pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

piotr30piotr    168

zaksan jak jest gleba wilgotna to po kilku godzinach jest całkowicie rozpuszczona , nie ma większego znaczenia czy to pulan czy saksan jak nie ma wilgoci to nic nie zadziała 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

No jasne ale wilgoć na razie to jest wszędzie nie oszukujmy się. Tylko właśnie nie wiem czy zaksan rozpuszcza się bardziej jak pulan czy jak saletrzak, te grubsze granule mnie zawsze odstraszały przed zakupem. Ale skoro jest dobrze rozpuszczalny, to będzie git przecież na rozpuszczenie saletry wystarczy trochę rosy a gleba wilgoć ma narazie więc będzie działać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renovoltage    480

Co z tego jak się rozpuści a do korzeni bez opadów jak ma się dostać ?

 

A siew pszenicy jarej w kwietniu i to przy takich niedoborach  wody w naszym województwie to nieporozumienie według mnie, jedynie jęczmień ze zbóż poza kukurydzą na która jest czas

 

Dlaczego azotu nie posiałeś początkiem marca a dopiero teraz ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Niby teraz parę dni ma być przekropnych, przynajmniej u mnie. A nie zastanawiałeś się nad kukurydzą? No chyba, że masz dziki albo po pszenicy rzepak miał iść to trochę problem... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki82    31

Panowie jutro moze uda mi sie wjechac w pole z nawozem (jezeli nie dopada) . Mam pytanie czy sypac  jutro saletre 250 kg na ha czy poczekac troche bo niby nie jest jeszcze az tak cieplo. A chodzi mi o to zeby bylo jak najmniej straty N. Ps czym lepiej rozsiac nawozy c 360 czy renault w reni mam kapcie 600 a miejscami mokrawo moze byc i nie chce niewiadomo jakich kolein wyznac a nie mam sciezek

Mam ten sam dylemat co ty.

80% pola do wjazdu miejscami ciapa, ale już nie ma co czekać kwiecień na karku.

Ja chyba zapnę U1014 do lejka 600kg przedni napęd i rura, trochę się zniszczy ale trzeba startować po świętach wiosna na całego.

Scieżek na mam, ale po tym przejeździe już będsą :wacko:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ManiakUrsus    8

Chciał bym zasilić dolistnie pszenicę Kristalon-em, który kolor będzie najlepszy?

A nie myślałeś nad yaravita zboże?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chciał bym zasilić dolistnie pszenicę Kristalon-em, który kolor będzie najlepszy?

teraz zrównoważony czyli zielony 3 kg /ha

Edytowano przez bizonlukaszZ056

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3491

A nie myślałeś nad yaravita zboże?

Tylko ona nie jest schelatyzowana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Ale działanie jest super, zresztą jak wszystkiego z yary.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lider19    33

Ale działanie jest super, zresztą jak wszystkiego z yary.

 

Nie wiem czy wszystko ale Yara vita zboże to na pewno :P

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Potraktowałem pszenicę która została dość mocno uszkodzona przez mróz, lecz plantacja rokuje że coś z niej będzie, poszedł przed wczoraj Zaksan w ilosći 380kg/ha (120N) czy bez wystąpienia opadów jest szansa że choć część azotu będzie dostępna dla roślin ? :D Dawka taka duża gdyż dopiero udało mi się wjechać na pole ( lekkie spóźnienie) i chcę by pszenica się dobrze dokrzewiła w miejscach gdzie została uszkodzona przez mróz i do 10 kwietnia planuję podjąć decyzje o ewentyalnym przesianiu pszenicą jarą

120 N to nawet super rokujaca plantacja nie wykorzysta a co dopiero jakaś wymierajaca kasa w błoto trzeba było dać 250 kg saletry max i czekać jak masz mała obsadę to wychodzi więcej azotu na poszczególne rośliny wiec po co walić go bez opamiętania? 10 kwiecień to dość późno lepiej wcześniej podejmij ta decyzję chyba że masz opór wilgoci i dobre gleby to możesz przeciągać decyzję może warto posiac jęczmień jary w takim terminie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Samcio    4

Wczoraj czesc ozimin zasilone saletra 250 kg/h dzis deszczy delikatnie padac wiec ladnie wszystko wsiaklo w ziemie :P


Wczoraj czesc ozimin zasilone saletra 250 kg/h dzis deszczy delikatnie padac wiec ladnie wszystko wsiaklo w ziemie :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9201

Ja wczoraj tak nie szalałem, na pszenicę poszło po 200kg saletry puławskiej na ha. Dziś lekko pokropiło. Pod pszenicę jarą po 200kg NPK i 200 saletry. Nie mam doświadczenia z jarą pszenicą, zwykle sieliśmy jęczmień lub owies, ale teraz nie ma czym skarmiać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patrykDF    4

120 N to nawet super rokujaca plantacja nie wykorzysta a co dopiero jakaś wymierajaca kasa w błoto trzeba było dać 250 kg saletry

 

 

Nawet jak nie wykorzysta to co? Wyparuje ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3491

W ogóle to można gdzieś kupić YaraVita Zboża, na Allegro nie ma to chyba nigdzie nie ma?

Napewno w agroloku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Samcio    4

Mam 3 hektary pszenicy z obsada w najgorszych miejscach 90-120 roslin na m2  zostawiac czy kasowac ? Pszenica to Kws Magic podobno bardzo ocno sie krzewi. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Nawet jak nie wykorzysta to co? Wyparuje ?

A słyszałeś o czymś takim jak wymywanie? Nie dla jaj w niemczech stosują dzielone dawki azotu nawet na 4. Nie da się najeść na zapas tak samo człowiek jak i roślina. A ładować duże dawki azotu po to aby deszcz sukcesywnie go wymywał to nie sztuka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patrykDF    4

Oczywiście  ze słyszałem. Jak głęboko sięga system korzeniowy roślin? Jaka ilość wody spowoduje wymycie azotu zastosowanego pogłównie na głębokość np 20cm?? To ze niektórzy  Niemcy  tak robią to nic nie znaczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Wszystko zależy od rodzaju, klasy, kultury gleby, ilości opadów, pogody ..... Czasem można w jednej dawce podać N i wystarczy do żniw. W dzielonych dawkach przy wysokim nawożeniu łatwiej pokierować łanem i parametrami ziarna.

Są momenty kiedy pszenica powinna mieć dostępny azot w lekkim nadmiarze (nie mylić z sypaniem nawozu w tych momentach)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

W jednym z opracowań doczytałem, że opad do 14mm nie powoduje nadmiernego wymywania azotu azotanowego z saletry, dopiero ulewny deszcz wmywa azot głębiej.

No i oczywiście dochodzi kwestia przepuszczalności gleby,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

To że niemcy mają średnie plonowanie większe od Polski o około 4 tony też napewno nic nie znaczy niby? Co by nie mówić są przed znami z technologiami i trzeba się od nich uczyć a nie wymyślać swoje nowe technologie nawożenia. Od zawsze wiadomo było że dzielenie dawek jest jak najbardziej wskazane i nawet niech się nikt z tym nie spiera bo to świadczy o jego głupocie. Nie jest powiedziane że skoro ktos dał 120 N w czystym w jednej dawce że zrobił gigantyczny błąd bo nie wiemy jaka będzie pogoda ale jeśli kolega faktycznie zwięzłych gleb nie ma a pogoda przyjdzie jaka przyjdzie np. ulewny deszcz to wtedy straty azotu jednak będą i nie ma co ukrywać więc skoro nie posiadamy magicznej kuli i nie wiemy jaka będzie pogoda nie ma co sypać tak dużych dawek a je dzielić na mniejsze. Kwestia tego że  jeśli chcemy wymusić krzewienie to fakt trzeba zaaplikować większą dawke N ale skoro łan jest dodatkowo przerzedzony to roślin jest mniej a więc i azotu aż tyle rośliny nie będą w stanie pobrać więc jaki jest sens sypać aby sypać? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj