pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

masa24    2344

stoujecie nawozy dolistne npk   i mikro w pszenicy? widzicie jakies wymierne korzysci?  kiedy podajecie mikro , faza krzewienia czy strzelanie w zdzblo razem z t1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Ile dales siarczanu na ha? Ja sie przymierzam do oprysku ale nie wiem czy juz pryskac czy sie wstrzymac bo u mnie pszenica sie krzewi za duza nie jest. Pryskac teraz czy blizej t1?

 

5 kg na 100l wody czyli na 230 litrow wody wyszło prawie 12 kg nawozu ( dawka hektarowa ). Zalecają dawac rozne odzywki w fazie krzewienia a moja jest w fazie krzewienia. T1 daje razem z antywelegaczem w pierwszym kolanku. Narazie nie widze oznak chorob w pszenicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luc93    3

Witam .10 marca poszło 250 kg zakasanu na pszenicę desano . 1 kwietnia herbicyd lancet plus . Pszenica jest licha bo ja prxymrozilo chciałbym uzyskac efekt ciemnozielone liścia dawać juz 2 dawkę ? 200 kg sałaty 34 i na tym wszystko by było ale poczekam jeszcze z tydzien

Najważniejsze pytanie pomoże mi ktoś zrobić odżywkę na 250 litrów wody ile mocznika ile siarczan magnezu oraz makro i mikroelementy z inttermagu czego i ile

post-122171-0-95050300-1460100430_thumb.jpg

Edytowano przez luc93

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GucioJUMZ    393

Czekamy na opinię Losktos czy stosować drugą dawkę N w postaci 150kg Moczniku Teraz jak pogoda pozwoli .Pierwsza dawka 14 Marca 115kg  Saletry i 115 kg SaletroSanu . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    134

Masz gdzieś jakiś artykuł o tych proporcjach pobierania form azotu?  Chętnie się podszkolę. ;)

Może te proporcje wynikają właśnie z procesu nitryfikacji. ( z zastosowanych nawozów bakterie nie dają rady przerobić  30% amonowego na azotanowy) 

W przeciwnym razie trzeba sobie zadać pytanie po co w saletrze amonowej mamy po 50 % obu form. 

Albo dzięki formie amonowej lub amidowej mamy współczynnik wykorzystania azotu z nawozów na poziomie ok 70%. 

Dlaczego jest po 50% azotu w formie azotanowej i amonowej? Wynika to po prostu ze stechiometrii NH4NO3, jeden atom azotu występuje w kationie amonowym a jeden w anionie azotanowym, zarówno kation jak i anion jest jest jednowartościowy, dlatego muszą występować w proporcjach 1:1.

opryskałem dzisiaj pszenice siarczanem magnezu.. Od opryskania ostatniego pola mineła dobra godzina jak zaczął padac deszcz. Ciekawe czy nawoz zdażył sie wchłonać w rosline...

Nie ma takiej możliwości żeby siarczan magnezu lub mocznik zdołał się wchłonąć w ciągu godziny, na to potrzeba co najmniej kilka-kilkanaście godzin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bools    19

witam mam pytanie odnosnie saletry zucilem na pszenzyto borwo 250 kg / saletry wczoraj dzis w nocy spadl deszczyk po jakim czasie saletra zaczyna dzialac bo mocznik wiem ze dlugo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

połowa N z tej saletry już jest dostępna dla roślin - kwestia rozpuszczenia - przedostania się do roztworu glebowego...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lider19    33

witam mam pytanie odnosnie saletry zucilem na pszenzyto borwo 250 kg / saletry wczoraj dzis w nocy spadl deszczyk po jakim czasie saletra zaczyna dzialac bo mocznik wiem ze dlugo

 

Idealne warunki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Dlaczego jest po 50% azotu w formie azotanowej i amonowej? Wynika to po prostu ze stechiometrii NH4NO3, jeden atom azotu występuje w kationie amonowym a jeden w anionie azotanowym, zarówno kation jak i anion jest jest jednowartościowy, dlatego muszą występować w proporcjach 1:1.

Nie ma takiej możliwości żeby siarczan magnezu lub mocznik zdołał się wchłonąć w ciągu godziny, na to potrzeba co najmniej kilka-kilkanaście godzin.

 

to co spłukał go deszcz całkowicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

czy mogę zmieszać Capalo i Moddus ? W tamtym roku poszło osobno ale w tym na osobno chyba nie będzie czasu. Jeśli mogę zmieszać czy można dorzucić do tego mikro ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursusmarek    5

W czwartek posiałem druga dawkę mocznika 150kg/ha i zaczęło padać 2mm. A w sobotę dolało 20mm deszczu.

Teraz się zastanawiam czy tego mocznika nie wypłucze za mocno ?

Deszcz padał raczej słaby ale to w sumie 22mm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Nie spotkałem się nigdzie indziej z tezą że forma azotu amidowa jest wymywana przez deszcz ale kiedyś milanreal pisał że jest nie wiem czy sie mylił czy miał racje w każdym razie napewno nie po 22 mm wody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Milanreal często zmienia zdanie zauważyłem, np co do przyswajalności wiosennego nawożenia PK nitrofoskami, jakieś 2 lata temu kłócił się ze mną że to nie ma sensu szczególnie jeśli chodzi o fosfor, dziś widzę że myśli inaczej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

Chyba w tym temacie kilka stron wcześniej ktoś wrzucił link do artykułu o formach azotu. Z tego co wyczytałem i zrozumiałem to tak jak @knoro93 mówi forma amidowa nie jest wymywana. I ogólnie w naszym klimacie raczej ciężko o wymywanie azotu (tak przynajmniej było w tym tekście chociaż wszędzie indziej piszą o wymywaniu formy saletrzanej)   tym bardziej że rok temu była duża susza i tego deszczu potrzeba, ziemia go potrzebuje. No i nawet na chłopski rozum te 22mm deszczu gdzie miało wymyć ten mocznik? :P Ciesz się, że spadł. Mocznik Ci rozpuścił, ciepło jest szybciej będzie działał. Gorzej jakby go nie było i mocznik by sobie leżał na ziemi, wtedy można mówić o stratach. 

Edytowano przez melon10641

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

Nie spotkałem się nigdzie indziej z tezą że forma azotu amidowa jest wymywana przez deszcz ale kiedyś milanreal pisał że jest nie wiem czy sie mylił czy miał racje w każdym razie napewno nie po 22 mm wody.

 

Zgadzam się.

Choć user @crouch02 twierdzi że jednak forma amonowa jest szybko wypłukiwana i nawet mi braki wiedzy zarzuca - może ktos włączy sie do ziemniaczanego tematu.

http://www.agrofoto.pl/forum/topic/13747-nawożenie-ziemniaków/page-69#entry1781078

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Milanreal często zmienia zdanie zauważyłem, np co do przyswajalności wiosennego nawożenia PK nitrofoskami, jakieś 2 lata temu kłócił się ze mną że to nie ma sensu szczególnie jeśli chodzi o fosfor, dziś widzę że myśli inaczej

Sądziłem że jest tam taka sama forma fosforu jak przy popularnych NPK. Trochę posiedziałem w badaniach, widziałem efekty na poletkach więc zdanie musiałem zmienić. Nie ma ludzi nieomylnych.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9201

Kto zapyta, jest głupi przez 5 minut, kto nie zapyta, pozostaje głupi do końca życia. Czasem warto się przyznać do błędu i uderzyć w pierś - nie ma ludzi nieomylnych. I warto docenić taką szczerość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Czekamy na opinię Losktos czy stosować drugą dawkę N w postaci 150kg Moczniku Teraz jak pogoda pozwoli .Pierwsza dawka 14 Marca 115kg  Saletry i 115 kg SaletroSanu . 

ja sypię już


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

A ja mam teraz pytanie odnosnie mojej pszenicy:
Siana pozno bo ok 15 pazdziernika. Po zimie rozkrzewiona za wiele nie byla ale jest juz ok. Ok 15-17marca dostala 200l rsm 32 stanowisko czesc po soi czesc po pszenicy. Kolo 15 kwietnia przestanie sie krzewic i pytanie kiedy ruszac z saletra? Czy juz dac jeszcze przed skracaniem czy jak bedzie wieksza i bedzie strzelac w zdzblo? Bo tak sobie mysle ze to co dalem w rsmie jeszcze wszystko napewno nie dziala.gdzies czytalem ze od poczatku krzewienia do konca strzelania w zdzblo pszenica pobiera 80%azotu. Przepraszam za brak polskich znakow bo pisane z tel. A i plon jaki chcialbym z niej uzyskac (a jak wyjdzie to nie ode mnie zalezy) to 7t no moze wiecej. I ile saletry na 2 dawke?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj