pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

rafyo    15

Temat o nawożeniu pszenicy a ci się kłucą nie wiadomo o co. Moderator powinien zadziałać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Jesteś tak bogaty, że zamiast dawać P i K pod korzeń dajesz dolistnie?

Święte słowa. Potas i fosfor powinien być podany na jesień pod korzeń p i k dolistnie jedynie wtedy gdy widać niedobory ewentualnie fosfor gdy jest chłodna wiosna i widać na roślinie fioletowe przebarwienia a potas w okresie suszy by regulować gospodarkę wodną. W innych wypadkach p i k dolistnie to strata kasy. Lepiej zainwestować w jakieś dobre mikro niż makro dolistnie.

Odnośnie potasu słyszał ktoś coś o tym ze potas pomaga przezimowac w sensie gdy dobrze zaopatrzony zboże na jesień w potas to lepiej znosi mrozy? Ostatnio znajomy mi coś mówił na ten temat ale uzasadnić nie umiał ja w zasadzie logicznego uzasadnienia tez nie mam na ta tezę. Co innego mangan który zagęszcza soki komórkowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    71

Nie, niestety nie jestem, a szkoda :)

 

PK daje zawsze pod korzeń w tym roku poszła agrafoska 200kg/ha + saletra, tylko chodzi mi o nawozy dolistne. Zawsze stosowałem Kristalon zielony 18-18-18, to teraz już nie wiem, nie dawać go, jest niepotrzebny, coś polecacie? samym rsm jechać? :D + grzybówka 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9103

Jeśli dawałeś ten kristalon i byłeś zadowolony, dawaj dalej. Czy robiłeś próbę kontrolną na polu, gdzie NIE dawałeś kristalonu przy pozostałym takim samym nawożeniu ? Bo dopiero wówczas można wyciągnąć wnioski. Jak dla mnie do doskonały nawóz w szklarniach przy dokarmianiu hydroponicznym. Dla zbóż jest po prostu za mała dawka, przecież nie będziesz jeździł raz w tygodniu z nawozem, bo to bez sensu. Przelicz, ile w tych 3-4kg dostarczasz substancji na 1ha. Sam stosuję mikroelementy przy opryskach od grzyba plus siarczan. Natomiast nie dokarmiam dolistnie NPK. Jeśli mam w formie płynnej dawać NPK, to o wiele lepsze efekty daje RSM.

Co innego w rzepaku - tam stosuje się o wiele więcej zabiegów w sezonie, przy każdym zabiegu mozna dać nawóz, zwłaszcza z mikroelementami.

NPK roślina przyjmuje głównie przez korzeń, dokarmianie dolistne generalnie ma tylko tę zaletę, że po liściach substancje odżywcze są zmywane bezpośrednio po łodydze pod korzeń, ale ja tu specjalistą od ożywiania roślin nie jestem. Może ktoś mnie poprawi i rzeczywiście pszenica potrafi wchłaniać NPK dolistnie ?

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    71

ale tak samo ile tego mikro dostarcze w tych 2-3litrach, kiedy jeszcze ich ilośc w 1l to 0,002%  ;)

ale okej wiec jak nie makro, to jakie mikro polecacie na pszeniczke, chodzi mi o konkretne produkty 

 

Edytowano przez MatiRol92

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Jeśli dawałeś ten kristalon i byłeś zadowolony, dawaj dalej. Czy robiłeś próbę kontrolną na polu, gdzie NIE dawałeś kristalonu przy pozostałym takim samym nawożeniu ? Bo dopiero wówczas można wyciągnąć wnioski. Jak dla mnie do doskonały nawóz w szklarniach przy dokarmianiu hydroponicznym. Dla zbóż jest po prostu za mała dawka, przecież nie będziesz jeździł raz w tygodniu z nawozem, bo to bez sensu. Przelicz, ile w tych 3-4kg dostarczasz substancji na 1ha. Sam stosuję mikroelementy przy opryskach od grzyba plus siarczan. Natomiast nie dokarmiam dolistnie NPK. Jeśli mam w formie płynnej dawać NPK, to o wiele lepsze efekty daje RSM.

Co innego w rzepaku - tam stosuje się o wiele więcej zabiegów w sezonie, przy każdym zabiegu mozna dać nawóz, zwłaszcza z mikroelementami.

NPK roślina przyjmuje głównie przez korzeń, dokarmianie dolistne generalnie ma tylko tę zaletę, że po liściach substancje odżywcze są zmywane bezpośrednio po łodydze pod korzeń, ale ja tu specjalistą od ożywiania roślin nie jestem. Może ktoś mnie poprawi i rzeczywiście pszenica potrafi wchłaniać NPK dolistnie ?

Pierwsze słyszę Twoją teorie że pryska się dolistnie po to żeby oprysk spływał pod korzeń. Jak sama nazwa mówi zabiegi dolistne są po to żeby roślina pobrała składniki bezpośrednio przez liście. W ten sposób niekiedy możemy podratować sytuacje dostarczając fosfor dolistnie jeżeli jest niskie ph gleby lub jest zimno. Wówczas liśćmi pobierze jeżeli korzeniem ma problem. Druga sprawa PK dolistnie tak jak pisałem według mnie tylko w krytycznych sytuacjach jak sa niedobory widoczne albo stres spowodowany susza albo problemy z pobraniem. Ja w tamtym roku robiłem mijaki specjalnie żeby zobaczyć czy są wizaualne efekty i g***o daje te dożywianie dolistne jeśli nie jest potrzebne. Chodzi mi tutaj o PK. W tym roku jestem juz mądrzejszy o swoje doświadczenia i wole zainwestować w dobre mikro które jest naprawde potrzebne jak się oczekuje dużego plonu niż wywalać kase na PK dolistnie.

 

ale tak samo ile tego mikro dostarcze w tych 2-3litrach, kiedy jeszcze ich ilośc w 1l to 0,002%   ;)

ale okej wiec jak nie makro, to jakie mikro polecacie na pszeniczke, chodzi mi o konkretne produkty 

Jest temat o dożywianiu dolistnym. Preparaty godne uwagi to Proleaf max, Yaravita zboża oraz Dr green zboża z czego ten ostatni jest najlepszy. Przeglądałem ostatnio bardzo dużo ofert i 90% to są badziewia które zawieraja NPKMgS i śladową zawartość mikro. Plonowity basfoliary adob kristalony to są badziewia których nalezy unikać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9103

Dzięki knoro za objaśnienie, w sumie potwierdziłeś to, co napisałem - tylko dobre mikro w oprysku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1188    126

@knoro93

Akurat z ADOBu masz bardzo wielki wybór, przeczytaj kompletny program nawożenia dolistnego z tej firmy, są tam uwzględnione wszystkie najbardziej potrzebne mikroelementy. Jest tylko jeden warunek musisz dać pełen zestaw produktów, a nie opierać się na jednym ogólnym np. Basfoliar który ma za zadanie dać przysłowiowego kopa, a nie dostarczenie mikro. To samo dotyczy się produktów Intermagu i innych firm.

Te produkty które podałeś są dobre tylko mają jeden minus, nie możesz indywidualnie ustawiać dawki poszczególnych elementów bo masz już gotowy zmieszany produkt, no i cena też jest odpowiednio wyższa, ale każdy robi jak uważa :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    71

@knoro93

juz znalazłem :D dawno tu nie byłem i zapomniałem gdzie i iie tych tematów/zakładek jest :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

@knoro93

Akurat z ADOBu masz bardzo wielki wybór, przeczytaj kompletny program nawożenia dolistnego z tej firmy, są tam uwzględnione wszystkie najbardziej potrzebne mikroelementy. Jest tylko jeden warunek musisz dać pełen zestaw produktów, a nie opierać się na jednym ogólnym np. Basfoliar który ma za zadanie dać przysłowiowego kopa, a nie dostarczenie mikro. To samo dotyczy się produktów Intermagu i innych firm.

Te produkty które podałeś są dobre tylko mają jeden minus, nie możesz indywidualnie ustawiać dawki poszczególnych elementów bo masz już gotowy zmieszany produkt, no i cena też jest odpowiednio wyższa, ale każdy robi jak uważa :)

Kolego mowie tylko i wyłącznie o gotowych produktach. Nie zgodzę się kompletnie z Tobą daj link do tych odżywek basfoliaru i cenę to pogadamy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1188    126

https://adob.com.pl/zalecenia_uprawowe/zboza/  Zajrzyj do programu nawożenia, tam jest wszystko wypisane, cen dokładnie nie pamiętam i nie będę podawał bo nie che cię oszukać, ale z tego co pamiętam to wychodziło taniej.

Jeżeli się ze mną nie zgadzasz nie mam problemu rób po swojemu, ja wiem swoje i Ty wiesz swoje wyniki możemy zobaczyć w polu  ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Kolego i co Ty wysłałeś ? Toż to samo NPK i praktycznie zero mikro z tego co zalecają. Zalecenia 4 l na ha wnosisz ok 11 g miedzi dr green juz Przy połowie zalecanej dawki wnosisz 50 g na ha w przypadku całej zalecanej dawki 100 g. Ceny przyznam nie sprawdzałem ale nie mam teraz czasu na to bo bronie dyplomu ale planuje zrobić podsumowanie odżywek istniejących na rynku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1188    126

Tu nie chodzi o Basfoliar tylko konkretnie np. w przypadku miedzi stosujesz ADOB 2.0 Cu https://adob.com.pl/produkty/nawozy-20/
Tam masz zawartoś CU wagowo 4,4% dokładnie nie wiem ile 1l tego waży ale strzelam że około 1,2kg więc według zaleceń 0,5l/ha jesienią i 1 l/ha wiosną daje 1,5l/ha czyli 1,8kg/ha *0,044=79,2 g/ha pszenica z tego co pamiętam pobiera gdzies 8-9 g/t więc masz praktycznie podane na plon 9-10 ton.
I oto mi chodziło że możesz dokładnie regulować ilość konkretnych mikroelementów konkretnymi produktami.
Chcesz się kłócić dalej?

Edit.
1,5 l/ha ADOB 2.0 Cu to dokładnie 87g miedzi więc nawet dużo się nie pomyliłem.

Edytowano przez JD1188

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

<p>Jak masz czas bawić się w dodawanie każdego mikro oddzielnie to nie będę Ci bronił dobrych chelatow jest dużo i na ten temat się nie wypowiadalem  chodzili mi o gotowe mieszaniny mikroelementów. </p>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
demon17    1

Witam, w tym roku chciałbym zasilić pszenice wczesną wiosną wap-mag'iem. Czy taki nawóz rozsiany pogłównie da jakiś efekt?? Czy lepiej postawić na Kizeryt??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Wapmag o ile się nie myle to najgorszej jakości wapno granulowane. Więcej masz tam kamieni niż samego wapna. Już jak chcesz wapno pogłównie to postaw na jakąś krede granulowaną np. wapniak koszelowski lub polcalc. Nie można porównywać wapna z kizerytem bo to inne pierwiastki. Kizeryt to magnez i siarka wapno to wapno. Jeśli masz niski magnez i nie uwzględniłeś nawożenia siarką w innych nawozach to kizeryt byłby wskazany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
demon17    1

Plan był taki żeby dać po 100kg kizerytu. Koszt kizerytu 1290zł/t skład 21% Mg 30%S. Natomiast Wap-mag to Ca 28% Mg 16% S 10% cena około 450zł/t. W takim przypadku dając dwa razy więcej wap magu niż kizerytu nie dość że wychodzi nam 400zł taniej to mamy więcej magnezu i dodatkowo wapna. Ogólnie chcę dać: 100kg Kizerytu / 200kg wap mag, 120 kg Mocznika, 120kg Saletry żak, 100kg Saletrasonu 30. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

wap mag nadaje się do utwardzania podwórka - to jest dość popularna opinia na temat tego nawozu.

kizeryt jak najwcześniej wiosną, albo zamiast niego siarczan magnezu granulowany, ale chyba 70kg kizerytu = 100kg siarczanu, więc warto to sobie policzyć

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Szkoda kasy na WapMag. Dolokorn też jest dobrym nawozem wapniowo magnezowym, bardzo dobrze rozpuszczalnym w wodzie ale nie ma w sobie siarki niestety. Stosuje go już od dwoch lat na jesien i nie narzekam. Jednemu koledze zabrakło dolokornu i nie dosiał. Zauwazył różnice w pszenicy na jesieni. Mowi że w tym miejscu gdzie dał to jest zielona, rozkrzaczona a tam gdzie mu zabrakło to jest słabsza. Nie ma tam jakiejs tragedii ale roznice zauważył.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Plusem dolokornu jest że ma magnez. Od sprzedawczyni słyszałem opinie że sprzedawali ludziom dolokorn i polcalc i podobno po polcalcu były lepsze efekty sam nie stosowałem to nie wiem. W tym roku wziołem na próbe coś na kształt polcalcu to zobaczymy co to jest warte. Wapmag myslalem że chodzi dla kolegi z sama zawartościa wapna bo takie kiedys sprzedawali. Ciekawe ile jest tego magnezu rozpuszczalnego w wodzie czyli dostepnego dla roślin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian

Panowie mam pytanie, troche z zamieszania i nie dogadania zamiast saletry przywiezli mi mocznik pod pszenice, bez szczegółów opcji zamiany nie ma wiec trzeba wysiać, tylko pytanie kiedy?? Zaraz po ruszeniu wegetacji powiedzmy poczatek marca ( zalezy jaka bedzie pogoda) czy czekać jakis tydzień dwa po ruszeniu wegetacji?? Dawka 100kg moczniku na ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
massei8    130

Jak najwcześniej jak tylko pójdzie wjechać przed ruszenię wegetacji, mocznik wolno się rozkłada, pamiętaj azot musi czekać na roślinę a nie roślina na azot.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian

też tak myślałem dzięki:)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Panowie mam pytanie, troche z zamieszania i nie dogadania zamiast saletry przywiezli mi mocznik pod pszenice, bez szczegółów opcji zamiany nie ma wiec trzeba wysiać, tylko pytanie kiedy?? Zaraz po ruszeniu wegetacji powiedzmy poczatek marca ( zalezy jaka bedzie pogoda) czy czekać jakis tydzień dwa po ruszeniu wegetacji?? Dawka 100kg moczniku na ha

 

albo pomylili mocznik z saletra puławską i zamiast saletry wsadzili mocznik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
    • Przez TomaszN
      Witam dopiero trzeci rok stosuje Rsm I w tym roku pojawił się problem w tym że bez przymrozków nie dam rady jeszcze wiechac z azotem. Nawet i samym ciągnikiem. I moje pytanie jak to jest z tym rsm podczas przymrozku czy mozna czy nie można?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      mam pytanie odnosnie Trojszyka. mam w silosie ok 60t pszenicy i zagladajac do silosa znalazlem zywego. od jutra umnie temperatrury minusowe. nawet pokazuja -12 w nocy(kuj-pom). czy jest pewne ze zdechnie? bo wiadomo ze gazowanie tez kosztuje. prosze o pomoc
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj