pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Tomek90    2242

no dobra, a jakie chwasty mogły przezimować w pszenicy i teraz wschodzą, bo mam takie małe z 4 listkami, podobne do Tobołków, co mogło jeszcze przezimować gwiazdnice?  

 

Pryskałeś jesienią? Ogólnie zboże może wymarznąć, a chwast niestety przezimuje  :mellow: także trzeba walić kompleksowo na wszystko co występuje u Ciebie na polu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maximusss    1

ja już posiałem 300 kg saletry. NA jesieni nie zdążyłem opryskać od chwastów i sie zastanawiam czy najpierw dać moddusa czy herbicyd i czy trzeba dać jakis okres czasu miedzy tymi opryskami? Zielska jeszcze nie widać, nigdy problemu z nimi nie miałem. W tamtym roku lancet wszystko załatwił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

Między jednym a drugim opryskiem powinno zachować się 3 dniowy odstęp. A co będzie pierwsze to już sam musisz obserwować co się dzieje na polu ale obstawiam że pierwsze będzie herbicyd a później dopiero skracanie.


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maximusss    1

wydaje mi się, że masz racje też planowałem pierwszy herbicyd lecz słabo mi sie wykrzewiła ale poczekam jeszcze troche na cieplejsze dni i wtedy moze więcej się wyjaśni

.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1274

Niestety nie pryskalem na jesień, bo wydawało mi się że jest czysto. WYDAWAŁO. Miałem też Lancet w planie na wiosnę, więc nie sraczkowałem się. To co mi wschodzi to tasznik, tobołki albo przytulia bo oglądałem siewki w necie. Podobne wszystkie. Lancet to weźmie bo widziałem co robi z dużymi chwastami, tylko musi być ciepłej. Dziś skalibrowalem opryskiwacz do RSM, ale mokro i pada więc d*pa. Na dodatek w nocy O. Dobrze ze cześć azotu poszło na początku marca to też się nie spinam.
A co dać na następny raz na jesień na dwuliscienne powschodowo? Dodam że zboże raz na trzy lata, miotly raczej nie ma - chyba.


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Podanie azotu w tej temperaturze to strata czasu, pieniędzy i azotu. Tak samo nie ma najmniejszego sensu podawać mikroelementów. Pszenica niewiele  pobierze azotu i pozostałych składników, nie więcej niż z gleby, 80% azotu z nawozu pójdzie w p...du Trzeba czekać na cieplejsze noce, dlatego czekamy z RSM, który podziała od razu jak zrobi się cieplej, rozlany na wilgotną glebę to miodzio dla roślinki. No z saletrą jest nieco gorzej, bo trzeba  czasu na uwolnienie azotu i najlepiej deszczu, ale też swoje zrobi. 

Żeby było jasne można czegoś nie wiedzieć za to nikt by na ciebie nie wsiadł ale jeżeli ktoś wyraża swoją opinię która mało ma wspólnego z rzeczywistością to tak to się kończy. 

 

Chwasty zawsze będziesz miał na polu i nigdy nie będzie czegoś takiego że jest czysto. Jak jesteś totalnie zielony w temacie rozpoznawania to trzeba wyjść w pole w fazie 3 liści i zobaczyć co jest, ewentualnie zebrać i sprawdzić w atlasie lub wstawić zdjęcia na forum ktoś na pewno powie co to za rośliny... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Nocny przymrozek -3,5st i akcja pierwsza dawka N na pszenicę załatwiona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1274

Żeby było jasne można czegoś nie wiedzieć za to nikt by na ciebie nie wsiadł ale jeżeli ktoś wyraża swoją opinię która mało ma wspólnego z rzeczywistością to tak to się kończy. 

 

Chwasty zawsze będziesz miał na polu i nigdy nie będzie czegoś takiego że jest czysto. Jak jesteś totalnie zielony w temacie rozpoznawania to trzeba wyjść w pole w fazie 3 liści i zobaczyć co jest, ewentualnie zebrać i sprawdzić w atlasie lub wstawić zdjęcia na forum ktoś na pewno powie co to za rośliny... 

na polu jestem co dwa trzy dni, wziąłem siewki w doniczkę do ciepłego żeby podrosło. Trudno jest rozpoznać siewkę, która ma 5mm całej średnicy. Mam atlasy, loguję się na www.atlas-roslin.pl, plus atlasy Adamy, ale chwast jest za mały. Wrzucanie zdjęć nic nie zmieni, ale wrzucę, może ktoś rozpozna.  


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Rozpoznawanie siewek chwastów jest chyba w każdej szkole rolniczej, ale jest tu wielu praktyków którzy i bez szkoły poradzą sobie z tym z palcem w nosie... Dawaj te zdjęcia.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

dziś przymrozek był prawie -3. O szóstej rano rozsiałem saletre jakieś 200 do 220 kg na ha. Dzięki przymrozkowi udało mi sie wjechać w trudniejsze mniejsca. Troszke w tych miejscach ciągnik właził ale nie zagrzązłem. Nadają jakies deszcze wiec byłoby gorzej a tak mi sie udało na szczescie. Teraz cos na poprawke od dwulisciennych ale to juz w kwietniu i koło 15 kwietnia pewnie pojdzie druga dawka azotu w postaci RSM z siarką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1274

.Cholera chwasty rosną szybciej niż sądziłem, jest ich więcej. Przytulie rozpoznałem


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1274

oto pierwszy szkodnik - nie wiem co


a to chyba przytulia 


to trzecie zdjęcie  też nie mogę rozpoznać 


najwięcej mam tego na pierwszym i czwartym zdjęciu, po  4 małe listki  


a to ostatnie wygląda jak mały burak, też nie zidentyfikowałem. 

post-186700-0-65248100-1489745102_thumb.jpg

post-186700-0-80824900-1489745246_thumb.jpg

post-186700-0-54598600-1489745420_thumb.jpg

post-186700-0-62210400-1489745519_thumb.jpg

post-186700-0-27848800-1489745629_thumb.jpg

Edytowano przez ravoj

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Pełno fiołka polnego, jeśli jest fiołek to i pewnie gwiazdnica pospolita też się znajduje. Te ostatnie przypomina mi szarłat, ale to nie może być to bo o tej porze jeszcze nie występuje. Nie chce zgadywać. 

Zresztą czym ty się przejmujesz. Dobry herbicyd na dwuliścienne obejmie pełne spektrum tych chwastów. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1274

no mistrze co to za siewki...


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

1 fiołek polny

2,3 przytulia

4 fiołek

5 bym obstawiał mlecz polny ale ręki sobie nie dam uciąć. Racja szarłat zdecydowanie odpada. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Samcio    4

Mam problem bo nie dam rady wjechać z pierwszą dawką w pszenicy na która miała iść polifoska 21 350kg/ha . wjazd będzie mozliwy nie prędzej jak za tydzień jeżeli nie dopada za mocno. I zastanawiam się czy mi zmienić polifoski na saletre kedziezynska około 250kg/ha a polifoske 21 dac na drugą dawkę . Może tak być czy polifoska nie za bardzo na drugą dawkę?

Edytowano przez Samcio

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    435

No średnio npk jak najwcześniej się powinno dac jak dasz radę wjechać to zrób 2 przejazdy raz z polifoska a drugi od razu z saletra bynajmniej takie moje zdanie i ja bym tak zrobił

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2242

Mam problem bo nie dam rady wjechać z pierwszą dawką w pszenicy na która miała iść polifoska 21 350kg/ha . wjazd będzie mozliwy nie prędzej jak za tydzień jeżeli nie dopada za mocno. I zastanawiam się czy mi zmienić polifoski na saletre kedziezynska około 250kg/ha a polifoske 21 dac na drugą dawkę . Może tak być czy polifoska nie za bardzo na drugą dawkę?

 

 

Zależy od stanu plantacji, jak pokrzewione dobrze polifoska śmiało. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3487

Mam problem bo nie dam rady wjechać z pierwszą dawką w pszenicy na która miała iść polifoska 21 350kg/ha . wjazd będzie mozliwy nie prędzej jak za tydzień jeżeli nie dopada za mocno. I zastanawiam się czy mi zmienić polifoski na saletre kedziezynska około 250kg/ha a polifoske 21 dac na drugą dawkę . Może tak być czy polifoska nie za bardzo na drugą dawkę?

Ja bym dał 200 polifoski 21 ,siarki starczy i zaraz drugi przejazd 100 kg saletry,jeśli rozkrzewiona pszenica ,jeżeli ma dwa -trzy liście to saletra 80N

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    435

damianos proponuje się zapoznać ze składem polifoski 21.

No fakt strzeliłem sobie w stope z tym NPK chodziło mi o nawozy wieloskładnikowe poprostu a ze u mnie zazwyczaj tak sieja to tak koledze radze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik31    13

Panowie czy mogę jeszcze dać saletrosan 26 na I dawkę był problem z wjazdem, jutro jak by może nie padało to bym rozsiał, ale czy to nie za późno może lepiej dać saletrę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szaman1    159

1 fiołek polny

2,3 przytulia

4 fiołek

5 bym obstawiał mlecz polny ale ręki sobie nie dam uciąć. Racja szarłat zdecydowanie odpada. 

5 Tobołki polne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

ja wczoraj zakończyłem manewry z pierwszą dawką N ,udało się bo znowu deszcz zapowiadają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie z racji ze mam ciężki wjazd na pole z nawożeniem .... co byście dali na takiego szybkiego kopa dla pszenicy ozimej .... myślę o moczniku - bo szybko działa albo też o jakiejś saletrze . Potem oprysk na chwasta axial komplett pak - podobno najlepszy . No i jeszcze trzeba by pomyśleć o jakimś oprysku na grzyby możecie jakiś polecić - myślę o wirtuozie . Proszę o zrozumienie ale pierwszy raz zasiałem pszenicę ozimą  Nie dużo ale zasiałem  
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj