pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Anatom    0
Zasialem pszenice ozima a dopiero teraz dostałem wyniki badań gruntu. Okazało się ze nam Ph 5,3 i zalecane jest wapnowanie. Wg otrzymanych wytycznych powinienem zastosować 3,0 tony czystego CaO na ha. Myśle nad zastosowaniem kredy granulowanej przed ruszeniem wegetacji. Wg wytycznych producenta (polcalc) maksymalna dawka to 1t/ha. Zastosować te 1 t/ha czy ładować 3 t/ha? czy tak duża dawka nie zaszkodzi pszenicy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

5,3 to nie tragedia po zniwach zwapnujesz i będzie dobrze


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość grzesiaczek86   
Gość grzesiaczek86

Odnośnie Polcalcu to wbrew temu co napisał producent w reklamie czy ulotce to nie jest to kreda. Pobierz ich atest i tam jak byk napisane jest 'odmiana 04', czyli nie jest to kreda. Kreda granulowana to np Baltic Grade I Extra (odmiana 07a) lub Wapniak Korzeniowski (odmiana 06a).

Taka dawka nie zaszkodzi pszenicy ale z pewnością twoim finansom. Jak przedmówca wspomniał, przy takim pH osiągniesz rozsądny plon a po żniwach taniej zwapnujesz. No chyba że bardzo się upierasz na wapnowanie to zrób to teraz jesienią jeśli możesz w pole wjechać lub na przymrozek (pole bez okrywy śnieżnej). 

Ja bym odpuścił ale decyzja należy do Ciebie. Powodzenia :-) 

Edytowano przez grzesiaczek86

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Anatom    0
Może zastosować wapno granulowane z Zakładu kredowego Minerał w Trebaczewie. Cena 220 zl/tona. posiać przy przymrozkach 1t/ha a resztę uzupełnić po żniwach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Lepiej nie bawić się w granulaty jak nie ma absolutnej konieczności. Poczekaj do żniw i wtedy zaplanuj normalne wapnowanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Anatom    0
drugie pole mam zaorane pod pszenice jara. Niestety ale pH na tej działce wynosi 4,3 (świeży zakup). rozsiąść wapno jesienią po przymrozkach, wiosna uprawiać i zasiać czy czekać po żniwach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KarolinaS    4

teraz zasiej wapno. wystarczy jak Ci się na ponad 5 podniesie to już pszenica da sobie rade. Pszenica woli lekko kwaśny odczyn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
8 godzin temu, Anatom napisał:

drugie pole mam zaorane pod pszenice jara. Niestety ale pH na tej działce wynosi 4,3 (świeży zakup). rozsiąść wapno jesienią po przymrozkach, wiosna uprawiać i zasiać czy czekać po żniwach.

 

możesz teraz siać. najlepszy byłoby wapno tlenkowe ale jego trzeba wymięszać z ziemią, można jeszcze kręde i ona nie musi być wymieszana z ziemią ale trzeba jej dwa razy tyle dać co tlenka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Anatom    0
Wg zaleceń nawozowych powinienem zastosować 4,0 t/ha CaO czyli 8,0 t CaCO3. Dać taka dawkę jednorazowo po przymrozkach, na wiosnę uprawić i zasiać ? zastanawiam się czy to nie za duża dawka jednorazowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
24 minuty temu, Anatom napisał:

Wg zaleceń nawozowych powinienem zastosować 4,0 t/ha CaO czyli 8,0 t CaCO3. Dać taka dawkę jednorazowo po przymrozkach, na wiosnę uprawić i zasiać ? zastanawiam się czy to nie za duża dawka jednorazowa.

 

weglanem wapna, kredą nie da się przedawkować. jak posiejesz magnezowym czyli dolonitem to i za 5 lat nie zobaczysz poprawy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian
zależy co chcesz sypać bo jak mocznik to koniec lutego nie jest za wcześnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mimi007    131
Nie wiem czy dobrze kojarzę, ale jak nasypiesz 8t weglanu na ha, to w pierwszym roku może ci nawet 50% w głąb profilu wymyc niedostepnego dla roślin, bo kompleks sorpcyjny gleby nie będzie mógł tyle przyswoić, może źle coś napisałem to mnie poprawcie, w szkole mnie uczono ze najlepiej siać mniej a częściej. Ja w tym roku pod qq wysialem 500kg/ha wapniaka jurajskiego na działce 4.8ph, i super rosła, nic nie wskazywało na obniżone pH, po zbiorze 2t weglanu i pszeniczka zaczyna z ziemi wychodzić, ciekawe co będzie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ffavorit    12
zależy od gleby. na ciężkich glinach, iłach, raczej niewiele wapnia pójdzie po za warstwę korzeniową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cieplym3    72

Na ph 5.2 mi w tym roku pszenica sypala 9t a groch rok wczesniej 4,2t wiec albo cos nie tak z badaniem albo troche przesadzaja z wymaganiami roslin wzgledem ph.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cieplym3    72

Poprawka, sprawdzilem i jednak byly na dzialce o ph 5,9 p sredni, k niski, magnez wysoki czyli wcale bez szalu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kacper83    0
witam jak spozondzic roztwor macznika 46N,z siarczanem magnezu siedmiowodnym mianowicie jakie dawki zastosowac tych nawozow na hektar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

W internecie znalazłem taką tabelkę z dawkami mocznika i siarczanu magnezu według której można spozondzać roztwór: 

mocznik_tab-10530.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kacper83    0
tabelka spoko tylko jak to sie ma do proporcji ile kg macznika I ile siarczanu magnezu na przyklad na 300l wody zeby roztwor mial te 20procet cieczy roboczej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kacper83    0
co jeden to tu madrzejszy chyba co nie ktorzy nie wiedza co to forum I do czego sluzy jak taki jestes jeden z drugim madry to pomuz albo sie nie wypowiadaj w glupkowaty sposob

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj