pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Patryk3802    200

Panowie właśnie podobny dylemat mam. @marekpieg1234 jest w temacie ;) Bo już wspominałem w jednym z tematów o tym. Posiałem pszenicę ozimą odmiany ostka strzelecka. Na IV klasie gleby. Gleba różną strukturę ma. od gliniastej po lekką. Na jesień zastosowałem nawożenie w formie Lubofoski 5-10-15 w ilości 250kg/ha. oraz już zakupiłem nawozy azotowe i wieloskłądnikowy. Czyli Kędziężyńską saletrę amonową oraz Polifoskę 6. Polifoski liczę dać 300kg/ha oraz saletry z wyliczeń moich to 375kg/ha. liczyłem również dać 100kg/ha mocznika. Po wyliczeniu składników NPK wychodzi żę P będzie stanowić 85kg/ha , K 135kg/ha oraz N w granicach 188kg/ha. I liczyłem z tego nawożenia osiągnąć co najmniej 5,5t/ha - 6t/ha. Licząc o ochronie roślin czyli oprysk na chwasty, na grzyba oraz biostymulator i regulator wzrostu.. Czy jest to rzeczą realną? Wiem ze czynniki pogodowe mają na to wpływ.


Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leniwy27    48

No widze ze obecna cena pszenicy sprawiła że teraz nie chcesz jej niczego załowac he he he ale przy obecnych odmianach nie trzeba sie wiele starac by osiągnąc takie plony jak ty oczekujesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk3802    200

Cena spadnie tak i tak ale te 600zł/tona tez mnie będzie zadowalać. Ale boję się gdyż w okolicy u mnie nikt nie stosuje nawozów PK jestem pierwszym "wybrykiem" i śmiali się ze mnie ze wiecej jak 4,5 tony nie uzbieram ... Dlatego szukam poparcia i wsparcia u tych co stosują :)


Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobrze Cię rozumiem i Twoje obawy. Parę lat temu na moim polu ledwo były azotowe, o PK nie mówiąc. Od trzech lat plony podskoczyły kolosalnie. Plon był w granicach 3t\ha, teraz nawet 8-9t/ha. Więc stosuj regularnie, a zobaczysz, że warto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk3802    200

marku jak myślisz w tym roku po tym zastosowaniu bedzie rezultat w plonie?

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk3802    200

Pytam Ciebie marku gdyż dużo przeglądałem tematów zanim udzieliłem jakichkolwiek pytań i widziałem że twoje wypowiedzi są sensowe oraz można się na nich opierać. Dlatego mam do twoich rad zaufanie ;)


Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

panowie ja bym wam radził zrobić badanie gleby, kosztuje to z 10 zł za próbkę, zobaczycie co i jak no i ph będziecie znali, ja bym się nad wapnem w waszym przypadku zastanowił,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk3802    200

Wapnowanie ja przewiduje po żniwach bo teraz można zapomnieć gdy pszenica rośnie już na polu ;)


Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Przy tym dawkowaniu nawozów koniecznie musisz dobrze ochronić od grzyba oraz dobrze zastosować regulatory wzrostu. Napewno więcej sporo niż wcześniej. Ale nawożenie mi się podoba. Z tego co każdy mnie przekonywał to bardziej bym się skłaniał by dać mniej saletry nawet do 300kg oraz 200kg saletrzaku na ostatni wysiew.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23

Nawożenie Patryka jest ok tylko nie wiadomo jakie ma ph gleby.Jeżeli jest bardzo niskie to te nakłady się nie zwrócą.Ja tak miałem ,podobne nawożenie jak na innych polach ziemia 3 klasa ale ph 4,8 i z plonów były nici.Po zastosowaniu wapna z cukrowni plony podskoczyły o 20-30 proc.przy takim samym nawożeniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja siałem wapno 2 razy co 2 lata na swoim polu. Z pomocą nawozów mineralnych oraz naturalnych i wapna da się uzyskać znaczącą zwyżkę plonu, u mnie sięgającą o 100-150% więcej( z 3t/ha na 8t/ha)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Challenger    4

To ladnie Ci podskoczyly plony ;) No niestety w Polsce jest bardzo duzo kwasnych gleb, ale jak ktos dba o glebe to bedzie z niej czerpal same korzysci.Najwazniejsze jak dla mnie jest wlasnie ph gleby.Tylko ze te ceny nawozow zniechecaja czlowieka do ich corocznego stosowania(mowie tu szczegolnie o nawozach PK).Wapno jakies tam zawsze sie skads zalatwi... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk3802    200

Panowie Jeśli chodzi o ph to na glebach gdzie mam obsianą pszenice nie jest złe ostatni raz robiona była bodajże sezon temu badanie i gleba miała odczyn lekko kwaśny. Stosowałem nawozy wapniowo-magnezowe z Luveny. i interesuje mnie panowie czy warto właśnie brać wapno luzem sypkie czy granulowane typu wapmag? bo co do sypkiego to bym musiał gibać swoje hektary ręcznie bo nie posiadam rozsiewacza do wapna. a granulowany to nawet za przeproszeniem durnym lejkiem rozsieje ;) A panowie co do moich dawek to gdy zastosuje takie nawożenie to na ile dawek rozbić je? i w jakich ilościach? A jeśli o grzyba to nigdy nie pryskałem i chcę w tym roku pryskać i interesuje mnie właśnie jaki środek proponujecie? wiecie by w koszty też za duże nie lecieć i by był dobry;) chyba jak każdy. Czytałem dużo o "Artea-330-EC" Ktoś stosuje go? Polecicie? A regulator? Jaki zastosować unas na składzie w sklepie mieli jakiś za 30zł/ha nie pamietam już nazwy. A co z biostymulatorami? Stosować? użytkownik @goncarek radził mi stosować właśnie. Biostymulator o nazwie "Asahi" co wy na to ?

Edytowano przez Patryk3802

Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas21    3

Moim zdaniem nie warto ładować kasy w wapmag bo on nic nie daje, ja nie zauważyłem żadnych efektów po jego zastosowaniu.


Trend is your friend

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Nie stosuj wapmagu, to pieniądze wyrzucone w błoto. Jak coś to już pomyśl o np takim wapniaku koszelewskim.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

wdlug mnie wapniak koszelowski powienien cos dac bo jak sie stosuje na pszenice saletre wapniowa w plynie to efekty sa po kilku dniach poprawia sie kondycja pszenicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

@miszka ale co to było te 6% wapnia w saletrzaku.

 

to nie chodzi o poprawe ph, tylko by nie pogorszyć ph i dostarczyć roślinom wapnia, wsio paniatno?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj