pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
loquito    240

A co na przykład w takim sytuacji: siew bardzo gęsty np. 550szt./m2, obecnie pszenica ma 3-4 liście i zakładając że dobrze przezimuje to jaką ilość azotu powinno się zastosować?  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

ja bym podał ok. 50-60 kg N

Edytowano przez losktos

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asmodan28    47

7 t na V klasie ciężki temat. Przy korzystnej sumie i rozkładzie opadów i jeszcze wyższym nawożeniu azotowym może i możliwy wynik aczkolwiek nie jest to proste wyzwanie. Zaraz pojawia sie tu pewnie wpisy że na V klasie ktos wyciaga i 8 ton, może i tak ale:

1. Klasa klasie nie równa.

2. "Gumowe hektary" pięknie podkręcają średnią :)

Opisz troche swoja agrotechnikę od siewu do zbiorów (razem z normą wysiewu i mniej wiecej terminami zabiegów) moze cos wykombinujemy

 

losktos

 

Podesłałem Ci na priv. Jak byś mógł rzucić okiem i coś podpowiedzieć to wdzięczny będę ;)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xzibit0000    14

Witam. mam pszenice sianą około 10-15 października, na start nic nie dałem (siane po kukurydzy, przed QQ było dane ok 35-40t/ha obornika) na wiosne chciałbym sypnąć 200kg Polifoski 6 oraz 200kg mocznika (100kg po polifosce i 2 raz też 100kg po około 2-3 tygodniach) 

tu moje pytanie, czy to rozwiązanie się sprawdzi? wg. waszych obliczeń na jaki plon taka dawka wystarczy? ew. co mogę zmienić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

nawozy takie jak polifoska miesza się z glebą, lepiej było dać pod pług/uprawę głęboką. Sypnij, lepsze to niż nic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Witam. mam pszenice sianą około 10-15 października, na start nic nie dałem (siane po kukurydzy, przed QQ było dane ok 35-40t/ha obornika) na wiosne chciałbym sypnąć 200kg Polifoski 6 oraz 200kg mocznika (100kg po polifosce i 2 raz też 100kg po około 2-3 tygodniach) 

tu moje pytanie, czy to rozwiązanie się sprawdzi? wg. waszych obliczeń na jaki plon taka dawka wystarczy? ew. co mogę zmienić?

daj sobie spokój z polifoską, konkretnie azotem pojedź.

Według zapotrzebowania 200 kg mocznika to nawożenie na ok 4 t

Jak Cię taki plon zadowala to ok.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o takim zestawieniu na pszenicę 1 dawka 150 kg saletry a na 2 150 kg saletrzaku albo mocznika, Na jesień była pod korzeń sypana polifoska 8 150 kg i obornik dość sporo bo u mnie go nie, brakuję klasa ziemi to 4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Mimo, że dałeś obornik to wydaję mi się trochę mało na pierwszą dawkę 150 saletry. Chyba że naprawdę masz ładne zboże, ale jak ma tak koło 3 liści jak u większości pewnie to bym trochę dołożył. Na 2 dawkę  mocznik i to trochę nie bardzo porównanie, bo dawka 150 kg mocznika to już jest można powiedzieć nawet ładnie, ale 150 saletrzaku to trochę słabo. Masz 69 azotu do 40,5 kg z saletrzaku. Więc prawie 2 razy mniej. Do tego saletrzak beznadziejnie się rozpuszcza, i jest drogi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Co myślicie o takim zestawieniu na pszenicę 1 dawka 150 kg saletry a na 2 150 kg saletrzaku albo mocznika, Na jesień była pod korzeń sypana polifoska 8 150 kg i obornik dość sporo bo u mnie go nie, brakuję klasa ziemi to 4

 

W jakiej fazie masz pszenice?? od tego zacznijmy. Jak z jesieni miałes ładną i weszał w faze krzewienia i przyjmująć że mrozy jej nie uszkodzą jakoś to na pierwsza dawke bym dał około 200 kg saletry. (Wiosną 2014 dałem 150-160 kg saletry na pierwszy rzut ale pszenice miałem mega rozkrzewioną z racji ciepłej i bezmrozniej zimy) a na drugą dawkę tez  z 200kg saletry albo 150 kg mocznika z tym ze mocznik musisz troche szybciej wysiac niz salatre na druga dawke. Saletrzaku nie dawaj. Jak słaba pszenica z wiosny to nawet 250 kg saletry czyli jakies 80 kg N

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xzibit0000    14

@losktos

taki plon mnie nie zadowala i nie interesuje. oczywiście mógłbym dac wieksza ilosc mocznika ale boje sie ze mi wypali plon albo zaszkodzi. gospodaruje na swoim od 2 lat bo tata choruje i stosuje jego zasady z przyzwyczajenia. chociaz on dawal dawke mocznika mniejsza niz 100kg i przy dobrych latach mial te +-5-6t zbiorów/ha. chciałbym pozmieniac to bo jak to mi znajomy powiedział ( i człowiekowi sama kiełbasa się przeje tak i z ziemią )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Daj 200 saletry na pierwszy rzut jak ojciec nie będzie widział, i potem za 3 tygodnie sypnij te 120 kg mocznika jak tata i będzie git.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

200 saletry na start, koniec krzewienia/początek strzelania w źdźbło 150 mocznika

 

Mówienie "nie stosuje azotu bo mi wypali" to stwierdzenie sprzed XX lat, w zasadzie nawet nie za bardzo uzasadnione. Ryzyko wypalenia a raczej przypalenia jest przy stosowaniu 3 dawki (podczas kłoszenia w susze) ale we wcześniejszych fazach nie ma i na pewno nie mocznikiem który nawet na wilgotne rośliny nie robi większych szkód.

 

Radziłbym CI przeanalizować całą agrotechnikę bo jak robisz wszystko tak jak tata z przyzwyczajenia to różne cuda tam mogą być (oczywiście bez urazy dla Twojego taty, po prostu wiele się zmieniło w agrotechnice)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
greg91    59

A czy polifoska 21 100kg i saletra amonowa 34 150kg  na start to dobry pomysł czy szukać jakiś inny z siarką .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilc017    163

Ja bym zamiast polifoski z saletrą dał z 250kg Saletrosanu 26N 13S. Tylko najlepiej żeby go z 2 tygodnie wcześniej rozsypać przed ruszeniem wegetacji. Długo rośliny mają ten azot.


Co lepiej na I dawkę 250-300kg Saletrosanu 26N 13S czy 200kg saletry 34N?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrozon07    10

Siarkę daje się po to aby rośliny lepiej wykorzystały azot, jak ktoś planuje nawozić 100 kg N to nie potrzeba ale jak więcej to jednak siarka się przyda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Według badań na UP Poznań zaopatrzenie pszenicy w siarkę powodowało zwyżkę do 700 kg ziarna. Kto chce ten niech stosuje.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Dla mnie dużo. Chodziło mi o to, że nie mam zamiaru nikogo nakłaniać i przekonywać do stosowania siarki. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chuck00    207

Jest u Was w sprzedaży Saletrosan30 ? W katalogach już dawno są, ale u mnie w okolicy w sprzedaży nie ma. Ja myślę dać 100kg/ha kizerytu a później rozlać RSM przynajmniej 200l/ha.


Pieniądz podzielił nas, a i tak wszystko zabierze czas...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
CIAPEK1981    8

Tak sobie czytam Wasze wypowiedzi i może Mi ktoś poradzi co źle robie. Mam ziemie klasy 2, pszenica daje mi około 4,5 - 5,5 tony. Ph gleby 6,0, materiał siewny kupiony, przedsiewnie daje 200 kg polifoski, na wiosne saletra w 3 dawkach 250 kg   200 kg   150 kg  +  2 opryski na grzyba, wszystkie zabiegi robione na czas. Na skracanie nic nie daje. Moze jakaś podpowiedź co zrobić żeby plon zwiększyć. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9203

Robiłeś badania gleby ? 200kg polifoski to właśnie dawka na 4-4,5 tony moim zdaniem. Jaka zawartość P, K, Mg i S ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Tak sobie czytam Wasze wypowiedzi i może Mi ktoś poradzi co źle robie. Mam ziemie klasy 2, pszenica daje mi około 4,5 - 5,5 tony. Ph gleby 6,0, materiał siewny kupiony, przedsiewnie daje 200 kg polifoski, na wiosne saletra w 3 dawkach 250 kg 200 kg 150 kg + 2 opryski na grzyba, wszystkie zabiegi robione na czas. Na skracanie nic nie daje. Moze jakaś podpowiedź co zrobić żeby plon zwiększyć.

Na skracanie nic nie dajesz bo? Ale świadczy to o tym, że faktycznie nie ma szału, bo nażarta pszenica lubi się położyć. Pytanie jakie dwa zabiegi fungicydem? Jak dwa to powinny być siekiery. Po czym stanowisko? Jaka odmiana, kiedy był siew i w jakiej ilości?

 

Ja na pewno dołożyłbym na początku roku (luty) Korn-Kali 100kg + 100kg Kizerytu. Do tego zamiast na 1 dawkę Saletre dałbym Saletrosan 250kg a na drugą dawkę 250kg Saletry. Co z mikro? Siarczanem magnezu?

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj