pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ravoj    1277

no został Ci tylko saletrzak he he jeszcze. 

Saletra i mocznik będą dobre, ale zależy od wilgoci. Każdy z nich w suszę nic nie da. Mocznik trzeba podać trochę wcześniej, bo dłużej zajmuje jego nitryfikacja do form przyswajalnych (czy jak to tam się nazywa) Saletra zadziała szybciej, ale krócej, ale na kłos nie wolno przesadzać z azotem i nie może działać zbyt długo. (negatywne skutki ma przeazotowanie w tym okresie) 

Ja osobiście mieszam Saletrę z Mocznikiem 2/1  ale mam na to czas, jakbym miał 200 ha to pewnie wybrałbym saletrę (większe granule, dobra rozpuszczalność, szybkie i optymalne działanie) 

Tylko wilgoć potrzebna, mały deszcz wskazany po zabiegu. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
veegas5    1

Wilgoci powinno wystarczyć bo padało we wtorek i środę , a nawet teraz pada lekki deszczyk. Zdecyduje  się jednak na saletrę, myślałem nad dawką 100 kg/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

U mnie na weselu grał Veegas, ty od nich? 100kg saletry na kłos wystarczy.


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kristofer85    1

witam,panowie moja pszenica dostała w sumie 150 N czystego,była raz pryskana modusem na flagowy lisc bo wczesniej nie dało rady przez pogode,jak radzicie czy podac teraz z 100 kg saletry na kłos?czy odpuscic?bo boje sie ze moze nie ustac a wy co sądzicie?z gory dzieki za sugestie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

oczywiście, że ma, pszenica nadal rośnie, więc azot zwiększy masę zieloną, dlatego dał Moddusa. Tylko trochę za późno, więc ja bym nie sypał już na kłos więcej jak 30 kg czystego N.


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mam ten sam dylemat czy sypać saletrę (100kg) przed kłoszeniem?
Inwestycja może nieduża ale czy zwróci się w plonie?? Czy lepiej jakąś odżywkę typu basfoliar?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

no nie porównuj nawóz dolistnych do saletry, dolistne to delikatne dokarmianie, śmieszne dawki i więcej marketingu niż pożytku, ale oczywiście zawsze coś pomogą w trudnych czasach. Za to 100kg saletry zrobi różnicę, nawet w jakości i MTZ. Na pewno opłaci się lepiej od doistnych.


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dg93    1

trzecia dawka azotu to dawka jakościowa czyli wpływa tylko na jakość ziarna a nie na plon. jej wielkość uzależniona jest od spodziewanego plonu i wielkości dawek wcześniejszych. najlepsze efekty daje stosowanie saletry amonowej w tej fazie wzrostu. mocznik tak ale w kukurydzę przedsiewnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

trzecia dawka azotu to dawka jakościowa czyli wpływa tylko na jakość ziarna a nie na plon. jej wielkość uzależniona jest od spodziewanego plonu i wielkości dawek wcześniejszych. najlepsze efekty daje stosowanie saletry amonowej w tej fazie wzrostu. mocznik tak ale w kukurydzę przedsiewnie.

Masz rację, 3 dawka jest dawką jakościową i wpływa między innymi na gęstość która przekłada się na MTZ a ta poniekąd na plon.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

Nie będę się chwalił wyglądem kłosów i wrzucał zdjęć, ale pszenica wygląda lepiej niż rok temu, kiedy miałem dość świetny plon i nie nawoziłem tak intensywnie azotem.  Więc trzecia dawka się nie zmarnowała a to jeszcze nie koniec jej działania, Zbliża się deszcz a kłosy wychodzą jak burza, więc deszcz potrzebny. Widzę, że  Moddus  trzyma pszenicę do kolan, czego nie mogłem powiedzieć ubiegłego roku, kiedy sięgała do "sutków" z mniejszym nawożeniem.

Moddus  ma jednak  właściwości parzące z fungicydami i dokarmianiem, kiedy nałoży się dwie dawki, lub jak się przesadzi. Widać to w miejscu gdzie musiałem się zatrzymać oczyścić rozpylacz i sekundę zajęło wyłączenie opryskiwacza oraz na poprzeczce gdzie kończyłem pryskać resztką cieczy (powtórzyłem zabieg z rozwodnieniem). Ale tam gdzie stosowany był właściwie, nic złego nie ma, po prostu trzeba uważać.

Najważniejsze, że pszenica jest niska i jakby wyhamowana, co zwiększa szansę dobrego zbioru. . 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

jeszcze zależy jak komu suty wiszą :P Pytanie czym skracałeś rok temu czy bez skracania była? Może nie koniecznie ma właściwości parzące  a skutkiem tego jest podwójna dawka. U mnie w miejscu składania opryskiwacza za ciągnikiem pszenica lekko wyżej kostki ale to tylko w jednym miejscu. 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

Spóźniony Chlorek Chloromekwatu, więc tak jakby bez. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

możesz, na pewno ze strobiluryną zadziała lepiej jak bez, ale  ja bym dorzucił chociaż 0,5 Acanto, czyli te chociaż 125g strobi. Chyba że masz bardzo czysto i bez presji chorób. Ja mimo tego dawałem po  100- 120g różnych substancji i też chorób nie było. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
spajki01    1

czy danie siarczanu magnezu i siarczanu potasu na kłosa w pszenicy wraz z t3 jest błędem ? czy zawsze coś pomoże a może zaszkodzić/>?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

W tym roku testuję dokarmianie dolistne i do T3 poszedł siarczan (2kg zaledwie) plus potas i fosfor po jakieś 800g na hektar. Pszenica jeszcze buduje ziarno, więc myślę, że nie zaszkodzi. Cenowo wyszło dość tanio, bo akurat zostało mi nawozu, więc za miesiąc będę miał więcej pojęcia.


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian

przyszły mi wyniki prób gleby i wyszło ze mam bardzo niski poziom siarki na działce na której jesienią bede sial pszenicę i zastanawiam się jak to rozegrać. podać saletre na wiosnę potem saletrosan czy może samą saletre a dolistnie podać siarczan magnezu??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Dać Kizeryt/Korn-Kali albo Saletrosan na I dawkę.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian

zawsze dawałem na 1dawke 200-250kg saletry ale nigdy nie stosowalem saletrosanu, jaką dawkę podać bo będę sial po kuku wiec będzie trzeba dokrzewic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj