pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
szymek    75

dobrze liczę 2x 2.30 =4.6x 32=147+ mocznik = 2.5x46= 115+147=272 w czystym składniki + RSM chyba coś przesadziłeś ? 300 % AZOTU w czystym składniku ?

 

Źle napisałem, 230kg saletry mocznika łącznie 250kg (w pierwszej dawce 150kg i drugiej 100kg) i rsm 70l na ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

racje masz e tym co piszesz ale skoro pszenica dala rade pokrzewic się na jesień do tych 2-3 czasem nawet 4 zdzbel to i wiosną powinna dać radę to utrzymać a ja miałem sytuacje ze gdzieś to poprze padało nie wiem gdzie i z fajnej pszenicy jesienią zrobiła się rządzina wiosna i w zasadzie nie wiem czemu bo pH fakt fatalne ale wystarczyło utrzymać to co było ta ilość zdzbel a jakoś to przypadło. Nie miałem czasu warunków nakładać tej pszenicy i dlatego teraz się zastanawiam co trzeba było poprawić.

co innego utworzyć pędy a co innego wykarmić. Chociaż jak mówisz że 2-3 pędy miałeś jesienią to ile było w momencie strzelania w źdźbło? Przy 250 saletry mogło ich trochę dojść


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Czyli co twierdzisz żę obsada była za duża i nastąpiła duża redukcja pędów w wyniku czego pszenica zrobiła się rzadka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sunf    32

wyglada na to ze znowu mi 1 pieterko odpadnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pala92    69

a co myślicie żeby wczesna wiosna ok 250 kg mocznika a w drugiej dawce ok 200 saletry? w ostatnich latach w połowie kwietnia robi się już na tyle sucho ze stosowanie nawozów chyba tylko bardziej "pali" to zboże a poprzez podanie wczesna wiosna więcej azotu wykorzysta. Co myślicie o takim rozwiązaniu??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163
Napisano (edytowany)

Prze ostatnie kilka lat stosujemy bardzo wczesne i wysokie nawożenie. Najpierw pod koniec lutego saletrosan a kolejna dawka 23 marca saletra. Następnie w kwietniu/maju stosuje (zależnie od stanu plantacji), 1-2 razy saletre po około 100kg /ha na wilgotną glebę najczęściej po deszczu. No i ok 100kg na kłos. Razem podaje ok 200-230kg N/ha.

Natomiast pierwszym stosowanym nawozem wiosną jest sól potasowa. Oczywiście wszystko zależy od warunków atmosferycznych.

Na dzień dzisiejszy, (pomimo dość niskich opadów) pszenice, które zostały po zimie wyglądają naprawdę obiecujaco.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163
Napisano (edytowany)

Ostatnie trzy lata w granicach 7-8t/ha ale wtedy nawożenie zamykało się w 200kgN/ha w tym roku celowałem w wyższy plon stąd i dawka Azotu została zwiększona. Oczywiście za wysokim nawożeniem idzie porządna ochrona i nawożenie mikro.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

A jak byś dał 150 kg N to nie miałbyś 7 ton?? Bo wydaje mi sie ze też byś tyle osiagnął przy nawozeniu 150 N. Chyba że tyle walisz aby uzyskać jak najlepsze parametry jakościowe, skupowe. Jesli ja w ostatnich latach przy nawozeniu 135-140N plony były 7-8 ton to sie zastanawiam ile bym nakosił przy nawozeniu 230N?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kula7 230azotu w 5 dawkach za często jeździsz po tym polu To wysiałeś około 700 kg nawozu, jak będzie woda to dobrze chyba że nieprzypilnujesz skracania i grzyba no i mszyce na kłosie , bo pszenice tak naslodzoną to mszyca lubi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163
Napisano (edytowany)

Tylko się cieszyć skoro przy takim nawożenie osiągasz takie plony. Dziwią mnie takie pytania i wypowiedzi bo oczywistym jest, że planowanie roślin w największym stopniu uzależnione jest od warunków klimatycznych. Prosty przykład: Mam kumpla który w prostej lini mieszka ode mnie 12km. On przy prawie takiej samej technologi (oboje uprawiamy bezorkowo w dodatku takimi samymi maszynami oraz razem kupowaliśmy część ŚO żeby było tanieji)i bardzo zbliżonej klasie ziemi osiąga 9-10t/ha ale dla porównaniu w maju spadło u mnie 27l/m2 a u niego 56l.

Z roku na rok staram się coraz to bardziej pieścić swoją ziemię. I staram się robić zabiegi z głową. Niestety u mnie aby otrzymać wysoki plon konieczne jest wysokie nawożenie.

Edit. Pokiełbasiło mi się. Razem stosuje 4 dawki N.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Czyli co twierdzisz żę obsada była za duża i nastąpiła duża redukcja pędów w wyniku czego pszenica zrobiła się rzadka?

obstawiał bym po połowie obsadę i pH jako przyczyne

 

a co myślicie żeby wczesna wiosna ok 250 kg mocznika a w drugiej dawce ok 200 saletry? w ostatnich latach w połowie kwietnia robi się już na tyle sucho ze stosowanie nawozów chyba tylko bardziej "pali" to zboże a poprzez podanie wczesna wiosna więcej azotu wykorzysta. Co myślicie o takim rozwiązaniu??

nie wydaje mi sie to za dobre. Po pierwsze na pewno nie mocznik (no chyba ze wysiałbys go w lutym) - wysiany na początku marca w działaniu praktycznie pokryje się z saletra w drugiej dawce.

Poza tym taka ilośc azotu w pierwszej dawce (wcześnie wysianej) może spowodować duże krzewienie roślin co przy suszach jest też niekorzystne (im więcej rozkrzewień tym wiecej pędów płonych które "okradają" pędy kłosonośne ze składnika i wody)

 

Moim zdaniem najlepszym sposobem na susze (poza odpowiednim zaopatrzeniem w P i K) jest stosowanie umiarkowanego nawożenia N (nie odbiegającego zbytnio od normalnych warunków) ale nieco wcześniej (ok. tygodnia w porównaniu do optymalnych warunków) - szczególnie wcześniej trzeba wysiać 3 dawkę (BBCH 37). Dobry start wiosenny jest jak najbardziej wskazany przy suszach ale nie można przesadzać


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

@losktos a mógłbyś wypowiedzieć się na temat pędów płonych w zbożach jarych? Bo jeśli w tej chwili pszenica jara ma po 2 rozkrzewienia(pęd główny i boczny) to odrzuci to jedno rozkrzewienie? Czy jak już ma 2 to te 2 zostaną i dadzą plon? Bo nie ogarniam :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

sprawa krzewienia w jarych to trochę inna sprawa. Krzewienie przebiega krótko i zboża jare nie krzewia się tak intensywnie jak ozime.

Co do samych pędów, jeżeli zastosujesz odpowiednie nawożenie to zostaną 2 pedy. Mając 2 rozkrzewienia żadne z nich może nie być płone


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9205

U mnie pszenica jara ma miejscami po 3 rozkrzewienia - pęd główny i 2 boczne. Trochę się zdziwiłem, bo wszyscy piszą , że jara pszenica w praktyce się nie krzewi.

W sumie dostała około 160kg N i zastanawia mnie, czy te boczne pędy dadzą jakiś plon. W tej chwili wygląda przyzwoicie. Nie mam doświadczenia z jarą.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    168

no bo w jarej jest ciężko utrzymać owe rozkrzewienia bardzo często są one redukowane ze względu na wysokie temperatury i brak wilgoci , 

wszystko wygląda fajnie , a po wykłoszeniu już tak pięknie nie jest 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

sypiąc 100kg saletry na pszenice o ile podniesie się białko? tak mniej więcej oczywiście

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Dlatego w jarej wysiewa się tyle nasion ile chcemy mieć kłosów. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

Ciezko powiedziec jaki efekt da 100kg saletry bo to juz od odmiany zalezy o od pogody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

Dlatego w jarej wysiewa się tyle nasion ile chcemy mieć kłosów. 

To mnie pocieszyłeś... siałem 16 marca w ilości 200 kg na hektar( 420 sztuk na metr kwadratowy) i wydaję mi się że jest trochę rzadka. Ale gdyby licząc średnio po 1,5 rozkrzewienia to mamy ponad 600 sztuk źdźbeł na m2 a z tego chyba już można "wyciągnąć" dosyć przyzwoity plon co ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

600 źdźbeł to wystarczająca obsada na przyzwoity plon


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Wszystko zależy od odmiany, zasobności, nawożenia, ochrony, przedplonu, rozkładu opadów i ...........wielu innych. A czy ktoś liczył, ja przyznam że jeszcze nigdy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Pytanie z innej beczki co przypaliło mi jarą pszenice. Zabieg na t1 dr green 1,5 kg 5 kg siarczan magnezu jednowodny, 0,5 tilt turbo, 0,5 mirage, 0.25 moddus, 0,8 stabilan. Oprysk wykonywany koło 14 w słoneczny dzien ok. 22 stopnie w cieniu. Wilgoci raczej nie brakowało. Końcówki liści były przyjarane do tego dolne liście też jakby bez wigoru żółtawe. Od ziela poszło 20 g granstar + 20 g grodyl od owsa 0,5 axial z adiuwantem. Co mogło narobić przypaleń? Może warto jakieś adiuwanty dodować w przypadku takich koktajlów ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9205

U mnie po T1 podobne objawy - poszedł wirtuoz plus siarczan plus odżywka i CCC. Pszenica po 2 tygodniach wyraźnie zbladła, końcówki liści wyglądają na lekko przypalone. Pryskałem przy około 20 stopniach w pogodny ale nie upalny dzień. Zbyt soczysty koktajl ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj