pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Murphys    152

to że doglebowo to wiem, ale czemu nie dolistnie?

Ravoj dolistnie daje: chelaty, basfoliar(w ktorym jakas czesc fosforu jest), mocznik z siarczanem i tyle z dolistnych.

3x Fungi

2x Regulator

I raz od chwasta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

1.u nas tata kupil na pszenice siarczan magnezu siedmiowodny pojdzie 10 kg na ha i mocznik to pojdzie ok 17 kg na ha a duzo daje te nawozenie dolistne bo to sa znikome ilosci w porownaniu z np jak saletre sie sypie to idzie duzo azotu a tu wniesie sie troszke pomaga to dokarmianie dolistne ?

2 i mam takie pytanie kiedy dac 3 dawke na pszenice bo nie chce robic konsumpcji tylko miec paszowa i zeby ta 3 dawka wplynela na powiekszenie plonu a nie konsumpcje to kiedy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Murphys    152

Jak na plon to dawaj jak najszybciej, na pewno daje. Dolistnie to dolistnie nie wystarczy to na dlugo, ale takiego kopa kilkudniowego pszenica ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

Bo to tylko dokarmianie, ale dalej nie wiem czemu nie można stosować siarczan i fosfor łącznie


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Murphys    152
Napisano (edytowany)

Ja nie wiem, szukalem i w sieci za bardzo nie ma testow na ten temat. Zreszta makro dostarczane dolistnie wg mnie jest kosztowne i daje malo efektu( w takich warunkach jakie mamy, makro moze i sie oplaca jak jest susza). Mikro zgodze sie ze sie oplaca, ale makro nie bardzo, gdyby nie to ze zostal mi basfoliar z tamtego roku to bym dorzucil do oprysku mocznika i siarczanu i do tego pakiet zchelatowanych mikro i tyle.

Edytowano przez Murphys

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277
Napisano (edytowany)

No ja planuję dać makro tylko w trudne warunki, stąd trzymam pod ręką na wypadek suszy,  wśród nawozów mam też fosfor. 

Mam kawałek na polu, (placek kilka może kilkanaście arów) gdzie pszenica jest rzadka i o wiele niższa i jaśniejsza od reszty, a gleba ta sama.(jutro z ciekawości pobiorę próbki do badań) Dostała tam dwa razy więcej azotu, ale nic to nie zmienia, więc brakuje jej innego składnika (prawo Liebiega się kłania, bo choroby nie widać). Dlatego jutro pojadę tam z opryskami makroelementowymi (fosfor i potas) z niewielką domieszką mikro ( po kilkanaście gram) i Tytanitem. Zobaczę czy taki zabieg podciągnie ten kawałek i wyrówna łan, bo ciekawy to będzie eksperyment. 

Edytowano przez ravoj

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Murphys    152

Moze bardziej mokry teren. Ja w dolinie mam pszenica mozna powiedziec slaba a to samo pole tylko ciut goreczki i pszenica jest jak las

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

Albo niższe pH w tym miejscu. Analizę robiłeś pewnie uśrednioną z całego pola a w tym akurat miejscu może być wybitnie kwaśne.

Ale tak tylko sobie gdybam z potrzeby dyskusji :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

No ja planuję dać makro tylko w trudne warunki, stąd trzymam pod ręką na wypadek suszy,  wśród nawozów mam też fosfor. 

Mam kawałek na polu, (placek kilka może kilkanaście arów) gdzie pszenica jest rzadka i o wiele niższa i jaśniejsza od reszty, a gleba ta sama.(jutro z ciekawości pobiorę próbki do badań) Dostała tam dwa razy więcej azotu, ale nic to nie zmienia, więc brakuje jej innego składnika (prawo Liebiega się kłania, bo choroby nie widać). Dlatego jutro pojadę tam z opryskami makroelementowymi (fosfor i potas) z niewielką domieszką mikro ( po kilkanaście gram) i Tytanitem. Zobaczę czy taki zabieg podciągnie ten kawałek i wyrówna łan, bo ciekawy to będzie eksperyment. 

 

a mozna teraz probki brac juz ziemi ? czy nie bardzo zeby dobre wyniki powychodzily tzn prawdziwe czy lepiej po zniwach zrobic ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9205

Możesz w każdej chwili. Zawsze najmniejsza zakwaszenie wychodzi zimą i bardzo wczesną wiosną i zwiększa się im cieplej i więcej nawozów azotowych wysiane na pole

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bools    19

kiedy dajecie 3 dawke N na pszenice dodam ze 2 byla siana 5 kwietnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

Ja dalem dzisiaj druga 90 kh N. Pierwsza byla 100 kg N. Wszystko rsm. 3 nie przewiduje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

u mnie trzecia idzie w BBCH 37


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

Dziś pobrałem próbki gleby z tych jaśniejszych miejsc a później poszło dokarmianie. Zobaczymy co wyjdzie


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
greg91    59

Z czego mogą być te puste płacę,ziarniak jest dotej pory i wygląda jak by puścił korzonek i usechł.Jest to stanowisko po pszenicy tych pustych płacy jest dość sporo.Z analizy glegy niema jakiegoś deficytu mikro i makro a ph7,gleba średnia w dobrej kulturze a tak wyglafa

post-90476-0-70562900-1494700589_thumb.jpg

post-90476-0-42704400-1494700635_thumb.jpg

post-90476-0-44158400-1494700669_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrdd    62

Co tu masz zasiane, czym zaprawiałeś może zgorzel siewek albo jakieś szkodniki. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9205

Czy to już tak wyglądało na jesien, tzn pszenica nie wzeszła, czy dopiero po zimie ? Pryskałeś na jesieni ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
greg91    59

To jest pszenicy Arkadia zaprawiana funaben już jesienią trochę była podejrzana w tych miejscach ale w mniejszym stopniu a z wiosny trochę więcej się się rozszerzyło i zostało tak jak wygląda.Sciernisko było pryskane i było sporo słomy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

Może jakiś herbicyd z poprzedniej uprawy, ja mam po fasoli jeden placek taki, ale Ty piszesz że tam pszenica wcześniej była tak?


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9205

Duża ilość przyoranej słomy może powodować problemy z podsiąkaniem wody w górę. Nie wiem, jaki masz pozom wód powierzchniowych, bo to mogą być wymoki (wysoki pozom wody), może być pozostałość glifosatu w słomie, pozostałość po oprysku, zbyt wysokie PH (odczyn zasadowy jest tak samo szkodliwy jak kwaśny). Również zbyt głęboka orka z wyciągnięciem martwicy daje podobny efekt  w pierwszym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
greg91    59

Znaczy rok temu było okej plon pszenicy był 6t.Na jesieni oprysk na chwasty legato+ tolulurex.Orka głęboka raczej nie nie mam aż takiego sprzętu by tak głęboko orać,poziom wód niema mokra.Ph7,podejrzenia mam odnosnie glifosatu,bo ta sama odmiana po ziemniakach jest bardzo ładna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DarekGaudyn    10

koledzy mam takie pytanie siałem jarke KOKSE  23 marca po miesiącu dałem rsm w ilości okolo200l i teraz pytanie kiedy w jakiej ilości i w jakiej pormie powinienem dać drugą dawke i kiedy powin ienem dać antywylegacz i co do niego dołożyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DarekGaudyn    10

midiwos to do mnie? a mozesz cos wiecej.. ja sie na zbożu nie znam bo warzywa produkuje dlatego takie moze dla nie kturych głupie pytanie ewentualnie ja moge wam w tym temacie pomóc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3498

Tak do ciebie,teraz saletre amonową ,możesz opryskać siarczan magnezu +miedz+ mangan,antywylegacz początek 1 kolanka,0,8 CCC +0,3 modus,no i grzybówka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj