pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Gość   
Gość

;) fajna maszynka 25 at temu sprzedaliśmy to były czasy łza się w oku kręci:$

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3520
Przed chwilą, ENDRIUROL napisał:

mimo ze mam ok pszenice, to i tak 100N poszlo wszedzie

To ile dasz na T-2 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Forsze    15

Super fachowcy Panowie:D- jeden sieje 140, drugi 200kg, a może tak jeszcze by brać pod uwagę MTZ.

Np 450 ziaren na metr kwadratowy przy MTZ 39 wychodzi 175kg/ha, a przy 45 mamy 202kg/ha.

Nie ma co się przerzucać kilogramami, tylko gęstością siewu

 

Edytowano przez Forsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość grzesiaczek86   
Gość grzesiaczek86

I siłę kielkowania, biorąc pod uwagę przykład kolegi przy 450 roślinach na metr i MTZ 45g to przy sile kiełkowania 99% daje 204,5kg/ha a przy 90% już 225kg/ha. Także racja, lepiej podawać zakładaną obsadę niż ilość wysiewu mierzoną w kilogramach. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
2 godziny temu, miwigos napisał:

To ile dasz na T-2 

Pewnie pincet plus :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ENDRIUROL    39
4 godziny temu, miwigos napisał:

To ile dasz na T-2 

pewnie ok 80

2 klasa celuje w 9+ pytania?

Edytowano przez ENDRIUROL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio3p    2137
Dnia 8.03.2018 o 11:16, pawlus224 napisał:

W zeszlym roku na start dalem 200kg saletry a na drugą dawkę 150kg saletry , jednak plon nie byl zadowalajacy jak na stanowisko i warunki jakie miala - nie cale 7ton z ha .

Jaką taktykę proponujecie na ten rok (gleby III A - IIIB , zasobne w skladniki pokarmowe , przedplon rzepak i koniczyna czerwona , zasiana w terminie i dosc ladnie rozwinięta) ?

Jak ma być paszówka to proponuję: N1 ~50N, N2 80-100N T1 Duett Star +prochloraz/capallo , T2 epoksykonazol + azoksystrobina i oczywiście regulacja łanu. Przy takich przedplonach 7t musi nakryć choćby nie wiem co (zakładając, że wszystko pójdzie w odpowiednim czasie).

  • Thanks 1

24.07.2008 - 24.07.2023 - 15 lat na AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlus224    2624

Czyli robilem podstawowy bląd , ze na pierwszą dawkę wiecej niz na drugą ? 

Hmmm w zasadzie to mogę zrobic eksperyment bo pole blisko domu .

Dzieki @misio3p za konkrety 👍 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3520
Przed chwilą, ENDRIUROL napisał:

pewnie ok 80

2 klasa celuje w 9+ pytania?

Powodzenia taka dawką T-1 zrobisz gąszcz , póżniej będzie głodować ,owrotnie pierwsz a mniejsza ,druga większa ,chyba że pszenica pózno siana  ,wtedy obie po 100 N

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oregano    948

Nie można ustalić podziału dawek azotu siedząc przed komputerem. Trzeba wyjść w pole i zobaczyć jak rozkrzewiona jest pszenica, czyli ile pędów ma na m2.

Jeśli jest tyle ile chcemy, to wystarczy jakieś 40N, żeby zregenerować po zimie, odżywić i podtrzymać to wszystko co już się rozkrzewiło ale jednocześnie nie zmuszać pszenicy do dalszego krzewienia.

Jeśli mamy gęstą pszenicę a dajemy 100N to pszenica dalej będzie się krzewić, głównie w słabe pędy boczne tym samym osłabiając najbardziej płodne pędy główne aż w końcu nie da rady tego wszystkiego utrzymać i zacznie się redukcja. Wyjdzie na to, że zostaną same pędy główne i to jeszcze osłabione bo większość azotu poszło na krzewienie i utrzymywanie pędów bocznych, które i tak się zredukowały. Mamy efekt odwrotny do zakładanego.

100N na pierwszą dawkę to można dawać na tzw szpilkę, czyli brak rozkrzewień.

 

U siebie zazwyczaj dajemy 180-200kg saletry 34N na 1 i 2 dawkę, czyli 2x po 60-70N i to wystarcza na plon w granicach 7,5-8 ton paszowej. Przy 2xfungicyd i skracanie.

Teraz mamy w dzierżawie pole od gościa, który siał 300kg/ha i jest dosłownie dżungla. Dostanie jakieś 20-30N na pierwszą dawkę.

 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian
@oregano dobrze piszesz standardowo planuje N 2 razy po 200kg saletry ale wiosna zawsze coś się zmienia. W tym roku mam kawałki gdzie super przezimowala pszenica i mam po 3-4rozkrzewienia więc dostanie tylko 150kg saletry a działka siana tego samego dnia trochę oberwala po zimie i mimo takiej samej obsady i liczby pędów dostanie 250kg dla większego kopa. 100N na pierwsze dawkę hmm... moim zdaniem wariactwo !! 320kg saletry to zrobi się dywan do grania w golfa🤔 W moich warunkach łan nie do utrzymania w pionie i do wykarmiania takiej ilości pędów ale wariatów nie brakuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sybiuszek24    21

Witam jakiś czas temu rozmawialem z większym gospodarzem i on stosuje takie nawożenie: pod orke kurzak potem późną jesienią 250 kg mocznika i wiosną 150 mocznika i to wszystko co o tym myślicie?Robi już tak 2 lata

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artis    51

na dobrze rozkrzewione 160-170kg zaksanu na bardzo słabe po kuku 300kg zaksanu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asmodan28    47
3 godziny temu, Anetka1 napisał:

co tam 7 ton to nawet laik potrafi

A możesz podpowiedzieć. Mam klasę ziemi 5- 6. Podpowiesz jak zrobić te  7 t/ ha . Będę wdzięczny. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chuck00    207

Nie zapominajcie, że bardzo mokra jesień "wypłukała" nam nieco N z gleby, wypadałoby to uwzględnić w planie nawożenia. Moja pszenica aktualnie jest fioletowa/purpurowa (jak kto woli). Na razie nie ma szans na wjazd w pole. Azot będzie w formie RSM32.


Pieniądz podzielił nas, a i tak wszystko zabierze czas...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ENDRIUROL    39

https://www.agrofoto.pl/articles/aktualnosci-branzowe-uprawa/kolejny-rekord-plonu-pszenicy/

ciekawostka 310N na ha.

pszenica siana polowa pazdziernika byl to termin srednio pozny/pozny. mimo to 170kg/ha nie pamietam ile to bylo roslin na m2 ale nie za duzo

2-3 rozkrzewienia w tej chwili, nie zbyt gesta

2klasa gleby okolice Inowroclaw

zasobnosc gleby: K b wysoki, P wysoki, N niski Mg b wysoki badania przed sianiem, pH obojetne- potrzeby wapnowania -zbedne

300kg ultra 8, stanowisko po burakach

deszczownia w razie potrzeby

mroz do -18 bez pokrywy snieznej, bardzo duza liczba opadow- podejrzewam ze troche przepukalo.

pszenica wyglada ok ale po d*pie na pewno dostala

plon jaki chce uzyskac to 9+, w okolicy 10t z deszczownia to standard u duzych gospodarzy

podsumowalem i uznalem ze 100N czyli 300kg saletry bedzie ok na 1 rzut, moze za duzo skoro wszyscy komentuja na "nie"

w rekordy nie celuje ale w duzy plon i spory zysk, wiem ze naklad spory ale mam nadzieje ze sie oplaci

 

Edytowano przez ENDRIUROL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chuck00    207

Ja będę lał 240l RSM32 na N1, N2 200L RSM32 - przeznaczenie na pasze.


Pieniądz podzielił nas, a i tak wszystko zabierze czas...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak dostanę 500+ do dam 120N i niech wam żal tyłki ściska xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian
@ ENDRIUROL powiedz mi jakie masz doświadczenia przy podawaniu 100N na N1 czy porównywales z mniejszymi dawkami?? Ile masz rozkszewien przed a ile po takiej dawce. Nie będę porownywal twoich pól do moich ale zastanawiam mnie ile z tego azotu wykorzysta roślina

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
2 minuty temu, adrian napisał:

@ ENDRIUROL powiedz mi jakie masz doświadczenia przy podawaniu 100N na N1 czy porównywales z mniejszymi dawkami?? Ile masz rozkszewien przed a ile po takiej dawce. Nie będę porownywal twoich pól do moich ale zastanawiam mnie ile z tego azotu wykorzysta roślina

 

wszystko jak zostosuje stabilizator azotu. np n-lock

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ENDRIUROL    39

nie mam doswiadczenia.w zeszlym roku przy 530 saletry od 7-9t srednia ok8t. wiem ze zbierali ode mnie wiecej stad wyzsze dawki w tym roku. ochrona byla ok ale w tym roku bedzie na pewno lepsza. azotu tyle bo byla rzadko siana jak na termin , pogoda tez kiepska. zobacze co z tego wyjdzie. ile azotu zje hmm nie wiem nie jestem w stanie sprawdzic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian
czytałem gdzieś artykuł i kilka postów z tego forum na temat dawki startowej która roślina jest w stanie pobrać ok 60-80hgN/ha, tego się trzymam i widzę że na moich polach to się sprawdza a szkoda mi i przede wszystkim Nie stać mnie na straty bo za mały babmer że mnie hehe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asmodan28    47
6 godzin temu, Anetka1 napisał:

No jak na 6 klasie 7 ton to na I lubII pewnie ponad 15 

Skoro piszesz ze laik potrafi to chciałem sie dowiedzieć jak to zrobić. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj