pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

Mocznik dajesz wcześniej, aniżeli saletrę, gdyż ma on azot w formie amidowej, która potrzebuje w zależności od temperatury kilku dni, aby przejść w formę amonową / azotanową, dostępną dla roślin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Wydaje mi się że chemicznym produktem hydrolizy mocznika z udziałem ureazy jest węglan amonowy. A tez z kolei jest źródłem kationu amonowego w glebie. Co więcej ulega on wszystkim specyficznym przemianom dla tej formy azotu, przypadku nitryfikacji ulega przemianie w amoniak. Tak więc w dodatku że nawóz jest wolniej działającym niesie ze sobą duże straty azotu w postaci nitrifikacji. Pewnie stąd też ten wynalazek NLock Dow Agro. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

Mam do przesiania pszenicę ozimą i planuje w to miejsce wsiać pszenice jarą i tu pytanie czy jeśli pod pszenice ozimą na jesień dałem 300 kg polifoski 6 na hektar to czy teraz na wiosnę dać też 300 kg polifoski 6 pod tą pszenicę jarą czy wystarczy to co dałem na jesieni ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wystarczy to co dałeś zależy  jeszcze po jakim przedplonie i zasobnośći gleby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

Przedplon jęczmień jary 6t/ha. Zawartość składników w glebie średnia i pH uregulowane. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Plan był taki żeby dać po 100kg kizerytu. Koszt kizerytu 1290zł/t skład 21% Mg 30%S. Natomiast Wap-mag to Ca 28% Mg 16% S 10% cena około 450zł/t. W takim przypadku dając dwa razy więcej wap magu niż kizerytu nie dość że wychodzi nam 400zł taniej to mamy więcej magnezu i dodatkowo wapna. Ogólnie chcę dać: 100kg Kizerytu / 200kg wap mag, 120 kg Mocznika, 120kg Saletry żak, 100kg Saletrasonu 30. 

To jest całe nawozenie czy pierwsza dawka?

 

 

Mocznik dajesz wcześniej, aniżeli saletrę, gdyż ma on azot w formie amidowej, która potrzebuje w zależności od temperatury kilku dni, aby przejść w formę amonową / azotanową, dostępną dla roślin.

przy temperaturze 5 C hydroliza mocznika do formy amonowej trwa ok. 21 dni


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    167
Napisano (edytowany)

Plan był taki żeby dać po 100kg kizerytu. Koszt kizerytu 1290zł/t skład 21% Mg 30%S. Natomiast Wap-mag to Ca 28% Mg 16% S 10% cena około 450zł/t. W takim przypadku dając dwa razy więcej wap magu niż kizerytu nie dość że wychodzi nam 400zł taniej to mamy więcej magnezu i dodatkowo wapna. Ogólnie chcę dać: 100kg Kizerytu / 200kg wap mag, 120 kg Mocznika, 120kg Saletry żak, 100kg Saletrasonu 30. 

 

kizeryt ma 25% MgO całkowicie rozpuszczalne w wodzie w postaci tlenku magnezu i 50 % SO3

 

wap mag ma 16% MgO z czego większość magnezu nie jest w postaci siarczanu ale w postaci węglanowej , jak znam życie to może z tych 16 około 6% będzie rozpuszczalne w wodzie

tak więc porównanie składników bez porównania ich postaci nie do końca jest dobrym pomysłem

 

21 MgO i 30 S to ma siarczan magnezu z siarkopolu i kosztuje w granicach 700 zł/t

Edytowano przez piotr30piotr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

siarczan magnezu ma 21mgo z czego 16 rozpuszczalne w wodzie, a siarki ma 30 ale w postaci so3, czyli jakies 10-12 czystej S

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian
Napisano (edytowany)

 

 

 

przy temperaturze 5 C hydroliza mocznika do formy amonowej trwa ok. 21 dni

 

Dla tego planuje wysiać mocznik pod koniec lutego jak da wejść w pole

Edytowano przez adrian

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

a co jeśli wegetacja ruszy w pierwszych dniach marca? No chyba że masz silnie rozkrzewiona pszenice


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
euro115    0

na pierwszą dawkę chcę dać saletrę w ilości 250kg na ha, a na drugą 150kg mocznika, jaki zachować bezpieczny odstęp? Kiedy najkorzystniej zastosować ten mocznik?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356
Napisano (edytowany)

zakładam ze masz słabą pszenice skoro chcesz dać 250 kg saletry na start

Mocznik pasuje wysiać najpóźniej w fazie BBCH 30-31

Zakładając że z pierwszą dawką wejdziesz w pierwszych dniach marca i pogoda nie zrobi jakichś niespodzianek to 2 dawka wyjdzie za ok. 3 tygodnie

 

@Kondziu

to zależy od stanu plantacji.

W ubiegłym roku na wiekszości dzieliłem tak:

1 - 64 kg N

2 - 69 kg N

3 - ok. 45 kg N

 

 

Edytowano przez losktos

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3437
Napisano (edytowany)

Dziś widziałem jak siali azot na pszenice w rejonie Żnina

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
demon17    1

To jest całe nawozenie czy pierwsza dawka?

 

To już jest cała dawka. Kiedy najlepiej rozsiać kizeryt??

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

kizeryt jak najwcześniej

ogólnie całe Twoje nawozenie trzeba by poprzestawiać

1. Saletrosan

2. Mocznik

3. Saletra

No i dawki też przydałoby sie podciagnąć bo trochę za skromne


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek    29

Saletrosan ma za mało formy azotanowej żeby dobrze ruszyć późno siane plantacje,polecam dosypać saletry na pierwszy strzał,chyba że uda nam się zastosować saletrosan bardzo wcześnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
demon17    1

Ogólnie w polach sucho więc nie powinno być problemu z wczesnym wjazdem w pole. Co do dawki, z roku na rok są coraz wyższe, a na plon który wynosi około 5,5t nie mogę narzekać. Przeważnie zboże ozime jest siane po ziemniakach więc stanowisko jest dobre. Ogólnie myślałem żeby rozsiać kizeryt w połowie lutego, początek marca to saletrosan i saletra a po tyg. mocznik. Jest sens siać saletrosan skoro wcześniej będzie kizeryt który ma już siarkę??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Saletrosan ma za mało formy azotanowej żeby dobrze ruszyć późno siane plantacje,polecam dosypać saletry na pierwszy strzał,chyba że uda nam się zastosować saletrosan bardzo wcześnie.

 

ale saletrosan 30 ma już wiecej formy azotanowej bo nie 7 a 12 %

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

przede wszystkim powiedz jaki jest stan plantacji, jak są rozwinięte rośliny? Robiłeś badania na zawartość Mg i pH?


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1782
Napisano (edytowany)

@demon17

Nie ma sensu skoro mówisz, ze dajesz Kiezeryt i że jest sucho, a jest bo widze to u siebie to przy braku opadow na poczatku marca saletrosan bedzie sobie leżał nawet z tydzień

Edytowano przez Mateusz1q

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
demon17    1
Napisano (edytowany)

Badania były robione, aby nie mamy wyników z najnowszych badań... Tymi którymi dysponuję obecnie są z roku 2012. Mg w zakresie 5,5-7,6 PH ~6,2

 

Co do plantacji ogólnie wszystko jest ok problem jest aby z jęczmieniami które dość mocno dostały w kość. Zboża ładnie rozkrzewione na jesień dostały 200 kg tarnogranu PK

Edytowano przez demon17

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
criskp86    30

ponawiam pytanie

 

Mógłby mi ktoś doradzić odnośnie nawożenia pszenicy jarej? mam dwa pola:

1. powierzchnia 5,4 ha przedplon kukurydza na ziarno ph 6,7( na jesień znowu wapnowałem) Zawartość fosforu niska potasu b. niska Magnezu b. wysoka

2. powierzchnia 1,3 ha przedplon kukurydza na kiszonkę ph 7,2  Zawartość fosforu b.wysoka potasu  niska Magnezu b. wysoka

interesuje mnie nawożenie azotowe i NPK

 

Mam również pszenicą ozimą któa jest słabo rozkrzewiona i moje pytanie czy lepiej dac 250 kg saletrosanu czy może 200 kg saletry na pierwszą dawkę plus wcześniej 100 kg kizerytu? Z góry dziękuję za pomoc

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszczyk674    5

Witam panowie mam takie pytanie kiedy wysiac saletrosan na pszenice pszenica w bardzo zlym stanie woj. pomorskie odmiana bamberka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
    • Przez TomaszN
      Witam dopiero trzeci rok stosuje Rsm I w tym roku pojawił się problem w tym że bez przymrozków nie dam rady jeszcze wiechac z azotem. Nawet i samym ciągnikiem. I moje pytanie jak to jest z tym rsm podczas przymrozku czy mozna czy nie można?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      mam pytanie odnosnie Trojszyka. mam w silosie ok 60t pszenicy i zagladajac do silosa znalazlem zywego. od jutra umnie temperatrury minusowe. nawet pokazuja -12 w nocy(kuj-pom). czy jest pewne ze zdechnie? bo wiadomo ze gazowanie tez kosztuje. prosze o pomoc
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj