pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
major_89    36

powtórzę się z innego tematu no ale później najwyżej usunę post w temacie gdzie nie otrzymam odpowiedzi.

szukałem i nie mogę znaleźć

czy kizeryt i sól potasową można siać na mokre rośliny? sól podejrzewam że tak ale jak jest z kizerytem?? mam nadzieje że szybko mi ktoś odpowie :)

 

i czy zboże i rzepaku jest tak samo?

 

W czym problem. Od lat tak się robi. Co ma się stać. Nawet jeśli wysapią jakiekolwiek przypalenia, rośliny raz dwa w tych fazach rozwojowych odbudują się.  Chyba,że stosujesz ten kizeryt na mokry liść flagowy :ph34r: . 

Edytowano przez major_89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sybiuszek24    21

Za ile czasu zacznie działać saletrosan?Mam na 2 ha na sprawdzenie tego nawozu,na reszta mam saletre ale to jeszcze za szybko i deszcze zapowiadaja i właśnie niewiem jak z rozkładem saletrosanu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Igor03    4

Do tych co stosują RSM

 

Przyjmując plon ziarna pszenicy 8 ton to roślina potrzebuje 140 - 190 kg N ja chcę dać ok 170 kg N/ha

 

I dawka w przyszłym tyg.. rsm 32%  220 l (93 kg N)

 

II dawka gdzieś po 14 dniach wylania pierwszej 100 l ( 43 kg N)

 

III na kłos w postaci saletry 100 kg ( 34 kg N)

 

Co o tej technologii nawożenia myślicie ? , boję się II dawki rsm czy nie przypale pszenicy? 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adadio    1

chciałbym posiac na pszenice saletre w 2 dawkach po 250 kg to w czystym składniku wychodz 170 kg azotu ale wyczytałem zeby nie dawc w 1 dawce wiecej niz 60 kg azotu. Moje pytanie to znaczy ze jak dam w jednej dawce wiecej jak 60 to roslina tego nie wykorzysta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal225    14

ja tam  stosuje RSM na drugą dawkę i jest ok , używam rozpylaczy albuza ESI....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Igor03    4

No ja też właśnie będę stosował ALBUZA ESI 4 . I dawka też rsm? po jakim czasie ruszasz z II dawką?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pep14    29

Planuję wysiać na pszenicę 450 kg saletry. Zawsze siałem w dwóch dawkach, ale zastanawiam się czy tej ilości nie rozłożyć na trze dawki. W jakich ilościach i czasie musiałbym je wysiać.

 

Edytowano przez pep14

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

I dawka w momencie ruszenia wegetacji

II - zależnie od nawozu BBCH 30/31

III - BBCH 37/39 - można nieco później ale to już ryzykowane

Co do samej ilości - jeżeli chcesz dać w sumie 450 to 3 x po 150 lub 150-200-100. Zakładam że masz dosyć dobrze rozkrzewiona pszenicę po zimie

 

Za ile czasu zacznie działać saletrosan?Mam na 2 ha na sprawdzenie tego nawozu,na reszta mam saletre ale to jeszcze za szybko i deszcze zapowiadaja i właśnie niewiem jak z rozkładem saletrosanu.

Potrzebuje troche wody na rozpuszczenie ale póki co wody nie brakuje. Ogólnie forma amonowa działa średnio po 10-14 dniach -oczywiście tutaj dużo zależy od temperatury i wody.

 

chciałbym posiac na pszenice saletre w 2 dawkach po 250 kg to w czystym składniku wychodz 170 kg azotu ale wyczytałem zeby nie dawc w 1 dawce wiecej niz 60 kg azotu. Moje pytanie to znaczy ze jak dam w jednej dawce wiecej jak 60 to roslina tego nie wykorzysta

część formy saletrzanej moze zostać wymyte bo roslina nie da rady tyle pobrać na raz


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

W czym problem. Od lat tak się robi. Co ma się stać. Nawet jeśli wysapią jakiekolwiek przypalenia, rośliny raz dwa w tych fazach rozwojowych odbudują się.  Chyba,że stosujesz ten kizeryt na mokry liść flagowy :ph34r: . 

 

ok dzięki za odpowiedź :) kizeryt dopiero drugi rok stosuje i rok temu trafiłem z pogodą a teraz przepaduje cały czas. Nie wiedziałem jak siarka może zadziałaś jeśli się przyklei do rośliny. w takim razie jutro pójdzie kizeryt na zboża i jeśli wjadę to i na rzepak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
greg91    59

Kiedy zastosować 1-dawkę N jeśli jest gesty łan i dobrze wyglądający a mam kupioną saletrę amonową Anwil .I teraz tak pszenica jest po strączkowych i przed śiewńie była dana polifoska 8 -200kg myślę o 3 dawkach  N .Jak byście poradzili to zrobić ,proszę o odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault9514    54

w przyszłym tygodniu, jak pogoda pozwoli planuję rozlać RSM-S 280l- 92N i nie wiem czy  nie lepiej będzie rozdzielić na dwa razy 150-130 ( pszenica tydz. temu wyglądała fatalnie, ale teraz już ładna cała zielona) na drugą dawkę (1 kolanko)  pójdzie 250l RSM-S - 82 N i na flagowy mocznik 100kg/ha  łącznie ok 220N oczekiwany plon 9-10t/ha  przedplon rzepak (4,5t) pH 6,5 pszenica Elixer ;)


ZETOR Team !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

w przyszłym tygodniu, jak pogoda pozwoli planuję rozlać RSM-S 280l- 92N i nie wiem czy  nie lepiej będzie rozdzielić na dwa razy 150-130 ( pszenica tydz. temu wyglądała fatalnie, ale teraz już ładna cała zielona) na drugą dawkę (1 kolanko)  pójdzie 250l RSM-S - 82 N i na flagowy mocznik 100kg/ha  łącznie ok 220N oczekiwany plon 9-10t/ha  przedplon rzepak (4,5t) pH 6,5 pszenica Elixer ;)

 

Elixer to paszówka... Po co dawać na flagowke mocznik chyba ze chcesz zwiekszyc mase tys ziaren. ale jak juz chcesz dac na flagowke to lepiej saletre

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

9-10 ton? Coś kolego miałeś ładny sen...... Licz  średnią a nie z 0,5ha po ziemniakach...... takie plony mają rekordziści zaznaczam średnie plony....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault9514    54

to tak dużo 9-10t ?? przy nawożeniu 150N osiągnąłem w tamtym roku 8,5 t po rzepaku, 7t w monokulturze.... ;)


ZETOR Team !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witek21    4

A ja w tym roku na próbę zrobię w pszenicy azot 4 razy za każdym razem po 50-55 kg azotu. Postaram sie zrobić nawożenie w równych odstępach czasu zaczynając w momencie ruszenia wegetacji (pszenice mam silnie rozkrzewioną) a zakończe w bbch 39. Co myślicie o takim rozwiązaniu? pomińmy koszt wykonywania samego zabiegu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lider19    33

RSM może przypalić pszenice przy II dawce zależy od temp. i wilgotności powietrza ale nie jest to szkodliwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Czy ja wiem czy przypali?. Druga dawke daje sie zazwyczaj w fazie strzelania w zdzbło. Pszenica nie jest jeszcze wtedy wysoka...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lider19    33

Teoria -wiemy jak ma działać a nie działa.Praktyka -wszystko działa jak trzeba a nikt nie wie dlaczego,u nas łączymy teorie z praktyką nic nie działa i nikt nie wie dlaczego.Jeśli chodzi o RSM wiem to z praktyki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

9-10 ton? Coś kolego miałeś ładny sen...... Licz  średnią a nie z 0,5ha po ziemniakach...... takie plony mają rekordziści zaznaczam średnie plony....

Jest z Lubelskiego to może czarnoziemy pod Hrubieszowem.

 

Mniejsza o to. Na pierwszą dawkę miała iść saletra 150kg/ha. Jako że chcemy ją dokrzewić, dać mocniejszego kopa po tej zimie(była brązowa, ale zielona już się robi), pomyśleliśmy o daniu saletrosanu, saletra już jest, s-san jeszcze nie. Pomyślałem o 150kg saletry + 100 saletrosan(tak wiem 2 razy jeżdżenie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Kiedy zastosować 1-dawkę N jeśli jest gesty łan i dobrze wyglądający a mam kupioną saletrę amonową Anwil .I teraz tak pszenica jest po strączkowych i przed śiewńie była dana polifoska 8 -200kg myślę o 3 dawkach  N .Jak byście poradzili to zrobić ,proszę o odpowiedz

szkoda ze już masz saletrę bo pasowałoby podać wiecej formy amonowej. Na pewno nie dawaj N przed ruszeniem wegetacji. Jak widzisz ze rośliny ruszył to wstrzymaj się kilka dni i przede wszystkim nie podawaj dużo azotu - 30-40 kg wystarczy.

 

to tak dużo 9-10t ?? przy nawożeniu 150N osiągnąłem w tamtym roku 8,5 t po rzepaku, 7t w monokulturze.... ;)

9-10 t to nie jest nierealny w dzisiejszych czasach ale @petro11 miał co innego na myśli.

Jeżeli średni plon wynosi 9-10 t to na niektórych kawałkach trzeba by zbierać 11-12 t. No chyba ze ktoś liczy średnia z 3-4 ha w jednej działce, to co innego


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
greg91    59

Wielkie dzięki kupiłem  bo często słyszę o niej więc kupiłem,a dopiero bardziej się tym interesuje wiec to tak jak bym dał to będzie;

I-dawka 100 kg

II-dawka 250 kg

III-dawka 150kg

Do tego jakieś nawożenie dolistne i o skracaniu myślę ,chodzi mi też o jakoś plonu czy to wystarczy na 6 ton

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lider19    33

Wystarczy albo nie rolnictwo to nie tylko matematyka i nawożenie jeszcze zostaje ochrona ,klasa i ph gleby stanowisko no i WODA.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
    • Przez TomaszN
      Witam dopiero trzeci rok stosuje Rsm I w tym roku pojawił się problem w tym że bez przymrozków nie dam rady jeszcze wiechac z azotem. Nawet i samym ciągnikiem. I moje pytanie jak to jest z tym rsm podczas przymrozku czy mozna czy nie można?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      mam pytanie odnosnie Trojszyka. mam w silosie ok 60t pszenicy i zagladajac do silosa znalazlem zywego. od jutra umnie temperatrury minusowe. nawet pokazuja -12 w nocy(kuj-pom). czy jest pewne ze zdechnie? bo wiadomo ze gazowanie tez kosztuje. prosze o pomoc
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj