pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Kula07    163

Powyżej o tym napisałem.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pigmei    1868

Nikt tu nie należy do "nieprzytomnych" każdy ma rację biorąc pod uwagę gleby na jakich uprawia, na glebach ciężkich nawet pod rzepak mozna dawać jedną wysoką dawkę N, z pszenicą podobnie ale to woda przez ostatnie lata gra główną rolę w nawożeniu bo nie od sypania N wzrasta plon a od pobranego składnika.,

Poczytaj sobie kilkadziesiąt opracowań nawożenia azotowego dla poszczególnych rejonów polski lub dla samych gleb a poszerzysz swoje horyzonty.

W latach 70-80tych zalecano dawać pierwszą dawkę N jeszcze w grudniu, ale wówczas była całkiem inna ekonomia  ;) więc odpuść trochę ,nie każdy ma piach na polu by to było uniwersalne Twoje  stwierdzenie.

Edytowano przez Pigmei

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Anetka1    255

Z bardzo prostego powodu. Dawki azotu dzieli się po to, aby w odpowiednim momęcie wzrostu rośliny dały porządny efekt. Np żeby stymulowały wzrost rośliny, jej krzewienie, budowanie kłosa, zawartość białka itp.

 

Kolejna sprawą jest to, że przy tak dużych dawkach można po prostu spalić plantacje.

 

Ale prawdą jest to, że można zastosować duże "jednorazowe" dawki. Sam to sprawdziłem.

Przesiałem pszenicą jarą rzepak w którym zastosowałem wczesną wiosną ok 180kgN/ha. Pszenica wygląda naprawdę ładnie i praktycznie niczym się nie różni od "normalnie" nawożonych.

 

W naszym klimacie chyba istotniejsze jest nie wymywanie azotu a jego "utleniania" w atmosferę.

 

a  kłosy małe czy duże  jak duże to jaka obniżka kosztów produkcji a tym czasu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Na kłos poszła osobna dawka a z tego względu jaki napisał kolega wyżej. Podstawą jest woda.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AleksanderX    522

Tate mówił iż kiedyś wystarczyło posypać worek lal dwa worki na ha saletry i wystarczyło by godnie i zdrowo Zyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pigmei    1868

By godnie żyć to czasem wystarczy rozsądnie gospodarować pieniędzmi, każdy ma to na co się godzi.

Co do worka na ha to też sypię worek saletry czasem ciut ponad ale BB   :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Po sprawdzeniu w notatkach muszę się poprawić. Poszło 160 + 32. Ale to tylko na małym kawałku.

Normalnie pod jarą dałem 150kg N/ha w 3 dawkach.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AleksanderX    522

192 N a jaki plon rokuje


By godnie żyć to czasem wystarczy rozsądnie gospodarować pieniędzmi, każdy ma to na co się godzi.

Co do worka na ha to też sypię worek saletry czasem ciut ponad ale BB   :)

 

a co to jest te BB
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

przecie unia zaleca worki po 25 kg a jak 50 kg to tylko dwie osoby powinny podnosić to do takiego 600kg to trza pól wsi zwolać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pigmei    1868

Wystarczy jeden Pudzianowski, jego te normy się nie tycza :P a jak kto go nie ma pod ręką to znajdzie ładowarkę teleskopową, może tura albo nawet ładowacz cyklop i praca stanie się przyjemnością. W najgorszym wypadku wystarczy jeden Pan Mietek spod sklepu,  podaruj mu  jednego BB a do wieczora śladu po nim nie będzie  :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

mam na tuz z tyłu c330 taki podmośnik do kłod drewna to myślę iż ba rade z takim BB

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Z bardzo prostego powodu. Dawki azotu dzieli się po to, aby w odpowiednim momęcie wzrostu rośliny dały porządny efekt. Np żeby stymulowały wzrost rośliny, jej krzewienie, budowanie kłosa, zawartość białka itp.

 

Kolejna sprawą jest to, że przy tak dużych dawkach można po prostu spalić plantacje.

 

Ale prawdą jest to, że można zastosować duże "jednorazowe" dawki. Sam to sprawdziłem.

Przesiałem pszenicą jarą rzepak w którym zastosowałem wczesną wiosną ok 180kgN/ha. Pszenica wygląda naprawdę ładnie i praktycznie niczym się nie różni od "normalnie" nawożonych.

 

W naszym klimacie chyba istotniejsze jest nie wymywanie azotu a jego "utleniania" w atmosferę.

 

Dokładnie tak jest. Widać że po dobrych studiach ;)


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

czytając twoje posty można dojść do wniosku że mózg też wypłukało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

ale to temat o nawożeniu a nie o waszych wypłikanuch mozgach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
David-Zetor    0

Jak u was pogoda bo u nas w Małopolsce to strach i no pada deszcz.

Rzepaki jeszcze nie zaczęto kosić a pogoda ma się nie zmieniać.

Szkoda gadać oj w tym roku będzie gonitwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
azzadek    22

Jakie stosujecie herbicydy na jesień? Myślę nad Glean75 + Legato Plus 500SC.

Czy stosowaliście kiedyś stymulator rozwoju na jesień dla poprawy systemu korzeniowego? Jak tak to jaki, bo wyczytałem coś o Rooter albo Tytanit, ale kompletnie nie wiem co lepiej zastosować.

Z góry dzięki i pozdrawiam ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

Ja ze względu na następstwo gleanu nie stosuje, przeważnie ekspertmet lub jakiś izoproturon co by miotły się pozbyć. Na poprawe korzenia stosuje dobrą zaprawe odżywkę do siewu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomal_one    41

mi została resztówka 40 l :P Kelpak , też na tych algach morskich jak rooter / asahi. Raczej z myślą o rzepaku. Zagadnęliśmy handlowca na mdr poswietne, to ten rooter podobno 40zł/ha wychodzi, przy dawce 1l/ha.

Edytowano przez ziomal_one

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Ja ze względu na następstwo gleanu nie stosuje, przeważnie ekspertmet lub jakiś izoproturon co by miotły się pozbyć. Na poprawe korzenia stosuje dobrą zaprawe odżywkę do siewu.

O izoproturonie myśl szybko bo go wycofują.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

Tak się zastanawiam nad cięciem kosztów i wzwiązku z niższymi plonami (coś w tej glebie zostało) ograniczeniem fosforu, potasu tak o 30%, na słabszych stanowiskach potas pójdzie tak jak trzeba. U Was jakie plany?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Ja na jesien bede dawał dolokorn. Dobry sprawdzony nawóż wapniowo magnezowy. Fosforów nie bede dawał bo poszło go około 300 kg pod łubin w postaci superfosfatu prostego no i bardzo dobry przedplon pod pszenice czyli łubin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AleksanderX    522

Ja to przy tych cenach to na jeden rok przechodzę na ekstensywną produkcję plus dopłaty na zycie wystarczy a inwestycje wstrzymuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie z racji ze mam ciężki wjazd na pole z nawożeniem .... co byście dali na takiego szybkiego kopa dla pszenicy ozimej .... myślę o moczniku - bo szybko działa albo też o jakiejś saletrze . Potem oprysk na chwasta axial komplett pak - podobno najlepszy . No i jeszcze trzeba by pomyśleć o jakimś oprysku na grzyby możecie jakiś polecić - myślę o wirtuozie . Proszę o zrozumienie ale pierwszy raz zasiałem pszenicę ozimą  Nie dużo ale zasiałem  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj