pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

aro1975    324

a o magnezie pomyślałeś? ja nie stosuję wapna magnezowego, a niedobory trzeba jakoś uzupełnić. a siarka jest bardzo mobilna .......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1530

mi chodzi na jednym polu właśnie o magnez

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

TO się ciesz bo masz mokro i nie wymarzło ,a u mnie ,wręcz odwrotnie

A co ma wilgoć do wymarzania? Czy możesz to rozjaśnić czy napisałeś tak bo chciałeś sobie posta nabić?!


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondziu1832    202

W jakich dawkach będziecie rozsiewać Kizeryt?

 

Koledze raczej chodziło o to że jest wilgotno, rośliny nie wymarzły zresztą to i tak nic pewnego na 100%. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1530

ja daję jakieś 120-130 kg/ha tak mi bb pasują

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

oprysk z siarczanu magnezu to za malo ?   

ja mam wysoka zawartosc magnezu w glebie wiec pytam teoretycznie jak to wyglada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

ja na rędzinie (powiat zamojski), jak tylko da się wjechać to ok 100kg kizerytu ( o ile ojca przekonam, bo jest przeciwny z racji tego, że nikt w lutym w okolicy nie sieje, to i on nie będzie :D ), wcześniej na reszte pól poszło wapno magnezowe radkowit premium w postaci mąki, i chyba coś działa, bo na dwóch działkach mam porównanie, to jednak lepiej trzyma się tam gdzie jedyna różnica w uprawie to właśnie wapno.

 

potem na wszystkie pola siarczan amonu, też 100kg i 150 saletry na pierwszy rzut. Więcej formy amonowej aby roślinka nie oszalała i dłużej pobierała azot :D

 

w kizerycie masz 50 % so3, czyli 20 kg czystej S. Siarczan magnezu z siarkopolu ma 12 S, saletrosan 13S, siarczan amonu 24S, dolistnie tyle co  nic :P
 

gdzieś przeczytałem, że najlepiej stosować 1kg S na 10kg N, szczególnie tam, gdzie nie ma źródeł zanieczyszczenia powietrza, które mogłoby osiadać z deszczami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

nie wiem czy troche nie na wyrost bo stosujac 200-300 kg polifoski 6 przedsiewnie juz dostarczamy 14 -21 kg siarki jak sie nie myle. to jest sens jeszcze podnosic koszt uprawy kizerytem???

zawartosc magnezu tez chyba lepiej podniesc poprzez odpowiednie wapnowanie


no a wlasnie,  do obliczen bierzemy s czy so3?  na farmerze byl nie dawno artykul ale tylko o sposobie przeliczania jedno w drugie, ale moja nikla wiedza nie potrafi ogarnac  ktory my bierzemy pod uwage?  czysta s?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renovoltage    480

Bierzemy S,  polifoski mają kilka % SO3 co w przeliczeniu na czystą siarkę daję tyle co nic, trzeba też brać pod uwagę rozpuszczalność w wodzie, bo w niektórych przypadkach nie pisze ile % jest rozpuszczalne w wodzie.

 

Kizeryt pod tym względem jest super nawozem, pyzatym naturalny bo można go stosować w ekologiczne produkcji, ale akurat to mam mniejsze zanczenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
demon17    1

To jak to jest z tą saletrą, amonowa z Anwil czy Zak ?? Dawaka 170kg saletry 100kg kizerytu, 120kg mocznika, 100kg salerosanu 30

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

To jak to jest z tą saletrą, amonowa z Anwil czy Zak ?? Dawaka 170kg saletry 100kg kizerytu, 120kg mocznika, 100kg salerosanu 30

Zak jest grubszy, dobry dla kogoś kto ma siewkę rzucającą "na styk"-poleci dalej niż Anwil. Z kolei anwil jest drobniejszy i szybciej się rozpuści w przypadku małej wilgoci i ma 2% azotu więcej. Na pierwszą dawkę raczej nie ma dużej różnicy, którą rozsiejesz bo wilgoć na wiosnę jednak jakaś tam będzie. Ja bym to u Ciebie widział, żebyś dał 200 kg saletrosanu 30 na pierwszą dawkę a na drugą 160 kg mocznika. Kizeryt w miarę wcześnie rozsiewaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Kizeryt to nawóz bardziej pod rzepak niż zboże według mnie. Po co tej siarki tyle dla zboża? Siejąc polifoske wprowadza się koło 20 S zamiast kizerytu lepiej posiać siarczan magnezu granulowany ma sporo mnie siarki i troche mniej magnezu po prostu lepiej zbilansowane składniki do siewu na zboża.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Samcio    4

Raczej stawiam na saletre w 3  dawkach. Aczkolwiek dopiero sie ucze wiec chcialbym sie was poradzic. 

Mam jeszcze pytanie zwiazane z dokrzewieniem pszenicy za pomoca ccc kiedy i jak to zrobic (jaka dawka itp.) 

NO i ponizej jakiej obsany na m2 zastosowac ccc. 

 

 

Pomoze ktos ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

gdzieś już pisałem, ale tak dla utrwalenia.

 

kizeryt ma 25 % MgO dostępnego dla roślin, siarczan magnezu 16%. Kizeryt ma 20 S, siarczan magnezu 10 S.

 

Cena za kizeryt ok 1400, siarczan ostatnio widziałem po ok 910zł.

 

Biorąc pod uwagę magnez trzeba dać 150 kg siarczanu magnezu na 100kg kizerytu. biorąc pod uwagę rozpuszczalność, zakwaszenie i ilość worków lepiej dać kizeryt.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondziu1832    202

no właśnie 21kg SO3 to = 8,4kg S wiec co to jest na jesieni, a ile zostanie do wiosny to druga sprawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikMati    46

Powiem wam że śledzę ten temat od dawna, ale teraz jak mi wyskakuje powiadomienie nie ma po co wchodzić. Cały czas te same pytania i cały czas te same odpowiedzi ( dobre odpowiedzi). Nie chce się lamom przeczytać kilka stron wstecz i wciąż te same pytania. Podziwiam niektórych że mają tyle cierpliwości żeby wciąż odpisywać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Todiasz    0

A czy zastosowanie nawozu w dwóch dawkach, nie stosując w nich mocznika ma sens? Myślałem o zastosowaniu go w drodze dolistnej.

I. Saletrosan 250kg+100kg saletra, (przesada?)

II. Saletra 200kg

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Po co chcesz mieszać saletre z saletrosanem? Po za tym 250 kg saletrosanu to wystarczająca ilość azotu na start. Na drugą dawke możesz dać mocznik skoro nie planujesz 3 dawki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piterek91    0

Panowie jest sens rozsiać teraz rozsiać krede granulowaną na pszenice??,bo tak wyszło ze ph zbytnio nieuregulowne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj