pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Kula07    163

Przy 4t już jesteś na zero przy cenie wyższej o 30zł. O ile łapie parametry.

Mądrze prawisz.

 

W moim przypadku różnica w cenie 12,5 vs paszówka to 50zł/t na korzyść konsumpcji na dziś. W przypadku 14% cena wyższa jest o 70zł/t. Więc tym bardziej nie widzę tu braku korzyści ze stosowania III dawki i droższe ochrony. Co do białka jakie można było uzyskać w tym roku, to nie ma co się chwalić bo był to specyficzny rok, żadna moja pszenica nie miała białka poniżej 15% a najlepsze ok 16,5.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Tez nie robie pszenicy na konsumpcje tylko paszówke. Sypie dwia dawki saletry 210kg + 200kg i mocznik z siarczanem magnezu dolistnie w fazie liscia flagowego. W tym roku pójdzie na drogą dawke 250 kg RSM + S.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Jak jest jakościowa odmiana i dobre warunki to nie opłaca się sypać 3 dawki lepiej na 2 dać mocznik i złapie parametry. Przy tym samym nawożeniu miałem parametry od 11 przy odmianach chlebowych B do 15 przy jakościowej odmianie. Wniosek prosty jak sie chce konsumcje napewno trzeba zaczać od odmiany. Według mnie lepiej posiać dobra jakościowa odmiane i 2 dawki azotu na druga mocznik niż dzielić to na 3 dawki azotu i ryzykować sypanie saletry w susze. Kazdy ma swoje zdanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Jeżeli zakłada się podawać II dawkę w postaci mocznika, to o ile wcześniej powinno się go wysiać w porównaniu do sytuacji gdy na II dawkę podawało by się saletrę? Jeśli przebieg wegetacji byłby podobny to ubiegłego sezonu to byłby to początek kwietnia?  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Cos w tym stylu, zanim mocznik zacznie działać powinien być dany z 2-3 tygodniowym wyprzedzeniem, jeżeli są niższe temperatury to jeszcze wcześniej.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9190

około 3 tygodni po pierwszej dawce, w zalezności od opadów temperatury wegetacji etc. nie ma prostej odpowiedzi.

Tomek90 ja przy 5t i więcej z ha daję tylko T1 i dwie dawki saletry. Odliczając koszt 3 dawki oraz T2 +T3 to już nie jest taki prosty rachunek, bo z 5t x30zł mam 150zł a koszty tego co napisałem większe. Opłacałoby się przy różnicy około 100zł i więcej plus wzrost plonu o około 0,5t lub więcej.  To ja wolę celować w paszową Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2240

Fungicydy tu nie maja tak dużo do rzeczy, albo i maja? Nie dając zabiegu fungicydowego będziesz miał nawet po pszenicy paszowej czytaj - kaput. Skoro przy samym T1 osiągasz plon 50dt pszenicy paszowej, czemu nie miałbyś osiągnąć tyle samo konsumpcyjnej jedynie przy dodatkowej dawce na kłos tj parametry? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9190

Co roku stosuję tylko T1 i sprzedaję paszową. Parametry nie są idealne , ale idzie bez problemu. Plon od 5t wzwyż do około 6.

Jak już wypracuję agrotechnikę i doprowadzę pola do pełnej kultury, popracuję nad jakościową. Czyli najpierw masa, potem rzeźba. Chciałbym osiągnąć na swojej III klasie powtarzalne plonowanie pszenicy na poziomie 7t z ha. Na raze udaje mi się to tylko z pszenicą jarą i to na niektórych kawałkach. Walczę z PH, głęboszuję itp. Mam spory zapas cierpliwości, ale też kalkuluję tak, aby co roku osiągnąć zysk bez dopłat , bo nie z każdego kawałka mam dopłaty.

Technologie na 5t paszówki z ha mam opracowaną i powtarzalną, teraz czas na kolejne stopnie wtajemniczenia :D

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik31    13

Witam,

Panowie mam mały dylemat, mianowicie zastanawiam się czy na pszenicę (faza 2-3 silnych pędów) posiać na wiosnę 200kg saletrosanu (26) + 50kg saletry czy może lepiej 200kg samej saletry. Byłbym wdzięczny za dobrą radę, może ktoś już tak stosował te nawozy ?

Jeżeli chodzi o udział czystego azotu w tych dawkach to o 1kg więcej ma mieszanina saletrosanu i saletry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Kilka kilogramów  azotu w tą czy tamto nie stanowi większego znaczenia. Zwróć szczególną uwagę na siarkę. W takim wypadku stosowanie Saletrosanu jest bardziej wskazane.

Nastawiając się na samo saletre, radził bym dokupić zwykły siarczan magnezu granulowany lub kizeryt i po 150 kg posypać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Co roku stosuję tylko T1 i sprzedaję paszową. Parametry nie są idealne , ale idzie bez problemu. Plon od 5t wzwyż do około 6.

Jak już wypracuję agrotechnikę i doprowadzę pola do pełnej kultury, popracuję nad jakościową. Czyli najpierw masa, potem rzeźba. Chciałbym osiągnąć na swojej III klasie powtarzalne plonowanie pszenicy na poziomie 7t z ha. Na raze udaje mi się to tylko z pszenicą jarą i to na niektórych kawałkach. Walczę z PH, głęboszuję itp. Mam spory zapas cierpliwości, ale też kalkuluję tak, aby co roku osiągnąć zysk bez dopłat , bo nie z każdego kawałka mam dopłaty.

Technologie na 5t paszówki z ha mam opracowaną i powtarzalną, teraz czas na kolejne stopnie wtajemniczenia :D

To naprawdę już wysoki stopień wtajemniczenia skoro jara plonuje Ci lepiej od zimowej  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Terry24    17

najpożniej siana przenica (pod koniec pazdziernika)dopiero jest w fazie szpilkowania (widać rządki) bedzie cos z tego? ile na 1 dawke radzilibyście N?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9190
pawel885  taki lajf, mnie to nie martwi, chociaż niektórzy się dziwią. Ja lubię jare zboża i jakoś zawsze mi wychodzą, jęczmień, pszenica, owies. W tym roku 80% to jara pszenica, częściowo z konieczności po wapnowaniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

No bo to bardzo dziwne.... Zarówno teoretycznie jak i praktycznie. U mnie najlepsza jara nie da tyle co słaba zimowa - nieraz się przesiewało kawałki po wymrożeniach - nawet tam gdzie była rzadsza zimowa lepiej sypała niż gęsta jara. Może takie ziemie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9190

U mnie gleby raczej ciężkie, z dobrą zasobnością w wodę, nie mają skłonności do przesuszania, może to jest ta zaleta ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Witam,

Panowie mam mały dylemat, mianowicie zastanawiam się czy na pszenicę (faza 2-3 silnych pędów) posiać na wiosnę 200kg saletrosanu (26) + 50kg saletry czy może lepiej 200kg samej saletry. Byłbym wdzięczny za dobrą radę, może ktoś już tak stosował te nawozy ?

Jeżeli chodzi o udział czystego azotu w tych dawkach to o 1kg więcej ma mieszanina saletrosanu i saletry.

jeżeli masz 2-3 silne pedy na każdej roślinie a zima nie przerzedzi jakoś wybitnie plantacji to spokojnie wystarczy 200 kg saletrosanu bez saletry.

Jaką masz aktualnie obsade?


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2240

Raczej nie inaczej. - do jahooo

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik31    13

Co do obsady niestety ale nie zdażylem policzyć. Według normy wysiewu wyszło 370 ziaren\m^2. Jest to pszenica Tonacja. Siana w terminie, dostala pod korzeń PK.
Mam jeszcze inne pytanie, Panowie jak u was wyglądaja pszenżyta, też słabo ruszyly czy tylko u mnie takie słabiutkie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GucioJUMZ    393

Pszenżyta wyglądają słabo ale obsada jest do przyjęcia . szkoda likwidować i robić dodatkowych kosztów . Tonacja da radę przy tej normie siewu . Prawdziwa ocena stanu plantacji na wiosnę dziś jest za wcześnie na ocenę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik31    13

Właśnie, wszytsko okaże się na wiosne. Kiedy proponujecie wjechać z tym saletrosanem jeszcze na przymarznietą ziemie czy jak już ruszy, choć moze być problem z wjechaniem.
Jak stosujecie saletrosan, pierwszy raz go będe siał. Z reguly siałem polifoske 21.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciałbym zapytać czy ktoś stosuje nawożenie nawozami NPK pogłównie na oziminy wiosną :) 

Np. 100kg/ha polifoski8 wczesną wiosną, czy ma to jakiś sens ;) 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie z racji ze mam ciężki wjazd na pole z nawożeniem .... co byście dali na takiego szybkiego kopa dla pszenicy ozimej .... myślę o moczniku - bo szybko działa albo też o jakiejś saletrze . Potem oprysk na chwasta axial komplett pak - podobno najlepszy . No i jeszcze trzeba by pomyśleć o jakimś oprysku na grzyby możecie jakiś polecić - myślę o wirtuozie . Proszę o zrozumienie ale pierwszy raz zasiałem pszenicę ozimą  Nie dużo ale zasiałem  
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj