pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Kula07    163

Nie jest to naszą winą, że nie otrzymujesz dopłat (tak to zrozumiałem) i to że zarobku masz 1000zł/ha. Nie zazdroszczę Ci ale od gadania i krytykowanie innych kasy Ci nie przybędzie. Pamiętaj też, że nie każdy mieszka tam gdzie Ty u mnie na przykłady już od jakiś 10 dni nie ma przymrozków.

Pozdrawiam.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylu93    8

Wiesz duzo pola dzierzawie a zeby u nas dostac kawalek pola to trzeba właścicielowi oddac doplate i najlepiej jeszcze zaplacic podatek. Swojego mam niecałe 11 Ha. Owszem rozumiem sam dałem już poczatkiem marca pierwsza dawke 250 saletry ale nie rozumiem takich głupich pytań czy jak dam pozniej 250 i pozniej znowu czy cos pomoże?? napewno pomoze ale czy nie jest to irytujace?? I wkoncu chyba jak ktos sie z tego utrzymuje to powinien sam dokladnie liczyc koszty i sprawdzic jakie ma skladniki w glebie i czego brakuje a nie na potege brnąć w ciagle sypanie na pole azotu. Wapno pewnie to pole widziało 20 lat temu. . . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Podstawowa analiza gleby pH, zawartości fosforu, potasu, magnezu kosztuje 11,56 zł i od tego trzeba zacząć. Mam żonę dzieci, ale i czasem trzeba z Laską Egnera podziałać.

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylu93    8

właśnie do tego zmierzam że każdy cały czas tylko azot i azot i że dzięki azotowi tylko rośnie ale o analizie gleby nie pamięta nikt. Każde pytanie jest ile azotu dajecie i czy jak dam tylke i tyle to wystarczy może dlatego nie potrzebnie się uniosłem ale widzę, że są też inni co nie bardzo im sie podoba sytuacja. A teraz moje pytanie czemu nikt nic z tym nie robi?? Dlaczego nie wyjdziemy na ulice żeby wprowadzić polityke interwencyjną?? Czemu nasze towary oddajemy za darmo a w sklepie nie zmienia się cena?? Zamiast siedzieć na d*pie może wymyślimy wspólnie co można zrobić żeby było naprawde dorze?? Rolnicy na zachodzie strajkują i jakoś rzad z nimi sie liczy a z nami nie. Bo po co Polakowi zawsze można było pluć w twarz a i tak zasze był zadowolony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Tak używam mocnych słów i nie jestem dzieciakiem tylko nie każdy ma tak dobrze jak ty ze otrzymuje również dopłaty. Mam 23 lata 2 dzieci i od 3 lat odkąd zginęli rodzice gospodarze sam i uwierz mi ze przy dzisiejszej cenie zbóż i nie tylko zbóż oraz przy zlikwidowaniu 10 ha rzepaku trochę można się zdenerwować. Utrzymać rodzinę dom i cale gospodarstwo przy zarobku niecały 1000 zł z hektara na powierzchni całkowitej 35 ha nie jest łatwo i nie lubię czytać czegoś takiego ze daje 250 raz potem drugi tyle samo i jeszcze pewnie da 5 razy a tak naprawdę nie da wcale bo nie będzie mu się chciało jechać na te pól hektara albo da za dużo azotu nie patrząc na brak innych składników. ale może faktycznie używam mocnych słów i nie mam racji bo przecież ceny zbóż, mleka, żywca są tak wspaniale ze nic tylko się cieszyć i generować coraz większe koszty. I zastanawiam się skąd już macie takie pięknie rozwinięte zboża skoro każdej nocy jest przynajmniej -5 stopni?? Ostatnia noc bez mrozu była w listopadzie...

To, że masz dzieci nie jest chyba jakąś tragedią, współczuję utraty rodziców ale to nie jest jeszcze najtrudniejsza sytuacja życiowa.  To nie wina kolegi ani moja, że ci rzepak wypadł zresztą w skali forum to nic nadzwyczajnego. Co do dopłat, cóż takie życie sam z połowy gruntów dopłaty oddaję ale liczę i wiem kiedy mi się bilans spina a kiedy nie. To nawożenie które przedstawił kolega jak dla mnie nie jest niczym nadzwyczajnym normalne nawożenie na dobrą pszenice (oczywiście sam N nie zrobi roboty). Nie znasz faceta a już wyzywasz go od obiboka. Domyślam się, że masz jakiś problem w życiu ale forum to nie miejsce do ulżenia sobie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylu93    8

Nie chodzi tu o problemy bo kazdy je ma po prostu jakis zawodnik napisał ze jestem dzieciakiem wiec chciałem mu to jakos wytłumaczyc ale widze ze nie zrozumiałeś no nic. Ale widzisz sam dopiero teraz jak ja o tym wspomniałem zaczałeś pisac o zbilansowaniu nawożenia a nie tylko azotem a na całym forum prawie nie ma o tym nawet słowa:) No ale dalej mnie krytykujesz wiec znowu nikt nic nie dowie sie o nawozenie pszenicy dowie sie tylko ile ma dac azotu HAHA pomocne forum :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Widocznie słabo czytasz. Przenieś się się w okolice września października a z całą pewnością znajdziesz informacje o stosowaniu nawozów P i K celem bilansowania nawożenia. Przecież teraz nie będziemy pisać o nawożeniu PK skoro jest czas na azot właśnie.  Co do wapnowania co jakiś czas znajdują się wpisy dotyczące tego zabiegu. O stosowaniu mikro też znajdzie się parę informacji. Magnez i siarka była niedawno szeroko omawiana. 

PS

Tak ci się forum nie podoba a jednak tu jesteś...

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

No dokładnie, o czym mamy teraz debatować jak nie o nawożeniu? Za tydzień pewnie będzie czy lancet zadziała, za dwa tygodnie ile dać moddusa itp itd. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asmodan28    47

No i jeszcze chwasty
Właśnie jakim środkiem oprysk zrobić ?
Temperatury nie bardzo. Z nieba co jakiś czas pokapie.
A chaber u mnie taaaaaaki ładny. Jakby mi go ktoś tam zasiał przez pomyłkę

Edytowano przez asmodan28

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MateuszTeam    3

Witam, wczoraj posiałem saletre 200kg/ha, i chcialbym jeszcze opryskać pszenice siarczanem magnezu i potem na chwasty ? co wy na to? bo pszenica nie za bogada jest. doradzcie coś czy dawac siarczan, jak tak to po jakim okresie wysiania nawozu?

Edytowano przez MateuszTeam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9228

Poczytaj dokładnie to forum, na przykład rok wstecz. Wszystko jest dokładnie opisane. Pisanie co chwilę o tych samych problemach robi się powoli nudne :D

Wszyscy już posiali azotowe, teraz zaczną się tematy - siarczan, herbicydy, co na T1, potem będzie co na T2, jak skracać, wyższość środka X nad Y przy ochronie, skracaniu etc.

Wiem, że ktoś jest nowy na forum, ale jest wyszukiwarka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat93    36

mam takie nietypowe pytanie planuję dać w tym tygodniu drugą dawkę na pszenicę ozimą , będzie to mocznik w dawce 120kg/ha  i teraz takie pytanie słyszałem że najlepiej dawać go na wilgotną glebę , lepiej dać wcześnie rano czy przed wieczorem przed rosą ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Daj mocznik wieczorem rosa go rozpuści i straty będą mniejsze. 

Edytowano przez ogar118

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Mocznik nie pali roślin tak jak saletra. Może nie jest to fachowe, ale np. ja w zeszłym roku siałem na pszenice, gdy była taka powiedzmy niezła rosa. Jak przeszedłem po polu to miałem dość mokre buty(no nie potrafię tego lepiej opisać) i po rozsianiu nie było żadnych negatywnych efektów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat93    36

no właśnie wyczytałem gdzieś że na wilgotnej ziemi są mniejsze straty ale ile w tym prawdy to nie wiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzeniek    10

Od środy do niedzieli ma popadywać prawie w całej Polsce i mogą być burze z ulewami, miałem jechać z druga dawką azotu ,ale się chyba wstrzymam jak pogoda się poprawi .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Ano tak, jak jest sucho to nie posiejesz azotu bo straty do atmosfery a jak zapowiadają opady to nie posiejesz bo niby ci wymyje. To się pytam kiedy jest optymalna aura do wysiewu azotu Twoim zdaniem? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ManiakUrsus    8

Ano tak, jak jest sucho to nie posiejesz azotu bo straty do atmosfery a jak zapowiadają opady to nie posiejesz bo niby ci wymyje. To się pytam kiedy jest optymalna aura do wysiewu azotu Twoim zdaniem?

Ja rozsiałem w sobotę drugą dawkę i dzisiaj nie ma już śladu całkowicie się rozpuściła saletra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzeniek    10

Ano tak, jak jest sucho to nie posiejesz azotu bo straty do atmosfery a jak zapowiadają opady to nie posiejesz bo niby ci wymyje. To się pytam kiedy jest optymalna aura do wysiewu azotu Twoim zdaniem? 

 

Optymalna aura jest przed niewielkim  deszczem a później żeby było parę dni pogody ,ale trudno jest trafić w takie warunki. W tym roku posiałem pierwszą dawkę 25.02.   saletrosan  170 kg /h później dolało było zimno i efekt słaby ,ale dziś po obejrzeniu pszenicy zdecydowałem się jednak  i poszło po 160 kg mocznika trudno co będzie to będzie może tak mocno nie dopada . :huh:

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Ano tak, jak jest sucho to nie posiejesz azotu bo straty do atmosfery a jak zapowiadają opady to nie posiejesz bo niby ci wymyje. To się pytam kiedy jest optymalna aura do wysiewu azotu Twoim zdaniem? 

nie każda forma azotu idzie w powietrze i nie każda forma azotu jest wymywana... Idealne warunki występują rzadko, straty występują zawsze, sztuką jest je w miarę zminimalizować. Także nie ma co popadać w panikę odnośnie strat azotu...


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

To co napisałem było ironią. Już nie raz wypowiadałem się na temat domniemanych wielkich strat azotu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj