pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
knoro93    215

Sypnąć już mocznik w ilości 120 kg/ha na drugą dawkę? ogólnie będę dawał 3 dawki, na pierwsza poszło 170 kg saletry .

Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie mniej więcej w jakim terminie pszenica będzie strzelała w źdzbło a to zalezy od regionu i celować tak żeby mocznik wysiać koło 2 tygodni wcześniej. Ogólnie jak masz pszenice dobrze pokrzewioną to zabieg możesz pszesunąć deko w czasie a jeśli słabą możesz przyśpieszyć. U mnie np. na Podlasiu pszenice dopiero ledwo ruszają i zaczynają się zielenić więc do drugiej dawki mam jeszcze kupę czasu. Z poślizgiem ogólnie rusza ten rok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9202

U mnie dopiero rusza siew jarej pszenicy, bo codziennie w nocy przymrozek po 5-6 stopni. Ci, co posieli jarą w grudniu, w większości przesiewają. Poleciał też jęczmień ozimy.

Z nawożeniem niestety trzeba obserwować pogodę. W okolicy Bydgoszczy pewnie po świętach poleci druga dawka azotu, u mnie pogoda dopiero pozwala na pierwszą, a i wegetacja jeszcze nie ruszyła. Dziś pierwszy naprawdę wiosenny dzień, gdy temperatura w cieniu przekracza 10 stopni celsjusza.

Wiele razy gdy jeździłem w marcu w okolice Toruń - Bydgoszcz - Kościerzyna, to u nas jeszcze leżał śnieg, a w okolicy Grudziądza już pracowały ciągniki na polach. Więc terminy trzeba brać na swoje możliwości terenowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

0,5 to troche mało według mnie. Jak już dokrzewiać to daj te 0,7. Po za tym pamietaj o temperaturze min 8 stopni i nasłonecznienie w przeciwnym razie zabieg słabo działa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat93    36

jak myślicie czy dobrym pomysłem będzie rzucenie 150kg saletry/ ha na drugą dawkę w pszenicy za około 2 tygodnie ? Myślę ,że będzie wtedy już przed strzelaniem w źdźbło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

pomysł dobry tylko saletry bym dołożył tak na 200 kg. Aczkolwiek to zależy w jaki plon celujesz i jakie było już nawozenie zastosowane a jakie jeszcze bedzie


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat93    36

na 1 dawką poszło 250kg saletry na drugą planuje 150kg saletry a na 3 przed kłoszeniem 100kg mocznika ,ogółem około 180Kg N celuje w 6 ton ale jak będzie to zobaczymy w żniwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

zła kolejność. Proponowałbym na 2 dawkę mocznik a na 3 saletre. Na 2 150 mocznika, na 3 100-150 saletry


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    177

A co myslicie o zastasowaniu na pszenice za ok 10 dni 150 kg saletry a 10 dni pozniej poprawic 100 kg mocznika, Nie chcialbym gniesc pozniej pszenicy, jak zacznie w gore isc.

Pierwsza dawke 180 kg rozsialem 3 tygodnie temu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

Mam zamiar opryskać pszenicę Mocznik+Siarczan magnezu+Mikro i czy ta ciecz która spadnie na ziemie(powierzchnia pola nie jest w 100% zakryta przez rośliny) zostanie pobrana przez roślinę poprzez korzenie? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

trochę tak trochę nie

 

A co myslicie o zastasowaniu na pszenice za ok 10 dni 150 kg saletry a 10 dni pozniej poprawic 100 kg mocznika, Nie chcialbym gniesc pozniej pszenicy, jak zacznie w gore isc.

Pierwsza dawke 180 kg rozsialem 3 tygodnie temu.

teraz daj mocznik a później saletre. Na saletre teraz jest trochę za wcześnie. Jak nie chcesz później gnieść pszenicy to daj teraz więcej mocznika, pod warunkiem że raczej nie zależy Ci na jakości ziarna


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
justyna352    9

Mam zamiar opryskać pszenicę Mocznik+Siarczan magnezu+Mikro i czy ta ciecz która spadnie na ziemie(powierzchnia pola nie jest w 100% zakryta przez rośliny) zostanie pobrana przez roślinę poprzez korzenie? 

 

Tak, pszenica pobierze sobie te składniki przez korzenie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Pobierze ale chyba nie wszystkie aczkolwiek nigdy nie widzialem żadnego artykulu ani publikacji na ten temat może ktoś coś czytał?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

3 dawka ma wpływ na plon czy głównie na jakość ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Podnosi białko ale zastosowana w odp terminie wpływa na zwiększenie MTZ, która jest jedną z 3 składowych plonu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja 1 dawke zastosowałem 11.03 w postaci saletrosanu 26N 230kg 2dawke dałem 30.03 saletra 250kg/ha to kiedy dać 3 w postaci saletry żeby było dobrze? Wiem 2 dawka troszke zawcześnie ale wolałem teraz gdy jest jeszcze wilgotno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylu93    8

policz ile juz w**bałeś pieniedzy w ta pszenice i ile jeszcze wp***dolisz potem policz plon ok 7 ton cene 550+vat do tego paliwo opryski kombajn herbicydy i inne naklady i wtedy zastanow sie kiedy i co dac na kolejna dawke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pabloooo    124

no kolego u mnie też wczoraj poszła druga dawka  na zboża i nie uważam tego za wcześnie, żyto już pierwsze kolanko ma , tylko opryskać nie można bo pogoda przeszkadza(albo pada lub przymrozki w nocy), u pszenżyta już także prawie  pierwsze kolanko  ,a u pszenicy już się odrywa kolanko i kłosek jest na wysokości 1 cm od węzła krzewienia co jest najodpowiedniejszym momentem na aplikację nawozu i ochrony podstawy źdźbła. Tylko że ja jestem z lubuskiego....i nie wiem jak to wygląda u Ciebie. U mnie od poniedziałku zapieprz na całego, najpierw rzepaki skrócić i opryskać od chowacza, później skrócić żyta i podać mikro, a później już mam nadzieje na bieżąco będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Kolega używa mocnych słów a tak naprawdę nie wie ile on sam wydaje na uprawę hektara pszenicy. Ja w zeszłym roku przy technologi myślę intensywnej wygenerowałem koszt 2965 zł to nawet jak by dostał te 550 * 7 to wychodzi 3850 zł + dopłaty.  Trochę kultury i ogłady dzieciaku.  Wilgoci na razie pod dostatkiem (przynajmniej u mnie) więc myślę, że z tydzień mogłeś jeszcze zaczekać ale skoro już rozsiałeś to tak musi być. N3 na liść pod flagowy  lub flagowy. 

Edytowano przez ogar118

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Ja 1 dawke zastosowałem 11.03 w postaci saletrosanu 26N 230kg 2dawke dałem 30.03 saletra 250kg/ha to kiedy dać 3 w postaci saletry żeby było dobrze? Wiem 2 dawka troszke zawcześnie ale wolałem teraz gdy jest jeszcze wilgotno.

BBCH 37 (początek fazy liścia flagowego) jest taką bezpieczną fazą na 3 dawkę, bo jeśli przyjdzie susza to nie przypalisz pszenicy a swoje zrobi w tej fazie


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylu93    8

Tak używam mocnych słów i nie jestem dzieciakiem tylko nie każdy ma tak dobrze jak ty ze otrzymuje również dopłaty. Mam 23 lata 2 dzieci i od 3 lat odkąd zginęli rodzice gospodarze sam i uwierz mi ze przy dzisiejszej cenie zbóż i nie tylko zbóż oraz przy zlikwidowaniu 10 ha rzepaku trochę można się zdenerwować. Utrzymać rodzinę dom i cale gospodarstwo przy zarobku niecały 1000 zł z hektara na powierzchni całkowitej 35 ha nie jest łatwo i nie lubię czytać czegoś takiego ze daje 250 raz potem drugi tyle samo i jeszcze pewnie da 5 razy a tak naprawdę nie da wcale bo nie będzie mu się chciało jechać na te pól hektara albo da za dużo azotu nie patrząc na brak innych składników. ale może faktycznie używam mocnych słów i nie mam racji bo przecież ceny zbóż, mleka, żywca są tak wspaniale ze nic tylko się cieszyć i generować coraz większe koszty. I zastanawiam się skąd już macie takie pięknie rozwinięte zboża skoro każdej nocy jest przynajmniej -5 stopni?? Ostatnia noc bez mrozu była w listopadzie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Nie wiem jak to możliwe, prawie co noc przymrozki nawet do -6, a pszenica rośnie, nawet ta podmarznięta. Może dlatego , że dostała miesiąc temu azot??

Pierwsza dawka to podstawa, później i 5 dawek nie pomoże.

 

2x 250kg saletry to worek 500/ha 170N/ha przy dobrej kulturze i pogodzie 8t spokojnie urośnie, bez trzeciej i piątej dawki

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

dlaczego nie otrzymujesz dopłaty?

Co do samego nawożenia i cen. Moim zdaniem zawsze trzeba walczyć o jak najwyższe plony (możliwie najniższym kosztem) bo nawet jeśli cena będzie na poziomie 500-550 zł to chyba większy zysk będzie zbierając 7-8 t niż 5 a nie oszukujmy się - zwyżka kosztów pomiędzy nakładami na 5 t a nakładami na 7 nie będzie równa cenie 2 t pszenicy tylko znacznie mniej


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj