pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość   
Gość

Witam, pszenica po rzepaku, I dawka saletra 200kg/ha, czy na II dawkę (jak zacznie strzelać w źdźbło) poprawnie będzie sypać saletrzak ? Pytam bo został mi ten nawóz i nie musiałbym kupować. Drugie pytanie to jaki okres musi minąć od zastosowania herbicydu (Lancet plus) od zabiegu na dokrzewianie ? Aktualnie jest w fazie BBCH 22-23

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

Co do tego saletrzaku to będzie ok (najlepiej było by wysypać go przed jakimś deszczem bo saletrzak potrzebuje trochę więcej wilgoci żeby się rozpuścić niż saletra) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat93    36

druga dawka na Hondie poszła wczoraj 120kg mocznika , po jakim odstępstwie czasu mogę wjechać z poprawką na chwasty ? Czy do Goldena 450 ec mogę dodać trochę siarczanu magnezu ?

Edytowano przez mat93

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Co do tego saletrzaku to będzie ok (najlepiej było by wysypać go przed jakimś deszczem bo saletrzak potrzebuje trochę więcej wilgoci żeby się rozpuścić niż saletra) 

Dzięki, tak też zrobię  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol28OZE    0

u mnie na pszenice w pierwszej dawce poszło 250 kg saletry, w drugiej 100 mocznika a w trzeciej pewnie znowu saletra, na skrócenie pójdzie moddus start, lencet na miotłe, fungi capalo.

od poniedziałku praca pełną parą, dzisaij jeszcze rzepak udało się opryskać 

 

Edytowano przez Karol28OZE

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
scoffer    1156

dlaczego nie otrzymujesz dopłaty?

Co do samego nawożenia i cen. Moim zdaniem zawsze trzeba walczyć o jak najwyższe plony (możliwie najniższym kosztem) bo nawet jeśli cena będzie na poziomie 500-550 zł to chyba większy zysk będzie zbierając 7-8 t niż 5 a nie oszukujmy się - zwyżka kosztów pomiędzy nakładami na 5 t a nakładami na 7 nie będzie równa cenie 2 t pszenicy tylko znacznie mniej

Pod warunkiem że cena pszenicy będzie miała stałą wartość nie zależnie od wielkości plonu . 

Jednak ostatnia taka sytuacja miała miejsce w 1989 r . 

W`obecnych czasach zwiększanie nakładów przekłada się na wzrost popytu na środki produkcji i rosnące ich ceny , a skutek jest taki ,że wywolana tymi nakładami nadwżka powoduje spadek cen na surowce rolne. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
scoffer    1156

dlaczego nie otrzymujesz dopłaty?

Co do samego nawożenia i cen. Moim zdaniem zawsze trzeba walczyć o jak najwyższe plony (możliwie najniższym kosztem) bo nawet jeśli cena będzie na poziomie 500-550 zł to chyba większy zysk będzie zbierając 7-8 t niż 5 a nie oszukujmy się - zwyżka kosztów pomiędzy nakładami na 5 t a nakładami na 7 nie będzie równa cenie 2 t pszenicy tylko znacznie mniej

Pod warunkiem że cena pszenicy będzie miała stałą wartość nie zależnie od wielkości plonu . 

Jednak ostatnia taka sytuacja miała miejsce w 1989 r . 

W`obecnych czasach zwiększanie nakładów przekłada się na wzrost popytu na środki produkcji i rosnące ich ceny , a skutek jest taki ,że wywolana tymi nakładami nadwżka powoduje spadek cen na surowce rolne. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

panowie co najlepiej dac na t1 w pszenicy i pszenżycie, myslalem nad tilt turbo 0,6 l + unix 75 wg, troche drogo wychodzi i na unix pisze żeby stosowac od fazy strzelania w źdzbło, i jakie odżywki można do tego dodac czy plonvit zboża bedzie ok?, czy wskazane by bylo dac jeszcze siarvzan magnezu, prosze o odpowiedz szukałem na forum, ale nic nie znalazłem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Pod warunkiem że cena pszenicy będzie miała stałą wartość nie zależnie od wielkości plonu . 

Jednak ostatnia taka sytuacja miała miejsce w 1989 r . 

W`obecnych czasach zwiększanie nakładów przekłada się na wzrost popytu na środki produkcji i rosnące ich ceny , a skutek jest taki ,że wywolana tymi nakładami nadwżka powoduje spadek cen na surowce rolne. 

Ta to najlepiej nie zwiększaj nakładów nie wywołuj nadwyżki produkcji zbierz te 2 czy 3 tony i licz na to że reszta rolników w Polsce zrobi to samo co Ty. Durnoty piszesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Witam, pszenica po rzepaku, I dawka saletra 200kg/ha, czy na II dawkę (jak zacznie strzelać w źdźbło) poprawnie będzie sypać saletrzak ? Pytam bo został mi ten nawóz i nie musiałbym kupować. Drugie pytanie to jaki okres musi minąć od zastosowania herbicydu (Lancet plus) od zabiegu na dokrzewianie ? Aktualnie jest w fazie BBCH 22-23

jak masz 2-3 rozkrzewienia to zbytnio nie ma sensu dokrzewiać (no chyba że masz szalenie niską obsadę). Co do lancetu można go stosować do 1-ego kolanka. Także jeśli teraz być dokrzewiał to masz sporo czasu na zrobienie odstępu na lancet.

 

panowie co najlepiej dac na t1 w pszenicy i pszenżycie, myslalem nad tilt turbo 0,6 l + unix 75 wg, troche drogo wychodzi i na unix pisze żeby stosowac od fazy strzelania w źdzbło, i jakie odżywki można do tego dodac czy plonvit zboża bedzie ok?, czy wskazane by bylo dac jeszcze siarvzan magnezu, prosze o odpowiedz szukałem na forum, ale nic nie znalazłem

poszukaj środka z boskalidem i epoksykonazolem (Track, Ventur) i dołóż morfoline albo daj Capalo solo - wyjdzie równie skutecznie a trochę taniej. Dawki po 0,6 unixu i tiltu słabo mnie przekonują a w wyższych to już spory koszt.

Na pszenżyto wystarczy Duet Star/Tilt + prochloraz


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Czyli pozostaje walka gołej du-py z batem . Niestety mało która wygrywa.

Twój tok myślenia ma sens tylko że sam wiesz w jakich czasach żyjemy jaka jest sytuacja na rynku i nie da sie wdrożyć w życie tego o czym piszesz.

Zastanawiam się czy w ten weekend podać mocznik na drugą dawkę czy zrobić to za tydzien. Takie pytanie odnośnie mocznika hydroliza w temp 20 stopni trwa tydzien. Tzn. że po tygodniu będzie dostępna dla roślin forma amonowa czyli forma która jest słabo pobierana przez rośliny a więc forma azotanowa będzie dostępna dla roślin po jeszcze dłuższym czasie mam racje? Jesli tak to mogę śmiało w tą sobote 0.9.04 podać mocznik z którego azot będzie dostępny za ok 2 tygodnie jeśli natomiast nie mam racji a więc po hydrolizie jest dostępna dla roślin forma azotanowa czyli szybko i łatwo pobieralna a więc podany w tą sobotę będzie troche za szybko dostępny bo przed pierwszym kolankiem lub w jego okolicach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

20 stopni to masz ale za oknem a w glebie w której dochodzi do hydrolizy ile 7-8? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Dobrze wiedziec że to chodzi o temperature gleby. Myslałem że chodzi o temp powietrza. Skoro tak przy temp gleby 7-8 stopni azot będzie dostepny nie szybciej jak za 3 tygodnie a więc czas na drugą dawke jesli chodzi o mocznik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1523

patrząc na stan ozimin u mnie w tym roku zamierzam przyspieszyć drugą dawkę N, jeśli mi się uda to za ok tydz jadę, do tego czasu muszę odchwaścić jeśli wjadę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

20 stopni to masz ale za oknem a w glebie w której dochodzi do hydrolizy ile 7-8? 

 

Hydroliza zachodzi szybko - przeważnie góra kilka dni. Proces o który chodzi to nitryfikacja a tu już temperatura faktycznie ma bardzo duże znaczenie. Przy temperaturze 5'C połowa azotu przechodzi z formy amonowej do azotanowej w ciągu 6 tygodni. Pytanie brzmi kiedy całość - tutaj już tylko są domysły bo podobno sprawdzić tego nie idzie jak i nie ma opcji by całość azotu przeszła nitryfikacje zanim wegetacja się skończy. Większość nie wgłębiając się w metodologie twierdzi że przy tej temperaturze niby całość formy amonowej przechodzi do formy azotanowej, co jest oczywiście bzdurą. Poza tym w przyrodzie nie ma czegoś takiego że nic się nie dzieje przez jakiś czas, a później jest bach - mamy reakcję chemiczną. Wygląda to tak że część jest już na drugi dzień część na następny itd. W tym przypadku dokładnie połowa po 6 tygodniach przy temperaturze gleby na głębokości 5 cm równej 5'C.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

No ja tam chemikiem nie jestem ale jednym z substratów hydrolizy jest NH4 (również dostępny dla roślin) i dopiero nitryfikacja dotyczy NH4 i uzyskujemy formę azotanową.  Ale nie chodzi o nazewnictwo itp. Kiedyś słyszałem taką teorię, że mocznik do połowicznego "rozpadu" na formy przyswajalne dla roślin potrzebuje 150 stopnio-dni. Generalnie tak jak mówisz mocznik jest trudny ze względu na brak przewidywalności co do jego dostępności. Dlatego wolę saletrę.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

Dobrze prawisz tyle że nazewnictwo też jest istotne, te 150 stopnio dni to też prawda - inna nazwa tego samego.

Tyle że z całości N jaki pobierają rośliny w naszym klimacie to około 20% w formie amonowej a 80% w formie saletrzanej.

Mocznik, siarczan amonu jest dobry bo jest tani - kwestia czy zdąży zadziałać i tu zaczynają się schody. Dochodzi do tego zakwaszanie i dużo większe straty gazowe do atmosfery które niwelują główną zaletę - cenę czystego składnika ale nie tego w worku tylko tego, który roślina ma szansę pobrać, tak skutecznie że Ja wiosną wogule mocznika nie stosuje.

No chyba że pod kukurydze tu mocznik nie dość że tani, starty można zmniejszyć wymieszając go z glebą, to jeszcze kukurydza długo działającego nawozu potrzebuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Masz gdzieś jakiś artykuł o tych proporcjach pobierania form azotu?  Chętnie się podszkolę. ;)

Może te proporcje wynikają właśnie z procesu nitryfikacji. ( z zastosowanych nawozów bakterie nie dają rady przerobić  30% amonowego na azotanowy) 

W przeciwnym razie trzeba sobie zadać pytanie po co w saletrze amonowej mamy po 50 % obu form. 

Albo dzięki formie amonowej lub amidowej mamy współczynnik wykorzystania azotu z nawozów na poziomie ok 70%. 

Edytowano przez ogar118

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

Czytałem coś ostatnio w prasie- nawet znalazłem link do artykułu. Wcześniej chyba w farmerze był podobny artykuł Renaty Gaj z UP Poznań.

http://zagrodanowa.pl/azot-niejedno-ma-imie/

Proporcje wynikają z preferencji rośliny ponieważ forma azotanowa jest szybko działąjąca...

Jest jesze kwestia teorii jonów o której już gdzieś pisałem na af

Wszystkie składniki pobierane są w formie jonów - bilans anionów i kationów musi się zgadzać.

Zauważ że suma kationów(+) K+, Ca+2, Mg+2 jest mniejwiecej równa pierwiastką pobieranym w formie anionów(-) P, S, N. Azot jest specyficzny bo może być pobrany zaróno w formie kationu jak i anionu.

Zasady tyczą pobierania składników z gleby - w nawożeniu dolistnym jest trochę inaczej.

W saletrze mamy po 50% bo wynika to z technologi produkcji przecież chemicznie jest to azotan amonu, czyli po 50%.

Jak będziesz na szkoleniu z Grzebiszem lub Szczepaniakiem to spytaj się o proporcje pobierania form azotu - ucieszą się z pytania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

opryskałem dzisiaj pszenice siarczanem magnezu.. Od opryskania ostatniego pola mineła dobra godzina jak zaczął padac deszcz. Ciekawe czy nawoz zdażył sie wchłonać w rosline...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

Ile dales siarczanu na ha? Ja sie przymierzam do oprysku ale nie wiem czy juz pryskac czy sie wstrzymac bo u mnie pszenica sie krzewi za duza nie jest. Pryskac teraz czy blizej t1?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie z racji ze mam ciężki wjazd na pole z nawożeniem .... co byście dali na takiego szybkiego kopa dla pszenicy ozimej .... myślę o moczniku - bo szybko działa albo też o jakiejś saletrze . Potem oprysk na chwasta axial komplett pak - podobno najlepszy . No i jeszcze trzeba by pomyśleć o jakimś oprysku na grzyby możecie jakiś polecić - myślę o wirtuozie . Proszę o zrozumienie ale pierwszy raz zasiałem pszenicę ozimą  Nie dużo ale zasiałem  
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj