pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

rolnik31    13

Też tak myślałem że może sypnąć jeszcze na zmarzniętą glebę niech nawóz czeka na roślinę. Mam pewne wątpliwości czy 200kg saletrosanu wystarczy na ruszenie tej pszenicy, żeby ona się jeszcze dokrzewiła, może dać później CCC tylko w jakiej dawce i w jakim stadium rozwoju roślin, tem. z tego co pamiętam to chyba minimum 8 C. Da radę CCC dokrzewić ta pszeniczkę, można by było tak samo postąpić ale w pszenżycie ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Panowie mam mały dylemat co dać na I dawkę startową czy 200kg saletrosanu 26N, 13S i 50kg saletry 34N czy może lepiej sypnąć 150kg saletrosanu i 100kg saletry. Pszenica głównie w facie 3-4 liści. Również mam wątpliwość co do terminu czy dać jak już wegetacja ruszy czy może parę dni wcześniej? Nie rozhartuje to roślin ? Wiadomo, że forma saletrzanowa azotu pobudza rośliny do krzewienia a forma amonowa daje im tzw kopniaka na start.

Będę wdzięczny za każdą odpowiedź.

 

Ja to bym sie nie bawił w mieszanie nawozów, raz ze sie dokladnie nie pomiesza ,dwa ze nie będzie równomiernego zosiania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr6991z    8

Mam pytanie, nawozy zawsze były siane wszystkie w jednej dawce. Tzn. saletra amonowa 34% ok.100kg, salmag ok. 80kg, polifoska6 ok. 80kg na hektar. Zboże na poziomie 4-5t/ ha. Czy jest sens siać te nawozy w 2 dawkach ewentualnie trochę zwiększyć nawozu aby uzyskać plon ok.6-7ton z hektara? Nawozy już kupione te same.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Jeżeli chcesz zwiększyć plon to koniecznie dawka N powinna być wyższa, średnio na 1t nasion i towarzyszącej ilości słomy rośliny pobieraja 20-30kg N/ha. Dodatkowo podzieliłbym nawożenie na dwie dawki.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr6991z    8

Jeśli zboże będzie dosyć gęste wczesną wiosną to mogą być takie dawki?

1 dawka saletra amonowa 100kg + polifoska 6 ok.80kg

2 dawka salmag ok.130kg

Łączna dawka z nawozów mineralnych wiosną by wyniosła 75kg N/ha. Jesienią był jeszcze dany obornik ok. 15-20t ha.

Dodam tylko, że na słomie mi zależy im więcej słomy tym lepiej. Więc nie chciał bym też za dużo skracać, jeszcze super by było aby zboże się nie położyło.

Za każdą podpowiedź , pomoc z góry dziękuje.

Edytowano przez Piotr6991z

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Dawke N masz na 3-4t.

Polifoske bym wywalił, saletry dałbym 150-200kg, salmagu (skoro tak się nad nim upierasz) też dałbym chociaż 200kg/ha.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr6991z    8

Tylko, że obornik był jeszcze przyorany jesienią. A z tą dawką która napisałem w pierwszym poście mam plon na poziomie 4-5t z hektara. Nie chciał bym też przesadzić z nawozami aby zboże się nie położyło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Swoją propozycję napisałem, ale to Ty zrobisz to co uznasz za słuszne.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Przesadził byś jakbyś chciał dać ponad 200 kilo ale nie 100kg/ha.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrdd    62

Napisze coś od siebie gęste zboże z wiosny = kłopoty, chcesz pomocy napisz coś więcej np ile siałeś i kiedy.

 

Edytowano przez piotrdd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

To ile masz roślin/m2 i w jakiej fazie rozwojowej?


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

A co z resztą parametrów?


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr6991z    8

Przepraszam, ale nie zauważyłem twojego posta. Ale na tą chwilę nie jestem w stanie odpowiedzieć nie byłem teraz na polu. A nie będę strzelał na ślepo z odpowiedzią. Możecie polecić jakaś dobra stronę lub literaturę do poczytania o nawożeniu i ochronie roślin?

Edytowano przez Piotr6991z

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

To skąd wiesz, że jest gęsta?


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr6991z    8

Jak już wysiane jest ponad 220kg nasion na hektar to przecież jest gęsta. Inni sieją do 200kg/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrdd    62

U to będzie problem a tak na poważnie podam ci mój przykład z 2015 r siejąc dwie różne odmiany linus 82cm i ostroga 92cm ich różnica w wysokościach to tylko 10 cm  a ostroga leżała plackiem a linus stał w pionie dodam tylko ostrogę skracałem modusem w górnej dawce a linusa nie nawożenie podobne obsada po zimie podobna +-20szt na 1m  obsada wynosiła tak około 675szt pędów z wiosny na 1 m. które mogą dać plon lub zostać odrzucone ok 300 roślin na 1m  

Wnioskuje że masz dość dobre gleby bo 4-5 t to bardzo dużo przy 75kgN.

    

Edytowano przez piotrdd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr6991z    8

piotrdd no właśnie nie chce przesadzić z tym N. W tym roku nie będę dawał tych górnych dawek, a na drugi rok po prostu wezmę inną odmianę niższą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

To że zasiałeś 220kg/ha wcale nie musi oznaczać, że pszenica będzie gęsta.

Dziwne dla mnie jest to, że Twoja dawka N jest naprawdę niska a piszesz, że boisz się, że przesadzisz z azotem. Ale jeżeli plon rządu 4t Cię statysfakcjonuje to ok.

Dla porównania powiem Ci, że sam zastosuje ponad 200kg N/ha.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrdd    62

To nie chodzi czy przesadzisz z azotem tylko jak pszenice pokierujesz saletra na gesty łan odpada bo pobudza  dodatkowo krzewienie natomiast  bardziej mocznik pasuje w takiej sytuacji mówię o pierwszej dawce.

Każdy rok jest inny co sprawdzi się w jednym  niekoniecznie sprawdzi się w drugim  

 

Edytowano przez piotrdd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Ale skąd wiesz, że pszenica siana w połowie października po zimie będzie gęsta skoro sam właściciel nie wie jak ona wygląda w chwili obecnej?

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj