicie?? ;-)

 

będzie ok


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Zastanawiam się jak w pszenicy podzielić dawkę na 3. Około 180kg N chcę dać i tak myślę..... 70+70+40. Ewentualnie 3cią przyspiesze jak będzie sucho to może 50kg dam bo rozlewam wszystko w RSMie i jak 100l daje to trochę za szybko musze cisnąć bo na wężach i jak wolno jade to ciśnienie za małe. Rzepak to 50 na 50% daje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

ja dzisiaj zacząłem nawozić pszenice poszło 125-150 kg saletry, pszenice po rzepaku gęste bardzo dobrze rozkrzewione, ciemnozielone, odchwaszczone więc nie szaleje z pierwszą dawką aby dodatkowo nie rozkrzewić na drugą pójdzie ok 200kg i na trzecią dawkę 100kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Zastanawiam się jak w pszenicy podzielić dawkę na 3. Około 180kg N chcę dać i tak myślę..... 70+70+40. Ewentualnie 3cią przyspiesze jak będzie sucho to może 50kg dam bo rozlewam wszystko w RSMie i jak 100l daje to trochę za szybko musze cisnąć bo na wężach i jak wolno jade to ciśnienie za małe. Rzepak to 50 na 50% daje.

jeżeli rośline dobrze rozkrzewione to lepiej będzie 50 80 50


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Z tym rozkrzewieniem to u mnie średnio dlatego myśle 2x70 dać. Nie chcem też za nisko na pierwszą dawkę bo później opryski mam i może mi się 2dawka lekko opóźnić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarciu11    21

Panowie takie małe pytanie  dać na pierwszą dawke 200/250 saletry czy lepiej  100/125 i dajmy na to za tydzień bądz dwa drugą taką samą dawke. Nie zależy mi na przejezdach nie mam tego dużo. pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Panowie takie małe pytanie  dać na pierwszą dawke 200/250 saletry czy lepiej  100/125 i dajmy na to za tydzień bądz dwa drugą taką samą dawke. Nie zależy mi na przejezdach nie mam tego dużo. pozdrawiam.

 

Moim zdanie lepiej by to wygladało tak:

Jesli pszenica jest dobrze rozkrzewiona i nie ma sensu dalej jej rokrzewiac to daj na pierwszy rzut około 150 kg saletry 34% a na drugą dawkę na budowe kłosa ilosc ziaren w kłosie z 220 kg saletry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarciu11    21

za specjalna po zimie nie jest nabywana mewa przetrzymała i wygłąda lepiej jak kwalifikat sailor. Sajlor rozkrzewiony ale zmęczony mrozem , mewa słabo rozkrzewiona ale zielona ładna. czyli pierwszej dawki nie ma co dzielić na dwa razy w tygodniowym odstępie. u mnie nie dosyć że mokro to dziś znowu pada. pozdrawiam

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

jesli uważasz ze jest nie bardzo troche to daj około 185 -190 saletry 34% i powinno byc dobrze. Na gęsto zasianą albo dobrze rokrzewiona to z pierwsza dawka raczej nie ma co szaleć w zupełnosci wtedy wystarczy około 50 N czystego azotu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hubert21    11

JA dałem na pierwszą dawkę 200 kilo saletry a czy na drugo moę dać saletrzak też tak ze 200 kilo ale w jakim terminie było by najlepiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garu    6

Mam pytanie odnośnie nawożenia pszenicy ponieważ zostało mi saletrosanu to czy mogę na niezbyt dobrze rozkrzewioną pszenicę zastosować 150 kg saletrosanu i 150 kg saletry.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
    • Przez TomaszN
      Witam dopiero trzeci rok stosuje Rsm I w tym roku pojawił się problem w tym że bez przymrozków nie dam rady jeszcze wiechac z azotem. Nawet i samym ciągnikiem. I moje pytanie jak to jest z tym rsm podczas przymrozku czy mozna czy nie można?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      mam pytanie odnosnie Trojszyka. mam w silosie ok 60t pszenicy i zagladajac do silosa znalazlem zywego. od jutra umnie temperatrury minusowe. nawet pokazuja -12 w nocy(kuj-pom). czy jest pewne ze zdechnie? bo wiadomo ze gazowanie tez kosztuje. prosze o pomoc
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj