pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

ravoj    1287

I to się nazywa rzetelna odpowiedź.


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9233

Sam brałem udział w tej dyskusji o systemie korzeniowym, przytaczałem opracowania z IUNG. Dla twojej informacji - korzeni się na ponad 1m więc przemieszczenie azotu na 20 czy 30cm głębokosci nie stanowi dla ozimej pszenicy problemu. Gorzej jest w przypadku pszenicy jarej.

Z tego co pamiętam 60% systemu korzeniowego pszenicy ozimej tworzy się na głębokości od 10 do 40cm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

czyli wynika z tego ze na pszenice i pszenzyto w centrum Polski mozna sypac juz saletre czy jeszcze z tydz czekac ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Kiedy temperatura powietrza wynosi 5 stopni wzwyż przeważa parowanie wody z gleby a nie wsiąkanie co za tym idzie woda podsiąka z głębszych warstw gleby do płytszych i ten proces sprawia że azot nie ma zbytnio szans się wymyć. Według szepaniaka letnie opady na poziomie 600 mm mogą spowodować wymycie całych 16 kg azotu ha. Na glebie piaszczystej na ROK wymywa się 12-52 kg azotu. do tego wszystkiego (przynajmniej u mnie dochodzą dość niskie opady od lutego może 10 mm) To jakim cudem cokolwiek może się wymyć? 

Jak jahooo pisze roślina która na początku wegetacji stwierdzi że jest mało pokarmu będzie się starać wydać jakikolwiek plon aby przekazać geny czyli najczęściej byle jaki...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bamberool    2

Podanie azotu w tej temperaturze to strata czasu, pieniędzy i azotu. Tak samo nie ma najmniejszego sensu podawać mikroelementów. Pszenica niewiele  pobierze azotu i pozostałych składników, nie więcej niż z gleby, 80% azotu z nawozu pójdzie w p...du Trzeba czekać na cieplejsze noce, dlatego czekamy z RSM, który podziała od razu jak zrobi się cieplej, rozlany na wilgotną glebę to miodzio dla roślinki. No z saletrą jest nieco gorzej, bo trzeba  czasu na uwolnienie azotu i najlepiej deszczu, ale też swoje zrobi. 

Kolego nie pisz głupot. Forma azotu w saletrze zadziała szybciej niż z rsm.(jest duzo azotanowej)/ W rsm też ona jest ale mało,a amidowa z rsm potrzebuje czasu na przemiane w azotanowa.

Czekaj na zimne zośki:) ja zakonczyłem dzisiaj zasilac rzepaki 2 dawka  i pojutrze kończe siać browar 200ha. za tydzień dwa T1 rzepak. 

 

północna opolszczyzna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian

uff udało się posiac pierwsza dawke 200kg saletry rano deszcz potem słońce i w pole. warunki super w jednym miejscu tylko koleiny bo za duzo naladowalem saletry hehe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

Kiedy temperatura powietrza wynosi 5 stopni wzwyż przeważa parowanie wody z gleby a nie wsiąkanie co za tym idzie woda podsiąka z głębszych warstw gleby do płytszych i ten proces sprawia że azot nie ma zbytnio szans się wymyć. Według szepaniaka letnie opady na poziomie 600 mm mogą spowodować wymycie całych 16 kg azotu ha. Na glebie piaszczystej na ROK wymywa się 12-52 kg azotu. do tego wszystkiego (przynajmniej u mnie dochodzą dość niskie opady od lutego może 10 mm) To jakim cudem cokolwiek może się wymyć? 

Jak jahooo pisze roślina która na początku wegetacji stwierdzi że jest mało pokarmu będzie się starać wydać jakikolwiek plon aby przekazać geny czyli najczęściej byle jaki...

Byłem kiedyś na Narodowym i nie pamiętam czy Grzebisz czy ktoś inny mówił, że w naszych warunkach klimatycznych wymywanie azotu jest znikome ale nie tłumaczył dla czego. Teraz już wiem :) 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adrian3005    49

Kolego nie pisz głupot. Forma azotu w saletrze zadziała szybciej niż z rsm.(jest duzo azotanowej)/ W rsm też ona jest ale mało,a amidowa z rsm potrzebuje czasu na przemiane w azotanowa.

Czekaj na zimne zośki:) ja zakonczyłem dzisiaj zasilac rzepaki 2 dawka  i pojutrze kończe siać browar 200ha. za tydzień dwa T1 rzepak. 

 

północna opolszczyzna

 

Co sypiesz na drugą dawkę w rzepaku ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bamberool    2

uzasadnij

  

Co sypiesz na drugą dawkę w rzepaku ?

Rsm 32 235l 180kg N wiosna zamykam nawozenie jesien okolo 50N poszlo 4b wiec pod 4 tony max sie nawozi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel2678    56

Kilka lat temu posiałem saletrę pod koniec lutego i na początku marca spadł śnieg do kolana i leżał z 2 tygodnie i też liczyłem że azot poszedł do Bałtyku jednak  po roztopach nie dawałem dawki korekcyjnej  a zboża rosły jak na drożdżach nawet na 6 klasie więc z tym wymywaniem azotu to raczej spokoje, a kolego Ravoj jak tak boisz się wymycia azotu to jak będzie mokry rok to może do żniw nie wysiejesz azotu bo zawsze będą obawy przed wymyciem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

Wczoraj siałem saletrę puławską w ilości 120kg/ha, a 27 lutego poszło 150kg/ha saletrosanu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

No to fajnie, że rzeczowo i fachowo został wytłumaczony temat wymywania azotu bo wiele mitów wokół tego krążyło :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287

no dobra, a jakie chwasty mogły przezimować w pszenicy i teraz wschodzą, bo mam takie małe z 4 listkami, podobne do Tobołków, co mogło jeszcze przezimować gwiazdnice?  


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Przytulia.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287

w zeszłym roku lancet wziął przytulię w 5 okółku, spalił do zera po trzech tygodniach,  więc jeżeli to przytulia to jestem spokojny. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AleksanderX    522

czy już sypiecie saletrę na oziminy  bo  zaczynają się zielenić czy jeszcze poczekać kilka dni aż temperatura wzrośnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

A możesz łaskawie przeczytać kilkanaście ostatnich postów z tego tematu?


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287

czy już sypiecie saletrę na oziminy  bo  zaczynają się zielenić czy jeszcze poczekać kilka dni aż temperatura wzrośnie

 

Ja już ich tu wkurwiłem swoimi wywodami,  to Ty lepiej nie zaczynaj.  Poczytaj trzy wcześniejsze strony.


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Ty z tego co pamiętam to mówiłeś,że pracujesz tylko 8h dziennie.

A jak Ci się czytać nie chce to się nie dowiesz.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj