pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
tomek2201    51

tzn nie wiem jeszcze wogole czy siac saletre czy saletrosan i co w ktorej dawce. prosze o jakies opinie. dlaczegow przyszlym rezygnujesz calkowicie z saletrosanu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek2201    51

To zrobie tak:
I dawka 250 kg saletrosanu
II dawka 150 kg mocznik
III dawka 150 kg saletry
Mysle ze bedzie ro bardzo dobre nawozenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Zamiast mocznika bym dal 200 kg saletry

Edytowano przez Zenonim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    427

Ja też zgadzam się  jak kolega pisze że lepiej saletra na 2 dawke . Według mnie a jak inni sądzą to nie wiem . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

A to już głównie od Was zależy. Mocznik działa z opóźnieniem dlatego powinien być wysiewany około 2 tyg wcześniej niż saletra. Z drugiej strony gdy wiosna jest sucha to mocznik będzie lepszy. Ja szczerze mówiąc też jestem bardziej przekonany do saletry.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Możesz rozwinąć myśl o tym, że mocznik będzie lepszy jeśli wiosna sucha. Bo różne opinie słyszałem, i że lepszy będzie i wręcz odwrotnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek2201    51

ja I dawkę daje jak tylko da się wjechać tj. początek marca i daje saletre, po 2-3 tygodniach II dawka mocznik, później w maju III dawka i znów saletra. Wg mnie mocznik jest lepszy na II dawkę ponieważ z wczesnej wiosny pszenica dostaje saletre i jest zaopatrzona w N, później dostaje mocznik który ma starczyć do mają i uzupełnia azot który przez ten czas roślina pobiera, a później pod Kłos III dawka saletry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

No ja robię dokładnie tak samo, tylko po prostu chciałem poznać opinię kolegi milanreal, bo raczej wie co mówi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    427

No trzeba by było się jednak zastanowić kiedyś nad mocznikiem na 2 dawke . Może za rok ja narazie zostaje przy saletrze bo nawozy już kupione . A mocznik będzie ale dolistnie . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

A nie powinieneś siać tak, aby uzyskać zalecana przez producenta obsadę? Bo mówienie, że sieje 180-200kg/ha tak naprawdę o niczym nie świadczy.

no bo dla odmian które sieje przy tych kilogramach uzyskuje optymalną obsadę

 

To zrobie tak:

I dawka 250 kg saletrosanu

II dawka 150 kg mocznik

III dawka 150 kg saletry

Mysle ze bedzie ro bardzo dobre nawozenie.

Stosowałem takie nawożenie w tym sezonie. Pod warunkiem że nie spóźnisz 2 dawki to bedzie ok. Chociaż w tym sezonie przy 2 dawce było stosunkowo zimno i można było zauważyć bardzo powolne działanie. Końcowy efekt nie był zły, parametry super (białko 14-14,5, gluten 30-31) plony poza przemrożonymi stanowiskami 8-9 t/ha.

W tym roku jednak będę próbował z saletrą


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2444

A co zaproponujecie bo po przez wrześniową susze i październikowe opady siew dopiero 15.10. w tym roku i ta pszenica jest trochę mizerna proponujecie jakies mikroi makro elementy żeby teraz zastosować czy już dac sobie spokój teraz 


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Możesz rozwinąć myśl o tym, że mocznik będzie lepszy jeśli wiosna sucha. Bo różne opinie słyszałem, i że lepszy będzie i wręcz odwrotnie.

Tak jak pisałem mocznik w porównaniu do saletry powinien być wcześniej wysiany, czyli wiadomo że w przypadku suchej wiosny wcześniejszy wysiew nawozu to większa ilość wody w glebie. Forma azotanowa jest najchętniej pobierana przez rośliny, poza tym świetnie buja korzeń do wzrostu dlatego powinna być dana w I dawce. W II dawce w suchsze wiosny saletra szkodzi. Forma azotanowa pobudza auksyny, roślina szybko rośnie, ale przy okazji ma na maxa otwarte aparaty szparkowe czyli pozbywa się wody. Przy moczniku tego nie będzie, jak jest sucho to hydroliza azotu z mocznika praktycznie nie zachodzi. Dlatego jak jest sucho saletra dobija rośliny, a mocznik nie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Co do rozbudowy systemu korzeniowego to chyba pomyliłeś formy azotu. Powinien być amonowy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

No to mamy impas. Literatura podaje że właśnie taki wpływ na system korzeniowy ma amonowa.   

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Azotanowa pobudza w roślinie auksyny, więc tak musi być. Choć akurat to jest najmniejszy problem. Ważne że takie formy nawozów są dostępne na rynku i w miarę łatwo ustawić nawożenie azotowe.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

Wiem że może za szybko na takie pytania ale cóż :D Co będzie lepsze na drugą dawkę w pszenicy? Zwykła saletra? Czy jednak coś z Yary? Np. Extran 33,5 lub Yara Bela Extran 27 ? Dodam tylko że u mnie z wiosny lubi być sucho także może być problem z rozpuszczeniem się nawozu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Zazwyczaj nawozy z yary są najbardziej wychwalane. Ale na II dawkę extran 27% się nie nadaje bo podobnie jak saletrzak powoli się rozpuszcza, 33,5 zdecydowanie lepiej.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Anetka1    255

a nie lepiej zastosować Super agri N46 już teraz na I dawkę po zbożach czy rzepaku jest o reklamowany na stronach agrofoto

 

 

 

 

 

A

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9103

Reklama jak to reklama. Lepiej będzie na pewno - producentowi i sprzedawcy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

Co powiecie na takie nawożenie pszenicy: 1 dawka 200kg saletrosanu 30N(6S) i 100kg kizerytu

                                                                   2 dawka 150kg saletry 

                                                                   3 dawka 100kg saletry cały azot wychodzi na poziomie 145kg N plon w jaki celuje to około 6-7 ton

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
    • Przez TomaszN
      Witam dopiero trzeci rok stosuje Rsm I w tym roku pojawił się problem w tym że bez przymrozków nie dam rady jeszcze wiechac z azotem. Nawet i samym ciągnikiem. I moje pytanie jak to jest z tym rsm podczas przymrozku czy mozna czy nie można?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      mam pytanie odnosnie Trojszyka. mam w silosie ok 60t pszenicy i zagladajac do silosa znalazlem zywego. od jutra umnie temperatrury minusowe. nawet pokazuja -12 w nocy(kuj-pom). czy jest pewne ze zdechnie? bo wiadomo ze gazowanie tez kosztuje. prosze o pomoc
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj