pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

losktos    356

jeżeli przedsiewnie dasz 100 kg mocznika, no to daj później tak 150-200 kg saletry, zależy jaki chcesz plon osiągnąć i jakie masz gleby ;)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radek83    16

mam takie pytanie czy mażna dać 100 kg/ha mocznika na pszenice jare gdy ma 1 ,2 liście , czy mocznik ją nie popali ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vril    1

Mam pytanie o pszenicę jarą .Zaczyna się krzewić i powina dostać papu .Problem w mojej okolicy jest to że dosyć dawno nie padało i przez najbliższy czas się nie zanosi.

Na polu skała lub popiół ,wysoka temp i nasłonecznienie .:(

 

Macie jakiś pomysł -czekać za deszczem czy sypać np: wieczorami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzechu    254

To nie dales nic przedsiewnie azotu? od jutra/pojutrza mowia burze potem ma sie ochlodzic i popadywac wiec mysle ze spokojnie deszcz niedlugo bedzie , to wtedy daj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STANK    15

koledzy przy tak wysokim nawożeniu o.k 150 kg N co stosujecie od wylegania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vril    1

To nie dales nic przedsiewnie azotu? od jutra/pojutrza mowia burze potem ma sie ochlodzic i popadywac wiec mysle ze spokojnie deszcz niedlugo bedzie , to wtedy daj.

 

Coś tam dałem ale należałoby rzucić już coś konkretniej .

 

Też słyszałem o tych burzach i opadach tylko że ja mieszkam w takim zaczarowanym miejscu że pewnie będzie padać wszędzie w koło ale nie

u nas :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

@STANK ja stosuje Stabilan ;)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pirell    0

Coś tam dałem ale należałoby rzucić już coś konkretniej .

 

Też słyszałem o tych burzach i opadach tylko że ja mieszkam w takim zaczarowanym miejscu że pewnie będzie padać wszędzie w koło ale nie

u nas :(

 

 

Oj skąd ja to znam :) U nas wczoraj troche popadało ale zaraz wszystkie chmury rozwiało i cały deszcz odparował. A w sąsiedniej wsi oddalonej o jakieś 7km lało tak że jeszcze dziś do godziny 10 była wilgotna ziemia. na szczęście wiem że u mnie też popada jutro wieczorem i w nocy i to dość solidnie. A wszystko dzieki takiej czarodziejsiej prognozie pogody http://www.meteo.pl/ włączasz model UM klikasz na miejsce gdzie mieszkasz i gotowe. Prognoza na 24h sprawdza się w 95% bardzo przydatna rzecz jeśli tak jak kolega próbujesz trafić nawozem przed deszczem, poza tym świtnie sprawdza się też w żniwa, wstaje rano sprawdzam pogodę i wiem dokładnie kiedy będzie padać dzieki temu już od 2 lat nic mnie jeszcze na polu nie zaskoczyło.

 

Pozdrawiam. Dajcie znać jeśli prognoza się przydała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

ta pogoda faktycznie jest super, też już ze 2 lata na nią patrze i czasem według jej prognozy można ustawiać zegarki!!!!! Jak prodnoza pokaże opad powyżej 1mm to na 95% spadnie deszcz jak do 1 mm to zawsze jest pochmórno czasem rosi czasem nie a gdy nadchodzi duży opad np ok piętnastej to plus-minus 20 minut i leje!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

STANK to zależy od odmiany. Sieje Tonacje i jej wystarczy 2l CCC w dwóch dawkach ale Bogatce już nie i zazwyczaj poprawiam etefonem który zosteje z jęczmienia. W zeszłym roku testowałem modus na jęczmieniu i tez poszedł na bogatke. Świetny jest ale ta cena :wacko:

W zasadzie to nie daje pszenicy 150kg N tylko jakieś 120-130kg ale sieje po łubinie na nasiona więc pewnie jest już tam troche N

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vril    1
Napisano (edytowany)

Oj skąd ja to znam :) U nas wczoraj troche popadało ale zaraz wszystkie chmury rozwiało i cały deszcz odparował. A w sąsiedniej wsi oddalonej o jakieś 7km lało tak że jeszcze dziś do godziny 10 była wilgotna ziemia. na szczęście wiem że u mnie też popada jutro wieczorem i w nocy i to dość solidnie. A wszystko dzieki takiej czarodziejsiej prognozie pogody http://www.meteo.pl/ włączasz model UM klikasz na miejsce gdzie mieszkasz i gotowe. Prognoza na 24h sprawdza się w 95% bardzo przydatna rzecz jeśli tak jak kolega próbujesz trafić nawozem przed deszczem, poza tym świtnie sprawdza się też w żniwa, wstaje rano sprawdzam pogodę i wiem dokładnie kiedy będzie padać dzieki temu już od 2 lat nic mnie jeszcze na polu nie zaskoczyło.

 

Pozdrawiam. Dajcie znać jeśli prognoza się przydała.

 

 

Oczywiście znam tą pogodę i też podzielam opinie że jest genialna :)

Szczególnie własnie w żniwa lub przy planowanych opryskach .

 

Jutro ma coś popadać -idę zakładać siewnik ,dziś nie pojadę ale pewnie zaraz po deszczu :D

Edytowano przez Vril

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brutus44    5

koledzy-ile można dać na maxa azotu na pszenice jarą-moja dostała 100 kg N -popadał taki piękny deszczyk ,że mam ochotę dołożyć jej z 50 N-nie połozy się -mam oczywiście pryskać w najblizszym czasie ccc 670-1 l i 0,2 modusa-przedplon rzepak i buraki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

stanowisko ma dobre więc może już nie dawaj tylko opryskaj dolistnie za jakiś czas.. Wszystko zależy od tego jak ta pszenica wygląda ;)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
suffeks    206

witam,

 

chce kopa dodac do pszenicy

 

taki mam pomysl: basfoliar 36 extra + adob mn + adob cu + epso top

 

czy moge to razem zmieszac?

 

adob mn + adob cu razem maja 11% azotu, czyli suma bedzie 47%, nie za duzo? nie chce niczego spalic

 

mikroelementy najlepiej zoltymi czy niebieskimi koncowkami? czy lepiej basfoliar 36 czy saletre amonowa tak ogolnie? czy to i to?

 

i ciekaw jestem jakie wy macie mikstury ;)

 

dziekuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AgroMalz    0

Ziemi nikt nie oszuka ;) Pszenica jak chcesz zbierac musi dostac 220-240 czystego N + odpowiednia ochrona grzybowa + insekty my ochrone grzybowa dzielimy na 3 zabiegi .

 

1 dawka nawozu 300 kg + wałowanie na wiosne

2 dawka 300 kg

3 dawka na klos 150 kg .

 

Ochrona Grzybowa

 

1 soprano+ stratego

2. capalo+ tilt + rodan

3. caramba + troja + minuet

 

+ 3 zabiegi odrzywka PK + MGS+ MULTIFOLIAR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
URSUS16    278

Co powiecie na taki układ nawożenia na pszenice ozimą

kl IV Rok temu pole wapnowane

Przed siewem 150k polifoski 6

1 dawka 220 mocznika ( pierwsze kolanko), a tydzień później antywylegacz 0,5l ha

2 dawka 150 mocznika (koniec krzewienia)

3. 30 mocznika dolistnie (liść flagowy) + 0,2l modusu + Basfolior 36 extra ( 10l/ha)+ siarczan magnezu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

2 dawka może być ale z pierwszą coś zamieszałeś. Pierwszą dawkę trzeba dać wczesną wiosną, jak tylko wegetacja ruszy, i raczej nie w moczniku tylko w saletrze chociaż sam się zastanawiam czy nie nakupić saletrzaku bo cena dobra jest na niego (1100 brutto).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Coś z tymi regulatorami wzrostu nie tak. Mikro i magnez dobrze jest dać również w czasie krzewienia i na początku strzelania w źdźbło, efetk lepszy niż tylko na kłos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
URSUS16    278

Jak narazie to tylko propozycje. Planuje jakoś ułożyć sensowną dawkę. .Wiec ile proponuje dać saletry?

.Basfolior 36 extra ( 10l/ha)+ siarczan magnezu dać z antywylegaczem i później z modusem też czy raczej tylko z antywylegaczem, a później tylko mocznik i modus. Podajcie też swoje propozycje/spostrzeżenia

Edytowano przez URSUS16

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

No to ja planuje dać przed siewem 350kg unifoski 4x12x12

wiosną 1 dawka: 200kg saletry lub 270 saletrzaku

2 dawka: 100kg saletrzaku

i do tego ze 2 razy dolistnie mocznika z siarczanem i pierwiastkami.

 

Z regulatorów to stosuje tylko antywylegacz płynny na 1 kolanko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

mój chrzestny gospodaruje na ziemiach klasy IV-V i na pszenice daje co roku jednorazowo 400 kg mocznika. W tym roku 250 saletry i 250 mocznika + odżywki. Plony jakie osiąga to ok. 5 t/ha

 

Ja układając dawke na ziemie w IV klasie proponowałbym 2 dawki. Pierwsza 300 kg saletry w czasie ruszania wegetacji, i druga 150 mocznika na 1 kolanko, może ciut wcześniej. Do tego 2 zabiegi dolistne mocznikiem, no i coś z PK i mikro ;)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Przy nawożeniu 150kg saletry amonowej i 150kg mocznika na III i trochę IVklasie osiągam około 5t. W tym roku też tak wyszło ale dokładnie nie potrafię powiedzieć bo jeszcze nie ważyłem i nie sprzedałem. Bardzo ważny jest przedplon, w moim przypadku jest to łubin wąskolistny na nasiona.

Jesienią daje okołoło 100kg soli potasowej i 150kg superfosfatu wzbogaconego. Zależy na którym kawałkubo to zależy od zasobności gleby. Gdzieś w marcu 150kg saletry a za kilka dni jak już widać że pszenica ruszyła oprysk 5%roztworem siarczanu Mg 1l insolu 3 a w tym roku żeby bardziej ją pobudzić po zimie tytanit. Jakieś 3tygodnie po saletrze daje 100kg mocznika. Jak w niektórych roślinach kolanko zaczyna się odrywać od węzła krzewienia i jak pogoda pozwoli daje 0.8l antywylegacza płynnego i 1l odżywki z miedzią intermagu. Po kilku dniach około 1l antywylegacza. Około tygodnia po antywylegaczy idzie herbicyd lancet plus, trochę późno ale przynajmniej nie wywala zachwaszczenia wtórnego. Jak widać że chwasty bierze pryskam jakimś tanim fungicydem, najczęściej jest to bumper do tego 1l insolu 3 i 5% roztwór siarczanu Mg. Zapomniałem napisać że nasiona zaprawiam baytanem uniwersal plus jakiś nawóz donasienny. Resztę mocznika czyli 50kg daje dolistnie w stężeniu odpowiednim do fazy rozwojowej rośliny. Na kłos również daje mocznik, sierczan Mg, insol 3. W przypadku wystąpienia mszyc lub skrzypionek Bi 58 Nowy. Zabieg T2 falkonem, T3 nie robię

Co myślicie o tym co napisałem? Proszę o konstruktywną krytyke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

moim zdaniem dobra taktyka. Myśle że gdybyś zwiększył troche nawożenie azotowe to może dobiłbyś do 6 t/ha. W jakich fazach robisz opryski fungicydem?


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

mój chrzestny gospodaruje na ziemiach klasy IV-V i na pszenice daje co roku jednorazowo 400 kg mocznika. W tym roku 250 saletry i 250 mocznika + odżywki. Plony jakie osiąga to ok. 5 t/ha

 

I chyba spora część tego N poszła w niebo lub do wód gruntowych. To jest 180kgN a to w sprzyjających warunkach spokojnie da ponad 7t/ha... Czyli nawozu dużo, ale z jakiś nieznanych mi powodów te nawożenie jest kompletnie nieefektywne.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj