Skocz do zawartości
pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

WHATEVER
Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jak nawozić pszenicę wiosną?

galeria
Nawożenie

masa24    55

stoujecie nawozy dolistne npk   i mikro w pszenicy? widzicie jakies wymierne korzysci?  kiedy podajecie mikro , faza krzewienia czy strzelanie w zdzblo razem z t1

andrzej1988    102

Ile dales siarczanu na ha? Ja sie przymierzam do oprysku ale nie wiem czy juz pryskac czy sie wstrzymac bo u mnie pszenica sie krzewi za duza nie jest. Pryskac teraz czy blizej t1?

5 kg na 100l wody czyli na 230 litrow wody wyszło prawie 12 kg nawozu ( dawka hektarowa ). Zalecają dawac rozne odzywki w fazie krzewienia a moja jest w fazie krzewienia. T1 daje razem z antywelegaczem w pierwszym kolanku. Narazie nie widze oznak chorob w pszenicy.

luc93    2

Witam .10 marca poszło 250 kg zakasanu na pszenicę desano . 1 kwietnia herbicyd lancet plus . Pszenica jest licha bo ja prxymrozilo chciałbym uzyskac efekt ciemnozielone liścia dawać juz 2 dawkę ? 200 kg sałaty 34 i na tym wszystko by było ale poczekam jeszcze z tydzien

Najważniejsze pytanie pomoże mi ktoś zrobić odżywkę na 250 litrów wody ile mocznika ile siarczan magnezu oraz makro i mikroelementy z inttermagu czego i ile

post-122171-0-95050300-1460100430_thumb.jpg

Edytowano przez luc93

Wiadomość z agroFakt.pl

GucioJUMZ    283

Czekamy na opinię Losktos czy stosować drugą dawkę N w postaci 150kg Moczniku Teraz jak pogoda pozwoli .Pierwsza dawka 14 Marca 115kg  Saletry i 115 kg SaletroSanu . 

metrax12    13

Masz gdzieś jakiś artykuł o tych proporcjach pobierania form azotu?  Chętnie się podszkolę. ;)

Może te proporcje wynikają właśnie z procesu nitryfikacji. ( z zastosowanych nawozów bakterie nie dają rady przerobić  30% amonowego na azotanowy) 

W przeciwnym razie trzeba sobie zadać pytanie po co w saletrze amonowej mamy po 50 % obu form. 

Albo dzięki formie amonowej lub amidowej mamy współczynnik wykorzystania azotu z nawozów na poziomie ok 70%. 

Dlaczego jest po 50% azotu w formie azotanowej i amonowej? Wynika to po prostu ze stechiometrii NH4NO3, jeden atom azotu występuje w kationie amonowym a jeden w anionie azotanowym, zarówno kation jak i anion jest jest jednowartościowy, dlatego muszą występować w proporcjach 1:1.

opryskałem dzisiaj pszenice siarczanem magnezu.. Od opryskania ostatniego pola mineła dobra godzina jak zaczął padac deszcz. Ciekawe czy nawoz zdażył sie wchłonać w rosline...

Nie ma takiej możliwości żeby siarczan magnezu lub mocznik zdołał się wchłonąć w ciągu godziny, na to potrzeba co najmniej kilka-kilkanaście godzin.

bools    13

witam mam pytanie odnosnie saletry zucilem na pszenzyto borwo 250 kg / saletry wczoraj dzis w nocy spadl deszczyk po jakim czasie saletra zaczyna dzialac bo mocznik wiem ze dlugo

vvojtas1    25

połowa N z tej saletry już jest dostępna dla roślin - kwestia rozpuszczenia - przedostania się do roztworu glebowego...

Lider19    32

witam mam pytanie odnosnie saletry zucilem na pszenzyto borwo 250 kg / saletry wczoraj dzis w nocy spadl deszczyk po jakim czasie saletra zaczyna dzialac bo mocznik wiem ze dlugo

Idealne warunki.

andrzej1988    102

Dlaczego jest po 50% azotu w formie azotanowej i amonowej? Wynika to po prostu ze stechiometrii NH4NO3, jeden atom azotu występuje w kationie amonowym a jeden w anionie azotanowym, zarówno kation jak i anion jest jest jednowartościowy, dlatego muszą występować w proporcjach 1:1.

Nie ma takiej możliwości żeby siarczan magnezu lub mocznik zdołał się wchłonąć w ciągu godziny, na to potrzeba co najmniej kilka-kilkanaście godzin.

to co spłukał go deszcz całkowicie?

STIG0013    406

czy mogę zmieszać Capalo i Moddus ? W tamtym roku poszło osobno ale w tym na osobno chyba nie będzie czasu. Jeśli mogę zmieszać czy można dorzucić do tego mikro ?

ursusmarek    0

W czwartek posiałem druga dawkę mocznika 150kg/ha i zaczęło padać 2mm. A w sobotę dolało 20mm deszczu.

Teraz się zastanawiam czy tego mocznika nie wypłucze za mocno ?

Deszcz padał raczej słaby ale to w sumie 22mm.

knoro93    167

Nie spotkałem się nigdzie indziej z tezą że forma azotu amidowa jest wymywana przez deszcz ale kiedyś milanreal pisał że jest nie wiem czy sie mylił czy miał racje w każdym razie napewno nie po 22 mm wody.

pawel885    380

Milanreal często zmienia zdanie zauważyłem, np co do przyswajalności wiosennego nawożenia PK nitrofoskami, jakieś 2 lata temu kłócił się ze mną że to nie ma sensu szczególnie jeśli chodzi o fosfor, dziś widzę że myśli inaczej

melon10641    161

Chyba w tym temacie kilka stron wcześniej ktoś wrzucił link do artykułu o formach azotu. Z tego co wyczytałem i zrozumiałem to tak jak @knoro93 mówi forma amidowa nie jest wymywana. I ogólnie w naszym klimacie raczej ciężko o wymywanie azotu (tak przynajmniej było w tym tekście chociaż wszędzie indziej piszą o wymywaniu formy saletrzanej)   tym bardziej że rok temu była duża susza i tego deszczu potrzeba, ziemia go potrzebuje. No i nawet na chłopski rozum te 22mm deszczu gdzie miało wymyć ten mocznik? :P Ciesz się, że spadł. Mocznik Ci rozpuścił, ciepło jest szybciej będzie działał. Gorzej jakby go nie było i mocznik by sobie leżał na ziemi, wtedy można mówić o stratach. 

Edytowano przez melon10641

vvojtas1    25

Nie spotkałem się nigdzie indziej z tezą że forma azotu amidowa jest wymywana przez deszcz ale kiedyś milanreal pisał że jest nie wiem czy sie mylił czy miał racje w każdym razie napewno nie po 22 mm wody.

Zgadzam się.

Choć user @crouch02 twierdzi że jednak forma amonowa jest szybko wypłukiwana i nawet mi braki wiedzy zarzuca - może ktos włączy sie do ziemniaczanego tematu.

http://www.agrofoto.pl/forum/topic/13747-nawożenie-ziemniaków/page-69#entry1781078

milanreal1    290

Milanreal często zmienia zdanie zauważyłem, np co do przyswajalności wiosennego nawożenia PK nitrofoskami, jakieś 2 lata temu kłócił się ze mną że to nie ma sensu szczególnie jeśli chodzi o fosfor, dziś widzę że myśli inaczej

Sądziłem że jest tam taka sama forma fosforu jak przy popularnych NPK. Trochę posiedziałem w badaniach, widziałem efekty na poletkach więc zdanie musiałem zmienić. Nie ma ludzi nieomylnych.

jahooo    257

Kto zapyta, jest głupi przez 5 minut, kto nie zapyta, pozostaje głupi do końca życia. Czasem warto się przyznać do błędu i uderzyć w pierś - nie ma ludzi nieomylnych. I warto docenić taką szczerość.

losktos    120

Czekamy na opinię Losktos czy stosować drugą dawkę N w postaci 150kg Moczniku Teraz jak pogoda pozwoli .Pierwsza dawka 14 Marca 115kg  Saletry i 115 kg SaletroSanu . 

ja sypię już

melon10641    161

A ja mam teraz pytanie odnosnie mojej pszenicy:
Siana pozno bo ok 15 pazdziernika. Po zimie rozkrzewiona za wiele nie byla ale jest juz ok. Ok 15-17marca dostala 200l rsm 32 stanowisko czesc po soi czesc po pszenicy. Kolo 15 kwietnia przestanie sie krzewic i pytanie kiedy ruszac z saletra? Czy juz dac jeszcze przed skracaniem czy jak bedzie wieksza i bedzie strzelac w zdzblo? Bo tak sobie mysle ze to co dalem w rsmie jeszcze wszystko napewno nie dziala.gdzies czytalem ze od poczatku krzewienia do konca strzelania w zdzblo pszenica pobiera 80%azotu. Przepraszam za brak polskich znakow bo pisane z tel. A i plon jaki chcialbym z niej uzyskac (a jak wyjdzie to nie ode mnie zalezy) to 7t no moze wiecej. I ile saletry na 2 dawke?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez claas4
      Witam Chciałem sie poradzić was co zrobić gdy po 20 minutach od opryski lancetem spadł deszcz ? Czy gdy po tygodniu nie zobaczę żadnych efektów mogę jeszcze raz wpaść z lancetem ?  
    • Przez Lucjan92
      Cześć AGROFOTOWICZE,
      Co myślicie o takim zestawieniu na oprysk pszenicy ozimej:
      Boggie x pro 1,5l/ha
      Nutrimix complete 1kg/ha
      Basfoliar aktiv 1l/ha
      Siarczan magnezy siedmiowodny 12,5kg/ha (S16%,Mg32%)
      Mocznik 10 kg/ha (N46%)
      Slippa 0,1kg/ha (zwilżacz)
      Tytanit 0,2l/ha (stymulator wzrostu)

Pierwszy raz mam zamiar zastosować tyle preparatów na raz ,co o tym myślicie
      pozdrawiam
      Lucjan
    • Przez Jarek1709
      Macie może jakieś info na temat tego młyna??? Sprzedawał im ktoś pszenice????
    • Przez pasio
      Witam!!!!

Sieje ktoś z Was pszenice ostkę? Ostatnio widziałem pole uprawne z pszenica, która wygląda jak pszenżyto. Wie ktoś z Was jak taka odmiana się nazywa?