pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

waldeko    15

Witam

Panowie czy ktoś z centrum siał I dawkę N czy może planuje posiać w bliskim czasie ? Według prognoz pogody to ciężko się zapowiada do wysiania I dawka przymrozków jako takich większych nie zapowiadają, a za to deszcz 3 dni i dzień przerwy, nie ma szans żeby to obsiąkło wszystko przy takiej pogodzie. Czy mógłbym jutro podać azot ? oczywiście tam gdzie wjadę. Odpowiednia będzie forma amonowa i saletrzanowa?

Ja jestem z centrum i jeszcze nie da rady wjechać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

I u mnie zaczeli wjeżdżać z nawozem, więc sam postanowiłem spróbować na działkach, których ostatnio nie zdążyłem zrobić. Wysiałem rozsiewacz, zrobiłem kilka kolein i odpuszczam z nadzieją, że prognoza pogody się sprawdzi i poniedziałek utrzyma się bez deszczu.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3510

200 kg polifoski dziś poszło ,w poniedziałek 100 saletry planuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilc017    163

Ja w następnym tygodniu może tak pod koniec spróbuję bo miękko na polu jeszcze jutro do 16'C także ładnie może przeschnie. Na I dawkę pójdzie z 350kg Saletrosanu 26 a na II 240kg Saletry. 

Edytowano przez kamilc017

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

I U mnie dziś trochę poszło plantacje w lepszym stanie 250 saletrosanu a plantacje troszkę gorsze 300 saletrosanu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

zasiliłem wczoraj jedno pole i poczekałem do dziś, dziś resztę tylko 1ha mi został ale niechciałem wjeżdżać bo bym został, pozatym to koleiny po ok. 20cm miejscami dodam że rozsiewam trzydziestką z 200kg nawozu w rozsiewaczu w przeciwnym razie nie dałoby rady


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian

czy ktoś z okolic bialej podlaskiej sial juz nawozy??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1283

Siema

W końcu znalazłem skład Nitrofoski Viking 14-14-21 zalecanej na wiosnę i powiem szczerze jest tam prawie taki sam fosfor  jak powiedzmy w YaraMila NKP 5-14-21.

Jeden i drugi ma  pięciotlenek fosforu rozpuszczalny w wodzie i roztworze cytrynianu amonu,  (oba mają po 14%) pierwszy posiada 10 % rozpuszczalnego w wodzie a 4 w roztworze cytrynianu amonu drugi natomiast ma 13,5% rozpuszczalnego  w wodzie i tylko 0,05% w roztworze cytrynianu amonu.  W Nitrofosce natomiast  zaledwie   25% fosforu całkowitego znajduje się w formie polifosforanów, czyli jakieś 3,5kg na 100kg nawozu.

Nie wiem o co to halo żeby na wiosnę użyć tylko Nitrofoskę, dla lepszej przyswajalności fosforu, skoro prawie niczym te nawozy się nie różnią? ktoś mi objaśni czemu lepiej użyć Nitrofoski zamiast Yara Mila NPK, skoro mają podobny  fosfor?  Azot mnie nie interesuje, bo mam RSM, Potas również uzupełnię solą w razie potrzeby chociaż obydwa mają jej sporo.

Czu takie znaczenie ma te 3 kilo Polifosforanów?


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9226

W sobotę pogoda była prawe idealna, wilgotność na polu też. Po ciągniku tylko ślady protektora się zostały. Saletra na pszenicę rozsiana, część polifoski pod jarą też. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

U mnie tak pięknie nie było, zostało mi 15ha do rozsiania i sporo kolein do zasypania.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

kolego ravoj ja ci wyjasnie :)    

 

czy  uzyjesz nitrofoski  czy innego  to fosfor i tak nie zostanie przez rosline wykorzystany

 

o tym fosforze z nitrofoski ktory zostanie pobrany to bajka producenta powtarzana tu na forum

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1283

Jasna Cholera, czyli żadnym nawozem nie uzupełnię fosforu?

Potrzebuję rzetelnej porady - sypać fosfor czy nie, czy jest sens czy dać sobie spokój. Nie dałem przedsiewnie niestety.


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9226

Daj sobie spokój, to co teraz wsypiesz, to dopiero na przyszły rok, jak zmieszasz z glebą, niestety.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Pozamiatane

Teraz pozostaje Ci tylko nawożenie dolistne i to w maksymalnych dawkach.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1283

Dam nawóz NPK i Nitrofoskę, fosfor zostanie w formie inwestycji na przyszłe rośliny, niewielką ilość pszenica pobierze, do pierwszej suszy. Reszta będzie na następny rok. Nie stracę na tym.


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xzibit0000    14

u mnie dziś polifoska 6 poszła 200kg/ha, jutro albo pojutrze zależy jak pogoda dopisze, poleci saletra 200kg/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Siema

W końcu znalazłem skład Nitrofoski Viking 14-14-21 zalecanej na wiosnę i powiem szczerze jest tam prawie taki sam fosfor  jak powiedzmy w YaraMila NKP 5-14-21.

Jeden i drugi ma  pięciotlenek fosforu rozpuszczalny w wodzie i roztworze cytrynianu amonu,  (oba mają po 14%) pierwszy posiada 10 % rozpuszczalnego w wodzie a 4 w roztworze cytrynianu amonu drugi natomiast ma 13,5% rozpuszczalnego  w wodzie i tylko 0,05% w roztworze cytrynianu amonu.  W Nitrofosce natomiast  zaledwie   25% fosforu całkowitego znajduje się w formie polifosforanów, czyli jakieś 3,5kg na 100kg nawozu.

Nie wiem o co to halo żeby na wiosnę użyć tylko Nitrofoskę, dla lepszej przyswajalności fosforu, skoro prawie niczym te nawozy się nie różnią? ktoś mi objaśni czemu lepiej użyć Nitrofoski zamiast Yara Mila NPK, skoro mają podobny  fosfor?  Azot mnie nie interesuje, bo mam RSM, Potas również uzupełnię solą w razie potrzeby chociaż obydwa mają jej sporo.

Czu takie znaczenie ma te 3 kilo Polifosforanów

Fosfor w nawozach Yary charakteryzuję się tym że 30% tego fosforu jest w formie polifosforanu (polifoska jest w postaci ortofosforanu) który znacznie lepiej przemieszcza się w profilu glebowym. W vikingu dodatkowo masz azot azotanowy i to wpływa na rozpuszczalność granuli. I na tym polega zasadnicza różnica. Co nie zmienia faktu że raczej ciężko będzie uzupełnić wiosną ten składnik a i ten viking powinien być dany dużo wcześniej. 

 

Moim zdaniem nawożenie dolistne fosforem to tylko kosmetyka i na plon za bardzo nie wpłynie jedynie na zasobność portfela. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Masz rację, ale jak się nie dało nic to ta kosmetyka może być zauważalna.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Jak się nie dało nic to się nie ma co cudów na polu spodziewać. Coś tam pewnie i będzie widać ale pytanie czy gra będzie warta świeczki? Jak dla mnie odżywki fosforowe to tylko na start i to jest taka wisienka na torcie jeżeli wszystko inne będzie dobrze zrobione. 

Osobiście może w przyszłym sezonie o ile finanse pozwolą spróbuję tego vikinga wczesną wiosną na lepszych stanowiskach tak ze 100 kg/ha.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Też jestem zdania, że dolistne NPK to taki troszkę pic na wodę. Lepsze to niż nic, ale jak sam napisałeś, cudów nie będzie.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

a co ogolnie zawsze w zbozach stosujecie z mikro  ?    npk tez mi wyglada na pic na wode, ale np  co z mikro dajecie i czy widzicie jakies roznice?  to saMO SIARCZan magnzu, widzicie roznice z siarczanem i bez siarczanu w optyskach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj