pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
kazik8888    6

Mam pytanie. Dlaczego stosujecie w dawce startowej 300 kg saletry amnowej czy tam innego saletrzaku? Słowo pisane mówi przecież, że nawożenie należy dzielić do 60 kg czystego składnika w dawce...

Czy ktoś mógłby pokazać jakiś artykuł, który by to obalił, doświadczenia lub cokolwiek, bo sam nie wiem...

 

 

http://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/zboza/pszenica-ozima-najwazniejsza-bedzie-startowa-dawka-azotu,68409.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matyssey    8

Mam pytanie. Dlaczego stosujecie w dawce startowej 300 kg saletry amnowej czy tam innego saletrzaku? Słowo pisane mówi przecież, że nawożenie należy dzielić do 60 kg czystego składnika w dawce...

Czy ktoś mógłby pokazać jakiś artykuł, który by to obalił, doświadczenia lub cokolwiek, bo sam nie wiem...

Dawki azotu zależą od zakładanego plonu,zawartości składnika w glebie , terminu wysiewu, czy tez od odmiany także każdy ustala je według własnych potrzeb. Są tez na to mądre wzory

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JozB    181

Moim zdaniem dawkę np 300 kg podzielić na 2 razy, bo mimo iż przy jednorazowej dawce damy większego kopa pszenicy, to potem może jej braknąć azotu, bo do strzelania w zdzbło jeszcze daleko. U mnie 2 liście, na pole w które udało mi się wjechać dałem 150 kg, następnie dam 150-200 kg, bo jest po kukurydzy, a jak wiadomo mineralizacja słomy słabo przebiegła w tym roku. Drugą dawkę zamierzam zmniejszyć za to do 150 kg, a 3 chyba nie daję, bo u nas paszówka w tej samej cenie co konsumpcja albo i droższa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon91    11

jutro chce sypnąć 200kg saletry na pszenicę bo przymrozek ma być chyba dobrze zrobię czy nie za bardzo? jak uważacie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JozB    181

To czy zrobisz dobrze okaże się za jakiś czas, pomysł z rozsiewem przy okazji przymrozku, żeby nie było kolein, nie najgorszy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Wiem że do drugiej dawki to jeszcze to tak pewnie 5-6 tygodni, ale jaką ilość azotu podajecie własnie w II-giej  dawce i czy zbyt duża druga dawka może "położyć" łan? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1215

Oczywiscie ze zbyt duza dawka moze polozyc lan. Pytanie ile to zbyt duza dawka? A to zalezy od odmiany i jakie skracanie planujesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Planuję jedną regulację wzrostu - 1-sze kolanko, odmiana Agil. Z tego względu że pszenica jest dosyć gęsto posiana, 3 liście, fajnie przezimowała to pierwszą dawkę planujemy w wysokości 55kg N. Rekordów plonu nie zamierzamy pobijać, wiec na stanowiskach po rzepaku II-ga dawka 70 - 75kg N, chyba powinna być wystarczająca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kacper83    0

 co sądzicie o stabilan 750 sl po pierwszej dawce n stosował ktos ten regulator wzrostu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Planuję jedną regulację wzrostu - 1-sze kolanko, odmiana Agil. Z tego względu że pszenica jest dosyć gęsto posiana, 3 liście, fajnie przezimowała to pierwszą dawkę planujemy w wysokości 55kg N. Rekordów plonu nie zamierzamy pobijać, wiec na stanowiskach po rzepaku II-ga dawka 70 - 75kg N, chyba powinna być wystarczająca.

Jeśli nie zamierzasz bić rekordów to ok. Ale ja bym podniósł ta druga dawkę mimo wszystko do ok 90 N. Masz dobre stanowisko po co ograniczać plon azotem daj te 100 kg saletry więcej 0.3 modus i litr antywylegacza i powinno być ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

ja jeszcze nie posiałem pierwszej dawki. W okolicy nikt jeszcze nie rozsiewa. Mam miejsca gdzie moge wpaść i nie wyjechać chociaż wody nie ma ale nogi wpadają. Nadają za tydzien jakies w nocy przymrozki to moze wtedy z rańca wyskocze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Jeśli nie zamierzasz bić rekordów to ok. Ale ja bym podniósł ta druga dawkę mimo wszystko do ok 90 N. Masz dobre stanowisko po co ograniczać plon azotem daj te 100 kg saletry więcej 0.3 modus i litr antywylegacza i powinno być ok

Dzięki za pomoc, a co do regulacji to bedzie robiona Medax Top 0,55L + Antywylegacz 1L.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JozB    181

Ja bym w tym roku nie oszczędzał, bo białe kołnierzyki chyba ceny pszenicy będą pchały  w górę. Zacząłem od 250 kg/ha, za 2 tyg dodam ze 70-100 kg, żeby podtrzymać łan do 2 dawki. W naszym regionie, płd opolskiego wszyscy zaczęli sypać o 1 tydzien do 2 szybciej niż w poprzednim. Stosuję wyższe niż zazwyczaj dawki, bo pszenica w fazie 2 liści i dodatkowo po kukurydzy, a w tym roku jej mineralizacja może być bardzo wolna, zważywszy na niższe temp, które mają powrócić za 2 tygodnie i mogą przytrzymać łan w rozwoju

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian

ech pada co drugi dzień a ja mam pola w dolokach... pszenica przezimowala super z jednym listkiem i ruszyła wegetacji ale nie zapowiada się zebym wszedł w pola w ciagu najbliższych kilku dni, może za tydzień w piątek ma być już lepiej. zastanawiam się jak to się odbije na płonie skoro roślina ruszyła a na azot poczeka przynajmniej tydzien

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik31    13

Witam

Panowie czy ktoś z centrum siał I dawkę N czy może planuje posiać w bliskim czasie ? Według prognoz pogody to ciężko się zapowiada do wysiania I dawka przymrozków jako takich większych nie zapowiadają, a za to deszcz 3 dni i dzień przerwy, nie ma szans żeby to obsiąkło wszystko przy takiej pogodzie. Czy mógłbym jutro podać azot ? oczywiście tam gdzie wjadę. Odpowiednia będzie forma amonowa i saletrzanowa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilc017    163

Zależy co chcesz wysiać bo jak saletre to ma 17% amonowej i 17% azotanowej(saletrzanej). Ja będe leciał z saletrosanem 17% amonowa 9% azotanowa. Azotanowa działa szybciej przez co pobudza rośliny do krzewienia ale co za tym idzie to lepiej je uwadnia i w razie przymrozków jakiś większych może być tak że przemarznie za to forma amonowa działa dłużej i tak nie uwadnia roślin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9113

Żeby azot zaczął działać, wymagane są też średnie temperatury dobowe trochę wyższe niż obecnie, więc tam, gdzie chłodno, będzie leżał i czekał. A co do przymrozków - mogą być i w maju. Rolnictwo to zawsze ruletka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik31    13

Też będę siał saletrosan 26N. Kiedy Ty wjeżdżasz u sb w pole? Czekasz  jeszcze? Jak pogodę zapowiadają to naprawdę ciężko będzie przymrozki też niewielkie mają być ale czy warto czekać jeżeli wiadomo że zboża w tym roku potrzebują solidnego kopa z wiosny. Zostaje jeszcze kwestia wymycia tego azotu od poniedziałku/wtorku zapowiadają u mnie deszcz czy ten nawóz odpowiednio mocno zadziała?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Gdzie ma niby wymyć ten nawóz?


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik31    13

Czyli co jutro ruszać z azotem ? Mam naprawdę poważny mętlik w głowie co robić :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Jak masz odpowiednie warunki to tak.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2203

Ja bym w tym roku nie oszczędzał, bo białe kołnierzyki chyba ceny pszenicy będą pchały  w górę. Zacząłem od 250 kg/ha, za 2 tyg dodam ze 70-100 kg, żeby podtrzymać łan do 2 dawki. W naszym regionie, płd opolskiego wszyscy zaczęli sypać o 1 tydzien do 2 szybciej niż w poprzednim. Stosuję wyższe niż zazwyczaj dawki, bo pszenica w fazie 2 liści i dodatkowo po kukurydzy, a w tym roku jej mineralizacja może być bardzo wolna, zważywszy na niższe temp, które mają powrócić za 2 tygodnie i mogą przytrzymać łan w rozwoju

 

Przesadzisz z azotem to zrobisz więcej złego niż dobrego i z tego nie oszczędzania nawet parametrów nie będzie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2343

i niby czemu te biale kolnierzyki maja pchac cene do gory?:) zebys sie nie zdziwil

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9113

Na czymś trzeba zarabiać. Ostatnio ceny zniżkowały, więc masę rolników zrezygnowało ze zbóż. U mnie dużo ludzi planuje w tym roku kukurydzę zamiast pszenicy. W skali kraju to różnicy nie zrobi, ale kolejne kraje pokazuja badania, że areał pszenicy mniejszy niż rok temu i to nie o 2-3 a o 20-30%, więc i cena idzie lekko w górę. Bo jak jest nadmiar na rynku, można bić ceny w dół do granic przyzwoitości. Gorzej , jak nie będzie tyle towaru, a są kraje, które nie mają własnej produkcji zbóż, albo nie zaspokaja ona nawet 20% ich potrzeb. Popatrzcie na giełdzie, kto najwięcej kupuje i to w cenach sporo wyższych, niż oficjalnie na giełdzie.

 

A tak w temacie - u mnie pszenica już zasilona w azot,sasiedzi pacyfikują rzepaki i powoli też pszenice, pogoda zapowiada się niezła a w polu sucho, że ciągnik tylko protektory odciska za sobą.

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
    • Przez TomaszN
      Witam dopiero trzeci rok stosuje Rsm I w tym roku pojawił się problem w tym że bez przymrozków nie dam rady jeszcze wiechac z azotem. Nawet i samym ciągnikiem. I moje pytanie jak to jest z tym rsm podczas przymrozku czy mozna czy nie można?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      mam pytanie odnosnie Trojszyka. mam w silosie ok 60t pszenicy i zagladajac do silosa znalazlem zywego. od jutra umnie temperatrury minusowe. nawet pokazuja -12 w nocy(kuj-pom). czy jest pewne ze zdechnie? bo wiadomo ze gazowanie tez kosztuje. prosze o pomoc
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj