pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
miszka31    31

około 100zł tona, ile kilometrów ma do ciebie? a to daleko, to nie ma czym się załadować w drodze powrotnej itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Co racja to racja. Na transporcie z cukrowni i z kilkuset km jest ogromna różnica.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeF    43

Chcę zakupić Wapniak Koszelowski w granuli z Agroloku. Mają do mnie ok 160 km i za tonę z dostawą liczą mi 435 zł. Nie wiem czy to drogo czy nie.

Zasięgałem porad w kilku źródłach co do możliwości rozsiewania tego wapna zwykłym rozsiewaczem do nawozu. Okazało się, że trzeba uważać na mieszadła aby nie rozdrobniły granul ( nie robić przejazdów bez wysiewu z włączonym wałkiem). Nie wiem do końca czy można go siać na wegetujące rośliny (wiosną na pszenżyto). Jak sądzicie?? Proszę o rady i spostrzeżenia. :)

 

Co do nawożenia dolistnego w pszenicy i pszenżycie to stosuję Agroleaf, Basfoliary (mikroelementowe też)z siarczanem magnezu, kiedyś miał PRP Ebv, a wtym roku próbuję Yara Vita zboże i Fertileader Tonic. Mocznika dolistnie nie stosuję bo w kilku opracowaniach jakie wpadły mi w ręce pisano niezbyt przychylnie o moczniku dawkowanym dolistnie. Chodzi o mikrouszkodzenia tkanek roślinnych niewidocznych gołym okiem, poparzenia, problem z trafieniem w pogodę, problem z poborem przez liście znacznych ilości azotu, obniżenie temperatury cieczy użytkowej co powoduje zmniejszenie efektywności zabiegu oraz korozja metalowych części opryskiwacza jakie mocznik wywołuje.


Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

Zwykłe wapno węglanowe w zależności od lokalizacji od kopalni kosztuje średnio 40-65 zł/tonę więc sobie odpowiedz czy ten wapniak jest tani

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Chcę zakupić Wapniak Koszelowski w granuli z Agroloku. Mają do mnie ok 160 km i za tonę z dostawą liczą mi 435 zł. Nie wiem czy to drogo czy nie.

 

 

Tak jak West prawi, kup sobie chłopie "patelnię" wapna węglanowego za 2tys i zamiast kupić 4 tony super-wapniaka-wydrwigrosza będziesz miał ton 25 porządnego wapna o podobnej zawartości Ca i Mg.

Jeśli nie masz czym wysiać kup używany RCW3 za 2,5-3 tyś, wysiej wapno i odsprzedaj, choćby za pół ceny(wersja pesymistyczna).

Łączny koszt inwestycji w wapnowanie pola dawką 25 ton zamknie się kwotą max 3,5 tyś w wersji pesymistycznej.Ta sama dawka wapnia w super-wapniaku-wydrwigroszu będzie cię kosztowała 11 tyś w wersji optymistycznej :o

Nie daj się wydymać i oby na chęciach się skończyło.

Edytowano przez xemit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeF    43

Bardziej liczyłem na odpowiedź na pytanie "Czy można go siać na wegetujące rośliny" a nie o rachunek ekonomiczny. Bo i tak kupie to wapno.

Maluch i Mercedes to samochody, służą do tego samego. Więc po co kupić Mercedesa jak można kilkanaście razy taniej kupić Malucha. Obydwa służą do tego samego- jeżdżą a jednak różnica jest. No nie Xemit.

 

Miałem wapno z cukrowni, na 5 ha wysiałem 33 tony i nic, żadnych rezultatów nie zauważyłem.

Edytowano przez LeF

Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Masz rację.Kup sobie to wapno, bo przecież nie chodzi tu o rachunek ekonomiczny. Ja tam wolę kupić zwykłe, za resztę pojechać na Seszele, niż wydać całą kasę płacąc za wapno z pod wsi Koszele :lol: .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

Każdy orze jak może, dobra reklama dźwignią handlu, miał łeb na karku ten przedsiębiorca z Koszelówki zgranulował wapno wsypał w BigBagi i kasa leci.

Pewnie że wynik ekonomiczny się nie liczy tyle że ja wole nie rozsypywać niepotrzebnie kasy na pole tylko jak już zinwestować ją w tego mercedesa i sobie jeździć polnymi dróżkami dla własnej przyjemności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeF    43

Już znalazłem odpowiedź na moje pytanie w innych źródłach.

Xemit nie ma takiej wsi jak Koszele, jest Koszelówka.

Wapno już zamówione.

Dzięki za Wasze spostrzeżenia ale jednak mamy odmienne zdania w tym temacie. Ja wiem co jest mi potrzebne a Wy wiecie co do Was jest najlepsze. Pozdro


Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jest wioska Koszele :D mieszka w niej jeden z naszych użytkowników :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

@lef jak już chcesz kredę to kup zwykłą nie granulowaną - w zeszłym roku kupiłem z dowozem po 95 zł/t.

 

Fakt faktem gość z Koszelówki, niezły łeb ma do biznesu :).


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Deer ja kredę z Mielnika (80km) we wrzesniu po 62zł brutto z dowozem kupiłem. Moim dostawcom bardzo pasuje kurs powrotny z kredą to może dlatego tanio.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeF    43
Napisano (edytowany)

@Deer- U mnie jest ten problem, że biorę Wapniak w granuli bo mam od wujka 2 hektary ziemi z pH 5,5 i chcę zastosować je po kilku dniach po pierwszej dawce N w sposób interwencyjny (500 kg/ha). Chcę jechać w tych samych ścieżkach żeby nie niszczyć dodatkowo zboża i użyć do tego rozsiewacza do nawozów. Właśnie o to mi najbardziej chodzi.

A po żniwach to już nie ma problemu, mam od znajomego piasta to mogę siać formy sypkie i wymieszać je z glebą. Racja- stawiam tylko na węglan, choć gleby mam średnio ciężkie, ze względu na mniejsze wymywanie niż tlenek wapnia a także na miej szkodliwe działanie na faunę glebową. Nie po to daję mikroorganizmy żeby je zniszczyć CaO.

 

@Hubert a to nie wiedziałem, przepraszam ;)

Edytowano przez LeF

Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Aha, jeśli chcesz to stosować na tegoroczne oziminy to lepiej zastosować granulowane niż nic. Może to nie pomoże tak jak wapno "prawdziwe", ale poprawi kondycję roślinkom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
Napisano (edytowany)

"@Deer- U mnie jest ten problem, że biorę Wapniak w granuli bo mam od wujka 2 hektary ziemi z pH 5,5 i chcę zastosować je po kilku dniach po pierwszej dawce N w sposób interwencyjny (500 kg/ha)."

 

 

Moj drogi Lef-ie

Gleba o pH 5,5 wymaga zastosowania dawki ok. 3.0t CaO. Wapno które zastosujesz jest forma węglanową i przy obiecanej zawartości węglanu CaCO3 w przeliczeniu na CaO posiada go ok. 50 kg w 1q. Stosując to wapno w ilości 500kg/ha wprowadzisz 250kg CaO, czyli 8% dawki której ta gleba wymaga.Wynika to z prostego przelicznika gdzie 1kg CaCO3= 0,56CaO.Doprowadzenie tej gleby do optymalnego odczynu wymaga więc zastosowania 6 ton super-wapniaka-wydrwigrosza, co w przeliczeniu na polskiego złotego warte jest 2500 złociszy.

Liczenie na to że 500 kg super-wapniaka-wydrwigrosza, czyli 250 kg CaO zrobi furorę względem odczynu pH twojego pola, jest tym samym co liczenie na to, że ja po wypiciu jednego piwa polegnę w pozycji leżącej z białkami gałek ocznych wybałuszonymi w kierunku nieboskłonu.

Niestety w obu przypadkach skuteczna dawka jest co najmniej) 12-sto krotnością tej wyimaginowanej.

Edytowano przez xemit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeF    43

Nie masz racji z tymi 3 tonami CaO. Jest to gleba średnia a potrzeba wapniowania określona jest jako wskazana. Czyli ilość CaO jakie muszę wprowadzić wynosi ok 1,5- 1,7 tony.

Wiem, że zaproponowana ilość wapna nie spowoduje nagłego skoku pH ale wspomoże wegetację roślin. Do tego wykonam na tym polu oprysk saletrą wapniową i powinno być dobrze.

W celu doprowadzenia pH do odpowiedniego poziomu wykonam wapniowanie po zbiorze plonu.

Teraz zależy mi na tym wapnie granulowanym z powodu o jakim pisałem wyżej.


Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Hubert, ale tam nie ma wapna. :D

 

 

Ale za to torfu i John Deerów sporo :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
Napisano (edytowany)

Nie masz racji z tymi 3 tonami CaO. Jest to gleba średnia a potrzeba wapniowania określona jest jako wskazana. Czyli ilość CaO jakie muszę wprowadzić wynosi ok 1,5- 1,7 tony.

Wiem, że zaproponowana ilość wapna nie spowoduje nagłego skoku pH ale wspomoże wegetację roślin. Do tego wykonam na tym polu oprysk saletrą wapniową i powinno być dobrze.

W celu doprowadzenia pH do odpowiedniego poziomu wykonam wapniowanie po zbiorze plonu.

Teraz zależy mi na tym wapnie granulowanym z powodu o jakim pisałem wyżej.

Mój drogi Lef-ie

Nim zarzucisz komuś brak racji, zastanów się czy sam ją posiadasz.

Pisałeś o glebie średniej i pH 5,5, a dla takowej wapnowanie nie jest wskazane, a potrzebne.

 

 

Tabela 2. Potrzeby wapnowania gleb mineralnych, pH mierzone w 1 mol KCl

 

Klasa

potrzeb

wapnowania Ocena

potrzeb

wapnowania Kategoria agronomiczna gleb

Bardzo

lekkie Lekkie Średnie Ciężkie

V Konieczne >do 4,0 do 4,5 do 5,0 do 5,5

IV Potrzebne 4,1-4,5 4,5-5,0 5,1-5,5 5,6-6,0

III Wskazane 4,6-5,0 5,1-5,5 5,6-6,0 6,1-6,5

II Ograniczone 5,1-5,5 5,6-6,0 6,1-6,5 6,6-7,0

I Zbędne od 5,6 od 6,1 od 6,6 od 7,1

lub poczytaj sobie na spokojnie

http://www.lhoist.pl/html/zastosowania/rolnictwo/warto_przeczytac/warto_przeczytac_1grzebisz.html

 

Co do super- wapniaka- wydrwigrosza ,to leżąc na wierzchu niczego nie wspomoże.

Po przeschnięciu lwia część z tego super-wapniaka-wydrwigrosza zostanie zabrana z masami powietrza, przy porywach wiatru przekraczających 15m/sek, czyli każdej burzy która napotka to leżące wapno luzikiem na glebie do czasu podorywki.

Edytowano przez xemit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pepito    8

Deer ja kredę z Mielnika (80km) we wrzesniu po 62zł brutto z dowozem kupiłem. Moim dostawcom bardzo pasuje kurs powrotny z kredą to może dlatego tanio.

 

@farmermf masz jakieś namiary do mielnika? Ja właśnie odkryłem że do Mielnika mam bliżej (60km), a do tej Koszelówki całkiem blisko (ok40km) ale tam tak tanio to pewnie nie sprzedadzą. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

mi przywiozła firma która 3-4razy w tygodniu się ładuje tam kredą i kursem powrotnym do bazy mi przywiozła w kierunku Bielska Podlaskiego.Bezpośdednio do mielnika nie mama namiarów, google.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeF    43

Masz rację Xemit. Popełniłem błąd. Kiedyś musiałem umieć tą tabelkę na pamięć ale jak widać pomyliłem się. I tak już mam kupione wapno z Koszelówki. Po żniwach będę musiał jeszcze czymś wapniować, najchętniej to CaCO3 ale to jeszcze badanie pH pokaże.

 

Trochę temat zszedł na wapno.


Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk3802    200

A ja dalej oczekuję na odp ;]


Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sim200    3

Witam wszystkich, jestem poczatkujacy i pierwszy raz posialem pszenice ozima ubieglego roku, chcialbym przedstawic moj sposob nawozenia (areal to 5 ha)

Na jesieni po oraniu z tydzien przed siewem rozsypalem 1 tone polifoski 8 plus 250 kg polifoski m max. Ziarno bylo zaprawiane oxafonem. Wysialem 300kg ziarna na ha. Teraz z wiosny chce jeszcze dosypac troche nawozu a mianowicie mam 400kg polifoski 8, 300kg mocznika, 200 kg saletrzaka standard i chce to razem wszystko zmieszac i na jeden raz wysiac. Nastepnie chcialbym jeszcze zasilic pszenice dolistnie odzywka insol plus mocznik- zabieg taki 2 razy zrobic. Oprucz tego zrobic zabieg przeciw grzybowi Oriusem i oczywiscie od chwastow Rubin sx.

 

Jesli ktos by chcial mi cos doradzic, jakies uwagi, spostrzezenia bylbym bardzo wdzieczny. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj