pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Daro844    5

zastąpić się da tylko ciekawe jak długo sama ziemia wytrzyma intensywną uprawę. ale to zobaczymy za te 50 lat pewnie dopiero

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chuck00    207
12 godzin temu, oregano napisał:

Nasi ojcowie na oborniku zbierali 3 tony pszenicy, teraz bez obornika zbieramy 7-10, więc nie powiedziałbym że obornika żadna chemia nie zastąpi. Produkuje się inaczej, więcej zabiegów, praktycznie każdy składnik trzeba dostarczyć opryskiwaczem lub rozsiewaczem. Uprawa stała się bardziej intensywna, wymaga większej wiedzy i nakładów ale z pewnością obornik da się zastąpić chemią skoro zbieramy takie plony jak zbieramy, nie degradując gleby.

Jeszcze jedna sprawa-jakie były kiedyś odmiany pszenicy a jakie dzisiaj? Dzisiejsze odmiany zbóż mają "w genach" wysokie plonowanie, jeśli odpowiednio poprowadzimy łan. Tak samo ze zwierzętami hodowlanymi jest - szybciej przyrastają, osiągają wyższe wydajności itd. Mamy postęp hodowlany i nie da się temu zaprzeczyć.

Dobrze, gdy obornik jest ale jeśli go nie ma można sobie spokojnie poradzić poprzez resztki pożniwne i międzyplony, a wybór mamy duży w tej kwestii.

 

 

Edytowano przez chuck00

Pieniądz podzielił nas, a i tak wszystko zabierze czas...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursusmarek    5

Z piątku na sobotę zaczynają się mrozy. W nocy około -8 a w dzień od -4 do +1 i tak ma być przez około 5 dni.

Czy jest sens teraz obudzić wegetację azotem w pszenicy przed takimi mrozami ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Przed chwilą, ursusmarek napisał:

Z piątku na sobotę zaczynają się mrozy. W nocy około -8 a w dzień od -4 do +1 i tak ma być przez około 5 dni.

Czy jest sens teraz obudzić wegetację azotem w pszenicy przed takimi mrozami ?

przez te pare dni nic ani się nie pospieszy ani nie opóżni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oregano    948
10 godzin temu, Zawisza napisał:

Nie uwierzę, że zbierzesz w ciągu 50 lat w intensywnej uprawie 7 czy 10 ton pszenicy, kiedyś zbierali po 3 tony ale całym nawożeniem był obornik, na wiosne przebronował i tyle zabiegów, w obecnych czasach nie wiem czy by ci 3 tony naleciało jakbyś posiał na wyjałowionej ziemi bez grama nawozu, czy obornika, wiec ojcowie dalej mają lepszy wynik :) 

Kwestia była taka, czy da się zastąpić obornik czy nie. Skoro zbieramy 2-3 x więcej i utrzymujemy glebę w bardzo dobrym stanie (czyli jesteśmy w stanie powtarzać wysokie plony  w nieskończoność) to znaczy, że da się zastąpić obornik chemią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojak1986    1883

Zupy i drugiego dania też mozesz nie jeść  tylko hamburgery i też da się żyć, ale jakoś z wiekiem większość woli zjeść spokojnie obiad w domu niż w mieście na kolanach. To taka dyskusja...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Witam panów i panie. Mam pytanie, na sobotę, niedzielę nadają mróz i chciałbym w poniedziałek rozsiać na pszenicę WAPmag ok 200kg,, pytanie kiedy można po wapnie rozsiać saletrę? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adampaczk23    5
2 minuty temu, tobi866 napisał:

Witam panów i panie. Mam pytanie, na sobotę, niedzielę nadają mróz i chciałbym w poniedziałek rozsiać na pszenicę WAPmag ok 200kg,, pytanie kiedy można po wapnie rozsiać saletrę? 

Możesz nawet w ten sam dzień

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A może lepiej zamiast zwykłej saletry rozsiać ZAKSAN? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Można tak powiedzieć. Saletra np. Pulan to sam azot, a ZAKSAN to azot +wapno+magnez

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
7 minut temu, Adampaczk23 napisał:

Możesz nawet w ten sam dzień

 

A jaki sens ma rozsianie 200 kg Wap Magu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oregano    948
Przed chwilą, tobi866 napisał:

Można tak powiedzieć. Saletra np. Pulan to sam azot, a ZAKSAN to azot +wapno+magnez

a ile tam tego wapna i magnezu masz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2255

jak doczytasz to w puławskiej też jest magnez-jest znaczy jego śladowe ilośći, tak jak wapna w kędzierzyńskiej :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie dużo, ale pole nie wapnowane od daaaawna. 

Edytowano przez tobi866

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak oddawna niewapnowane to nic to nie da

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To rozsiać teraz ze 200 WAPmag u i normalnie saletrę?  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
11 minut temu, tobi866 napisał:

To rozsiać teraz ze 200 WAPmag u i normalnie saletrę?  

to sie długo rozpuszcza. jeżeli już interwencyjnie zastosować wapno to w postaci kredy np wapniak koszelowski

szkoda kasy na tego wap maga. ten dolonit to aby leży, leży i jeszcze raz leży..........

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adampaczk23    5
33 minuty temu, racyl napisał:

to sie długo rozpuszcza. jeżeli już interwencyjnie zastosować wapno to w postaci kredy np wapniak koszelowski

szkoda kasy na tego wap maga. ten dolonit to aby leży, leży i jeszcze raz leży..........

Siałem kiedyś pogłównie wap mag i dosyć szybko się rozpuścił

42 minuty temu, tobi866 napisał:

To rozsiać teraz ze 200 WAPmag u i normalnie saletrę?  

Możesz tak zrobić ale 200 kg to trochę mało ale zawsze coś tam pomoże

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

u mnie w truskawce to leżał z 1,5 miesiąca po posianiu pogłownym wiosną

wapno dolonitowe tak szybko nie działa jak kreda

Procentowa zawartość jest mała a kosztuje więcej niż kreda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dziś wjechałem w pszenice, mimo sporych chęci jeszcze potrzeba ze 2 dni  żeby było bardzo dobrze. Nie odrywa się nic za kołami ale gdzie jest dołek to koleiny się robią. Ja rozsieje w sobotę chyba resztę i będę czekał na 2 dawkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dokładnie też mrozy mam na myśli, chwasty też muszę szybko zniszczyć bo naplęgło się dziadostwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zawisza    256

A ja zacząłem się zastanawiać, czy nie rzucić na 1 dawke jednak saletrosanu? Zawsze szła saletra, pszenica siana 27 września, klasa III i IV przedplon koniczyna z tymotką, pare rozkrzewień jest, 200 saletry czy 250 saletrosanu 26? przed zasianiem poszło po 3,8-4t wapna węglanowego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj