pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ravoj    1277

czyli dałeś 52 kg azotu na start, później 52 kg na pełnię krzewienia, teraz daj 52 kg na strzelanie w źdźbło, i proszę Cię..  dorzuć jeszcze 40kg na kłoszenie - efekt będzie piękny. To będzie wzorowe nawożenie.

A tak na prawdę wzorowe jest w szklarniach, gdzie azot podają codziennie w małych dawkach. Ale Twoje będzie idealne.


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

no wzorowe jak nic

dawka na start.  kolejna powinna byc nie w pelni krzewienia tylko w fazie strzelania w zdzblo.  dawka na start i jej termin tez powinien byc uzalezniony od obsady i rozkrzewien uzyskanych na jesieni.    3 dawka na klos   lub jezeli bedzie zapowiadala sie susza to lisc flagowy

to co ty zrobiles to nei bardzo wiem co to bylo .  dawka w pelni krzewienia i kolejna tydzien czy 2 pozniej to bezsens

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

Czy trzecia dawka azotu na kłos nie odpowiada przypadkiem tylko za parametry ziarna? Nawóz podany w tym terminie już raczej nie działa plonotwórczo więc hodując paszówkę można chyba sobie ją darować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

dobre pytanei przyjacielu.  moze ktos wypowie sie jak to jest w praktyce.  teoretycznie 3 dawka na klos zwieksza mase ziarniakow tez.  a teoretycznie podany azot na lisc flagowy moze sie przelozyc chyba na wieksza liczbe ziarniakow  w klosie.  a jak to jest w praktyce?  widzicie jakies roznice w masie, ilosci ziaren? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jachna2000    6

Witam!
Czy można połączyć w jeden oprysk: Kristalon+siarczan magnezu+antywylegacz ccc ?

I co ewentualnie można do tego sypnąć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

no wzorowe jak nic

dawka na start.  kolejna powinna byc nie w pelni krzewienia tylko w fazie strzelania w zdzblo.  dawka na start i jej termin tez powinien byc uzalezniony od obsady i rozkrzewien uzyskanych na jesieni.    3 dawka na klos   lub jezeli bedzie zapowiadala sie susza to lisc flagowy

to co ty zrobiles to nei bardzo wiem co to bylo .  dawka w pelni krzewienia i kolejna tydzien czy 2 pozniej to bezsens

nie zgodzę się, Twoje twierdzenie nie ma żadnego racjonalnego wytłumaczenia. Przyjęcie III dawek azotu  w pszenicy ozimiej wiąże się z optymalną relcają między pracą, nakładami finansowymi a ilością azotu, czyli III dawki  to optimum do kosztów. Ale idealnie jest podawać mniej azotu a częściej, więc chłopak robi bardzo dobrze, pod warunkiem dorzucenia  IV dawki na kłos.

Nie ma żadnych przeciwskazań żeby dorzucić azot na krzewienie, zwłaszcza że od ruszenia wegetacji do strzelania w źdźbło mija u nas 7-8 tygodni, więc świetnie, że dał 52 kg w tym czasie. Przez to III dawkę może rzucić nieco później.

Sami przyjęliśmy sobie III dawki i się tego trzymamy, bo tak jest najkorzystniej i jest uzasadnione ekonomicznie. Ale jakbym miał pole koło domu, to spokojnie dzieliłbym azot na 4 dawki.


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    635

skoro o sypaniu azotu na kłos mowa....:

zostało mi trochę mocznika i tak myślę czy nie dać tego w III dawce na kłos, krótko przed liściem flagowym....

Jak będzie wilgoć to efekt może być ok, bo długo azot będzie dostępny... dobrze myślę?

obecnie pszenica dostała 220kg saletry na start, tydz temu 250kg saletry.

Obecnie faza BBCH31

Stosował ktoś z was mocznik na 3 dawkę? proszę o opinie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
manitou99    0

Beda tylko 3 dawki każda po 165kg/ha saletry. Na chwasty juz opryskane , a podczas zabiegu skracania i grzybowego  dodam do opryskiwacza mocznika. Dodatkowo jedna dzialka jest po rzepaku i rok po oborniku a druga zboże po zbożu. Bede obserwował różnice. Tylko kiedy najlepiej podac ta 3 ostatnia dawke?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9201

Samo sypanie azotu w większej ilości dawek po mnie kg nie jest niczym złym. Azot będzie ciągle dostępny, straty powinny być teoretycznie mniejsze.  Tylko dochodzą koszty rozsiania, ugniatanie. No i za każdym razem trzeba by idealnie trafić z pogodą. Wczesną wiosną łatwiej jest rozsiać na wilgotną glebę. Później może być z tym problem, a przy suszy sypanie azotu mija się z celem, zwłaszcza mocznika.

 

Ravoj, dziś poleciałem z drugą dawką saletry na Natulę, około 200kg (dokładnie nie wiem, bo zasypałem 800kg i objechałem kilka kawałków, plus minus 200 powinno wyjść. Wieczorem może wrzucę fotki. Teraz czekam na zapowiadany deszcz, a jak się chociaż o 3-4 stopnie ociepli, to leci oprysk. Dziś jeszcze ciut za mocno wieje i rano było tylko +2 stopnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

@ravoj To prosimy o to uzasadnienie ekonomiczne... konkretnie, cyferki :D

Co ja mam Ci pisać. Każdy wyjazd w pole z rozsiewaczem   to czas, PLN na paliwo, plus amortyzacja sprzętu, dlatego 3  dawki są optymalne i całkowicie minimalne dla pszenic jakościowych i kropka. 

Jak zechcę to dam przed każdym deszczem po 20 kg azotu od startu do samego kłoszenia - tak z 10 razy pojadę  raz na tydzień i  gwarantuję, że zboże będzie miało lepszy wynik, w każdym parametrze od tego z 3 dawkami.

Ale z pewnością  będzie to na tyle mała różnica, że taki zabieg będzie kompletnie nieopłacalny i nieuzasadniony.   

Ale dzielenie pierwszej dawki azotu na dwie części przy tak długim okresie krzewienia jest według mnie w pełni uzasadniony. 

Moja Natula siana w większej obsadzie wygląda świetnie, może nawet ma za dużo pędów, ale siana w obsadzie 320 wygląda już nieco gorzej, słabo pokrzewiona i dość niska. Zobaczymy później co będzie. 

a widzisz Jahooo oznaki strzelania w źdźbło? bo u mnie jeszcze nic tego nie wróży. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

to ravoj poswiec sie i zrob taki eksperyment. rzucaj saletre co dwa tygodnie. czy pole kolo domu czy nie to nei zrobi ci roznicy skoro uprawiasz z 5 ha, mozesz sobie pozwolic w imie nauki

 

dawkowanie azotu w pszenicy nie jest uzaleznione od wyniku ekonomicznego tylko od faz w ktorych azot jest najabrdziej potrzebny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

Ta. A według mnie potrzebny jest cały czas.


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
znachor88    4

Ja widze ravoj ze z Ciebie taki bamber jak i ze mnie czterohektarowy. Dla mnie to hobby i czytam to forum zeby cos sie dowiedzieć ale Twoje posty malo co wnoszą raz sie klucisz że azot wyparuje, raz ze wyplucze a potem wszystkim z wielką pewnością tlumaczysz ze w kosmos nie poleci, edytujesz posty raz piszesz i poprawiasz bo watpie żebyś pomylil saletrosan i zrobila sie z saletra zaksen bardzo slabo dostepno bo pulawy blisko i mieszal z mocznikiem. Ja wiem ze przy takim gospodarstwie mozna sie bawic ale pisz prawde a jak nie wiesz to nie pisz. Tlumaczysz wszystkim o opryskach na jesień jak bys nie wiedzial jak pogoda byla a sam opryskales raptem 2 tygodnie temu. Czasami lepiej przeczytac jeden post jednego użytkownika który wie co mowi i stosowal na duzym areale i ma doswiadczenie niz dwiescie ktore nic nie wnoszą. Raz juz masz kolanko na nastepny dzień nie masz zaprzeczasz sam sobie i to w wielu kwestiach. Musialem to napisac bo pewnie wielu mysli tak jak ja a starym uzytkownikom forum nie chce udzielacz czytajac durnoty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilc017    163

Chciałem dzisiaj wjechać z II dawką azotu w pszenicę ozimą lecz plany pokrzyżował wiatr ciągle wieje i to w miarę mocno miało iść po 200kg Saletry i saletrosanu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    458

No a mi dzisiaj udało się rozsiać drugą dawke saletry34% w ilości 200kg/ha na pszenice i pszenżyto . Czasem były mocniejsze podmuchy ale tak to dość spokojnie było i nie było u mnie problemów z rozsianiem . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

kamilc na jedno pole chciales wysiac i saletre i saletrosan?    podobno powinno sie unikac nawozenia saletrosanu na druga dawke.  jakie macie z tym doswiadczenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dominik2308    49

ok ale jak podałem dzisiaj 2 dawke azotu a w poniedziałek chce jechac z regulatorem i odrzywkami to nie bedzie problem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3491

Ja widze ravoj ze z Ciebie taki bamber jak i ze mnie czterohektarowy. Dla mnie to hobby i czytam to forum zeby cos sie dowiedzieć ale Twoje posty malo co wnoszą raz sie klucisz że azot wyparuje, raz ze wyplucze a potem wszystkim z wielką pewnością tlumaczysz ze w kosmos nie poleci, edytujesz posty raz piszesz i poprawiasz bo watpie żebyś pomylil saletrosan i zrobila sie z saletra zaksen bardzo slabo dostepno bo pulawy blisko i mieszal z mocznikiem. Ja wiem ze przy takim gospodarstwie mozna sie bawic ale pisz prawde a jak nie wiesz to nie pisz. Tlumaczysz wszystkim o opryskach na jesień jak bys nie wiedzial jak pogoda byla a sam opryskales raptem 2 tygodnie temu. Czasami lepiej przeczytac jeden post jednego użytkownika który wie co mowi i stosowal na duzym areale i ma doswiadczenie niz dwiescie ktore nic nie wnoszą. Raz juz masz kolanko na nastepny dzień nie masz zaprzeczasz sam sobie i to w wielu kwestiach. Musialem to napisac bo pewnie wielu mysli tak jak ja a starym uzytkownikom forum nie chce udzielacz czytajac durnoty.

polać mu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Dzisiaj rozlałem około 190-200 l RSM z siarką na druga dawke czyli dostarczyłem jej około 65 czystego azotu. Warunki były dobre na rozlewanie. Wiaterek wiał, nie było gorąca. Teraz czekac ciepłych nocy i jechac trzeba z regulatorem i grzybówką. Na pierwsza dawke poszło około  70 N. Na flagówke pojdzie jeszcze mocznik z siarczanem dolistnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JozB    181

Myślę że przy takich warunkach podanie azotu i nawet skracanie w ten sam dzień będzie lepszym rozwiązaniem niż opóznienie terminu o tydzień. Sam tak chcę zrobić w poniedziałek, chyba że jutro rozsieję azot a w poniedziałek skracanie, bo potem u nas deszcze zapowiadają. Ale jak wyjdzie to czas pokaże :D.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj