pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

xzibit0000    14

ok panowie, wszystko pięknie ładnie,

postanowiłem dać na start 200kg saletry, poźniej 2x po 100kg mocznika

myslicie że zda to ,,egzamin''?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Dzisiaj byłem na szkoleniu z ampolu i też usłyszałem o 400 kg saletry w 1 strzale. Świat oszalał...

Kto prowadził to szkolenie?

 

Mam doradcę z Ampolu i na I dawke ustaliliśmy, że dam ok 70 kg N/ha.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszczyk674    5

Dzień dobry. Proszę o poradę jakie zastosować nawożenie na pszenicę arkadia siana 01.10 klasa ziemi 3 zasiada po pszenicy na jesień było dane tylko wapno. Proszę o pomoc z góry dziękuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

ok panowie, wszystko pięknie ładnie,

postanowiłem dać na start 200kg saletry, poźniej 2x po 100kg mocznika

myslicie że zda to ,,egzamin''?

u mnie 3 lub 4 lata  temu nie zdało to egzaminu, w 3 dawce trzeba było dac saletre, a 2 była za niska.

Ale jak chcesz to próbuj


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9235

Ja wolę się trzymać nawożenia 2x200 lub 250+200, z tą trzecią dawką różnie bywa, a już zwłaszcza mocznik, który wymaga sporo wilgoci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xzibit0000    14

w sumie to nie będe rozkładał mocznika na 2 dawki, tylko dam w całości na 2 dawke i 3 nie dam, nie przemyślałem zakupu azotowych;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kacper83    0

witam na jesieni przedsiewnie wysypałem na hektar tarnogran21 tarnogran25 superfosfat prosty i polifoske magnezową wymieszane wszystko razem pytanie moje co na wiosne posiac jakie dawki jaki oprysk na chwasty pozdrawiam 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam na jesieni przedsiewnie wysypałem na hektar tarnogran21 tarnogran25 superfosfat prosty i polifoske magnezową wymieszane wszystko razem pytanie moje co na wiosne posiac jakie dawki jaki oprysk na chwasty pozdrawiam

 

Zalezy skad jestes...? U nas na lubleszczyznie to lezy snieg wiec nie można zobaczyc, jeśli u ciebie jest to samo to musisz cierpliwie cczekać.I czy sie w ogole utrzyma. A co do nawozenia to tez najpierw musisz ocenić stan plantacji i powiedz nam na początek w jaki plon celujesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kacper83    0

jestem  z województwa świętokrzyskiego również jest jeszcze śnieg a co do plonu to celował bym jak stan plantacji bedzie dobry po zimie 6-8t 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Czyli jaki plon uzyskujesz na jakiej glebie i przy jakich parametrach?


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kacper83    0

co to to rsm bo mało skrótami operuje i jaki oprysk na chwasty mógł bys polecic na wiosne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2261

210N w dwóch dawkach. Jak trzyma parametry to jeszcze ujdzie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

W ubiegłym sezonie 21 arów pszenicy ozimej zarosło mi miotłą zbożową do tego stopnia, że w ogóle tej pszenicy nie kosiłem, bo praktycznie nie było tam nic, tylko miotła. Pole to zostało stalerzowane. Teraz zastanawiam się, czy siejąc tam zboże jare, nie będzie powtórki z udziałem miotły? Czy forma ozima nie wzejdzie wiosną w zbożu jarym i nie zagłuszy mi go? Precyzując pytanie: miotła ze wschodów jesiennych wydała plon; nasiona zalegają w ziemi. Czy te konkretne nasiona wschodzą wyłącznie jesienią? Czy mogą wzejść wiosną, niejako przekształcając się w formę jarą i wydać normalny, choć mniejszy, plon nasion?

Edytowano przez lukaszm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    72

210N w dwóch dawkach. Jak trzyma parametry to jeszcze ujdzie. 

dokładnie 211,2N jak mamy byc tak dokładni  :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

W ubiegłym sezonie 21 arów pszenicy ozimej zarosło mi miotłą zbożową do tego stopnia, że w ogóle tej pszenicy nie kosiłem, bo praktycznie nie było tam nic, tylko miotła. Pole to zostało stalerzowane. Teraz zastanawiam się, czy siejąc tam zboże jare, nie będzie powtórki z udziałem miotły? Czy forma ozima nie wzejdzie wiosną w zbożu jarym i nie zagłuszy mi go? Precyzując pytanie: miotła ze wschodów jesiennych wydała plon; nasiona zalegają w ziemi. Czy te konkretne nasiona wschodzą wyłącznie jesienią? Czy mogą wzejść wiosną, niejako przekształcając się w formę jarą i wydać normalny, choć mniejszy, plon nasion?

powiem Ci tak, nie ryzykuj.

Przerabiałem kiedyś coś podobnego. W pszenicy jarej po wymarzniętym rzepaku wywaliło mi taką miotłę że pszenice mało było widać, coś tam nakosiłem ale szału nie było. Także ja bym radził nastawić się na dobry oprysk.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JozB    181

Pany, ktoś coś na temat podania azotu przed zapowiadanym wznowieniem wegetacji i pózniejszych przymrozków, dajmy na to -5 stopni 2 dni pod rząd? Ile jest w stanie ozima wytrzymać, jeśli wcześniej dostanie solidnego kopa w postaci azotanów? Czy praktykował ktoś mniejsze dawki rzędu 100-150 kg na takie sytuacje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

pytanie jaką datę uznajesz za rozpoczęcie wegetacji?

 

Dawka azotu azotanowego do 30 kg/ha jest w miare bezpieczna, wyższa powoduje coraz szybsze pobudzenie i rozhartowanie roślin


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik31    13

Witam,

Panowie mam mały dylemat co dać na I dawkę startową czy 200kg saletrosanu 26N, 13S i 50kg saletry 34N czy może lepiej sypnąć 150kg saletrosanu i 100kg saletry. Pszenica głównie w facie 3-4 liści. Również mam wątpliwość co do terminu czy dać jak już wegetacja ruszy czy może parę dni wcześniej? Nie rozhartuje to roślin ? Wiadomo, że forma saletrzanowa azotu pobudza rośliny do krzewienia a forma amonowa daje im tzw kopniaka na start. 

Będę wdzięczny za każdą odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Zależy w jaki plon celujesz. Przede wszystkim ja na Twoim miejscu ruszyłbym z nawozem przed ruszeniem wegetacji w myśl zasady,że "nawóz ma czekać na roślinę a nie odwrotnie", na pytanie kiedy to już musisz sam sobie odpowiedzieć śledząc pogodę. Co do dawek jeżeli już tak kombinujesz to dałbym 200 Saletrosanu i po kilku dniach 100 saletry.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj